Zashto neki ljudi iz grada sa ponizavanjem gledaju..
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 86

Tema: Zashto neki ljudi iz grada sa ponizavanjem gledaju..

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.05.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Zashto neki ljudi iz grada sa ponizavanjem gledaju..

.. na ljude sa sela, i komentarishu njihov naglasak?
    Trebali svi da pricamo izveshtacenim jezikom gradjana, koji su oni izmislili i koji samo oni razumeju:))?Shta je po vama seljak ?..onaj shto potice sa sela ili onaj shto zivi u velegradu ,pravi se mangup i pljuje po ulici...?

nadam se da ne zvicim seljacki:)

Guest

Podrazumevano

Moon flower tema ti je odlicna, svaka cast. U poslednje vreme bas mnogo ima potcenjivanja sela i ljudi koji tamo zive. Narocito se sprdaju na racun njihovog izrazavanja, govora... a znam da vecina nas potice sa sela. Tamo i jesu koreni pravog srpskog jezika, a taj urbani "srpski" lici na sve, osim na jezik. Ti koji zameraju seljacima ako neku rec izgovore pogresno, gramaticki nepravilno, trebalo bi da se dobro preispitaju kako se oni izrazavaju. Svaki jezik, posebno srpski, je komplikovan, pa cak i oni koji se bave lingvistiko ne znaju sve. Uvek ima nesto da se nauci. cmoka cveticu :)

Početnik
    Učlanjen
    06.05.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

ja sam ovaj gost. izvinjavam se, zaboravih se prijaviti. :) ljubi te storm

Aktivan član
    Učlanjen
    04.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Podrazumevano

Doduse rekoh ti da me ne interesuje forum vise,ali ne ovaj,mislio sam na onaj gde se svi dodvoravaju.
    Pa moon_flower odlicna tema.BRAVO!!!!!! Nisi samo prelepa no i pametna,pravi i mozda jedini biser na ,znas vec gde....
    E sad,ja sam Vranjanac.Ista mislis,kako govorim u recimo BGD?Upravo onako da me svi razumeju,ali ne PEVAM dok govorim.I bez naglasaka.Moja sefica,opste priznato ime na Estradi,je iz Loznice.Ja uzivam dok je slusam.Iako je tolike godine u BGD,i ako je u Dzet setu,nema pevanja,nema izraza od kojih boli glava.Cak me (to je sad posle Zone Zamfirove pomodarstvo neko) da govorim Vranjski.Problem je sto se i Vranjski jezik izgubio,ali i to sto pricamo ja tako pricam i nikako drugacije.Najtecniji govor svakako da imaju Loznicani,Valjevci,Kragujevcani...mi dole na jug,ko nas razume:))))
    Svakako da je govoriti govorom svog kraja nista drugo do drzanja do sebe.Ja cu i nadalje tako,a ko me razume neka si uzme prevodioca:)))))))))
    DON_

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Mislim da ne treba omalovazavati niciji govor jer smo svi naravno potekli sa sela i svako govori onako kako je naucio.Ma koliko to nekome bilo smijesno ne treba da izvrcemo ruglu jer je to ipak nas jezik ma kako on zvucao.Svuda u svijetu postoje razni dijalekti i to je normalno.
    Ne zaboravimo ko smo,sta smo i odakle smo svi postali!

Primećen član
    Učlanjen
    01.05.2003.
    Reputaciona moć
    58

Podrazumevano

e sad si me potrefila s temom u srce cveticu moj:)
    vidis ja sam dete sa sela, a ima jedan gradjanin koga i ti znas:)))))) pa me non stop ispravlja kako se kaze, gramatika itd.
    Pa ja pricam kako sam naucila i to mu dodje to:)
    Sto da imam gradski naglasak kada ne poticem iz grada, glupost:)

Početnik
    Učlanjen
    05.05.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Pa i Vuk Karadzic je rekao: "pisi kao sto govoris, citaj kako je napisano"! Naravno da ne treba kritikovati nekoga zato sto prica jezikom razumljivim za kraj odakle je. Isto tako ne treba kritikovati ni nekoga ko se trudi da govori gramaticki ispravno! U tome nema nista lose.
    Urbani jezik je ono cega se treba cuvati!!!

Primećen član
    Učlanjen
    01.05.2003.
    Reputaciona moć
    58

Podrazumevano

ja se uvek zapetljam oko tih jezika:))

Početnik
    Učlanjen
    21.03.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano ovako

nemam ja nista protiv toga kako ko govori
    ali kada mi baca smece pod prozor sto je ovdje cest slucaj i kda koristi Wc solju kao bunar i hvali se komsinicama kako ima mali bjeli bunaric koji nikada ne presusi kako da se covjek ne nervira
    da im ne razbije prozore

Zainteresovan član blackground (avatar)
    Učlanjen
    04.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Prvo da pohvalim cvetica za dobru temu...

A sto se tice same teme stvari stoje ovako:
    ja postujem svakog pravog seljaka tj. coveka koji zivi na selu bavi se poljoprvivredom, zivi od toga itd... Ali ljude koji dodju sa sela pa iz opanaka udju u mercedese, pa glume neki dzet-set, e njih ne podnosim. Ne podnosim ni devojke obucene k`o Karleusa sa suknjicama od 15 cm i sa ogromnim mokrim krugovima kod pazuha (bljak!!!)... Ja sam igrom slucaja vec treca ili cetvrta generacija moje familije koja zivi u gradu, ali da sam sa sela ne bih se stideo mog porekla tj. bio bi to sto jesam......

pozdrav

Primećen član
    Učlanjen
    01.05.2003.
    Reputaciona moć
    58

Podrazumevano

blackground ja za takve osobe kazem "nista gore nema nego kad covek/zena iz opanka u papuce predje":)))
    i zato pricam onako kako znam, seljacki, pa sad kome se slusa drago mi je kome ne ne mora:)

Početnik
    Učlanjen
    05.05.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Meni su najgori oni koji ne mogavsi da se odreknu navika sa sela strpljivo gaje pilice na terasi zgrade!

Primećen član
    Učlanjen
    01.05.2003.
    Reputaciona moć
    58

Podrazumevano

dobro, ja to ne radim, samo mi je naglasak seljacki:)
    inace ne gajim pilice na terasi, ne cuvam krave u spavacoj sobi itd:)

Poznat VisionOfDisorder (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    142

Podrazumevano

zato shto su seljaci?

Naum Hadži-Kukuruzović
    Guest

Podrazumevano Ja volim seljake

Ja volim seljake, ali samo ako nisu džiberi :)
    Inače sam stari Beograđanin. Živim u njemu već 10 godina :)

Primećen član
    Učlanjen
    01.05.2003.
    Reputaciona moć
    58

Podrazumevano

ma volimo i mi vas gradjane bre:)

lol
    Guest

Podrazumevano

Citat Original postavio black-devil
    blackground ja za takve osobe kazem "nista gore nema nego kad covek/zena iz opanka u papuce predje":)))
    i zato pricam onako kako znam, seljacki, pa sad kome se slusa drago mi je kome ne ne mora:)
    A ja samo da dodam: On izasao iz sela, ali selo nije iz njega.

streetspirit
    Guest

Podrazumevano

Neverovatno je kako niko nije stao na stranu srpskog jezika!! Ne bi nikoga da kritikujem ali mislim da je jako lose kada covek ne koristi sve padeze, ili ga cak ni ne interesuje da prica gramaticki pravilno.
    Isto tako se slazem da razni naglasci nisu problem, ali samo dok se prica cist srpski jezik.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.07.2003.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Cobra & strese, ako potraje ova bedara sa kintom, polako jedan po jedan, bez guranja sine molim, ima da idemo na dedovinu da gajimo chicken & leba cisto da ne pocrkamo od gladi, care znas. Misim, ovaj stvarno misim da je pokojni Trlaja bio u pravu "mala bara, puna krokodila...". Problem ove zemlje nisu seljaci vec paraziti sto sede u skupstini i ministarskim foteljama, kao ratuju s kriminalcima... kad bi to bilo sitina covece, pa samoubistava ko sitne pleve kad se vrse zito... [/b]

Obećava
    Učlanjen
    11.08.2003.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Ti "ljudi iz grada" su u stvari moroni i seljaci, u drugom znacenju te reci, znacenju koje vredja prave seljake, ljude koji zive na selu, i postojanje tih "gradjana" predstavlja problem koji preti da izoblici srpski narod.
    Bolje bi im bilo da se i oni vrate na selo, mada bi i tamo, kao i u gradu, bili nesposobni da ista korisno urade.
    Taj "prezir" koji po pravilu ispoljavaju inferiorni, nema nikakve veze sa kulturom vec cini temelj rasizma i zapravo nije nista drugo nego modifikovani strah (od boljeg, jaceg, pametnijeg...).

Zaslužan član goxy (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3361

Podrazumevano

Kakve ovo ima veze sa hobijima,raznim?

Aktivan član
    Učlanjen
    23.07.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano moje isqstvo

vise sam upoznala "starih" beogradjana sa primitivnim osobinama nego, ljudi sa naglaskom koji su primitivni...

Početnik
    Učlanjen
    31.07.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Seljake nazivamo one sa sela,i ima ih veoma urednih i onih koje ja postujem,ali ima i onih koji se furaju da su gradjani i njima bi rado oko iskopao,dok ima i onih koji su odrasli u gradu a ponasaju se ko seljacii ono nesto se k-u-r-c-e okolo.

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    268

Podrazumevano

Ne reeba omalovažavati ničiji govor, ali SVAKO treba da zna STANDARDNI tj. književni (nije baš isto, al ajd kako da vam objasnim) jezik, da bismo se, jelte, razumeli...
    Lično, "pevanje" mi ne smeta. Vojvođani i kad nemaju akcenat imaju vrlo lepo intonaciju, meni se TO sviđa. Isto tako mi se ne sviđaju silazni čačanski akcenti, taj brđanski "stakato"( i to je "pevanje", al bez sluha).
    U lingvistici važi pravilo da sve što se čuje u tzv. živom govoru, nije nikako "pogrešno", i da treba negovati varijacije, čuvati svoj jezik...sa svim njegovim narečjima i dijalektima.
    E, sad, kome se šta sviđa...Neki govorni varijeteti upućuju na socijalnu i ekonomsku zaostalost ( ne mogu da zamislim intelektualca sa Kosova, znam da to nije politički korektno, al šta ću, vezujem to za veće gradove, univerzitetske centre, gde budući intelektualci, sa ili bez navodnika, pre ili kasnije nauče STANDARDNI varijetet štokavskog srpskog. Uh.
    Inače, protiv sela samog nemam ništa. Nažalost, bila sam samo jednom, ali sanjam da u kasnijem životu kupim negde neku kućicu sa cvećem i da odmorim od gradske vreve....I, JAAAAKOOO volim i priče i jezik Janka Veselinovića (ko zna, shvatiće)
    Znači, nije bez razloga, ali nije ni lingvistički korektno.
    Pozdrav!

Boze, oprosti mi za izjavu o intewlektualcima s Kosova....
    Znaci, bila sam i videla> ima ih i govore iSTO kao B eogradjani :?

Aktivan član
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Reputaciona moć
    62

Podrazumevano asdf

.........

Slične teme

1. Zasto ljudi na druge gledaju kao na robu?
    Autor I_am_the_God u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 10.12.2007., 12:49
  2. Zashto ljudi ne prave razliku izmedju punka i metala?
    Autor punkrock_girl u forumu Muzika
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 10.07.2005., 20:27
  3. Ljudi sta je Del... pa neki brojevi
    Autor geologicarka u forumu Sigurnost i zaštita
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 28.07.2004., 17:04
  4. da li se neki ljudi radjaju kao fenixi?
    Autor wet look u forumu Filozofija
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 10.07.2004., 01:34

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •