Ko zna sta je sta jer meni vise nije jasno

Panterr

Početnik
Poruka
8
Fino udjes u prodavnicu,kupis cokoladu i kada podjes da otvoris na poledjini pise energetska vrednos ...................bla..bla,..tolika!!!
E sad, sta je ...KJ... a sta ...cal...ovo poslednje je predpostavljam kalorija ali sta je ono prvo i u cemu je razlika..izmedju KJ i cal.elem u pitanju je opklada pa ko zna nek,,javi, frka mi ... ono. ne seta mi se u gacama po ulici u ponoc..pozz!!!
 
Vidim da su vec navedeni opisi dzula i kalorije, a mogu da dodam samo da na cokoladicama /hrani uopste/ je uvek data energetska vrednost u kJ (kilodzulima) i kcal (kilokalorijama). Stvarno jeste u pitanju kilo tj. 1000 jedinica dzula/kalorija, ali to su u pitanju hemijske kalorije (jedna kalorija je jedinica za kolicinu toplote koja je potrebna da se 1 gram vode zagreje za 1 stepen Celzijusa). Dodatno je, van SI sistema, definisana i "Kalorija" ( 1 Cal = 1 kcal = 1000 cal), a to je tzv. "hranljiva" kalorija, koja se obicno koristi kada se govori o hrani i energiji koju sa njom unosimo u organizam, pa u razglabanju o dijetama itd.
 

Back
Top