НАПАД НА НОВИНАРЕ У НОВОМ ПАЗАРУ

Strela

Elita
Poruka
17.244
Na sahrani Ismaila Prentića u Novom Pazaru napadnut novinar "Glasa javnosti" i "Kurira" Zoran Šaponjić i fotoreporter "Večernjih novosti" Miloš Cvetković

Politika - Pre 2 sata i 33 minuta


Novi Pazar - Dvojica novinara, koji su izveštavali sa sahrane Ismaila Prentića juče u Novom Pazaru, juče su napadnuti Zoran Šaponjić, novinar "Glasa javnosti" i "Kurira", kao i fotoreporter "Večernjih novosti" Miloš Cvetković. Njih dvojica su se nalazila 40 metara udaljeni od pogrebne povorke, kada su ih s leđa napala nepoznata lica i polomila im opremu.

Zoran Šaponjić, koji je u međuvremenu dao izjavu u policijskoj stanici u Novom Pazaru, ispričao je da mu je prvo prišao jedan muškarac, koji se nije nalazio u povorci, i pokušao da mu otme fotoaparat. Zatim su mu iz kolone prišla još trojica muškaraca. Jedan mu je polomio fotoaparat, drugi ga je ošamario, a bilo je i psovki i pretnji. Cvetković je uspeo da pobegne.

Vehabije inače, ne dozvoljavaju da budu fotografisani.

Za vreme pogreba - dženaze, u gradu je bilo mirno.

Savet za bezbednost Opštine je na vanrednoj sednici zaključio da "tragični događaj u selu Trnava nije destabilizovao stanje bezbednosti u gradu". Zaključeno je da su građani pokazali visok nivo svesti i da treba da nastave saradnju sa državnim organima i institucijama.

U saopštenju sa sednice Saveta za bezbednost se još kaže da je od državnih organa zatraženo da i dalje profesionalno izvršavaju poslove iz svoje nadležnosti, kao i da ostvare punu međusobnu saradnju. Savet je pozvao sve građane i organizacije da daju svoj puni doprinos očuvanju mira i stabilnosti u gradu i regionu.

Ismail Prentić sahranjen je na Velikom groblju u Novom Pazaru, uz prisustvo nekoliko stotina sugrađana. Među nekoliko stotina građana u posmrtnoj povorci primećeno je i dvadesetak ljudi specifičnog izgleda, karakterističnog za vehabije. Ceo događaj protekao je mirno, uz uobičajene verske obrede muslimana. Primećeno je samo da je telo pokojnika, umesto uobičajenog zelenog platna, bilo pokriveno crnim prekrivačem.

Ismail Prentić je, podsećamo, ubijen u petak ujutro, kada je policija opkolila kuću Adema Bećirovića u Donjoj Trnavi, u kojoj se ovaj nalazio sa grupom "saboraca". Na policiju je prvo pušteno desetak pasa, otvorena je paljba iz vatrenog oružja i bačeno nekoliko bombi. Policija je uzvratila vatru, Prentić je ubijen, Senad Ramović je ranjen i u petak iz novopazarske bolnice prebačen u Beograd, a Safet Bećirović uhapšen. Lakše je ranjen i jedan policajac.

Novopazarci su juče, na pijaci, u prodavnicama, na radnim mestima i u kafanama komentarisali vesti od prethodnog dana, po kojima je ovaj grad dospeo na naslovne strane, a zbog kojih njima pada promet i zarada. Novine su juče spadale u najtraženiju robu.

Ipak, ni po čemu drugom nije moglo da se primeti da je ovo "bezbednosno zanimljivo područje".

S. B.
 
jomini:
Hteo je da fotografiše ono šta se ne fotografiše ili se a tim ne slažu rodbina i prijatelji pokojnika. Dakle, nije politički.

Ма не они су невинашца :roll: . Како они да имају нешто против срба :roll: . Да су их и заклали, било би све по муслиманским традицијама. Јомини објасни како то да ово клање српских цивила и паљење је у реду за муслимане уз вику алах акбар и није за хашки трибунал?
 
По законима који важе у Србији, Европи и већем делу света, новинарима је допуштено да присиствују и снимају све догађаје за које постоји интересовање јавности. Е сад ако овде почиње да се примењује шеријатско право, за очекивати је да жене почну да носе манитле у сред лета и зар...а мушкарци за појасом чакију...
 
Strela:
По законима који важе у Србији, Европи и већем делу света, новинарима је допуштено да присиствују и снимају све догађаје за које постоји интересовање јавности. Е сад ако овде почиње да се примењује шеријатско право, за очекивати је да жене почну да носе манитле у сред лета и зар...а мушкарци за појасом чакију...

upravo tako.
 
УНС осудио напад на новинаре, сад се чека НУНС!
____________________________________________________

UNS osudio napade na novinare
Radio Srbija - Pre 15 sati

Udruženje novinara Srbije najoštrije je osudilo napade u Novom Pazaru na novinara 'Glasa javnosti', 'Kurira' i agencije SINA Zorana Šaponjića i fotoreportera 'Večernjih novosti' Miloša Cvetkovića. UNS u saopštenju poziva policiju da pronađe napadače na novinare i pokrene krivični postupak protiv počinilaca tog krivičnog dela. Ocenjuje se da napadači mogu lako biti pronađeni s obzirom na to da se obračun s novinarima dogodio pred velikim brojem očevidaca i da je zbog visokog bezbednosnog rizika policija, takođe, na odgovarajući način pratila događaj. Napad na novinare osudile su i redakcije 'Kurira' i 'Glasa javnosti'.
 
Redakcija Glasa uputila pisma predsedniku i premijeru

Zaustavite torturu!


Povodom brutalnog napada na našeg novinara, redakcija Glasa javnosti juče je uputila pisma predsedniku i premijeru Srbije Borisu Tadiću i Vojislavu Koštunici i ministru policije Draganu Jočiću, u kojima moli da preduzmu sve mere kako bi konačno prestala tortura nad novinarima.

"Obeležavajući devet godina rada Glasa javnosti konstatovali smo da je u proteklom periodu ostalo za pamćenje niz napada na naše novinare i redakciju, nadajući se da nam dolaze bolja vremena i da životi novinara nikada više neće biti ugroženi, te da nećemo dobijati batine dok radimo.

Samo dan kasnije, 21. aprila, u Novom Pazaru brutalno je napadnut novinar Zoran Šaponjić, dok je bio na profesionalnom reporterskom zadatku.
Obraćamo vam se s molbom i zahtevom da se hitno oglasite i odredite prema ovom događaju. Takođe vas molimo i zahtevamo da preduzmete sve mere kako bi konačno prestala tortura nad novinarima.

Takođe, obaveštavamo vas da novinara Šaponjića nećemo povući s terena s kog izveštava i stoga insistiramo da učinite sve kako bi on, ali i svi ostali novinari, konačno mogli nesmetano i slobodno da rade ne strepeći za goli život.

Verujemo da nijedna redakcija, pa ni Glas javnosti, nije u mogućnosti da angažuje telohranitelje svojim zaposlenima", navedeno je u pismima koje je redakcija Glasa javnosti uputila Tadiću, Koštunici i Jočiću.

U pismima je detaljno opisan način na koji je naš novinar bio povređen i životno ugrožen.
 
Jerry Ropero:

Наравно, патриотски новинари по Тадићу и НУНС-у не треба да уживају заштиту.

jomini:
Hteo je da fotografiše ono šta se ne fotografiše ili se a tim ne slažu rodbina i prijatelji pokojnika. Dakle, nije politički.

Тако је и било кад је била Милошевићева сахрана па су овима са Б92 "свашта рекли", ови су дизали фрку због тога, преносили то, поднели неку пријаву...
Мада ми је симпа то кад преносе кад им и дижу фрку. Тако су и чедоидима неки "цвашта рекли" кад су ови изашли на неку раскрсницу. Ја уживао у фанти 8-)
 
jomini:
Vidite ovako... Ako ja sahranjujem nekoga i pri tome je jasno da ne želim da neko to fotografiše i snima, a onda se nađe neki junak pa se pravi pametan, e pa onda bih ga i ja polupao. Šta vam tu nije jasno?
slazem se....
novinari znaju da budu jako agresivni i bezobrazni,a posebno se raspomame u situaciji kada bas i nije prilika...
na stranu sto svi prenose poluinformacije ili lazne informacije da dizu sebi posao...
 
NOVI PAZAR - Novinar i dopisnik Kurira, Glasa javnosti i novinske agencije SINA iz Užica Zoran Šaponjić brutalno je napadnut juče oko 12.40 dok je obavljao svoj profesionalni zadatak izveštača iz Novog Pazara. Šaponjića je napala grupa muškaraca u trenutku kada je pokušao da fotografiše pogrebnu povorku sa telom ubijenog vehabije Ismaila Prentića, stradalog u obračunu sa policijom u petak u blizini Novog Pazara. Zahvaljujući prisebnosti nekolicine ljudi iz povorke, naš novinar je uspeo da izvuče živu glavu.
- Stajao sam u jednoj sporednoj ulici, udaljen oko 40 metara od pogrebne povorke koja se kretala centralnom novopazarskom ulicom, i zaklonjen iza automobila krenuo da fotografišem kada me je sa leđa napao korpulentan čovek. Uz psovke i pretnje pokušao je da mi oduzme fotoaparat. Nije se zaustavio ni pošto sam mu objasnio da sam novinar Kurira - rekao je Šaponjić.

POLICIJSKA MANIPULACIJA

Novinar Kurira i Glasa javnosti Zoran Šaponić kaže da je neprijatno iznenađen sinoćnim saopštenjem novopazarske policije, koja tvrdi da je on prijavio samo da je neko pokušao da mu otme fotoaparat, ali ne i da je fizički napadnut.
- Veoma sam precizno opisao kako su me nepoznata lica napala na ulici, razbili mi fotoaparat i kako sam dobio udarac u glavu. Ne znam zašto policija ovo radi, ako cilj nije da se ceo slučaj zataška. Moja izjava ostala je u zapisniku koji sam potpisao i čiju kopiju, i pored insistiranja, nisam dobio. Neće me čuditi ako policija u sledećem saopštenju ustvrdi da sam sam polomio fotoaparat i da sam sebe išamarao na ulici pred najmanje stotinak svedoka - kaže Šaponjić.





On je dodao da su se napadaču ubrzo pridružila još trojica-četvorica muškaraca, koji su izašli iz pogrebne kolone.

- Opkolili su me i počeli da me hvataju rukama. Pokušao sam da se odbranim i sprečim ih da mi oduzmu fotoaparat. U jednom trenutku oni su uspeli da mi istrgnu fotoaparat i bace ga na ulicu, pri čemu se razbio u paramparčad. Potom se jedan od napadača zaleteo da me udari, ali je u momentu odustao, na šta je drugi prišao i snažno me raspalio pesnicom po glavi, od čega sam se zateturao. U tom trenutku pomislio sam da je gotovo i da mi ode glava - opisuje Šaponjić dramatičnu situaciju u kojoj se našao.

Novinar Kurira navodi da su sve vreme napada na njega iz pogrebne kolone pljuštale psovke, pretnje i povici, ali da su ga, na kraju, spasli upravo ljudi iz iste kolone.
- Spasla su me trojica ljudi koji su izašli iz kolone i počeli da viču: "Nemojte! Ne dirajte čoveka!" Na te reči ovi su na trenutak zastali, što sam iskoristio da pobegnem u sporednu ulicu. Niko nije potrčao za mnom, ali su nastavili da prete - naveo je Šaponjić, koji se posle incidenta uputio u policiju, gde je prijavio napad. Policija mu je ponudila zaštitu za preostali period koji će provesti u Novom Pazaru.

Iako u šoku od napada, Šaponjić se, kao jedan od najvrsnijih profesionalaca, iz policije vratio na zadatak i na mestu gde mu je fotoaparat razbijen uspeo da pronađe memorijsku karticu, na kojoj je zabeležio jedan snimak pre nego što je brutalno napadnut.

Pored Zorana Šaponjića, juče je napadnuto još nekoliko izveštača iz Novog Pazara. Na udaru se našao i fotoreporter Večernjih novosti Miloš Cvetković.

(J. K.)
 
jomini:
Vidite ovako... Ako ja sahranjujem nekoga i pri tome je jasno da ne želim da neko to fotografiše i snima, a onda se nađe neki junak pa se pravi pametan, e pa onda bih ga i ja polupao. Šta vam tu nije jasno?

Неко ко ради свој посао (информисање јавности), не прави се јунак, а још мање се прави паметан... Постоје закони о јавном информисању, па уколико нападаш новинара на службеној дужности, одговараћеш по кривичном закону.

П.С. Што би неко био заинтересован за твоју сахрану? Ти си обичан, миран грађанин, ниси терориста...
 
VEHABIJA SAHRANJEN KO U BEJRUTU

NOVI PAZAR - Ismail Prentić (28), koji je poginuo u petak u selu Donja Trnava kod Novog Pazara, u okršaju sa Specijalnom antiterorističkom jedinicom MUP Srbije, sahranjen je juče po podne na Velikom groblju u Novom Pazaru. Pogrebna povorka u kojoj je bilo nekoliko stotina muškaraca, jer po islamskim običajima samo oni idu na sahrane, prošla je oko 12.30 sati najpre glavnom novopazarskom ulicom, a onda i sporednom do groblja.

Telo Prentića do groblja je preneto, kako se ovde kaže, "na tabutu", pokriveno samo crnom tkaninom, a nosili su ga na rukama prijatelji i rodbina poginulog Prentića. Kako se sa strane moglo videti, u pogrebnoj povorci bilo je između 15 i 20 pripadnika pokreta vehabija, koji su se od ostalih izdvajali po bradama, kapama i kratkim pantalonama.

U gradu su juče mogle da se vide i umrlice Prentića, u kojima je uz podatke o ožalošćenima naznačeno još samo da će "dženaza namaz" biti na groblju.

Dan je, inače, u Novom Pazaru protekao mirno, bez vidnijih znakova napetosti, a u samom gradu nisu primećene ni veće snage policije. Ni oko grada nije bilo pojačanih policijskih kontrola, jedino je ispod Duge Poljane, na putu Sjenica - Novi Pazar, prolaznike kontrolisala jača policijska patrola, a policajci na punktu bili su naoružani i dugim cevima.

Inače, posle prekjučerašnjeg sukoba vehabija i policije u Donjoj Trnavi u kome je Prentić smrtno stradao, a Senad Ramović Becan teško povređen, u Novom Pazaru održana je vanredna sednica Odbora za bezbednost opštine Novi Pazar na kojoj je zaključeno da "bezbednost u gradu nije destabilizovana i da su građani pokazali visok nivo svesti".

Bošnjačko nacionalno veće (BNV) oglasilo se pitanjem - ko je edukovao, finansirao i zaveo te mlade ljude da danas gube živote.
- Podsećamo na to da je BNV i ranije upozoravao na štetne pojave verskog ekstremizma u okviru Islamske zajednice Sandžaka, a koje su vezane za vreme od kada je na čelu te zajednice efendija Zukorlić - saopštilo je Bošnjačko nacionalno veće Sandžaka.
 
UDAR NA SRBIJU
Napadi vehabija na policiju u Raškoj deo osmišljene akcije destabilizacije države uoči odluke o statusu Kosova

BEOGRAD - Aktiviranje vehabija u Raškoj nije slučajno i predstavlja deo dobro osmišljene akcije destabilizacije Srbije uoči definitivne odlike o konačnom statusu Kosova! Sagovornici Kurira, stručnjaci za pitanja bezbednosti, upozoravaju da dešavanja u Raškoj nisu neočekivana, jer strane diplomate već mesecima pričaju o eskalaciji nasilja ako Kosovo ne dobije nezavisnost.

General u penziji i predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju Ninoslav Krstić kaže da su pojava vehabija i sukobi sa policijom u Raškoj deo šireg plana. To je usko povezano sa određivanjem konačnog statusa Kosova, pojašnjava Krstić, i dodaje da je to i poruka Srbiji šta se sve može dogoditi ako ne pristane na rešenje koje zastupaju SAD i Velika Britanija.

- Strane diplomate, poput nemačkog ambasadora Cobela, već mesecima prete destabilizacijom Srbije. U njihov rečnik uveden je termin nasilje. O eksploziji nasilja u regionu, ako Kosovo ne dobije nezavisnost, pričaju Holbruk, Frid, Cobel... Iste termine koristi i američki državni sekretar Kondoliza Rajs - ističe Krstić.

VOKEROV RUKOPIS

Zeleno svetlo za aktiviranje plana "destabilizacija Srbije", prema saznanjima Kurira, dao je lično američki diplomata i šef Misije OEBS na Kosovu 1999. Vilijam Voker tokom nedavne posete Kosovu, na sastanku sa vođama OVK. Uočljivo je da je poslednjih meseci nasilje na Kosovu, ali i u Raškoj znatno povećano, a zabeleženi su i napadi na Misiju UN i Kfor.
O aktivnostima Vokera na Kosovu pisali su i strani mediji, ističući da je veoma čudno da ličnost takvog formata leti na drugi kraj sveta samo radi jednog privatnog susreta. Voker je, naime, svoj dolazak na Kosovo pravdao posetom Aljbinu Kurtiju, vođi pokreta Samoopredeljenje, koji je u to vreme bio u zatvoru u Gnjilanu.





On upozorava da bi velike sile preko svojih agentura i "privatnih agencija" mogle napraviti velike probleme u Raškoj, na jugu Srbije, iako tamošnji narod ne želi nikakve sukobe.

- Eskalacija nasilja u Raškoj prisilila bi Srbiju da problem Kosova na neki način stavi u drugi plan, jer bi veliki deo svojih kapaciteta morala da upotrebi za stabilizaciju stanja u Raškoj. To bi bio i odličan izgovor velikima da priznaju Kosovo, pravdajući taj čin strahom od proširenja sukoba - kaže Krstić.

On upozorava da se vehabije na prostorima Srbije nalaze još od 1990. godine i da su vojne službe bezbednosti pratile njihov rad i akcije.
- Očigledno je došlo vreme da oni stupe u akciju i to sasvim sigurno nije slučajno - poručuje Krstić.

Predsednik Centra za proučavanje alternativa Milan Nikolić takođe smatra da pojava vehabija i sukobi sa policijom nisu plod slučajnosti i da verovatno imaju veze sa Kosovom.
- U ovom trenutku nemoguće je sa stopostotnom sigurnošću tvrditi da je to baš tako, ali samo naivni ljudi misle da velike sile imaju samo jedan plan i opciju za ostvarivanje svojih interesa. Strateška politika koju vode velike sile nije javna i svima dostupna - kaže Nikolić.

On dopušta mogućnost da su "glavni igrači" odlučili da aktiviranjem sukoba u Raškoj ili na jugu Srbije prisile Beograd da prihvati nezavisnost Kosova. Nikolić takođe upozorava da se u rečniku stranih diplomata sve češće i otvorenije pominju "nasilje" i "destabilizacija Srbije" i da to sasvim sigurno nije slučajno.

(M. Ć.)
 

Back
Top