NAJISPLATIVIJI FAKULTET

Definisi "najisplativije". Da li mislis na to koliko su studije zanimljive, koliko naucis, da li mzoes da se lako zaposlis... Ili bukvalno ono sa cime mozes najvise da zaradis?

Na ovo drugo nemam odgovor, ali ako pod isplativoscu smatras nesto u cemu ces moci lakse da se zaposlis i da imas sigurnost na poslu, najisplativije su one stvari za koje ne vlada veliko interesovanje, stavise, bas oni smerovi koji ne obecavaju mnogo.

Na primer, moja poznanica je zavrsila matematicki faks (astronomiju), odmas se zaposlila u drzavnoj, budzetskoj ustanovi i uskoro ce imati platu oko 500 evra. Slicno, znam neke ljude koji su zavrsili neke "nepopularne" stvari i sto tako dobro prosli.

Sa druge strane, ne znam nikoga ko je zavrsio prava ili ekonomiju (a da nema vezu) da je lako nasao posao, da je zadovoljan platom i uslovima itd.

Kljuc se krije u dve stvari: 1) upisati nesto gde ne ide mnogo ljudi i 2) upisati nesto gde mozes da radis u drzavnoj sluzbi, tj. u budzetskoj ustanovi. Buzdetske ustanove koje se nece privatizovati su najbolja mesta za zaposlenje. Imas 30-40 hiljada platu, koja stize tacno na sat, prava na godisnji odmor i bolovanje, ne moras da radis 12 sati dnevno ako zvanicno radis osam, imas odmah penziono i zdravstveno....
 
Zvezdica:
Definisi "najisplativije". Da li mislis na to koliko su studije zanimljive, koliko naucis, da li mzoes da se lako zaposlis... Ili bukvalno ono sa cime mozes najvise da zaradis?

Na ovo drugo nemam odgovor, ali ako pod isplativoscu smatras nesto u cemu ces moci lakse da se zaposlis i da imas sigurnost na poslu, najisplativije su one stvari za koje ne vlada veliko interesovanje, stavise, bas oni smerovi koji ne obecavaju mnogo.

Na primer, moja poznanica je zavrsila matematicki faks (astronomiju), odmas se zaposlila u drzavnoj, budzetskoj ustanovi i uskoro ce imati platu oko 500 evra. Slicno, znam neke ljude koji su zavrsili neke "nepopularne" stvari i sto tako dobro prosli.

Sa druge strane, ne znam nikoga ko je zavrsio prava ili ekonomiju (a da nema vezu) da je lako nasao posao, da je zadovoljan platom i uslovima itd.

Kljuc se krije u dve stvari: 1) upisati nesto gde ne ide mnogo ljudi i 2) upisati nesto gde mozes da radis u drzavnoj sluzbi, tj. u budzetskoj ustanovi. Buzdetske ustanove koje se nece privatizovati su najbolja mesta za zaposlenje. Imas 30-40 hiljada platu, koja stize tacno na sat, prava na godisnji odmor i bolovanje, ne moras da radis 12 sati dnevno ako zvanicno radis osam, imas odmah penziono i zdravstveno....

uopste mi se ne svidja ovo sto si napisala ;)
prvo plata od 30 - 40 hiljada nije dobra plata.
drugo drzavna sluzba i nije nesto toliko zlatana, to je bilo nekada nadji posao u drzavnu firmu(ustanovu) koji ces raditi do kraja svog zivota i nemoj da ga menjas, danas se stvari menjaju. odmors MORAS da imas u svakoj privatnoj firmi isto kao i penziono i zdravstveno.. itd it ditd......

elem a zasto mi se ne svidja..... zato sto jos uvek ima onih koji razmisljaju na ovaj nacin, ljudi koji bi se zadovoljili sa 40 hiljada mesecno ...... naravno u srbiji je to ddobra plata.... tj. dovoljna plata za neki polu bedan zivot...... aliiiiiiii da li je dovoljno zadovoljiti se dovoljnim ????? :)
 
Deco (ovo dvoje iznad), a šta vi mislite da radite kad porastete? Tih 30-40K jesu dobra zarada u ovoj zemlji i pod opisanim uslovima, i isto tako predstavljaju cifru i uslove koje još uvek veliki broj akademski obrazovanih u ovoj zemlji ne može da ostvari. Mada se ne bih pouzdao u budućnost zarada i zaposlenja u budžetskim ustanovama, stanje koje trenutno vlada je prenapumpano, i niko nema predstavu odakle dolaze sredstva za te zarade. Plus što je i previše ljudi koji su zapošljavani, izmišljanje novih radnih mesta za pojedince, a uglavnom ne i prema potrebama...

Povodom teme, gotovo sve može da ti se isplati, ali ne mora. Sama diploma ovog ili onog fakulteta može da predstavlja samo ulaznicu na tržište rada. Ukoliko nemaš sopstvena sredstva ili kontakte na koje se možeš osloniti, to je.

Moje neko mišljenje je da se ne treba povoditi za onim što je u trenutku upisa aktuelno, ako se već odluče da studiraju. Jer se situacija menja, ona blesava reč tranzicija koju stalno čujemo označava jedan dinamičan proces sa puno previranja. Tako da kroz te tri-četiri godine se može dosta toga promeniti, ako ne i izokrenuti. Same studije treba da ti daju samo neku osnovu, u biti ostaješ ti, kaka da si. Tako da i na to treba obratiti pažnju, sagledati neke svoje sposobnosti i mogućnosti. Niko ne može da zna sa čime ćemo se sve baviti u životu.
 
Decko je pitao sta je najisplativije! Raditi za 30-40000 mesecno je daaaleko od NAJisplativijeg!

I mislim da uopste nije bitno koji fax zavrsis, nego kako ces se snaci posle! Ako ti za vreme fakulteta izgubis sve kontakte i ne steknes nikakve nove koji ce ti posle obezbediti dobro zaposlenje - onda opet nista nisi uradio! Tacno je da veze i vezice dosta rade - ali je zabluda da se ne moze naci kvalitetan i -bogato- placen posao bez istih!
 
Ono sto sam ja htela da kazem je sledece: lakse ces naci posao sa zanimanjem koje nije mnogo trazeno. A najsigurniji si ako nadjes posao u budetskoj ustanovi. Ja nesto ne mislim da je plata 500-600 evra mala, a da uz to imate i prava na godisnji i na bolovanje i na zdravstveno i na penziono.

Onaj ko tvrdi da privatnici daju plate 1000 evra i uz odmah sve pogodnosi (penziono, zdravstveno) ocigledno nije nikada radio kod privatnika.

Ja mislim da je plata od 500 evra sasvim OK, za osmocasovno radno vreme.

Ono sto je sigurno, to je da zanimanaj koja vaze za isplative (npr. pravo, ekonomija i sl.) to NISU ukoliko nemate mnogo veza i zivaca da svakih par godina menjate firmu jer su vas oni iz bivse zeznuli (npr. nisu vas prijavili, a i TO se desava). Znam devojku koja je cetiri godine radila neprijavljena u tzv. perspektivnoj firmi pa vi vidite.
 
ne postoji najisplativiji fakultet.
svi su neisplativi ukoliko imas pogresan stav.
od ukupnog radnog staza, imam samo sedamnaest dana u drzavnioj firmi.
moras da razgranicis u svojoj glavi sta zelis - beneficije, i placeni nerad ili si spreman da ozbiljno priones na posao i dobro zaradis.
gde god da radis, svoju platu zaradjujes SVOJIM radom ili .. ostajes bez posla.

to je na zalost cinjenica na koju ljudi koji traze posao ne obracaju paznju.

na zalost kao poslodavac imam jako lose iskustvo sa ne zaposlenom radnom snagom na nasem trzistu. ostale su one lose navike od ranije zbog cega gro firmi i jeste propalo*ne moze niko tako malo da me plati koliko ja mogu malo da radim.*
ja sam poslodavac koji nema limitirani LD za svoje radnike.
visinu LD a odredjuje sam radnik, ali za trazeni novac ocekujem i efektan rad.
 
Problem je u tome sto je kod nas privatni sektor jos u povoju, tj. jos uvek se ne zna ni ko pije ni ko placa. Gotovo nista tu nije uredjeno. Na papiru jeste, ali u praksi...
... U praksi niko ne moze da spreci privatnika da, na primer, trazi za kafe-kuvaricu osobu sa doktoratom, ali da je placa 10 000 dinara mesecno za radno vreme 12-15 sati.

U praksi niko ne moze da "natera" privatnika da radnika prijavi i placa mu doprinose (inspekcija, ako do nje i dodje se ili rasteruje ili se uyimaju radnici koji ce raditi na mesec-dva pa biti otpustani ILI se insistira na placanju doprinosa i prijavljivanju, ali, naravno, to radnik mora da placa iz svog dzepa, tako da mu plata nije, npr. 16 000 vec 10-12 000 kada mu se odbijaju doprinosti. Naravno da postoji i uvek je postojala razlika izmedju bruto i neto plate, ali ne da je iznos bruto, a ne neto plate, onaj koji je fer pod datim okolnostima i uslovima rada).

U praksi, niko ne moze da natera privatnika da radniku obezbedi zakom zagarantovano pravo na godisnji odmor, bolovanje, slobodne dane itd.

Dok god se neke stvari ne iskristalisu privatnici ce delovati mnogo nesigurnija varijanta od budzetskih ustanova. Ako radite u biblioteci, muzeju, astronomskoj opservatoriji, naucnom institutu ili sl. plata vam je 400-500 evra, ali barem znate da ako je u opisu vaseg radnog mesta da radite osam sati, onda toliko i radite; zna se koliko dana godisnjeg vam pripada, zna se da necete dobiti otkaz ako se razbolite, zatrudnite ili izostanete sa posla jer ste imali smrtni slucaj u porodici. Imate vremena za porodicu, druzenje, hobije, za samoga sebe. Ove okolnosti, iako sa manjom zaradom, deluju daleko ISPLATIVIJE od dirincenja noc i dan za 1000 evra.

PS- Dobar radnik ce biti dobar radnik ma gde radio, sve i da je usukan u sigurnosti drzavne firme gde "ne mora" da se svaki dan dokazuje sefu da ne bi dobio otkaz. Oni koji "ne mogu tako malo da budu placeni koliko mogu malo da rade" su oni koji su dospeli tu gde jesu mahom posredstvom veze, koja blago nama nesmanjenom zestinom radi i u privatnim firmama, te tako dolazimo do cinjenice da sinovi, kumovi i sestricine vlasnika preduzeca rade kao menadzeri (a imaju trogodisnju srednju skolu), retko se pojavljuju na poslu i pisu "neznam, dali" i sl. i JEDINI SU PRIJAVLJENI, dok radnici koji su zavrsili fakultete i prosli sito i reseto na testiranjima da bi dobili posao, radi neprijavljeni, za malu platu, 12+ sati dnevno itd itd itd.
 
hmmmm pogodila si sustinu.....

ali privatni sektor nije samo supermarket i to neki manji ili neke "zlj' firme gde vaze ovi uslovi koje si navela..... privatan sektor je i .. evo lupam banka recimo.... gde toga nema... gde se sve prekovremeno placa... gde ne da imas prava na odmor vec ako ga ne iskoristis oni te salju na odmor jer ih je strah da ih ne tuzis i namlatis pare od toga. dakle ipak svi privatnici moraju postovati zakon... niko se ne moze izivljavati nad tobom.....
inace sto se tice rada i dokazivanja... ne dokazujes se ti shefu vec sam sebi.... svakog dana .. ako volis posao koji radis to je ono sto te gura napred da svaki naredni put bude sve bolje i bolje, ne moze kod privatnika raditi neko ko nije kreativan, snalazljiv i ko ne vuce stalno napred..jednostavno takvi ljudi privatnicima ne trebaju jer takve ima milion....
naravno uvek ima izuzetaka ima onih koji se izivljavaju nad radnicima ali to nece jos dugo opstati ... tj. opstajace dotle dok ima onih koji zele tako da rade, cim ljudi budu shvatili da i oni kao radnici imaju neka prava svi ti privatnici vise nece biti privatnici ili ce ti radnici biti placeni kako treba i sa propisanim uslovima.

samo da dodam ovo.... kazes radis 8 sati i ides kuci..... ja sam vise za varijantu radim dok se ne zavrisi posao koji mora, naravno da za to budem i adekvatno placen..... ne svidjaju mi se poslovi koji su isti... recimo zaposlis se u opstinu i celog zivota udaras stambilje ili prepisujes jedno te isto samo sa drugacijim podacima ..... to je nekreativno i tu nema mogucnosti za napredovanjem.....
 
ni jedan posao se ne radi da bi se dokazali sefovima, vec da bi se posao zavrsio!

proslo je vreme (i za drzavne firme) gde su sistematizacijom radnog mesta isto pokrivala dva radnika.
prema tome, svako odsustvo podrazumeva i gomilanje posla.

silno gresite vi sto mislite da je privatnom sektoru u interesu da sto cesce menja radnike. vreme potrebno za obuku i uhodavanje, makar ona trajala samo sedam dana je izgubljeno.
problem je sto su ljudi previse opusteni.
da bi se pokrenuo i razvio posao potrebno je vreme, energija i novac. a to sve kosta. i veliki broj *zaposlenih* o tome ne zeli ni da razmislja.
potrebne su godine da razvijete posao, a dovoljno je mesec dana da vam ga nesavesni radnici uniste.

posle svih ovih godina, i iskustva sa nezaposlenim osobama koje *traze* posao sve vise verujem u to da oni sto vrede vec grizu sami, a ovo sto je ostalo na trzistu...
 
Cek, cek... Polako.
Prvo, sto se tice posla kao dokazivanja sefu, to nije ono sto ja mislim da treba da se radi, vec ono sto su neki ljudi prinudjeni da rade da bi opstali u nekom preduzecu.

Sto se tice radnog vremena od 8 sati, naravno da ne treba izletati tacno u minut vec zavrsiti zapoceto. Pobogu, to se podrazumeva. I ako to znaci da ces ostati, sta znam, 45min. duze ako se tako zadesilo. Problem nastaje u onim situacijama gde vi zvanicno radite 8 sati dnevno i plata je adekvatna takvom radnom vremenu, ali u praksi posao je takav da jedva mozete da ga zavrsite za 10-12 sati. To je ok, ali onda to treba i da bude adekvatno palceno. Ili uzmi jos jednog radnika pa ce ceo posao biti odradjen u predvidjenom okviru.

Sa druge strane, ima mnogo poslova kod kojih, jednostavno, nema stalne potrebe za prekovremenim radom i uvek mozes da znas koliko ces tog dana raditi (6,8,10 sati, nebitno, radis onoliko koliko ti je radno vreme). Naravno da su u takvim poslovima plate manje, ali ako ZNAS koje ti je radno vreme onda mozes bolje da isplaniras slobodne aktivnosti, da budes sa porodicom i sl. Ne vidim zasto je to lose. Kao sto sam vec rekla, meni je mnogo isplativija opcija manja plata ali da imas vremena za sebe i svoje bliznje od vece plate sa kojim radis 10 sati dnevno + vikend. Ali, ovo je subjektivno, nekom vise odgovara druga varijanta i to je u redu.

Problem nastaje u tome sto je slabo sta kod nas regulisano. Varate se ako mislite da samo sitne ribe vrdaju, nece da prijave radnike i ne daju im godisnji odmor i sl. Bas naprotiv, VELIKI su ti koji cesto prave slicne gluposti. Mozda njihove gluposti pre upadaju u oci samim tim sto bi covek pretpostavio da fime koje se izdaju za ozbiljne neke stvari sebi ne bi dozvolile?

Evo par istinitih slucajeva:
-Devojka koja radi u poznatoj novinarskoj kuci 4 godine je neprijavljena
-Televizija zvucnog imena trazi za domara coveka sa zavrsenim ETF-om, a placa ga kao da ima samo srednju skolu- 15 000 din.

PS-Postoje razlicita misljenja o tome sta je zanimljivo, novo i kreativno. Kada sam rekla "budzetska ustanova" nisam mislila na lupanej pecata (zzzz) vec na neke stvari koje su meni, licno, mnogo interesantnije od, sta znam, rada u marketinskoj agenciji. Vec sam pomenula astronomske opservatorije i naucne institute? Muzeje? (Posao u muzeju ne podrazumeva brisanje prasine sa predmeta i pokazivanje istih klincima koji dodju sa skolom, vec ozbiljan istrazivacki i naucni rad). A sve su to budzetske ustanove.
 
moj radni staz - 22 god.
u drzavnom sektoru 17 dana, kod privatne korporacije 5 godina, a ostatak radnog staza pokrila sama kao privatni preduzetnik.
ko hoce da radi - lako nadje posao. ko nece...
kao poslodavac - veoma tolerantna.
poslednja tri radnika koji su dobili otkaz prosle godine posle dve godine rada, uhvaceni u kradji. od te dve godine , jednu radili korektno, a drugu me ubedjivali kako ne mogu da stignu da odrade posao.
u periodu druge godine njihovog rada zaposlila jos dva radnika ne bi li posao *stizali* da odradjuju.
kad su dobili otkaze - od jula do danas sem svog posla odradjujem i njihov!
tako je - posao koji su *radile* tri osobe. i jos povremeno protrcim kroz krstaricu!

bavim se uslugama. u periodu te dve godine uz konstantan markenting i dobar mesecni priliv novih gostiju, nisam imala dnevni promet gostiju veci od 70!
sada je 180!
da li razumes o cemu govorim.
pre mesec dana sam zaposlila jos jednog radnika (ne mogu da upotrebim termin saradnik jer se nije tako pokazao) i danas posle 40 dana mucenja cu da mu dam otkaz.
mozete da pricate za privatnike sve najgore, ali bih volela vas da vidim samo mesec dana. da ulozite svoj ili pozajmljeni novac (koji morate da vratite) u posao i da mirno gledate nerad na radnom mestu..
pa da onda pricamo o tome ko je izrabljivac - poslodavac ili neradnik.
 
Hej, ja ne pricam nista lose o privatnicima. ja pricam lose o onima koji sami sebe tako nazivaju a u stvari hoce mnogo na brzinu i za male pare. Ko radi po zakonu (a to je, po 100. put ponavljam, prijavljivanje radnika, pravo na godisnji odmor, da se ne otpuistaju trudnice i sl.) dobija od mene veliki plus. Naravno da svako ima prava da otpusti nesavesnog radnika, pa to je normalno.

Sto se mene tice, ja ne bih nikada mogla da budem privatnik, nije to za mene. Svaka cast onome ko to moze, ja znam da ne mogu. problem i jesu oni koji misle da mogu, a ne umeju da urade nista. Onda su na gubitku pa pocinju da vrdaju i "poboljsavaju poslovanje" tako sto ne prijavljuju radnike, daju da jedan covek radi za dva radna mesta a placa mu se samo jedno itd itd. Ko je prinudjen na takve mere, znaci da ne ume da posluje i bolje da stavi katanac na preduzece i ide da skuplja postanske marke ili tako nesto.
 
Niko u Srbiji ne zna tačan broj državnih i privatnih fakulteta i viših škola i njihovih isturenih odeljenja


Desetine pravnih i ekonomskih fakulteta


Beograd - Koliko u Srbiji ima državnih i privatnih fakulteta i viših škola, uključujući i njihova isturena odeljenja, kao i različitih formi organizovanja nastave van sedišta matičnih ustanova (tzv. nastavne baze), juče nismo mogli da saznamo, jer su nam u Ministarstvu prosvete rekli da niko u Sektoru za visoko obrazovanje o tome ne želi da govori. Prosvetne vlasti verovatno misle da je budućim studentima dovoljan podatak objavljen na sajtu Ministarstva o broju državnih i privatnih fakulteta i viših škola koje imaju dozvolu za rad. Niko, međutim, ne spominje da brojni fakulteti i više škole prema sopstvenom nahođenju i bez ičije dozvole organizuju nastavu gde i kako stignu, niti kakav rizik preuzimaju studenti koji pristaju na ovakva pravila igre.
Zvanični podaci kažu da u našoj državi ima sedam državnih univerziteta, u okviru kojih postoji 85 fakulteta, sedam privatnih univerziteta s 51 fakultetom, kao i sedam privatnih fakulteta van univerziteta. Sem toga, postoji 49 viših škola čiji je osnivač Republika i 31 privatna koja ima dozvolu. Nije poznato koliko akademaca studira na ovim visokoškolskim ustanovama, jer fakulteti uglavnom ne dostavljaju te podatke rektoratima. Na fakultete Univerziteta u Beogradu ove školske godine upisano je 71.099 brucoša, dok je prošle godine diplomiralo 9.318 studenata. U Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu kažu da status studenata ima čak 40.000 osoba. Ove godine upisano je 9.000 brucoša, a 2005-6. bilo je 3.175 diplomaca.
Nezvanično se spominje da u Srbiji ima oko stotinu pravnih fakulteta i njihovih odeljenja, a na listi najprofitabilnijih za osnivanje su i ekonomski i fakulteti za menadžment. Nekadašnji dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu prof. Božidar Cerović kaže da bi od privatnih ekonomskih fakulteta jedino priznao Fakultet za uslužni biznis u Sremskoj Kamenici, napominjući da ostali rade "sbrda-zdola", da nemaju stručan kadar, niti adekvatan prostor. Poplavu pravnih i ekonomskih fakulteta dekan novosadskog Pravnog fakulteta Đorđe Popov objašnjava činjenicom da je za to potrebno najmanje novca.
- Da biste, na primer, otvorili mašinski ili tehnološki fakultet treba vam mnogo više novca, jer studenti moraju imati mesto na kojem će izvoditi vežbe. Zaprepašćujuće je gde se sve otvaraju fakulteti, a pravo pitanje je ko tu predaje, koliko ima stalno zaposlenih profesora, da li postoje biblioteke. Proces akreditacije je prilika da se uspostavi red u oblasti visokog obrazovanja - kaže Popov.
Profesor beogradskog Filološkog fakulteta Ljubiša Rajić, međutim, tvrdi da akreditacija neće doneti ništa novo, jer ne postoji politička volja da se to pitanje reši.
- Postupak akreditacije nije usmeren ka poboljšanju kvaliteta univerziteta, odnosno kvaliteta nastave i nauke, već će deo ljudi bliskih vlasti uzeti novac za honorare. Kod nas ne postoje evropska merila za akreditaciju. U Srbiji ne postoji državni plan razvoja univerzitetskog obrazovanja, već je obrazovanje trenutno privatna stvar DSS. Kada bi se ozbiljno sprovela akreditacija gotovo svi privatni fakulteti bili bi ukinuti, pre svega zbog nepostojanja odgovarajućeg nastavnog kadra. Trebalo bi da budu zatvoreni i državni univerziteti u Prištini i Novom Pazaru. Problem je, međutim, što će neko uvek reći da Srbija mora da ima državni univerzitet u Prištini, da nam treba Sulejman Ugljanin itd - kaže Rajić, procenjujući da će u postupku akreditacije loše proći samo oni koje niko ne štiti. V. Andrić
 
Зависи понајвише од тога какву "исплату" очекујете... Ако је у питању новац, а сигуран сам да се на то односи ваш упит... одговор је исти као и за све остале: бити способан најисплативија је способност. Ма какве да су амбиције...

Поздрав.

 
Pa to sam i ja rekla- definisi sta je po tebi isplativo. Isplativo ne mora da se odnosi samo na novac... Po meni je to kombinacija sa kojom mozes najbolje da zivis (npr. imas para, ne previse, ali ok, a uz to imas i dovoljno slobodnog vremena, itd...)
 
Diplomirani studenti Matematičkog fakulteta sa računarstva se zapošljavaju u stranim privatnim firmama po Beogradu za 700-800e mesečno početne plate. Nikoga nema na birou ni sa tog ni sa ostalih smerova. Ako isplativost definišemo koliko vam se studiranje nekog fakulteta isplati, onda je Matematički fakultet sigurno među najisplativijima. Nije laganica, ali ako vam matematika i programiranje idu i volite to, onda nije ni teško.
 
bre čitam ovu temu i ne mogu da verujem... proveravam da se ne priča o nekoj drugoj zemlji, jok Srbija u pitanju...2007ma je...

Ne, ne sanjam... Nekome ovde je plata od 500 evra malo?!

****** ljudi gde vi živite?
Malo smo se previše naslušali finih priča o nekim finim menadžerima, HR-ovima i PR-ovima nekih finih firmi sa mnogo finim četvorocifrenim platama i službenim A4kama, pa je sad pola kile evra mesečno malo?

I to, 500 evra u državnoj firmi, 8 sati rada, dakle provereno prijavljen, i to sa početka, bez nekog jakog staža?

E keve mi sad sam sve video.
 
MDFMK:
bre čitam ovu temu i ne mogu da verujem... proveravam da se ne priča o nekoj drugoj zemlji, jok Srbija u pitanju...2007ma je...

Ne, ne sanjam... Nekome ovde je plata od 500 evra malo?!

****** ljudi gde vi živite?
Malo smo se previše naslušali finih priča o nekim finim menadžerima, HR-ovima i PR-ovima nekih finih firmi sa mnogo finim četvorocifrenim platama i službenim A4kama, pa je sad pola kile evra mesečno malo?

I to, 500 evra u državnoj firmi, 8 sati rada, dakle provereno prijavljen, i to sa početka, bez nekog jakog staža?

E keve mi sad sam sve video.

Naravno da je plata od 500 eura malo, to se potrosi za nedelju dana :) Blago tebi ako egzistiras sa toliko ...
I glupo je vaditi se na pricu "ovo je Srbija" ... 500 eura u proseku je mozda OK ali ljudi pitaju sta je najisplativije iz cega sledi da zele vise ;)
 
Zavisi koliko trosis. Ja sam, recimo, do pre par meseci zivela od 8-10 000 din. i nisam sebe smatrala siromasnom. Doduse, nisam morala da placam komunalije (5 000 din.) i zivela sam sasvim ok. Na sta nekome ode 500 evra za nedelju dana, ako ne iznajmljuje ili otplacuje ratu za stan, ja stvarno ne znam. Od tog novca moze vise nego ok da se zivi, po mom misljenju.
 
Pa ono, naravno da može da se živi od 500 evra mesečno, jer ako ne bi moglo, onda bi jedno dve trećine ljudi u Srbiji koji rade za oko 200-300 evra mesečno pocrkalo od gladi.

No valjda za život koji sadrži letovanja u Dubaiju, šmrkanje belog i otplatu mečke i/ili 3 i po sobnog stana nije dovoljno.
 

Back
Top