tuzbe vojnih lica protiv drzave

Pojedinci su poceli da dobijaju poziv da plate sudske troskove i kamate na iste zbog izgubljenog spora...

Posto sam ja jedan(a) od tih pojedinaca (danas sam dovila Nalog od Prvog opstinskog suda u BG da plkatim 55.000 dinara takse za izgubljeni spor), molim korisnika SS 88, lokacija NS, da mi odgovori na osnovu kog zakona i paragrafa tvrdi da "Kada je u pitanju postupak koji se tice zagarantovanog dohotka, oni (tuzioci) se oslobadjaju sudskih taksi..."
Uzasnuta sam. Nisam nista naucila od svog zemljaka Petra Kocica i njegovog "Jazavca pred sudom".
 
Dok ne budem u prilici da dođem do svog predmeta, za 'prvu pomoć' savetujem pozivanje na 'siromaško pravo' (plaćanje takse bi značajno onemogućilo normalan život...i tražiti oslobađanje)
Mislim da je to član 10x. Zakona o sudskim taksama ili Zakona o parničnom postupku, ne znam napamet, a ti skini oba pa proveri.
 
Poslednja izmena od moderatora:
danas sam kontaktirao svog advokata u nisu da se raspitam dokle je stigla parnica po mojoj tuzbi po cl.75.rekao mi je da je dobio jedan spor,da su pare isplacene,medjutim vojska je tuzila tuzioca vrhovnom sudu,a ovaj doneo presudu da tuzilac vrati pare i to bez obrazlozenja presude,i da je posle toga vrhovni sud zaustavio sve postupke za tuzbe po ovom clanu.
pa braco koja je ovo drzava kad i vrhovni sud ne postuje legitimno donete zakone,kuda to ide ova zemlja????
 
Može li da se dobije kopija te presude vrhovnog suda?
Da li je advokat podneo krivičnu prijavu protiv sudije, a za KD 'kršenje zakona od strane sudije'?
Time bi kupio vreme i odložio izvršenje...
Ko dobije pare, neka ih odmah potroši, ili pokloni detetu nešto što tim novcem kupi.
 
Može li da se dobije kopija te presude vrhovnog suda?
Da li je advokat podneo krivičnu prijavu protiv sudije, a za KD 'kršenje zakona od strane sudije'?
Time bi kupio vreme i odložio izvršenje...
Ko dobije pare, neka ih odmah potroši, ili pokloni detetu nešto što tim novcem kupi.

ja ne zivim u nisu,telefonom sam dobio ove informacije od advokata koji me zastupa,kad saznam vise javicu!!!
 
da i rekao mi je da se vojska zalila na prvostepene 2 presude kojima sam dobio vojsku i to za razliku u penziji staro-novo resenje,i drugu usaglasavanje razlike izmedju penzije i plate koju bih dobijao da radim/RVI/.Inace postupci traju oko 2 godine,vojska koristi sve smicalice ne pojavljuje se na rocistima,sudjenja se 2 puta odlazu,trece rociste sud odredjuje vestake'4 donosi presudu,e onda u drugostepenom postupku vojska se zali pa se opet ne poljavljuje predstavnik vojske,pa se opet odlaze 3 puta...ali to verovatno sve znate-uzas..
 
Boris Tadić je svojevremeno okupio neke sudije i predsednike sudova (utvrđeno u postupku), te na njih IZVRŠIO UTICAJ da odugovlače i obustavljaju... i time direktno NARUŠIO NEZAVISNOST SUDSKE VLASTI!
Ako je stvar konačna u parničnom postupku potrebno je ići ili na reviziju ili ustavnu tužbu ustavnom sudu, + krivični postupak protiv sudija i odgovornih lica u M.O.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Možeš, kolega po specijalnosti ;-) , ali samo za period unazad 3 godine, pa do 1.1.2008.
Pre tužbe, kao što sam ja uradio, u upravnom postupku traži od svog k-danta da ti isplati razliku, i ganjaj upravni postupak do konačnosti (do isplate ili do rešenja kojim će te odbiti, ali i dati pravo da podneseš tužbu)
Bez prethodno vođenog upravnog postupka, sudovi tužbe ovog tipa smatraju neosnovanima.
 
Kolega, pozdrav. Ceo postupak sam zavrsio i dobio resenje 24NOV 2003 gde pise da se zalba odbija i da komandant nije nadlezan da donosi akta te vrste i pravna pouka da se moze pokrenuti upravni spor tuzbom vrhovnom vojnom sudu u roku od 30 dana od dostavljanja resenja. Sta ciniti dalje.
 
Propustio si rok, zato podnesi ponovo. Imaš pravo da podnosiš zahteve nebrojen broj puta, dok god ne budeš zadovoljan ishodom!
Prouči Zakon o opštem upravnom postupku, i videćeš da taj pravno nepismeni k-dant nije bio u pravu, i da potražnja novčanih primanja- plate i te kako spada u domen upravnog postupka, a nikako u domen tužbi pred redovnim sudovima...!
I po novom ZOVS k-dant bataljona/diviziona donosi rešenja u prvom stepenu UP-a, a k-dant brigade u drugom stepenu. Prevelike nadležnosti su im date nesrazmerne njihovim kapacitetima.
Zato je možda dobro da ga matiraš i u samom zahtevu da navedeš da je nadležan i po kojem članu ZOUP-a da donese rešenje u predmetnoj materiji. Čisto da ga nateraš da razmišlja i da donese drugačije rešenje od prvobitnog!
 
Pozzzzzzzzzz svima :)

Najpre da kazem da ima gomila stvari koje je ovaj SS88 laicki izrekao, da ne kazem nalupao.

1. Na mestu gde savetuje nekog da ne placa sudske takse je grdno pogresio jer sud odmah nakon proteka roka salje resenje Poreskoj upravi na ime tog lica koje nije platilo i uz naplatu celog iznosa takse i opomene ide i uvecanje od 50% na ime kaznene takse!
2. Na mestu gde su nekom isplacene pare po pravosnaznoj presudi, a u postupku po vanrednom pravnom leku je ukinuta ta presuda kao izvrsna isprava, savetuje da kad taj neko uzme pare odmah treba da ih potrosi na nesto..."deci da kupi..." i tako dalje, nije u pravu. Kasnije akо bude protivizvrsenje za povracaj novca jos ce da plati i kamatu od momenta kad je doneta odluka o ukidanju izvrsne isprave. Dakle najbolje je novac poloziti u sudski depozit i barem se spasiti placanja kamate i gomиle sudskih troskova izvrsnog postupka, dok se ne okonca neizvesnost po vanrednom pravnom leku pred VSS
3. Na siromasko pravo (oslobadjanje od placanje sudskih troskova, takse, a ne i troskova koje prouzrokujes neosnovano suprotnoj strani) ne moze se tek tako pozvati i dobiti oslobadjanje. Mora da se podnesu dokazi, najcesce od katastra da nema pokretne imovine, od socijalnog da se prima pomoc, da je nezaposlen/a od Nacionalne sluzbe za zaposljavanje, da ima niska primanja koja bi ugrozila egzistenciju svoje porodice, pa ce u ovom zadnjem slucaju sud moguce zakazati rociste samo kako bi raspravio tacnost ovih navoda...
4. Svi koji su tuzili odmah pred sudom trebali su da znaju da postoji redosled po kome se ostvaruje necija zastita prava i pravnih interesa. U upravnim stvarima najpre se vodi upravni postupak, najcesce dvostepen, pa tek onda ako si nezadovoljan odlukom stoji ti na raspolaganju sudska zastita. Pre toga sud ce ovako podnetu tuzbu odbaciti kao preuranjenu, a ne odbiti kako rece SS88, jer da odbije stvar bi onda bila presudjena. Sud kad osluci ima par mogcnosti, a to je da ponisti odluku upravog organa i da predmet ponovno vrati na postupanje (mnogo cesce) ili da sam donese odluku u toj stvari koja ce u svemu zameniti odluku upravnog organ (mnogo redje, tipican primer je cutanje administracijem akd organ u roku od 15 dana ne donese nikakvu odluku)
5. Tacno je ko sto rece SS88 da je tuzalac u parnici dominus litis, tj. lice koje je ovlasceno da disponira tuzbom i tuzbenim zahtevom po svom nahodjenju sve do pravosnaznog okoncanja spora, medjutim daleko od toga da on "VODI" postupak jer je posao sudije/predsednika veca.

Eto samo par ispravki koje sam uocio u ovom citanju na brzinu.
Praticu malo ovu temu, pa ako nekom mogu da pomognem pravnim savetom tu sam, jer sam inace od skora advokat :)

See ya :)
 
1. Nikome ko ne plati taksu, ista nije naplaćena
2. Po vanrednom pravnom leku štetu u ovom slučaju mora snositi država - zato je bolje potrošiti pare, nego ih ostaviti u 'sudskom depozitu' jer će ih onda neko drugi potrošiti
3. Slobodna je procena sudije da li će prihvatiti 'siromaško pravo', i naravno da će prihvatiti od većine nas 'vojnih sirotana' kad podnesemo dokaze o imovini i primanjima
4. Ja sam, možda i jedini u VS, pre tužbe vodio UP do kraja, dok su tvoji kolege advokati ODMAH išli na tužbe (samo da odmah strpaju u džep 50-100€ za pisanje podneska, ne ceneći izglede za uspešnost postupka), i zato su ih na sudu sve počistili
5. Tužilac i dalje VODI postupak, a sudija je samo zadužen za ODRŽAVANJE PROCESNE DISCIPLINE i NEMA PRAVO da se aktivno upušta u vođenje postupka predlaganjem i određivanjem veštaka i veštačenja (kao što je kolega rekao da se dogodilo), i preduzimanjem BILO KOJIH drugih radnji kojima bi se stavio na neku od strana u postupku!
Tužilac tuži (ima TERET DOKAZIVANJA i zato je 'dominus litis'-vođa postupka), branilac/tuženi se brani (može i da ćuti i da laže), a SUDIJA samo SUDI između argumenata te dve suprotstavljene strane!

Inače, ja nisam advokat i nikada to neću biti. Mnogo je humanije biti tužilac.
 
1. Nikome ko ne plati taksu, ista nije naplaćena
2. Po vanrednom pravnom leku štetu u ovom slučaju mora snositi država - zato je bolje potrošiti pare, nego ih ostaviti u 'sudskom depozitu' jer će ih onda neko drugi potrošiti
3. Slobodna je procena sudije da li će prihvatiti 'siromaško pravo', i naravno da će prihvatiti od većine nas 'vojnih sirotana' kad podnesemo dokaze o imovini i primanjima
4. Ja sam, možda i jedini u VS, pre tužbe vodio UP do kraja, dok su tvoji kolege advokati ODMAH išli na tužbe (samo da odmah strpaju u džep 50-100€ za pisanje podneska, ne ceneći izglede za uspešnost postupka), i zato su ih na sudu sve počistili
5. Tužilac i dalje VODI postupak, a sudija je samo zadužen za ODRŽAVANJE PROCESNE DISCIPLINE i NEMA PRAVO da se aktivno upušta u vođenje postupka predlaganjem i određivanjem veštaka i veštačenja (kao što je kolega rekao da se dogodilo), i preduzimanjem BILO KOJIH drugih radnji kojima bi se stavio na neku od strana u postupku!
Tužilac tuži (ima TERET DOKAZIVANJA i zato je 'dominus litis'-vođa postupka), branilac/tuženi se brani (može i da ćuti i da laže), a SUDIJA samo SUDI između argumenata te dve suprotstavljene strane!

Inače, ja nisam advokat i nikada to neću biti. Mnogo je humanije biti tužilac.

ja sam RVI ,vojsku sam dobio za ratnu odstetu i rentu,nije mi uvazeno sirotinsko pravo iako sam dokazao da ne posedujem nista....taksu sam platio preko poreskog organa u opstini uvecanu za kaznu....a sve pod pretnjom prinudne naplate...visinu takse su odredjivali na osnovu visine potrazivanja u odstetno zahtevu a presudjeno je daleko manja suma....odrali su me 34000...
 
Nije mi jasno kako su na tebe pali troskovi ako si dobio spor!? ...a ovde pokusavaju naplatiti taksu od onih ciji su advokati zabrljali i izgubili spor. (Neka im plate advokati, ako im se bas placa)
...a to: 'pod pretnjom prinudnog izvrsenja' je fraza, i do te naplate u praksi ne dolazi kada su sudske takse u pitanju, jedino ako se sudija bas nameri da prati tvoj slucaj. Sto se tice toga da ti nisu priznali 'siromasko pravo', kao sto rekoh- slobodna procena sudije, i na takvu odluku je mogao tvoj advokat da se zali i da insistira na tom pravu...
 

Back
Top