Trauma?

parka

Buduća legenda
Poruka
26.261
Milijardu puta je prežvakana tema kako roditelji deci brane da gledaju scene sexa na tv-u, a scene krvavih borbi su ok i zašto, kad je ubistvo strašno, a sex prirodan itd.
Mene sad zanima druga stvar. Sva deca kad-tad prisustvuju scenama svađa, na žalost po nekad i fizičkih obračuna svojih roditelja. Opet, manji broj dece uhvati roditelje... jel.. na delu. Ja samo hipotetički mogu da se stavim u tu situaciju, i nešto mislim da bi me ovo drugo daleko više istraumiralo od prvog. Ali zašto, kad je to prirodno, i to znači da se mama i tata vole i da je sve ok??? Za razliku od svađa....
Izvinjavam se što sam konfuzna.. Valjda ni meni samoj nije jasno šta hoću da pitam...
Valjda ovo. Konkretno: ako ste bili u obe situacije, šta vas je više istraumiralo i zašto?
 
Нисам била ни у једној ни у другој ситуацији....
Моји су се врло ретко свађали, а и тада је то било на нивоу сукоба мишљења, а не вређање, вика, или, не дај Боже, батине... Тако да немам никакве трауме око свађа.
Никад их нисам ''ухватила на делу''... као дете нисам ни размишљала о томе... а ни сада не могу баш да их замислим у тој ситуацији... Чак, они се никада нису ни љубили пред нама, нити седели загрљени, или тако нешто...
Увек су имали складан однос, али никада нису показивали пред другима физичку, еротску страну своје љубави.
Тако да ја уопште нисам компетентна за ову тему.
 
Али знам клинца који јесте...
Кад је имао око 3-4 године, пробудили га звукови, а спавао је са маторцима у истој соби....па кад је видео нешто на кревету почео је панично да виче:''Чије је оно дупе? Чије је оно дупе?'' :lol:
 
e, a jedan moj drug lezao sa zenom na krevetu dok je pokraj njih spavao sincic od tri godine.. zena se nekako nezgodno okrene u kucnoj haljini, sevne butka, drug mi se napali i skoci na zenu.. ova pocne da se otima: nemoj, nemoj, probudicemo dete.. u tom se mali stvarno probudi, u trenutku snimi situaciju, skoci na mamu i poce da vice: toooo, tata! ja cu da je drzim, a ti je yebi
 
Moji se nikad nisu zucno svadjali,desilo se mozda par puta da se posvadjaju ono oko neke gluposti pa keva slozi neku grimasu,a cale joj ironicno dobaci:'ti uvek sve najbolje znas',''Ti si najpametnija'.To je bilo najgore od njihovih svadja sto smo brat i ja mogli da vidimo.I to bi trajalo najvise 10 minuta.A ovo drugo......hm,pa ne znam.Nikad to nisam dozivela.Mislim da zavisi od deteta do deteta kako bi reagovalo.Odnosno kakva saznjanja i odnos ima prema sexu.Da li se o tome uopste prica u kuci?Da li dete na to gleda kao na nesto prljavo i ruzno,ili zna da je to prirodna stvar?Jednu moju drugaricu je uhvatila cerka na delu.Mislim vec su bili zavrsili,kad je ona usla u sobu,ali sumnja se da je posmatrala veci deo radnje iz prikrajka.I mala se napravila luda,izasla iz sobe kad je videla da su goli,nista nije rekla.Samo je pitala ovu moju drugaricu posle par dana:Rodices mi bebu,jel tako?Zna dete da se tako prave deca.Sad ova nije mogla da joj objasni da nece roditi dete.......
 
bundeva:
e, a jedan moj drug lezao sa zenom na krevetu dok je pokraj njih spavao sincic od tri godine.. zena se nekako nezgodno okrene u kucnoj haljini, sevne butka, drug mi se napali i skoci na zenu.. ova pocne da se otima: nemoj, nemoj, probudicemo dete.. u tom se mali stvarno probudi, u trenutku snimi situaciju, skoci na mamu i poce da vice: toooo, tata! ja cu da je drzim, a ti je yebi

Hahhahahahahahaha !!!
Iscepah se...
a055.gif
a045.gif
 
bundeva:
e, a jedan moj drug lezao sa zenom na krevetu dok je pokraj njih spavao sincic od tri godine.. zena se nekako nezgodno okrene u kucnoj haljini, sevne butka, drug mi se napali i skoci na zenu.. ova pocne da se otima: nemoj, nemoj, probudicemo dete.. u tom se mali stvarno probudi, u trenutku snimi situaciju, skoci na mamu i poce da vice: toooo, tata! ja cu da je drzim, a ti je yebi

Ja to zovem napraviti propust u odgoju djeteta. Uzasno.
 
bundeva:
e, a jedan moj drug lezao sa zenom na krevetu dok je pokraj njih spavao sincic od tri godine.. zena se nekako nezgodno okrene u kucnoj haljini, sevne butka, drug mi se napali i skoci na zenu.. ova pocne da se otima: nemoj, nemoj, probudicemo dete.. u tom se mali stvarno probudi, u trenutku snimi situaciju, skoci na mamu i poce da vice: toooo, tata! ja cu da je drzim, a ti je yebi

ODVRATNO!!!
 
Ali u najmanju ruku odvratno.
Ako nista drugo takav rijecnik u malog djeteta, a potom odnos prema majci kao roditelju i nekome ko i sutra treba da ga podize i vaspitava i koga mora da postuje. Mislim da davno nisam cula takvu gadost.

Inace, kad sam bila mala nisu mi dopustali da gledam agresivne, krvave scene na tv-u. Za mene su bili kaparisani lagani, slatki crtani filmovi i bilo je tu onoga da moram prepoznati dobro i zlo, ali su mi izostavljali morbidluke. Recimo Marica koja gurne vjesticu u pec i ova tu izgori! Zaista bizrano. Vuk pojede baku i ona zivi u njegovom stomaku. Onda ga jedna slatka mala curica raspori, napuni kamenjem i ode... Tri praseta navuku vuka da sam sebe spali... pepeljugine sestre odsijecaju svoje prste... Da ne nabrajam. Mislim da malo dijete to ne mora da cuje. Stvarno je malo pretjerano.

Ali je zanimljivo opazanje o ljubavnim scenama. U stvari citav tabu stvoren oko seksa.
 
evo ja ću da vam objasnim:

zašto je prihvatljivo da dete "učestvuje" u nasilju zajedno sa porodicom
ali nije prihvatljivo da "učestvuje" u sexualnom činu ?

(nadam se da razumete ovo "učestvuje" , pod time podrazumevam
apstraktno učestvovanje - posmatranje, razmišljanje, asocijacije...)

odgovor je u instinktima.
za opstanak je vrlo bitno da član "čopora" bude "krvoločan" to jest da može
da doprinese u napadu i odbrani.

u istom smislu za opstanak je od izuzetne važnosti da ne dolazi do
incesta.

sad prenesite ova opšta prirodna pravila koja važe za svaku životinju na planeti,
kroz milione godina čovekove evolucije, i dobićete odgovor otkud
ova naizgled licemerna pravila, ustvari čist instinkt.
 
More_bre ne mogu nikako da se slozim sa tobom. Za pocetak detetu jos nije sasvim jasno sta to mama i tata rade (osim ako mu ovi nisu ispricali), nema te nagone (a dok pocne da ih ima, postane sasvim svesno ko je porodica a ko nije), i u sustini postupa onako kako je nauceno ili jednostavno iznenadjeno ( cesto i neprijatno, ali to ide sa naucenim). Traume od toga mislim da nisu ni jedna stotina onoga sto moze da napravi scena klanja i ubijanja. Tacnije mislim da ovo prvo tesko da moze da ostavi neku ozbiljnu traumu.
Scene mucenja, ubijanja, klanja, itd., kod deteta prvo izazivaju strah, koji kad krene da se gomila izraste u traumu. Najgori je slucaj kad detetu takve scene postanu normalne, pa pozeli da ih pretoci u stvarnost, tj da pozeli da i ono nekoga zadavi, prebije, ubije, itd. To su vec ozbiljni slucajevi u koje necu da se upustam jer nisam ovlascena.
U svakom slucaju scene nasilja definitivno nisu za decije oci, a sad ako se desi da uhvati roditelje na delu, boze moj, svima neprijatno, ali se zaboravi (u vecini slucajeva).
 
Па сад...зависи од узраста детета....
Кажу да мала деца, ако затекну родитеље у експлицитном сексу, нарочито ако чују крике, јецаје, уздахе....могу да се уплаше и да их све то асоцира на неки насилни чин, да помисле да се дешава нешто страшно. Њима није непријатно, јер не знају да треба да им буде непријатно, али може да остави неку врсту трауме....
 
evo i moj prilog...nas je nas sin jednom iznenadio..bio je 6 god...i kada je u sobu uletio...mi odmah njega napali sto nije kucao...on se ljepo izvine pa pita a sta radite vi...moj muz kaze pa pravimo ti seku...on zakoluta ocima pa ce onako molecivo...ajde tata molim te nemoj seku ajd mi napravi jednog kera...i zatvori vrata i ode...mi smo pukli od smijeha....e sad da li on ima traume od toga...nemam pojma kada to prepricavamo on uvjek tvrdi da se toga ne sjeca....
 
Mackic:
More_bre ne mogu nikako da se slozim sa tobom. Za pocetak detetu jos nije sasvim jasno sta to mama i tata rade ......
Ma ja sam imao na umu situaciju iz perspektive odraslih,
zašto oni smatraju/osećaju da je izlaganje deteta jednoj pojavi prihvatljivije od ove druge...


ali sad bih o ovome sledećem da nešto kažem:

bundeva:
.....sevne butka, drug mi se napali i skoci na zenu.. ova pocne da se otima: nemoj, nemoj, probudicemo dete.. u tom se mali stvarno probudi, u trenutku snimi situaciju, skoci na mamu i poce da vice: toooo, tata! ja cu da je drzim, a ti je yebi

HAHAHAHAHA, a evo kako bih ja dovršio priču:
I onda otac kaže "tako sine, potčinimo žensko zajedno, drži je rukicama dok je ja obrađujem svojom batinom! Vidi koliki je tatin, daj da tata vidi tvoj, ahh-ahh-Aaaahh!!!"
i dok se majka prigušujući jecaje jastukom sakrivala ispod pokrivača,
otac je nežno milovao sina po kosi uživajući u zamirućim
pulsacijama minule erekcije.
 

Back
Top