svaki srbin genije za svaku nauku

Banovani

Aktivan član
Poruka
1.559
Koliko ima odlicne dece, pa i dece sa svim peticama kod nas ne mogu se odati utisku da je skoro svaki srbin genijalac za sve nauke sveta. Ili je mozda pa vi razmislite da mi ko nacija bolujemo od kompleksa da nasa deca moraju da budu genijalci za sve i svasta i po cenu zivota i smrti odlicni. A da su zapravo sve te odlicne ocene varka i da ih je vecina stecena na muvanje. Uvek na kraju godine moljakanje profesora, puskice, saputanje, navlacenje na misice ne bi li sutra mama i tata mogli da se pohvale da su im deca genijalci za sve nauke ovog sveta.

Mozda ce nekima biti nenormalno ovo sto pisem, ali meni nikako nije normalno, da skoro svi imaju debe ocene iz svih predmeta, da je vecina pametna, genijalna nadarena za sve nauke, da svima sve ide od ruke. Ima i genijalaca ali kod nas je tih genijalaca cini mi se malo previse. Ocu reci sve mi izgleda nekako vestacki ne bi li se zadovoljio neciji ego.
 
A koliko su iskompleksirani oni koji pisu udzbenike za matematiku osnovcima? Vecina zadataka su teske smicalice u fazonu " 'ajde deco da vas sada cika vidi..." Inace, kompleks svesposbnog i sveznajuceg Srbina vucemo iz Brozovih vremena kada smo odgajani po modelu " pametni, lepi i radni" u kojem je bilo vazno da se odgovara kao iz topa. Srbin je najbolji fudbalski selektor, automehanicar, masinac i politicar a ako treba i astronom ( 1999 - bombardovanje ). Iz osnovne skole sam izneo samo gramatiku i Engleski jezik pored svih izivljavanja kreatora nastavnog programa a sve ostalo sam naucio kasnije na neki normalan nacin.
 
Sto se ovoga tice,Aco potpuno si u pravu.Kod nas deca vise dobijaju te petice zbog roditelja,nego zbog sebe,sto je osnovna greska.To sam se i ja uvek pitala kako je moguce da je neko podjedanko dobar iz bilogoije i iz francuskog?Ok,ima onih koji podjedanako uce sve predmete pa imaju i dobre ocene iz tih predmeta,ali tih je nazalost malo.Mislim da bi mnogo bolje da su svi iskreniji jedni prema drugima,pogotovu kad je u pitanju osnovna skola.jer tu dete valjda treba da nauci kako da uci.Ako tu nauci da mulja,da laze,da ocene dobija na miscice,ili samo zbog roditelja tesko ce se snaci u srednjoj skoli.Ali kod nas sve tako nekako pogresno ide........
 
..sad kad te do'vate prosvetari..
..dve stvari:

..prvo-dete moze da ima sve petice, iako nije genije ni za jednu od oblasti pokrivenih premetima..
..petica znachi da je sadrzaje predvidjene programom savladao na odgovarajucem nivou znanja..
..ti sadrzaji su prilagodjeni uzrastu i predstavljaju opshtu kulturu ili osnovu za dalje prouchavanje oblasti..
..petica ne znachi ni izuzetnu nadarenost, ni izuzetno poznavanje oblasti..
..chemu onda sluze dodatna nastava, sekcije, takmichenja..

..drugo-chinjenica je da je danas, verovatno pod pritiskom roditelja (na decu prvenstveno, ali i na profesore)
mnogo vishe "vukovaca" nego nekada...
..chetvorka je postala losha ocena, nize od toga je za nesposobne..
..mislim da je takva devalvacija znanja posledica loshe koncipiranih prijemnih ispita, koji ne proveravaju
znanja i sposobnosti dece vec snalazljivost i poznavanje coshkova gradiva koji nichemu ne sluze..
..maksimum poena iz osnovne/srednje shkole nude deci/roditeljima kakvu-takvu sigurnost da ce upisati zeljenu shkolu/fakultet..
..dete koje je postiglo dobar uspeh (molim da obratite paznju na izbor rechi
kojima se uspeh opisuje-DOBAR, znachi vishe nego zadovoljavajuci uspeh)
danas nema shansu da udje u shkolu koja ce od njega napraviti potencijalnog studenta,
srednjoshkolac istog uspeha moze da studira samo ako je
materijalno obezbedjen..(postoje retki izuzeci od ovog pravila)..
..medjutim, taj dobar uspeh je daleko od dobrog, iz istog razloga iz kog je odlichan daleko od odlichnog..
 
Aca_Banovani:
Koliko ima odlicne dece, pa i dece sa svim peticama kod nas ne mogu se odati utisku da je skoro svaki srbin genijalac za sve nauke sveta. Ili je mozda pa vi razmislite da mi ko nacija bolujemo od kompleksa da nasa deca moraju da budu genijalci za sve i svasta i po cenu zivota i smrti odlicni. A da su zapravo sve te odlicne ocene varka i da ih je vecina stecena na muvanje. Uvek na kraju godine moljakanje profesora, puskice, saputanje, navlacenje na misice ne bi li sutra mama i tata mogli da se pohvale da su im deca genijalci za sve nauke ovog sveta.

Mozda ce nekima biti nenormalno ovo sto pisem, ali meni nikako nije normalno, da skoro svi imaju debe ocene iz svih predmeta, da je vecina pametna, genijalna nadarena za sve nauke, da svima sve ide od ruke. Ima i genijalaca ali kod nas je tih genijalaca cini mi se malo previse. Ocu reci sve mi izgleda nekako vestacki ne bi li se zadovoljio neciji ego.
kada dete ima sve petice znaci da je genijalac?
a sta da ti kazem. ne samo kod nas, svugde se roditelji loze da im deca imaju sto bolje ocene jer im to moze znaciti i bolju buducnost. onda mu to nekako ispadne normalno?
varanje? i toga ima svuda gde je to moguce, ljudi su ti takva vrsta, nesavrsena...
i naravno da deca idu u skolu i uce zato sto im roditelji to kazu. jos su oni mali da bi kapirali da je to obrzovanje, investicija u sebe.
 
Imati sve petice u osnovnoj...pa to i nije neki problem...ipak je to osnovno obrazovanje...uostalom, deca su danas mnogo zatrpanija informacijama preko medija, interneta..lakse usvajaju novo...tako se bar meni cini.....meni je mnogo smesnije kad na nekom fakultetu po generaciji izadje 50 ljudi sa prosekom iznad devet...e, to je za osudu....tu treba da radi crvic sumnje!
 
bubobubo:
...i naravno da deca idu u skolu i uce zato sto im roditelji to kazu. jos su oni mali da bi kapirali da je to obrzovanje, investicija u sebe.

Ja nikako ne mogu da shvatim zašto ljudi imaju ovako malo poverenja u decu i njihovu moć rasuđivanja. Ako su mali, ne znači da su debili - lepo im se objasni i to je to.

@ťema: Meni je uvek obrnuto bilo čudno: zar gradivo ne bi trebalo da bude prilagođeno većini, tj da svako (ili barem i najprosečnije) dete može da ga usvoji u potpunosti, tj za 5. Recimo gramatika srpskog jezika: ne bi bilo loše da svako od nas zna kada se ne piše odvojeno, velika, mala slova i slično, a ne samo petičari. A više ni oni.
Ali to sad opet otvara nova pitanja, kao npr da li iznadprosečne treba srozavati na nivo prosečnih i kolika šteta bi im time bila naneta, a samim tim i društvu itd.
Ne znam. Da je lako izmisliti savršeni školski sistem neko bi to do sad i uradio.
 
Svašta. Odakle vam to da gradivo nije prilagođeno uzrastu? Opet ta priča. Mada, ne znam... Možda se nešto promenilo sa ovim novim generacijama dece..... Deca uglavnom znaju da se ne piše odvojeno od glagola. Odrasli to ne znaju..... Zaborave.
Parka, napišeš da te čudi nepoverenje u decu, a onda se čudiš gradivu i prilagođenosti uzrastu :shock:
Naravno da je prilagođeno uzrastu. I naravno da ne mogu svi da imaju petice iz svih predmeta. Jednostavno, neka deca ne uče.
Takođe, imala sam drugove koji u zadnjem razredu osnovne čitaju na slogove. To je bilo tužno čuti. Ne znam gde samo Aca nađe tolike odlikaše, u srednjoj sam imala jednog, najviše tri po razredu. U osnovnoj oko sedam.

Materija koja se uči po osnovnim školama nije namenjena genijalcu, već prosečnom detetu. Čak priglupom :roll:

Juče sam pričala... ne razumem čemu tolika, kako bih se izrazila... ozlojeđenost :) nastavnim programom, generalno. Svi imaju potrebu da kukaju kako ne znaju (a ovde govorim o stručnim školama i fakultetima), dakle, ne znaju ništa da rade nakon 4, 5 godina školovanja... Ja se nisam tako osećala. Škola je raspad, ali je uspela da napravi od mene nekog "srtučnjaka", a od uzasavajuće nezainteresovane dece takođe je izvukla dosta.
I imam poverenje u ljude koji to sve smišljaju, kao i u to da im nije ego na prvom mestu.
Jedini primer bolesnog dokazivanja je bio na fakultetu, gde je profesor davao takve zadatke da su njegovi asistenti morali da se celu noć konsultuju kako bi sutra uopšte umeli da nam pregledaju ispit.
E, da, bio je ovaj što je insistirao da sve iz knjige naučimo doslovno i za to je davao 6, samo ako student ima izrazite verbalne sposobnosti dobijao je 7, čak i 8 :shock:
Hehe, i ovaj iz dvojke je insistirao da se definicije ne prepričavaju već da (valjda) vizuelno memorišemo simbole, mrzi ga da razmišlja o tome šta smo mi to prepričavali :?

Ali to je fakultet i tu ima mnogo prdonja, škole su sasvim druga stvar i nisu uzalud vaspitno-obrazovne ustanove...
 
parka:
Citat:Original postavio bubobubo
...i naravno da deca idu u skolu i uce zato sto im roditelji to kazu. jos su oni mali da bi kapirali da je to obrzovanje, investicija u sebe.

Ja nikako ne mogu da shvatim zašto ljudi imaju ovako malo poverenja u decu i njihovu moć rasuđivanja. Ako su mali, ne znači da su debili - lepo im se objasni i to je to.
naravno da ne znaci da su debili. ali ja u celom svom zivotu nisam video osnovca koji je mislio da ide u skolu zato sto je to dobro za njega, vec samo zato sto su mu to rekli.
i to nije nista nenormalno. zrelost i nema bas neke veze sa inteligencijom.
 
Pa evo gledaj u prvog. Meni su moji rekli da "neću moći da imam posao" ako ne završim školu, pa sam zato i išla. Pošto sam bila odlična, nikada mi niko nije ništa prigovarao, niti su me ikada forsirali da učim u životu, niti su me ikada terali da idem, to se podrazumevalo. Ali sam oduvek znala da je zaposlenje vezano za to što sada radim u školi i da će mi to trebati u životu.
Zaista nekad potcenjujete decu.
 
zato sto u kuci ne nauce da se u skolu ide jer je neophodno nauciti da citas, pises, racunas...i da je profesor tu da bi znanje preneo. u skolu se ide jer se mora;
recenice koje se danas cuju od roditelja: skola ne znaci nista, treba sine / cerko, da znas da se snadjes u zivotu, da muvas... tvoj profesor je teska budala, gledaj sta te on uci, nema on pojma... eh, sta ce ti to da imas sve petice i zavrsis kao tvoja nastavnica...neki su i ponosni kada cuju da im dete ima 12 jedinica - smeju se ljudi na roditeljskom.
pobije se autoritet profesora i vrednost skole i naravno, dobije se dete koje niti zeli da uci, niti ima neophodno predznanje da bi nesto novo savladalo. disciplina je u proseku losa, svako misli da je pametniji od onoga ko se za neku disciplinu skolovao + program + nemotivisanost profesora + roditelji koji traze ocene, kukaju, bune se jer oni znaju najbolje sta njihovo dete zna
 
mojra:
zato sto u kuci ne nauce da se u skolu ide jer je neophodno nauciti da citas, pises, racunas...i da je profesor tu da bi znanje preneo. u skolu se ide jer se mora;
recenice koje se danas cuju od roditelja: skola ne znaci nista, treba sine / cerko, da znas da se snadjes u zivotu, da muvas... tvoj profesor je teska budala, gledaj sta te on uci, nema on pojma... eh, sta ce ti to da imas sve petice i zavrsis kao tvoja nastavnica...neki su i ponosni kada cuju da im dete ima 12 jedinica - smeju se ljudi na roditeljskom.
pobije se autoritet profesora i vrednost skole i naravno, dobije se dete koje niti zeli da uci, niti ima neophodno predznanje da bi nesto novo savladalo. disciplina je u proseku losa, svako misli da je pametniji od onoga ko se za neku disciplinu skolovao + program + nemotivisanost profesora + roditelji koji traze ocene, kukaju, bune se jer oni znaju najbolje sta njihovo dete zna

Ipak mislim da je previse gluposti koje moraju da se uce. I da se deca bezveze opterecuju nepotrebnim stvarima. Mozemo mi da pricamo kako glupi Amerikanci uce manje ali njima na kraju bar 90% tog znanja ostane. Nasoj deci kad nabubace sve one silne gluposti posle mesec dana sve izvetri iz glave ne bi li se napravilo mesto za novi sijaset nebuloza.
 
parka:
Ne čudim se gradivu i ne tvrdim da je neprilagođeno uzrastu. Ali opet moraš da priznaš da ga, iako je, kako kažeš, prilagođeno prosečnom, ili čak priglupom detetu, veliki broj dece ne savlada. Zašto?
Uz čast izuzecima, moje mišljenje je da je to (dobrim delom) do nastavnika.
Nikada nisam imala primedbe na knjige, na način na koji su sastavljene, terminologiju u njima, pristup... Niti sam imala problem da predmet pređem (u školi, naravno) koristeći sve što mi je planom i programom na raspolaganju. Ali kolika su mi pomoć u svemu tome bili profesori (nastavnici) druga je priča... Neki su bili odlični, neki baš i ne.
Nisu sva deca ni voljna ni sposobna uvek da ulaze u suštinu predmeta i da izvlače najvažnije iz knjige. Uglavnom očekuju da im se sve servira na predavanjima.
Postoji verovatno još masa razloga, ali sam plan mi nikako ne deluje kao nešto što je protureno (opet, u osnovnim i srednjim školama) nepromišljeno ili zarad nečijeg ega...
 
Aca_Banovani:
Koliko ima odlicne dece, pa i dece sa svim peticama kod nas ne mogu se odati utisku da je skoro svaki srbin genijalac za sve nauke sveta. Ili je mozda pa vi razmislite da mi ko nacija bolujemo od kompleksa da nasa deca moraju da budu genijalci za sve i svasta i po cenu zivota i smrti odlicni. A da su zapravo sve te odlicne ocene varka i da ih je vecina stecena na muvanje. Uvek na kraju godine moljakanje profesora, puskice, saputanje, navlacenje na misice ne bi li sutra mama i tata mogli da se pohvale da su im deca genijalci za sve nauke ovog sveta.

Mozda ce nekima biti nenormalno ovo sto pisem, ali meni nikako nije normalno, da skoro svi imaju debe ocene iz svih predmeta, da je vecina pametna, genijalna nadarena za sve nauke, da svima sve ide od ruke. Ima i genijalaca ali kod nas je tih genijalaca cini mi se malo previse. Ocu reci sve mi izgleda nekako vestacki ne bi li se zadovoljio neciji ego.

Nije tu ništa čudno. Školsko gradivo je prilagođeno detetu prosečnih intelektualnih sposobnosti. Savršena stvar da dete stekne radne navike i savlada ono što uči u školi. Za srednje škole je već potrebna veća specijalizacija sklonosti (tzv. talenta) i preferencija deteta.
 
Ja cu samo da kazem da sa prepisivanjem ili ne, sa izmuvanom peticom ili ne, njima nesto ostaje u glavi. Ne bih ni u kom slucaju nipodastavala znanje nasih klinaca ili studenata. Kada znaju onda znaju. Vec u srednjoj skoli se napravi velika selekcija, a jos veca na fakultetu (ako izuzmemo one koje prolaze na protekciju). Studirajuci i u Srbiji i u inostranstvu mogu da kazem da postoji velika razlika u nivou znanja. U inostranstvu su stvoreni roboti koji znaju svoj posao odlicno da rade, ali zato ne znaju nista dalje od toga. Stvarno mi je to jadno. To je globalna slika.
Pre nekog vremena mi je inzinjer rekao, u nekoj prici, kako zvezde svetle zato sto ih sunce obasjava:) hm
 
nema nekreativnije nacije od one kojoj pripadam...........sav sistem obrazovanja i nije zasnovan na razvijanju kreativnosti...vreme školstva pre tranzicije je barem stvaralo obrazovanije generacije u poređenju sa istom starosnom grupom školaraca širom evrope.........
genijalci su autohtoni....bili bi svuda genijalni........a imamo ih sve manje i manje.........
što se tiče roditelja.....šta tu ima da se priča....svaki 4. brak završi razvodom...........a o tome koliko roditelji generalno posvećuju vremena deci, neću ni da pričam.............
 
nema nekreativnije nacije od one kojoj pripadam...........sav sistem obrazovanja i nije zasnovan na razvijanju kreativnosti...vreme školstva pre tranzicije je barem stvaralo obrazovanije generacije u poređenju sa istom starosnom grupom školaraca širom evrope.........
genijalci su autohtoni....bili bi svuda genijalni........a imamo ih sve manje i manje.........
uh, s ovim se skroz slazem, hocu reci to je neshto shto i sama pricham.... nije zasnovan na razvijanju kreativnosti, eh da je samo to... prosto ne podstiche najobichnije razmishljanje
Pre nekog vremena mi je inzinjer rekao, u nekoj prici, kako zvezde svetle zato sto ih sunce obasjava hm
mozda je mislio na zvezdu danicu :lol:
U inostranstvu su stvoreni roboti koji znaju svoj posao odlicno da rade, ali zato ne znaju nista dalje od toga.
super, a kod nas imash malo informisanije radnike, al zato svoj posao slabo znaju, mislim ne znam shta je bolje
Nikada nisam imala primedbe na knjige, na način na koji su sastavljene, terminologiju u njima, pristup...
ja imam sad, npr iz fizike, ucheniku shestog razreda dato je da savlada potpuno novo i drugachije gradivo od svih ostalih do tada, kroz terminologiju koju ne razume, ili prosto ne koristi u svakodnevnom govoru, primer: ravnomerno ubrzano kretanje, ql...
I gde nadjoste tolike odlikase???
kod mene u srednjoj bilo je 10-15 vukovaca, ne secam se tachno, ostali odlichni i nekoliko vrlo dobrih :lol:, zamisli vrlo dobar si i najgori si djak :lol:
 
Borg, onda je to do škole. A možda stvarno tamo idu samo pametna deca :)
Ruq na srce, u osnovnoj sam, ako nisam utripovala, pojam foton učila kao pretpostavku i to glupu, tako nekako... "Neki naučnici tvrde da postoje tamo neki takvi i takvi..." Pa ni sada nisam sigurna da li postoje i šta tu, uopšte, makar u teoriji. Fizika se dosta promenila, za to nisu krivi udžbenici.
Šta je komplikovano u ravnomerno ubrzanom kretanju :shock: posebno za šesti osnovne... Stvarno?
 
Pa probaj da se odlepiš malo od sebe. Ni meni gradivoo nije predstavljalo problem; u osnovnoj niti sam učila niti sam pisala domaći, pa sam bila vukovac. Ali se dobro sećam dece koja nisu mogla da shvate ni formule koje se tiču kretanja jednakom brzinom, a kamoli ravnomerno ubrzanog kretanja. Taj stav "ako sam ja mogla, može svako" govori ili o neverovatnoj rigidnosti i odsustvu empatije ili o neverovatno niskom nivou samopoštovanja i samopouzdanja.
 
Kod mene u odelenju (i u osnovnoj i u srednjoj) uvek je bilo jedno ili dvoje dece koja su dobijala prakticno sve petice. Takodje je bilo jedno ili dvoje koji su razrede polagali jedva, uz boziju pomoc i popustljivost nastavnika. Svi ostali su bili negde izmedju, vecina vr. dobrih, manjina dobrih, ali nikad nisam primetila da su svi bili odlicni i da su svi dobijali petice na kvarno.
 

Back
Top