Zashto neki ljudi iz grada sa ponizavanjem gledaju..

Moon flower tema ti je odlicna, svaka cast. U poslednje vreme bas mnogo ima potcenjivanja sela i ljudi koji tamo zive. Narocito se sprdaju na racun njihovog izrazavanja, govora... a znam da vecina nas potice sa sela. Tamo i jesu koreni pravog srpskog jezika, a taj urbani "srpski" lici na sve, osim na jezik. Ti koji zameraju seljacima ako neku rec izgovore pogresno, gramaticki nepravilno, trebalo bi da se dobro preispitaju kako se oni izrazavaju. Svaki jezik, posebno srpski, je komplikovan, pa cak i oni koji se bave lingvistiko ne znaju sve. Uvek ima nesto da se nauci. cmoka cveticu :)
 
Doduse rekoh ti da me ne interesuje forum vise,ali ne ovaj,mislio sam na onaj gde se svi dodvoravaju.
Pa moon_flower odlicna tema.BRAVO!!!!!! Nisi samo prelepa no i pametna,pravi i mozda jedini biser na ,znas vec gde....
E sad,ja sam Vranjanac.Ista mislis,kako govorim u recimo BGD?Upravo onako da me svi razumeju,ali ne PEVAM dok govorim.I bez naglasaka.Moja sefica,opste priznato ime na Estradi,je iz Loznice.Ja uzivam dok je slusam.Iako je tolike godine u BGD,i ako je u Dzet setu,nema pevanja,nema izraza od kojih boli glava.Cak me (to je sad posle Zone Zamfirove pomodarstvo neko) da govorim Vranjski.Problem je sto se i Vranjski jezik izgubio,ali i to sto pricamo ja tako pricam i nikako drugacije.Najtecniji govor svakako da imaju Loznicani,Valjevci,Kragujevcani...mi dole na jug,ko nas razume:))))
Svakako da je govoriti govorom svog kraja nista drugo do drzanja do sebe.Ja cu i nadalje tako,a ko me razume neka si uzme prevodioca:)))))))))
DON_
 
Prvo da pohvalim cvetica za dobru temu...

A sto se tice same teme stvari stoje ovako:
ja postujem svakog pravog seljaka tj. coveka koji zivi na selu bavi se poljoprvivredom, zivi od toga itd... Ali ljude koji dodju sa sela pa iz opanaka udju u mercedese, pa glume neki dzet-set, e njih ne podnosim. Ne podnosim ni devojke obucene k`o Karleusa sa suknjicama od 15 cm i sa ogromnim mokrim krugovima kod pazuha (bljak!!!)... Ja sam igrom slucaja vec treca ili cetvrta generacija moje familije koja zivi u gradu, ali da sam sa sela ne bih se stideo mog porekla tj. bio bi to sto jesam......

pozdrav
 
Cobra & strese, ako potraje ova bedara sa kintom, polako jedan po jedan, bez guranja sine molim, ima da idemo na dedovinu da gajimo chicken & leba cisto da ne pocrkamo od gladi, care znas. Misim, ovaj stvarno misim da je pokojni Trlaja bio u pravu "mala bara, puna krokodila...". Problem ove zemlje nisu seljaci vec paraziti sto sede u skupstini i ministarskim foteljama, kao ratuju s kriminalcima... kad bi to bilo sitina covece, pa samoubistava ko sitne pleve kad se vrse zito... :idea: [/b]
 
Ti "ljudi iz grada" su u stvari moroni i seljaci, u drugom znacenju te reci, znacenju koje vredja prave seljake, ljude koji zive na selu, i postojanje tih "gradjana" predstavlja problem koji preti da izoblici srpski narod.
Bolje bi im bilo da se i oni vrate na selo, mada bi i tamo, kao i u gradu, bili nesposobni da ista korisno urade.
Taj "prezir" koji po pravilu ispoljavaju inferiorni, nema nikakve veze sa kulturom vec cini temelj rasizma i zapravo nije nista drugo nego modifikovani strah (od boljeg, jaceg, pametnijeg...).
 
Ne reeba omalovažavati ničiji govor, ali SVAKO treba da zna STANDARDNI tj. književni (nije baš isto, al ajd kako da vam objasnim) jezik, da bismo se, jelte, razumeli...
Lično, "pevanje" mi ne smeta. Vojvođani i kad nemaju akcenat imaju vrlo lepo intonaciju, meni se TO sviđa. Isto tako mi se ne sviđaju silazni čačanski akcenti, taj brđanski "stakato"( i to je "pevanje", al bez sluha).
U lingvistici važi pravilo da sve što se čuje u tzv. živom govoru, nije nikako "pogrešno", i da treba negovati varijacije, čuvati svoj jezik...sa svim njegovim narečjima i dijalektima.
E, sad, kome se šta sviđa...Neki govorni varijeteti upućuju na socijalnu i ekonomsku zaostalost ( ne mogu da zamislim intelektualca sa Kosova, znam da to nije politički korektno, al šta ću, vezujem to za veće gradove, univerzitetske centre, gde budući intelektualci, sa ili bez navodnika, pre ili kasnije nauče STANDARDNI varijetet štokavskog srpskog. Uh.
Inače, protiv sela samog nemam ništa. Nažalost, bila sam samo jednom, ali sanjam da u kasnijem životu kupim negde neku kućicu sa cvećem i da odmorim od gradske vreve....I, JAAAAKOOO volim i priče i jezik Janka Veselinovića (ko zna, shvatiće)
Znači, nije bez razloga, ali nije ni lingvistički korektno.
Pozdrav!


Boze, oprosti mi za izjavu o intewlektualcima s Kosova.... :!:
Znaci, bila sam i videla> ima ih i govore iSTO kao B eogradjani :?
 

Back
Top