Papagaji

Da li ste dresirali papagaja?

  • Ne, papagaja nisam dresirao

  • Da, ali sam papagaja malo naucio (da uzima hranu iz prsta...)

  • Da, papagaja sam naucio da me se neplasi (da mi sedi na ramenu...)

  • Da, papagaja sam mnogo stvari (da gura kolica,pravi se mrtav...)

  • Da, papagaja sam naucio da prica!


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Za Sofi75.Papagaju se starost moze videti po boji i velicini kljuna.Ja neznam kako se to radi!Ali mozes naci na internetu sajtove o toj vrsti.Ako na sajtu npr. kaze da je velicina tog papagaja od 13cm-20cm (npr. tvoj papagaj je 17cm), a prodavac kaze da je papagaj star 1 godinu,naces da laze.Pre nego sto kupis papagaja raspitaj se na forumima i pogledaj na nekim sajtovima! :)
 
ja imam nimfu koja ima citave 22 godine...
cula sam da zive oko trideset...
inace, papagaj je jako druzeljubiv, secam se kad sam bila mala i dok smo imali i psa (mesanac sa pijace...) da su se njih dvoje maltene svaki dan prepirali...i secam se scene kad je pas (kuca mu je bila ispod trpezarijskog stola...u stanu smo...) sacekao papagaja da sleti na sto...i shapom mu preklopio rep...k'o u crtanom filmu...papagaj je ostao bez repa...a znao je da vice ''juco marsh u kucu'' i ova bi jos i pobegla pod taj sto...
doduse nikad nije bilo vise od ceprkanja izmedju njih...pas je posle dobio infarkt na novu godinu :cry: a papagaj posle k'o da je tugovao...trazio...i stalno dozivao psa...e cudne su te veze... :cry:

ovaj je znao da izadje sam i udje kad hoce...mislim da je trebalo dosta dok se nije potpuno odomacio...
sad medjutim nije vise u nasem stanu...majci je dojadilo, a ja bila jedno vreme preosetljiva i alergicna na sve...sad iz petnih zila se trudim da ga vratim nazad!
 
zaboga !?!
držiš pticu u kupatilu ?!

pa neće još dugo poživeti...

ptici treba mirno, suvo i provetreno(ne na promaji) mesto.
mesto gde neće trpeti isparenja i česte promene temperature
kao što su kuhinja i kupatilo.

dakle, ako voliš svoju ptičicu i nisi sadista,
iznesi(izbavi) je iz kupatila, molim te.
 
Papagaji se obicno vezuju najvise za jednu osobu, pogotovo ako je zenkica u pitanju. Muzijaci se lakse pripitomljavaju i otvoreni su prema svima, uglavnom. Ovo nije pokazatelj da li je muskog ili zenskog roda, ali se karakter razlikuje zavisno od pola. Razlozi zasto te izbegava mogu da budu razni, cak i ako koristis neki vrlo jak parfem moze da joj smeta, ili ako pricas mnogo glasno, ili ako pravis neke nagle pokrete. verujem da ce se tokom vremena navici i da ce se rado igrati sa tobom. nemoj da je hvatas i da joj prilazis sa ledja. ponudi joj hranu iz ruke, sucokretovo zrnevlje- jedno po jedno uhvati sa dva prsta i pusti je da pridje i uzme.
 
More_bre:
zaboga !?!
držiš pticu u kupatilu ?!

pa neće još dugo poživeti...

ptici treba mirno, suvo i provetreno(ne na promaji) mesto.
mesto gde neće trpeti isparenja i česte promene temperature
kao što su kuhinja i kupatilo.

dakle, ako voliš svoju ptičicu i nisi sadista,
iznesi(izbavi) je iz kupatila, molim te.

Pa, poceo sam da ga pustam da leti po stanu,Ima na raspolaganju nekih 30m2.Najvise voli da istrazuje u kujni!
 
Ovo je klub ljubitelja papagaja i onoh koji ih imaju.Ja imam Rozelu.Star je godinu i po.


CRVENA ROZELA
Platycercus Eximius



Ova vrsta papagaja neseljava pretežno jugoistočne delove Australije. Rasprostranjena je u savanama, mada se danas pojedini parovi mogu sresti i u blizini naseljenih oblasti, pa čak i na periferijama većih gradova. Gnezde se u rupama panjeva, a nisu im strane ni duplje visokih stabala pod uslovom da su dovoljno duboke.


Razlike u polovima su prilično uočljive samim tim što je intenzitet, naročito crvene boje ne glavi ženke, nešto slabiji, grudi kod ženki imaju razliveniju crveno-žutu boju, dok je to kod mužjaka striktno odsečena, bez prelivanja. Glava ženke je nešto sitnija, a raspored i veličina belog reda perija sa unutrašnje strane krila je uočljivo različit, što je naročito važno kod određivanja pola mladih ptica, jer je boja njihovog perija prilično razlivena i izmešana sve do drugog mitarenja, a to je period od oko osam meseci, kada jedinke i postaju polno zrele.


jedan upareni par rozela
(mužjak levo, a ženka desno)

Veličina crvene rozele kreće se od 30-32cm što je svrstava u srednje papagaje. Zbog svoje izuzetne koloritnosti, crvena glava, grudi crveno-žuto-zelene, sa zeleno-plavim repom, zeleno-crnim krilima oivičenim plavim letnjim perima, leđima žuto-crno-zelenim sa oblikom pera kao krljušt kod riba, ne često ovu vrstu papagaja u narodu zovu i mali ara. Oglašava se veoma prijatnim glasom, ne bučnim, prilično je radoznala i temperamentna prilikom kretanja, gegajući se pri hodu, a i izuzetno je dobar letač. Lako se pripitomljava, moguće je naučiti da oponaša izvestan broj reči. Pošto obitava u područjima savana, to joj je ishrana vezana za razne vrste semenja savnskih biljaka i plodova lokalnog rastinja. Ljubitelj je voća i povrća, a razni insekti zadovoljavaju njene potrebe za proteinima.


piliči crvene rozele




Pare se jednom ili dva puta godišnje,i izuzetno tri puta. Po parenju ženka snese 4-7 belih jaja noseći ih u intervalu od dva dana, a počeće da leži na njima posle treće snešenog jajeta. Period inkubacije traje 21 dan, s tim što po izletanju mladi ostaju u gnezdu još 4-5 nedelja.U tom periodu potpuno operjavaju i po napuštanju gnezda ostaju uz roditelje još 3-4 nedelje kada se i u potpunosti osamostaljuju, a to je vreme kada ih i treba odvojiti od roditelja, kako bi ovi mogli da započnu sa novim ciklusom parenja, jer bi u suprotnom roditelji napali i čupali svoje mlade.


U domestikovanim uslovima crvene rozele treba hraniti semenjem prosa, ovsa, suncokreta, svetlog semena, muhara, sirka šećerca, američkog sirka i povremeno zrnevljem konoplje, uz obavezan dodatak vitamina i minerala. O procentima pojedinih vrsta semena koja ulaze u sastav mešavine najbolje je konsultovati odgajivače jer su oni najupoznatiji sa sastavom, samim tim što i odgajaju te mlade ptice i mogu vam dati pouzdane informacije kada se i koliko pojedinog semena daje.



Kao kućni ljubimac, crvena rozela je veoma zahvalna u pogledu privrženosti, tihog i prijatnog oglašavanja, neizmerne koloritnosti i prilične dugovečnosti koja optimalno iznosi oko 30 godina. Naročito je pri izboru važno nabaviti mladu i zdravu pticu, čiju garanciju vam može priuštiti jedino odgajivač, s tim što joj bar prvih mesec dana pored napomenute semenske hrane treba davati svakodnevno po jednu kafenu kašičicu mešavine izrendanih jaja, keksa i malo plavog nemlevenog maka, što spada u meku hranu, a koja će ptici omogućiti pravilan i uspešan rast i razvoj i potpunu izražajnost kolorita. Što se tiče sveže zelene hrane naizmenično treba davati list maslačka, šargarepu, jabuke, krastavac, spanać ili grančice sa lišćem peršuna jer su ovo prirodni vitamini i minerali.

Kao dugogodišnji odgajivač iskreno se nadam da će odabir ove vrste papagaja kao kućnog ljubimca zadovoljiti sve vaše potrebe.






P.S. Ovde mozete pisati o svom papagaju!
 
evo ga moj papagaj...
 

Prilozi

  • Kiki.jpg
    Kiki.jpg
    49,5 KB · Pregleda: 38
  • Kiki na slavini.gif
    Kiki na slavini.gif
    4,5 KB · Pregleda: 136
  • Ukusna krpa.jpg
    Ukusna krpa.jpg
    25,3 KB · Pregleda: 28
  • Slika008.jpg
    Slika008.jpg
    25,3 KB · Pregleda: 26
Sada za rodjendan, jedan moj drug mi je poklonio papagaja. Papagaj je vrlo lep, vrsta mu je Tigrica kolko znam, i plavo-bele je boje (krila i glava su mu bele boje, a telo plave). E sada, posto sam ja nisam neki expert o papagajima, jedino sto znam da je ptica. E sad bih voleo da mi kazete kako da se zblizim s njim, a ne da bezi na kraj kaveza kad mu pridjem, cime da ga hranim, itd. itd.

Razlog zasto nista neznam o papagajima je zato sto sam veliki ljubitelj psa, i imam kuci jednog Engleskog Springer-Spaniela i samo njemu posvecujem vreme, a mislim da se to papagaju nesvidja. I zato vas molim da me malo vise uputite.

P.S. Ako to ne ispadne sa papagajem, sta je bolje, da ga skuvam u supu, ili da ga stavim na rostilj :?:
 
Папагаји су много слатке животињице и вероватно ћеш га веома брзо заволети. Пошто ти већ имаш пса, значи да волиш животиње и да се бринеш о њима. Што се тиче папагаја, он ни изблиза не захтева толики ангажман као пас, а при том пас и папагај могу, кад се упознају и навикну једно на друго, чак и лепо да се слажу. Е сад, око самог папагаја, он мора да има леп, по могућству већи кавез, који ће бити смештен на неком светлом месту, али где нема промаје, јер промаја је за папагаје смртоносна. Такође не би требало да буде ни превише ниско ни превише високо постављен, него негде у висини твоје главе.
Што се исхране тиче, папагаји се хране углавном оним зрневљем, које се продаје и у кутији или у класу, наравно, сваки продавац те хране ће ти рећи тачно шта је за те мале папагаје. Затим папагајима се даје и лист зелене салате, кришка јабуке, шаргарепа, жуманце тврдо куваног јајета (повремено)...Морају обавезно да имају и сипину кост и наравно увек свежу воду.
Дружење с папагајем започни полако и стрпљиво и увек му нешто причај кад прилазиш кавезу...У почетку, док се не привикне на нови амбијент немој га пуштати из кавеза.
Ето за сад толико.
 
Eto sad, mislim da pocinje da se boji od mene. Tamo gde mu je hrana, ostalo je relativno malo, i on kad se najede, udje u tu pregradu sa hranom i legne i ne izlazi. Mislim da je to zbog toga sto nemoze da dohvati hranu (sutra cu mu kupiti), ali strahujem da tamo ne nalazi utociste od mene, evo sad ga gledam, izasao je. Sta sad?
 
Heh, evo, sada se vise ne plasi od mene, kupio sam mu hranu, nalio svezu vodu, a sto je najbolje, pustio sam ga iz kaveza, ali ubrzo sam se naucio kako da ga vratim, samo zazvizdim i on udje u kavez. Vise ne bezi od mene i daje mi da ga uhvatim u ruku
 
Molim za pomoc :confused:
Imam malog aleksandra dva meseca. Pustili smo ga pre deset dana da leti. Skroz je podivljao. Nikome ne prilazi ni kad mu nudimo omiljenu jabuku. Po ceo dan je pusten a navece na kvarno kad udje da jede mi ga zatvorimo :oops: Kako postici da nam se priblizi odnosno kako da ga pripitomimo :?:
 
Ево, прошло је 4 месеца откако смо набавили папагаја....и ја ссам се бринула када ће се припитомити и како ћу га припитомити...и свашта покушавала...и ништа...
Био је млад кад је стигао (2 недеље), и већ после недељу-две почела сам да га пуштам да лети по стану...
Како није реаговао на моје покушаје припитомљавања, после једно месец дана сам одустала..али...пуштала га и даље...
Прво је седео на гарнишни, па почео да се спушта ниже, на монитор, на сто...онда понекад некоме на главу...
А сада ме већ нервира...обично се зезам и кажем да тај папагај ЖИВИ НА МЕНИ, тачније, не скида се с мене! :lol:
Док спремам по кући виори тако закачен за мој џемпер...или се закачи као брош, или је на рамену, или на глави...воли чак и да ми се завуче у рукав од тог мог великог кућног џемпера и ту буде по цео дан (а џемпер је на мени)...Мислииим, папагај ми живи у рукаву! :-? :roll:
Пар пута сам и одспавала тако поподне са све папагајем у рукаву...:lol:
Постао је стварно досадан...
Сад већ морам да га терам јер је превише напоран и трпа се свугде...

А ништа нисам радила да бих га припитомила, само сам му дала времена...
 
Hellen:
Ево, прошло је 4 месеца откако смо набавили папагаја....и ја ссам се бринула када ће се припитомити и како ћу га припитомити...и свашта покушавала...и ништа...
Био је млад кад је стигао (2 недеље), и већ после недељу-две почела сам да га пуштам да лети по стану...
Како није реаговао на моје покушаје припитомљавања, после једно месец дана сам одустала..али...пуштала га и даље...
Прво је седео на гарнишни, па почео да се спушта ниже, на монитор, на сто...онда понекад некоме на главу...
А сада ме већ нервира...обично се зезам и кажем да тај папагај ЖИВИ НА МЕНИ, тачније, не скида се с мене! :lol:
Док спремам по кући виори тако закачен за мој џемпер...или се закачи као брош, или је на рамену, или на глави...воли чак и да ми се завуче у рукав од тог мог великог кућног џемпера и ту буде по цео дан (а џемпер је на мени)...Мислииим, папагај ми живи у рукаву! :-? :roll:
Пар пута сам и одспавала тако поподне са све папагајем у рукаву...:lol:
Постао је стварно досадан...
Сад већ морам да га терам јер је превише напоран и трпа се свугде...

А ништа нисам радила да бих га припитомила, само сам му дала времена...



Od danas ponovo je u kavezu. Mislim da je moja ptica jako uplasena. Sinoc je jako bila gladna a nije htela da udje u kavez i pocela je da jede svoj izmet. Da li da je pustam da leti? :oops: Sta da radim :?:
 
Dobila sam tigricu na poklon, muzjak je....trazila sam na netu sve o njima, kako i cime se hrane, medjutim cula sam da oni ne zive dugo, interesuje me dali je to tacno i koliko je dugacak njihov zivotni vek?
Hvala unapred!
 

Back
Top