Srbi ubedljivo protiv Haga

Chávez

Primećen član
Banovan
Poruka
955
Raduje cinjenica da su gradjani vecinski protiv saradnje sa Hagom cak i po cenu "evropskih integracija"!

Mišljenja građana o Hagu
23. april 2007. | 17:18 | Izvor: B92
Beograd -- Čak 63 odsto građana Srbije kaže da ne veruje da se pred Haškim tribunalom pravedno sudi optuženim Srbima.

Najnovije istraživanje Beogradskog centra za ljudska prava pokazuje da istovremeno, iako kažu da nemaju veliko poverenje u srpsko pravosuđe, više od 70 odsto smatra da bi upravo pred domaćim sudovima trebalo suditi optuženima za ratne zločine. Javnost više veruje u istinitost navoda o zločinima nad Srbima nego u istinitost navoda o zločinima nad pripadnicima drugih naroda, smatraju analitičari.

Rezultati istraživanja pokazali su da stavovi građana o Haškom tribunalu ostaju većinski negativni, a da oko 20 odsto ostaje dosledno stavu da sa tim sudom ne treba sarađivati.

Tek 15 odsto potpuno podržava saradnju, a 26 kaže da je za saradnju, ukoliko je ona preduslov za evrointegraciju. Za 28 odsto ispitanika saradnja sa Hagom je opravdana samo ako bi u protivnom usledile sankcije.

71 odsto građana Srbije smatra da bi bilo bolje da se optuženima sudi kod kuće. U odnosu na 2004. godinu, raste broj ljudi koji znaju čime se bavi domaće tužilaštvo za ratne zločine i koji podržavaju njegov rad. Građani istovremeno kažu da ne veruju da tužilaštvo nije pod uticajem vlasti.

Umesto sudskih presuda, svest o neprijatnim istinama iz prošlosti više podstiču izjave političara, svedočenja očevidaca ili novinara, pokazalo je istraživanje.

Interektualnu elitu, čulo se na skupu, trebalo bi da zabrine da samo 9 odsto građana smatra da od njihovog stava zavisi kako će se društvo odrediti prema zločinima kakvi su Srebrenica, Vukovar, Sarajevo ili Krajina.
 
Mene niko u tim anketama nije pitao, pa ću evo ovde da vam kažem. Tribunal posmatram pre svega kao rešenje iz nužde. Zašto to kažem? Ne postoji istorijski primer, bar ja tog ne mogu da se setim, da je posle nekog rata neko efikasno i pravedno sudio ''svojima''. Bilo je tu i tamo pojedinačnih slučajeva za pohvalu, ali generalno ocena mora biti takva.
Tribunal se inače sastoji iz 2 odvojena dela, tužilaštva i suda.
Tužilaštvo je u svom radu do sada iskazalo ozbiljne propuste kao što su selektivno podizanje optužnica, sporost i neefikasnost. Takođe su dozvolili preveliko mešanje politike u svoj rad.
Sud je takođe iskazao sporost i neefikasnost, a i neke odluke su mu bile blago rečeno čudne.
Bez obzira na sve iskazane mane, postojanje Tribunala je nužnost, i to je narodu trebalo biti objašnjeno. Takođe su vlasti krive što nisu razjasnile da ljudi koji treba tamo da odu su optuženi za ozbiljne zločine, te je suđenje njima neophodno zbog toga, a ne zato da bi neko nama dao kredite ili nas primio u EU. Ovako, ispalo je da zapravo prodajemo ljude, i onda nikog ne treba da čudi što su radikali to iskoristili za promociju svojih stavova.
Takođe je trebalo objasniti narodu da je saradnja s Tribunalom obaveza koju je prihvatio još Milošević. To što je on očigledno mislio da će večno biti na vlasti, pa da se to na njega neće odnositi, njegov je problem. Uostalom, prvi koji je isporučen (Erdemović) bio je to još za vreme njegove vlasti.
 
ma cemu anketa kada smo vec izrucili hagu sve sto je moglo da se izruci.......

Kompletno drzavno rukovodstvo!

Ko zna, da to nismo uradili mozda nas ne bi ni teretili za srebrenicu, ali ovako, kada je Hag vec odlucio unapred da je to "genocid" medjunarodni sud pravde nije mogao da presudi drugacije..... (suvise komplikovano)

No, u redu, neka oni tamburaju kako treba "saradjivati". Sada ta prica menja shemu iz "saradnje" u "prihvataje". Mi stvarno vise nema sta da "saradjujemo" sa sudom, mi sada samo imamo izbro da li cemo da prihvatimo njegove presude kao pravedne ili kao politicki nametnute.

Kada bi se pitanje tako preformulisalo verujte da bi i manje od 15% ljudi verovalo da su one pravedne.

Ovako kada pitas "saradnja", mnogi misle, pa dali smo sve sto smo imali, sada mozemo i da "saradjujemo", isto nam je........
 
Sta ima veze koliko je ljudi protiv jer svaka sledeca vlada zna da cemo da gladujemo bez toga. Ljudi su generalno debili i mnogo umisljaju. Hoce i belu sengensku listu i bolji standard i da drugi priznaju svoje zlocine i da mi nijednog naseg kriminalca i zlocinca ne hapsimo. Super je to, al' ne ide.
 
nesha taxista:
Pa izručeno je upravo zato što su nas teretili i bez toga.

Teretili su oni nas i za Bosnu pa je optuzba odbacena.... doduse u drugoj instituciji.

Ono sto sam ja rekao je da je nasa "saradnja" sa hagom primoravajuce uticala na kasniju presudu Medjunarodnog Suda Pravde.

U krajnjoj liniji, kada se govori o "saradnji" ne znam koja je razlika izmedju toga i "bezuslovne poslusnosti".

Srbija je JEDINA zemlja bivse YU kojoj se sudi za politicku odgovornost, optuzbe koje ce verovatno na kraju biti odbacene (sobzirom da ih je medjunarodni sud pravde vec odbacio) ali su dobro dosle svojevremeno kao instrument pritiska i dodatne medijske satanizacije.

Sve u svemu DOS-u dobrodoslo da se resi politickih protivnika tako sto su ih poslali u hag, Zapadu dobro doslo da samoopravda svoju ulogu na balkanu, a srbiji ostala sramota i unutrasnja podeljenost.......


Ceo hag me neverovatno podseca na ideoloske "procese" u kojima se zrtva tera da "prizna zlocin" kako bi opravdala kaznu koja je unapred odredjena. U tom smislu postoji i "saradnja" sa tribunalom, jer kada bi nasi ljudi bili izrucivani kao rezultat poraza a ne saradnje onda bi se u tom kontekstu posmatralo i na presude.

Zato smo i bili budale sto nismo u startu ili odbili bilo kakvu saradnju, ili je prihvatili kao kaznu a ne kao "nasu medjunarodnu obavezu" kako je gomila zapadnih proponenata konstantno trazila!
 
Chávez:
Tek 15 odsto potpuno podržava saradnju, a 26 kaže da je za saradnju, ukoliko je ona preduslov za evrointegraciju. Za 28 odsto ispitanika saradnja sa Hagom je opravdana samo ako bi u protivnom usledile sankcije.
15+26+28=69 % za neki vid saradnje.a preduslov za evorintegraciju svakako jeste,kao i sto postoji mogucnost sankcionisanja u suprotnom.

glupi chavez opet postavlja glupe sugestivne naslove....

i od kad ti b92 (sorosevsko-izdajnicko-ustasku televiziju) uzimas kao svoj izvor?
licemercino neprevazidjena.
 
Padobranac011:
Teretili su oni nas i za Bosnu pa je optuzba odbacena.... doduse u drugoj instituciji.
Nije odbačena, proglašeni smo krivim za nesprečavanje genocida i nekažnjavanje zločinaca.
Padobranac011:
Ono sto sam ja rekao je da je nasa "saradnja" sa hagom primoravajuce uticala na kasniju presudu Medjunarodnog Suda Pravde.
Ne, nego je upravo nedovoljna saradnja uticala da budemo oglašeni krivim za ono što sam gore naveo.
 

Back
Top