Otečeni zglob

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

NATASA_7

Zainteresovan član
Poruka
369
Danas sam gadno uganula skočni zglob i momentalno je otekao.Mogu da se uz bol oslonim na nju,tako da verovatno ništa nije slomljeno.Znam da će mi svi preporučiti da se javim lekaru,ali ja bih ipak htela da ih,ako je moguće zaobiđem,pošto su ortopedi kod nas blago rečeno-katastrofa!NJihov jedini lek je gipsiranje svega i svačega,a ja bih dobila nervni slom kada bi mi neko bez preke potrebe stavio nogu u gips!
Recite mi da li znate šta je najbolje za otok na zglobu?
Naravno,ako ne bude nimalo poboljšanja otići ću lekaru.. :-(
 
Uh,izgleda da moram otići..Ustvari,otskakutati..E,baš bezveze!
8 godina sam trenirala gimnastiku,4 god.odbojku i košarku i nisam imala ni jednu povredu za sve te godine,a danas sam na najobičnijem trčanju uspela tako da sredim zglob.Užas.
Ipak,hvala Vam na posvećenom vremenu!
 
Otisla sam kod lekara i evo me sad gledam u svoju gipsiranu nogu,naravno.Snimili su mi zglob i dijagnoza je: Distorsio art.tlc dex.Znaci,koliko se ja razumem u latinski jezik(a ucila sam ga u medicinskoj skoli),nista nije slomljeno,samo je istegnuto.Ne bih da pametujem,ali pitam se da li je bas moralo da se gipsira? Ne bih ja pravila pitanje oko toga da se nisam naslusala VEOMA gadnih prica o strucnosti ovdasnjih ortopeda,tako da je moje poverenje duboko uzdrmano!
Naime,mom drugu su tako pre par meseci gipsirali koleno sa dijagnozom istegnutih ligamenata.Oporavak mu se oduzio i decko je pre par dana otisao u Nis kod drugog lekara koji ga je poslao na MR i ispostavilo se da ligamenti nisu bili istegnuti nego potpuno pokidani i sad mora na operaciju kolena.Bilo je tako jos sijaset slicnih prica,tako da pokusajte da shvatite moj strah.Mislim,da ipak nije tu u pitanju neznanje nasih ovdasnjih lekara,nego jednostavno nedovoljna posvecenost i nebriga.Razumem ja da oni imaju pune ruke posla,ali svakome od nas je stalo do svog zdravlja i ne zelim da vucem posledice celog zivota samo zato sto neko u tom trenutku nije imao dovojlno vremena ili volje da stvarno obrati paznju na moj problem.A,jedna od najgorih kazni za mene je kada bih morala da se odreknem trcanja i fizickih aktivnosti jer su one jedne od najvaznijih stvari u mom zivotu.Zato sam i tako uplasena. :cry:
Znam da ovako ne mogu da resim problem,ali sam htela bar da se izjadam.Mozda,slucajno neki ortoped procita moj post pa uspe da me utesi da je gips bio jedino pravo resenje za moju povredu.. :-)

PS.Jedino mi nije jasno u dijagnozi "Distorsio art.tlc dex."sta im znaci ono "tlc" s obzirom da na uputu ortopedu pise "tc".dok je ortoped to krstio sa "tlc"? Pretpostavljam da ima neke veze sa tetivama i ligamentima,ali sam zbunjena onim cas dodavanjem,a cas izostavljanjem slova "L" iz Dg :confused: :confused:
 
imam problem.....vec godinama meni oticu zglobovi....i to izgleda samo leti, ne znam da li je to od previse hodanja po ovim vrucinama ili od cega vec, ali mi zglobovi na nogama, kad dodjem kuci s posla , izgledaju kao krofne. katastrofa. rekli su mi da moram svako vece da drzim noge u vodi sa morskom solju?! pomoc ....
 
Što se tiče tvog druga, u većini slučajeva, kada se javi osoba ortopedu, u ovom slucaju zbog bola u kolenu, potrebno je uraditi RTG snimak kako bi se iskljucilo postojana fracture (preloma, naprsnuca ili bilo koje druge promene na kosti). Ako se pregledom posumnja na povredu tetiva, ligamenata, povredjeni ekstremitet se imobilise, ali je obavezno potrebno uraditi i MRI kako bi se tacno videlo o cemu je rec, jer se na RTG-u ne vide povrede mekih tkiva.
Sto se tice tvoje dijagnoze "Distorsio art.tlc dex." to je samo skraceno od "Distorsio articulatio talocruralis dextri". Distorsio je uganuce, articulatio (art) talocruralis (tlc) je sta si uganula i dextri (dex) je desno (desna noga).
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top