molim za savjet

xxxxxxxxx

Početnik
Poruka
6
Možda će me neki ismijati, ali ne znam neke osnove o pranju veša. Sram me priznati.. Vas je u tome vjerojatno poučila mama, a mene nije imao tko.

Bila bih vam jako zahvalna na odgovorima na moja (možda i bedasta) pitanja:

Kako perete kuhinjske krpe? Posto sam ja sama, ne nakupi mi se puno krpa, da li mogu staviti desetak krpa u masinu, ili je to premalo?
Da li perete posebno krpe, ili ih stavite sa peskirima i posteljinom?
Mnogo hvala!
 
odvojeno, bre...krpe sa posteljinom, avaj, zlo hahah.......ubaci i starke : )

ja ne perem dok ne ispraznim celu fioku, ima jedno 40 krpa, znači retko perem krpe... ( : a čuvam ih prljave u kesi na terasi......e, onda ubaciš u mašinu na 95 stepeni ......posle raširiš i neko ti ispegla, ili ti sama......ah da, mogu i da se tretiraju sa štirkom, to je jednom meni baka pokazala.......to je ono belo u radnji se kupi .... piše "štirak", tako će da se ukrute i da duže budu kako bih ti rekao. spremne za ribanje desk topa u kuhinji i ostale aktivnosti...........ih kaki sam domaćin.............
 
neznam sto bi te neko ismijavao, niko se nije rodio i sve znao.
sto se tice pitanja, ja krpe uvijek perem odvojeno od ostalog vesa, cak ih i nestavljam u korpu za ves vec imam kesu ispod sudoprea i tu ostavljam prljave krpe, nekako mi je bas odvratno da drzim krepe zajedno sa carapama, gacama itd.i obavezno ih same odkuham a ne sa ostalim vesom za odkuhavanje. ali to je licno stavr svako radi drugacije, neko ih i pere sa donjim vesom ja ne bi mogla, ipak je to nesto cim susim sude iz kojeg jedem i nebo mogla mijesati sa drugim prljavim stvarima.
 
xxxxxxxx: Kako perete kuhinjske krpe?
na 90 stepeni, meni je to program 1, ali ne znam kod tebe kako ide (program sa pretpranjem)

xxxxxxxx: Posto sam ja sama, ne nakupi mi se puno krpa, da li mogu staviti desetak krpa u masinu, ili je to premalo?
premalo je, mislim. dodaj npr. kuhinjski stolnjak u to (laneni ili platneni) ako imas.

xxxxxxxx: Da li perete posebno krpe, ili ih stavite sa peskirima i posteljinom?
POSEBNO!

xxxxxxxx: Mnogo hvala!
nema na cemu, i drugi put.
 
A šta vi radite sa krpama kad uspete da ih tako isprljate da ne mogu sa ostalim vešom? Ja sav beli veš stavim zajedno na 90 stepeni i kraj.
Aha sad vidim šta je napisala moje srce. Znači obrnut smer. Ma šta ima da ti bude gadno. Zato se i pere: da bi bilo čisto, pa makar i sve zajedno.
 
Sto gudajoka rece uzmes serpu i iskuvas krpe ako ih imas malo. Ali uzmi serpu koju ces da koristis samo u te svrhe. I ja ponekad izbelim krpe, ako iskuvavanjem ne uspem da izvucem neke mrlje, izbeljivacem. A posto sam malo sasava i ne mogu da ih koristim posle beljenja u hemikaliji, uzmem i jos jednom ih iskuvam. A da stirkam ne volim jer su posle mnogo krute. I naravno opeglam i tako su opet spremne za upotrebu :)
 
pa mislim da si dobila prave odogvore. Ili ces kupiti jos krpa i neces se muciti da ih otkuvavas u serpici ili ces da ih krckah na svakih par dana. Kad pogledas ulozen trud, prasak i td s materijalne strane dodje i na isto!
Ja licno nikad ne bi krpe mesala s drugim stvarima kako zbog toga sto krpe koristim u kuhinji( gde pokupe sve mirise od jela, zaprski i td) tako i zbog stvari koje treba obuci posle. Jeste da se sve otkuva na visokoj temperaturi, ali opet... fuj...
Ako su ti puno uflekane, nije lose da ih ponekad stavis u varekinu, ace i td ( bilo koje sredstvo za izbeljivanje), ali ne da to bude obicaj.
Ja ih na kraju obavezno ispeglam, ne da bi bile idealna kad je izvucem iz fioke vec da budem sigurna da su svi bacili i hemikalije sprzeni. Znam i gomilu zena koje to ne rade, znaci tvoja odluka i tvoja volja
 
maksily:
Ako su ti puno uflekane, nije lose da ih ponekad stavis u varekinu, ace i td ( bilo koje sredstvo za izbeljivanje), ali ne da to bude obicaj.
Ovo me podseti na izjavu moje kume od pre par godina kad se ACE pojavilo na našem tržištu koja glasi ovako: "Stavila sam kuhinjske krpe u ACE, fleke nisu, ali zato su sve pruge sa krpa nestale!!!"
I svaki put kad stavljam ACE setim se nje. A meni je o.k. fino izbeli sve što mi treba.
Elem, i ja skupljam krpe (u fioku od šporeta) dok mi ne ostanu samo 2 čiste i perem ih posebno, ne sa ostalim vešom za iskuvavanje.
I ja bih preporučila, kupi više krpa (sad ih ima baš jeftinih, a solidne su) pa skupljaj i peri posebno.
E sad, što se tiče šarenog veša, ja imam 2 male i jednu veliku prljalicu (klinci i muž) pa večito imam 2 pune korpe veša (jedna za naš, druga za dečiji veš) i ne da mogu da razvrstavam na tamno i svetlo, nego maltene na nijanse. U principu, uvek treba da razvrstavaš, pogotovo za svetli veš, da nebi slučajno poprimio boju nečeg tamnijeg što pušta. Ja pre prvog mašinskog pranja uvek proverim ručno da li nešto pušta boju, čak i ako je svetlo.
Belo uvek iskuvavam, sem ako je neki materijal koji ne trpi visoku temp. Onda ga perem sa svetlim vešom na 40 stepeni.
 
parka:
A šta vi radite sa krpama kad uspete da ih tako isprljate da ne mogu sa ostalim vešom? Ja sav beli veš stavim zajedno na 90 stepeni i kraj.
Aha sad vidim šta je napisala moje srce. Znači obrnut smer. Ma šta ima da ti bude gadno. Zato se i pere: da bi bilo čisto, pa makar i sve zajedno.
isto.
pitala sam se koliko su vam bre te krpe prljave?
moje služe za brisanje ruku posle pranja sudova...
za čišćenje prljavštine koristim papirne ubruse. i sunđer za sudove kada mi nešto kane na šporet npr.
 
Krpe posebno otkuvam i prokuvam, pa ih rucno jos malo operem i onda ubacim sa ostalim vesom na 95 stepeni. Posebnim otkuvavanje izadje sva prljavstina i vecina fleka pa ne vidim sto ne bi mogle da se operu sa ostalim vesom.
Sto se tice ravrstavanja vesa, tamno perem na 30 ili 40, svetlije stvari na 60, a beli pamucni ves na 95.
 
Моја кева страшно прља крпе док кува...не знам шта ради са њима и како успева....али док скува један ручак она начисто упрља бар две крпе.... Зато их је увек откувавала прво у шерпи (фуј, како то смрди)...а онда посебно у машини....и увек су буле никакве....испране, истањене, офуцане...
Док сам студирала и ја сам примењивала тај фазон, и то ме је баш смарало, то чекање да се испрљају, па откувавање....
И онда, кад сам се удала, одем код свекрве и видим да су њене крпе увек беле, увек чисте, лепе... И видим да их она мења сваки дан, и да их уопште не прља много и да их стога пере заједно са белим вешом на 90 степени.
Кад сам почела после сама да водим своје домаћинство применила сам тај фазон: значи, крпама само бришем руке (опране), евентуално нешто од посуђа ако баш затреба (чаше да се блистају и да се не виде трагови капљица)....и оне су увек чисте, опеглане, и мењам их сваки дан тако да не стижу да се упрљају и умасте. Зато и могу да их перем са белим вешом.
Једноставније ми је и лепше тако.
 
moonja:
odvojeno, bre...krpe sa posteljinom, avaj, zlo hahah.......ubaci i starke : )

ja ne perem dok ne ispraznim celu fioku, ima jedno 40 krpa, znači retko perem krpe... ( : a čuvam ih prljave u kesi na terasi......e, onda ubaciš u mašinu na 95 stepeni ......posle raširiš i neko ti ispegla, ili ti sama......ah da, mogu i da se tretiraju sa štirkom, to je jednom meni baka pokazala.......to je ono belo u radnji se kupi .... piše "štirak", tako će da se ukrute i da duže budu kako bih ti rekao. spremne za ribanje desk topa u kuhinji i ostale aktivnosti...........ih kaki sam domaćin.............


Munjo, ozeni me, jbt :)
 
Sto se tice sarenog vesa, neko je vec rekao - najbolje po nijansama. Crno i teget u jednoj grupi, svetle boje u drugoj, a crveni ves u trecoj. Ubi me taj crveni ves, nemamo ga bas puno a ne mogu da ga perem s ostalim stvarima, pa cekam sto godina dok se nakupi dovoljno za jednu masinu. Nekad uguram i ciste stvari samo da dopunim masinu. Ima li neko od vas zgodnije resenje?
 
gudajoka:
Sto se tice sarenog vesa, neko je vec rekao - najbolje po nijansama. Crno i teget u jednoj grupi, svetle boje u drugoj, a crveni ves u trecoj. Ubi me taj crveni ves, nemamo ga bas puno a ne mogu da ga perem s ostalim stvarima, pa cekam sto godina dok se nakupi dovoljno za jednu masinu. Nekad uguram i ciste stvari samo da dopunim masinu. Ima li neko od vas zgodnije resenje?
Ma izbaci crveno iz upotrebe!!! ;) ( moram malo da se nasalim)
Inace obicno na stvarima kad se kupe u radnju pise na koliko se stepini sta pere, cak iz a one koji ne znaju mogu da probaju. A uostalom dok nesto ne unistis neces da naucis da npr. carape ne idu s donjim vesom! ;o)
 
parka:
A šta vi radite sa krpama kad uspete da ih tako isprljate da ne mogu sa ostalim vešom? Ja sav beli veš stavim zajedno na 90 stepeni i kraj.
Aha sad vidim šta je napisala moje srce. Znači obrnut smer. Ma šta ima da ti bude gadno. Zato se i pere: da bi bilo čisto, pa makar i sve zajedno.
Slazem se!
A zanima me nesto- da li sav donji ves , peskire i posteljine perete na 90.
Moja mama je tako uvek radila i jos uvek radi. Medjutim meni se jednom pokvari masina i odnesem kod svekra. Kada je on video da namestam program na pretpranje i iskuvavanje samo sto nije vrisnuo- jel to se jelte vise ne radi, praskovi su sada dovoljno uznapredovali da peru i na nizoj temperaturi, to se radi samo u bolnicama...itd. I kako sam kasnije primetila ovde (citaj Nemacka) skoro niko ne otkuvava ves. Meni je to skroz nehigijenski, a mene smatraju zastarelom sto radim tako nesto :shock:
 

Back
Top