CRNA GORA&SRBIJA

figgy

Početnik
Poruka
27
MALO KASNIM, ALI REFERENDUM U CG?!
BUDUCNOST I ODNOS S I CG
TAKODJE MISLJENJE O CRNOGORCIMA KOJI ODBIJAJU DA SE ZOVU SRBIMA-posto ja smatram da smo svi srbi samo iz cg-crnogorci i iz srbije -srbijanci
 
figgy:
MALO KASNIM, ALI REFERENDUM U CG?!
BUDUCNOST I ODNOS S I CG
TAKODJE MISLJENJE O CRNOGORCIMA KOJI ODBIJAJU DA SE ZOVU SRBIMA-posto ja smatram da smo svi srbi samo iz cg-crnogorci i iz srbije -srbijanci
tako ne misle oni koji se izjasnjavaju i osecaju samo kao crnogorci. pa jbg, boli ih uvo sta ti mislis o tome
 
JA ZIVIM U CG,INACE SAM IZ BEOGRADA...VOLIM CG MOZDA VISE NEGO SRBIJU-OVDE SAM VEC 9 GOD, ALI ME STRASNO NERVIRA TO STO SU TZV CRNOGORCI BOLJI I VISE VOLE I HRVATE I ALBANCE I MUSLIMANE/JA NEMAM NISTA PROTIV NJIH!
 
crnogorci kao nacija nisu postojali do pre par godina. Al' sta ces red je da se stvori jos jedna 'nacija' na Balkanu na racun srpske. I sad naravno moraju da se uvlace svim neprijateljima Srbije i stalno dokazuju kako oni nisu Srbi.
A ti nemoj da se 'strasno nerviras' zbog toga, nije vredno ;)
 
figgy:
i takodje crnogorci nisu postojali dok se cg zvala zeta-pojam srbi je starija i od srbije i crne gore

pa sta? pojam crnogorac postoji vec dovoljno dugo, ima svoj smisao, iako mu je veza sa srpstvom naglasenija nego kod nekih drugih. nekad manje, nekad vishe. nekad se sasvim poklapala.

kod nacionalnosti je bitno i subjektivno osecanje pripadnika, pa ako se neki kolektivitet ne oseca srbima, ne mozes da ih nateras ili im ne priznas osecanje. :? tako je i u pravnim normama, tako je i u stvarnosti
i austrijanci su po x kriterijuma nemci, kad ono medjutim...
 
ja smatram da smo svi srbi samo iz cg-crnogorci i iz srbije -srbijanci
najbolje je da cela juga budu srbi, pa onda ide hrvatski srbin, albanski srbin, makedonski, slovenacki, srpski srbin, bosanski, bosansko-muslimanski srbin, ciganski srbin itd. itd. doduse malo je komplikovano kada hoces nekoga da opsujes ali y*bi ga....
 
adem_ks:
najbolje je da cela juga budu srbi, pa onda ide hrvatski srbin, albanski srbin, makedonski, slovenacki, srpski srbin, bosanski, bosansko-muslimanski srbin, ciganski srbin itd. itd. doduse malo je komplikovano kada hoces nekoga da opsujes ali y*bi ga....
Samo ti nemoj da se sekiras zbog toga, a nemoj mnogo ni da visis po forumu, moz' da te zaboli vrat ;)
 
Crnogorci su isfabrikovana nacija pod Brozom,kao i Boshnjaci...tada su dobili status naroda....Tito je to finishitao,Milo je samo udario glanc.
Mislim da trebamo shto dalje od njih,jer se Djukanoviceva vrhushka jasno pokazala kao izrazito anti-Srpska(primanje Chekua).Bolji odnosi mozda ako dodje neka vlast koja na Srbe ne gleda kao hrvatska spoljna politika.
Mislim da ce Crnogorci u blizoj buducnosti debelo platiti za ovakvu odluku,kad im se Albanci namnoze ima da im prozderu teritoriju..ali to je samo njihov problem-shta su trazili to su i dobili.
 
Enfroz2891.:
Crnogorci su isfabrikovana nacija pod Brozom,kao i Boshnjaci...tada su dobili status naroda....Tito je to finishitao,Milo je samo udario glanc.
Mislim da trebamo shto dalje od njih,jer se Djukanoviceva vrhushka jasno pokazala kao izrazito anti-Srpska(primanje Chekua).Bolji odnosi mozda ako dodje neka vlast koja na Srbe ne gleda kao hrvatska spoljna politika.
Mislim da ce Crnogorci u blizoj buducnosti debelo platiti za ovakvu odluku,kad im se Albanci namnoze ima da im prozderu teritoriju..ali to je samo njihov problem-shta su trazili to su i dobili.


pa kazu da iza svakog rusa koji kupuje na primorju stoji albanac-sad ne znam koliko je to tacno,ali prica se o tome jer albancima ne bi ljudi prodavali
 
Enfroz2891.:
Crnogorci su isfabrikovana nacija pod Brozom,kao i Boshnjaci...tada su dobili status naroda....Tito je to finishitao,Milo je samo udario glanc.

moj pradeda, jedini te vrste u porodici, je sebe zvao crnogorcem mnogo pre nego sto je broz doshao na vlast. nebitno koliko je on smatrao da je to povezan pojam sa pojmom srbin, a smatrao je. sebe je zvao crnogorcem i imao je tacnu predstavu sta pod tim misli.
i dan danas deo rodjaka sa te strane sebe smatra za crnogorsku naciju. iako verovatno mislei da su i srbi, i sloveni...ali su prvo crnogorci. i to rade u razlicitom smislu neko sto neko sebe zove shumadincem ili vojvodjaninom.znaci, ne samo geografski.
evo,opet, mislim da je slican primer austrijanaca. de fakto su nemci, borili su se za vodjstvo u nemackom savezu, kad su ispushili od prusa, i isterani iz saveza, iz cisto politickih razloga. habzburg se zvao svetim rimskim nemackim carem vekovima. pa su austrijanci danas nacija. ne zovu se nemcima. niti ih neko smatra isfabrikovanim
a bosnjaci...i pre broza, kroz vekove, mozda nisu imali skroz preciznu predstavu o sebi, ali sebe nisu smatrali ni srbima. stavise, gajili su neki poseban identitet. chak je, po podacima todorove i pavlovica, najveci broj njih sebe smatrao osmanlijama(ne turcima), jer je tada nacionalni koncept tek bio u povoju
 
Pravno je to uokvireno tek pod Titom.
Kod Boshnjaka taj proces traje duze ali Boshnjachka nacija i sam pojam "Boshnjaka" kao naroda pre Tita nije postojao.Ko ni "Kosovari".
To shto su se Srbi u Crnoj Gori prvo smatrali crnogorcima nije znachilo da je tu bilo teznji za stvaranjem nacije iza svega toga i to je tek formalno dobilo okvir za takav dalji razvoj tek pod Titom.
Pa i Dalmatinci su posebni u odnosu na Hrvate,specifichna regija specifichnih drushtveno-istorijskih okolnosti pa niko njima nije davao pravni okvir da ustoliche i pretoche svoj poseban identitet u nacionalnost.O Makednocima kao narodu da i ne govorim...pa znash valjda i sam zashto i zvanichno u nazivu drzave josh stoji"Bivsha Jugoslovenska Republika...itd.,"
Ili da budem jasniji-sve celine AVNOJ-evske teritorijalne podele Jugoslavije sa pravom ili bez njega raspadom sada teze nacionalnom samodefinisanju-Slovenci,Hrvati,Boshnjaci,Crnogorci,Srbi,Kosovari,Makednoci..."Vojvodjanci"su josh u povoju,videcemo... I sve to sasvim sluchajno....
 
Crnogorci sasvim sigurno nisu nikada bili nacija, niti je ta titoisticka prica 'svatko moze biti ono sto osijeca' primenjena na bilo koju drugu naciju u bivsoj SFRJ osim srpske.
Po istom geografskom principu i kriterijumu od hrvata se moglo vestacki napraviti gomila drugih nacija, samo sto to niko nije zeleo.
 
Crnogorci su pripadnici crnogorskih plemena:

Vasojevići,
Drobnjaci,
Cuce,
Kuči,
Čevo,
Ljubotinj,
Bjelice,
Banjani
Piva
Uskoci,
Morača,
Njeguši,
Rovca,
Cetinjani,
Ćeklići,
Crmnica,
Lješnjani,
Ceklin,
Bratonožići,
Piperi,
Bjelopavlići,
Paštrovići,
Grbalj ITD.

Plemenska organizacija društva ne postoji kod nikoga na Balkanu, osim kod Crnogoraca i Albanaca.
Kao što Škoti imaju plemensku organizaciju društva (klanove), Englezi je nemaju.
Tako i Crnogorci imaju plemensku organizaciju društva, a Srbi nemaju.
Škoti i Englezi su dva naroda, Crnogorci i Srbi su dva naroda.
Dakle, izuzetno je lako, ništa lakše, znati ko je Crnogorac.
Crnogorac je pripadnik nekog crnogorskog plemena!
Prosto i jednostavno.


Nikada se niko, od stotina članova, tri crnogorske dinastije:

Vojislavljevića
Balšića
Crnojevića,

nije izjasnio, deklarisao, potpisao kao Srbin.
 

Back
Top