Русофобија

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Русофобија је изражени антируски сентимент, мржња или страх од Русије и Руса. Дефиниција сама по себи јасна, као уосталом и сама реч. Ипак, треба видети ко је све исповедао, ко је "патио" од тога, дакле енциклопедијску одредницу.

А онда, погледајмо како се код нас неки последњих дана плаше Русије, како покушавају да плаше грађане Русијом. Не бих даље објашњавао, ево шта говоре јавне личности. Нека њихове речи говоре за њих.

Svetlana Lukić: Koštunici trenutno bog nije potreban, jer ima ruskog ambasadora Aleksejeva, koji se u Srbiji ovih dana oseća kao zvezda: svi mu se klanjaju, ljube ruke i pokušavaju da iznude obećanje da će Rusija u Savetu bezbednosti staviti veto. Ruski ambasador je čak bio, i nije ga sramota, gost na tribini klerofašističke grupe sa Pravnog fakulteta, koja sebe naziva Nomokanon.

Jelena Milić: Politika uslovljavanja je bila najbolje što se Srbiji desilo. Mislim na vreme dok je pokojni premijer bio živ i ispunjavao sve zahteve u granicama mogućeg, po cenu najvećih troškova na unutrašnje-političkom planu.

To da nas Koštunica svesno skreće ka Rusiji 2007. godine nije krivično delo, to je legitimna politička pozicija, nažalost. Način na koji on artikuliše to skretanje je diskutabilan. Skrenite Srbiju u tom pravu, ali ne tako da presečete sve moguće veze sa zapadom. Kod nas se tu mešaju rusofilstvo, impresioniranost ruskom književnošću, kulturom, pravoslavljem, što je potpuno u redu, ali ja ne pričam o tome kada kažem - Rusi dolaze. Govorim o odnosu Srbije 2007. sa Putinovom Rusijom 2007. i o negativnim ili pozitivnim posledicama takvog pristupa. Ne vidim zašto je politički i društveno prihvatljivo klečati na kolenima i vapiti za pomoć od Rusije, a ne dao ti bog da kažeš - molim Amerikance i Evropsku uniju da nam pomognu. Odmah si Tačijeva ili Soroševa *****. Pitanje je kako smo došli dotle.

Srbija je tu zaobiđena, jer je mala i nebitna, kao i koridor 4 i koridor 10, ali Rusima bi bilo drago da na svojoj strani imaju jednu zemlju koja je jedva primljena u Partnerstvo za mir, a koja nije članica NATO i koja može da sa pola vijagre malo podjebava.

Odavno je poznato da su naše vojne strukture, mimo političkih odnosa, sve vreme imale dobre odnose sa Rusijom i da verovatno među njima još uvek ima onih koji pokazuju veliki antagonizam prema atlantizaciji vojnih struktura u Srbiji. Znači, produženi konflikt za koji se Rusija de facto zalaže kada je Kosovo u pitanju je produženo nerešeno pitanje jednog ogromnog žarišta. Ona za to ima finansijske i energetske resurse, njoj se može.

Jelena Milić: U Koštuničinom nastupu je postojala doza opravdane gorčine. Mislim, opravdanu gorčinu nosi kući, ali čoveče, nemoj se igrati sa mojom sudbinom i sudbinom moje dece i pozicioniranjem ove države u narednih 50 godina.

Uz podršku Rusije čak možda i postignemo cilj zvani Kosovo, ali šta je sa našim ostalim ciljevima i interesima. Usporavanje je u XXI veku jednako izolaciji.

Zoran Ostojić: Gora mi je izjava da je ruski veto istorijski događaj za Srbiju, to mi je baš onako šokantna izjava. Ona otkriva suštinu politike Vojislava Koštunice, koja je antievropska. Koštunica ne želi evropske integracije, a još manje one atlantske. Kada kaže istorijski značaj ruskog veta, to znači - završeno je sa Evropom, jer niko normalan ne misli da sa ruskim vetom mi hoćemo u NATO i Evropsku uniju. To bi bilo kao da je 1999, kada je Milošević od Rusa tražio one rakete S300, rekao Rusima - dajte nam te rakete da se odbranimo od NATO agresora, ali nemojte da se ljutite, kada se odbranimo, mi ćemo da se učlanimo u NATO. Milošević je hteo te rakete da bi Rusiju uvukao u taj rat. Ubeđen sam da se ruski veto neće desiti, ali kada bi se, na državnu i nacionalnu nesreću, desio, imao bi tako katastrofalne posledice po budućnost Srbije kao što bi imale i te rakete - da smo ih dobili. Zato mislim da je ruski veto kraj evropske orijentacije Srbije, a on ga priželjkuje. Zato mi je ta izjava gora nego ova - naš je interes da propadne Ahtisarijev plan.

U najdubljem državnom i nacionalnom interesu je da Ahtisarijev plan prođe, zato što je on šansa za Srbiju. Bojim se da je priželjkivanje da on propadne ravno Miloševićevom priželjkivanju da propadne plan Z4. Propast plana Z4 je prepolovio broj Srba u Hrvatskoj, što je izgleda bio plan memorandumske, konzervativne, antievropske Srbije. Na sreću, Ahtisarijev plan neće propasti, ali na nesreću nije iskorišćeno ovo vreme konsultacija da se naša državna politika fokusira na ono što je suština, a to je položaj Srba na Kosovu.

Rusija mora da shvati da je interes Srbije isti kao i interes Rusije, zato što je Rusija pridruženi član NATO-a. Licemerno je s jedne strane želeti dobre odnose sa zapadom, trgovati, prodavati naftu, a s druge strane jednu malu zemlju gurati sve dublje u antizapadno raspoloženje, samo zato da bi imao monetu za potkusurivanje u velikim geostrateškim igrama. Ubeđen sam da će i u Rusiji shvatiti da njihov interes mora biti stabilnost Balkana, a sa Srbijom koja vodi politiku kakvu nagoveštava Koštunica, nema stabilnog Balkana.

U Srbiji postoje samo dve politike i više ne postoji nikakav demokratski blok. Postoje političke snage koje su za hvatanje koraka sa susedima na putu ka Evropskoj uniji i one koje i dalje hoće da održavaju staru politiku. Tadić treba da gurne Koštunicu ka radikalima i da im kaže - idite, možete zajedno, možete odvojeno, nas se to ne tiče, ovi koji su za Evropu imaju samo jednu listu. Mislim da bi na njoj bile samo Demokratska stranka, LDP i GSS.
 
Браво, Душе, тема је феноменална....... хајде мало да пустимо ове сеоске кере....па ћемо после да се укључимо........хехехе.............
 
Spencer:
Русофобија? Не, велеиздаја. Они јасно показују да им је Европска Унија битнија од Србије.
Neko ko hoće da Srbija nestane kao država sa političke karte i da postane deo Ruske Federacije nema pravo da ikog drugog optužuje za veleizdaju. Hvala na komentaru.
 
Silent Bob:
Neko ko hoće da Srbija nestane kao država sa političke karte i da postane deo Ruske Federacije nema pravo da ikog drugog optužuje za veleizdaju. Hvala na komentaru.

Оптужио Видкун Квислинг норвешког краља да је марионета савезника. :D На страну што је ова тврдња потпуна лаж.
 
Silent Bob:
Ja sam Rusofob. Hvala na pitanju.

Ко признаје, пола му се додаје.
Следећи!?

Spencer:
Оптужио Видкун Квислинг норвешког краља да је марионета савезника. :D

Да то је занимљиво. Норвешка је прогласила неутралност. Онда су Британци минирали њене територијалне воде, што је практично чин објаве рата. Норвешки краљ није објавио рат УК, па је Квислинг позвао Немце. Немачки морнари су добили наредбу да "помогну нордијској браћи".
Па ипак историја не памти Квислинга као патриоту, већ је он синоним за нешто друго. Вероватно ни Тихи Боб неће бити запамћен као неки патриота ако позове Шесту флоту упомоћ - да нас протекторатом спасе од "загрљаја руског медведа" :lol:
 
Postoji ovde i Rusofobija i Rusofilija.
Dva extrema oba glupa do bola.
Rusofobi su obichno deca komunista odrasla na Titovoj ideologiji da je SSSR izdao svetsku revoluciju,pa poshto je vremenom koncept "Amerika&Engleska-zemlja proleterska" propao,ideologija je kozmetichki pretrpela malo promena-rech "komunizam"zamenjena
je rechju "liberalizam"i odbachena su Marksova ekonomska gledishta u zamenu za neki veoma sumnjivi nazovi liberalni kapitalizam ali i ako su se roditelji odrekli crvene ideologije
mrznja prema Rusiji se ipak svesno ili nesvesno prenela na sledecu generaciju kao neki mentalni defekt....teshko racionalno objashnjiv.
 
ja ne bih imao nista protiv rusa ukoliko bi oni mogli da pomognu u onome sto je najveci problem srbije,a to je siromastvo i bedna ekonomija...jedine ruske investicije koje su dosle u srbiju ticu se prodaje energenata srbiji (PO EKONOMSKOJ CENI),NIJEDNA ruska investicija nije bila niti ce po svemu sudeci biti usmerena u pravcu proizvodnje i povecanja zaposlenosti,vec iskljucivo na izvlacenje para iz srbije...
od rusa bi smo jedino mogli dobiti podrsku tiranskoj vlasti i rusku dominaciju,pod kojom je bilo koja nesrecna drzava koja ju je mogla osetiti neumitno siromasila i propadala...

a nikako ne treba zaboraviti cinjenicu da su rusi narod koji je nemilosrdno pobio vise od 50 miliona svojih sunarodnika
 
serb_pagan:
ja ne bih imao nista protiv rusa ukoliko bi oni mogli da pomognu u onome sto je najveci problem srbije,a to je siromastvo i bedna ekonomija...jedine ruske investicije koje su dosle u srbiju ticu se prodaje energenata srbiji (PO EKONOMSKOJ CENI),NIJEDNA ruska investicija nije bila niti ce po svemu sudeci biti usmerena u pravcu proizvodnje i povecanja zaposlenosti,vec iskljucivo na izvlacenje para iz srbije...
A zapadnjaci kao ulazu jer na svole..oni ne izvlache pare iz Srbije?ma da sve pucamo od greenfield investicija sa zapada...
od rusa bi smo jedino mogli dobiti podrsku tiranskoj vlasti i rusku dominaciju,pod kojom je bilo koja nesrecna drzava koja ju je mogla osetiti neumitno siromasila i propadala...
Jel to ona podrshka"Miloshevic je faktor mira&stabilnosti u regionu?Kolko se secam to je bila krilatiza zapadnjaka do bombardovanja a ne Rusije.
a nikako ne treba zaboraviti cinjenicu da su rusi narod koji je nemilosrdno pobio vise od 50 miliona svojih sunarodnika
Nije 50 nego mozda chak i 60.I nije pobio "ruski narod" nego je izvrshilac i nalagodavac bio jedan ludak i tiranin koji chak i nije bio Rus nego Gruzijac.
 
serb_pagan:
ja ne bih imao nista protiv rusa ukoliko bi oni mogli da pomognu u onome sto je najveci problem srbije,a to je siromastvo i bedna ekonomija...jedine ruske investicije koje su dosle u srbiju ticu se prodaje energenata srbiji (PO EKONOMSKOJ CENI),NIJEDNA ruska investicija nije bila niti ce po svemu sudeci biti usmerena u pravcu proizvodnje i povecanja zaposlenosti,vec iskljucivo na izvlacenje para iz srbije...
od rusa bi smo jedino mogli dobiti podrsku tiranskoj vlasti i rusku dominaciju,pod kojom je bilo koja nesrecna drzava koja ju je mogla osetiti neumitno siromasila i propadala...

a nikako ne treba zaboraviti cinjenicu da su rusi narod koji je nemilosrdno pobio vise od 50 miliona svojih sunarodnika

Американци не продају по економској цени?
Америка не помаже тиранске режиме?!?
Па довели су на власт онога што га држиш на аватару :razz:

Што се тиче инвестиција, ено купише рафинерије у РС. И то за добре паре. Купили би овде много шта да није било опструкција у власти (укључујући и одлазећу владу). Али то није само исток-запад прича. Немци остајали кратких рукава и кад је њихов Ђинђа био на власти... Дивац га увек испуши... Ко зна који су ту лобији :roll:

Enfroz2891.:
Postoji ovde i Rusofobija i Rusofilija.
Dva extrema oba glupa do bola.
Rusofobi su obichno deca komunista odrasla na Titovoj ideologiji da je SSSR izdao svetsku revoluciju,pa poshto je vremenom koncept "Amerika&Engleska-zemlja proleterska" propao,ideologija je kozmetichki pretrpela malo promena-rech "komunizam"zamenjena
je rechju "liberalizam"i odbachena su Marksova ekonomska gledishta u zamenu za neki veoma sumnjivi nazovi liberalni kapitalizam ali i ako su se roditelji odrekli crvene ideologije
mrznja prema Rusiji se ipak svesno ili nesvesno prenela na sledecu generaciju kao neki mentalni defekt....teshko racionalno objashnjiv.

Одлично примећено.
Заборавио си само онај антисрпски став који је подржавала и комунистичка Русија, преко коминтерне. Титићи су наставили са тим и после раскида 1948. И још јаче...
А за антисрпство комуниста не можемо кривити Русе, а богами ни Хрвате и Словенце... док прво не окривимо српске комунисте који су највише забиберили чорбу.
И њихове потомке који су променили етикецију и фразеологију. А задржали антисрпство и празилук који тако издајнички из дупета вири :lol:
 
Duh Sekire:
И њихове потомке који су променили етикецију и фразеологију. А задржали антисрпство и празилук који тако издајнички из дупета вири :lol:
To je interesantno da je uvek najvaznija maltene jedina odlika velike vecine Srpskih komunista bila anti-srpstvo....ispada da im je to bio jedini cilj zashto su postojali....shto se prenelo na njihove savremenike.Dok je kod hrvatskih uvek bio nacionalni komuizam kod nas je bilo i ostalo totalno suprotno,i ako smo tada bili jedna zemlja...ispada da smo bili:jedna zemlja- 2 sistema:lol:
 
Enfroz2891.:
A zapadnjaci kao ulazu jer na svole..oni ne izvlache pare iz Srbije?ma da sve pucamo od greenfield investicija sa zapada...


Nije 50 nego mozda chak i 60.I nije pobio "ruski narod" nego je izvrshilac i nalagodavac bio jedan ludak i tiranin koji chak i nije bio Rus nego Gruzijac.

kad je rec o greenfild investicijama,to zasluzuje posebnu temu..rekao bih da je tu pre problem neefikasna i korumpirana birokratija,losi zakonski propisi,nizak nivo pravne sigurnosti i politicka nestabilnost nego to da zapadnjaci nece da ulazu ovde...

ti sad hoces da kazes da 50 ili 60 miliona rusa nisu pobili njihovi sunarodnici rusi vec neki staljinovi marsovci...rusi su nemilosrdno pobili i mucili desetine miliona svojih sunarodnika,sto dovoljno govori o kolektivnom profilu rusa..
 
У колико страних земаља је Русија интервесинала, а у колико Америка?
Ко нас је бомбардвоао Руси или Американци?!?

И сад смо доживели да неки тутубани скарличу како ће најгоре бити ако уз помоћ Русије сачувамо Косово, али прекинемо приближавање ка Европи и Америци (који су нас бомбардовали).
Море нека само пате!

За боље и нису...
 
Што више мрзе овог Коштуницу - он мени симпатичнији. Још кад би се одрекао назива "демократски блок" ... Има све предуслове да буде фини националиста.
c014.gif
 
Duh Sekire:
У колико страних земаља је Русија интервесинала, а у колико Америка?
Ко нас је бомбардвоао Руси или Американци?!?
...
rusi su intervenisali u mnogo zemalja,u celoj istocnoj evropi su zaveli krvavu vladavinu terora,gazili tenkovima ljude po madjarskoj i cheshkoj koji su se usudili da ustanu protiv njihovoe strahovlade..psihopate i pijandure,nista drugo
 
serb_pagan:
kolektivnom profilu rusa..
:lol::lol::lol:
Bash proevropski pogled na jednu naciju...:lol:..ako mislish ono shto mislim da mislish..mada "kolektivni profil" je terminologija meni nepoznata koja podseca na josh jednu ideologiju...ideologiju koja je tamo 30-tih i 40-tih godina proshlog veka delila isto mishljenje o Rusima..pa su se malo zayebali.:lol:
Da nije bilo Rusa svi mi bi sada tucali kamen u sibiru kao robovi nashih Arijevskih gospodara....to je chinjenica za razliku od ove tvoje tvrdnje koja je istog nivoa kao npr."svi Hrvati su Ustashe".
Ako o Rusima kao narodu loshe govori to shto su pod diktatorom bili fizichki satirani,shta tek onda govori o npr.jednom finom "civiliziranom"evropskom narodu kao npr.Nemcima to shto su hteli chitave narode da istrebe?Valjda je gore istrebljivati druge nego svoje.
 
serb_pagan:
rusi su intervenisali u mnogo zemalja,u celoj istocnoj evropi su zaveli krvavu vladavinu terora,gazili tenkovima ljude po madjarskoj i cheshkoj koji su se usudili da ustanu protiv njihovoe strahovlade..psihopate i pijandure,nista drugo
A Amerikanci nisu?
Po chemu su Rusi u to vreme bili gori od Amerikanaca?
Koreja,Vijetnam,Irak,Panama,...itd.
S tim shto Rusi danas ne vrshe agresije na druge drzave a Amerianci ne samo da su isti nego i gori jer se vishe ni ne obaziru na UN.
Jedino shto je ekonomski komunizam neodrziv a kapitalizam je prilagodljiviji...to im je bila jednia prednost.
 
Enfroz2891.:
:lol::lol::lol:
Bash proevropski pogled na jednu naciju...:lol:..ako mislish ono shto mislim da mislish..mada "kolektivni profil" je terminologija meni nepoznata koja podseca na josh jednu ideologiju...ideologiju koja je tamo 30-tih i 40-tih godina proshlog veka delila isto mishljenje o Rusima..pa su se malo zayebali.:lol:
.
koliko znam,ti vashi vajni rusi nisu qrcem mrdnuli dok je hitler porobljavao srbiju (da ne kazem jugoslaviju),cak su sa njim potpisali i pakt i zajedno okupirali poljsku...daleko im lepa kuca,od tih pijandura i psihopata nikad niko dobra nije video pa nece ni srbija..a da ne pricam kolika je to bagra kad je rec o tranziciji..pa nigde na svetu ne postoje tolike socijalne razlike medju stanovnistvom,nigde nema toliko brutalnog kriminala i visokoorganizovanih mafijaskih grupa nego u rusa...cujem da je neki od tih "novih rusa" doveo dzordza majkla da mu peva na zabavi za 2.6 miliona evra,dok gomile gladnih skapavaju po vise nego bednim ruskim predgradjima i opijaju se jeftinom votkom...samo jako naivan covek moze ocekivati neki boljitak za srbiju pod ruskim uticajem
 
Enfroz2891.:
A Amerikanci nisu?
Po chemu su Rusi u to vreme bili gori od Amerikanaca?
Koreja,Vijetnam,Irak,Panama,...itd.
S tim shto Rusi danas ne vrshe agresije na druge drzave a Amerianci ne samo da su isti nego i gori jer se vishe ni ne obaziru na UN.
Jedino shto je ekonomski komunizam neodrziv a kapitalizam je prilagodljiviji...to im je bila jednia prednost.
vrsili bi i rusi agresije,samo da nisu toliko raspali i propali i vojno i socijalno...uzgred,ja ne sporim da je amerika do srzi pokvarena,ali me nervira taj mit o cistoj i dobroj rusiji,rusija nije ni u cemu bolja od USA,i jedni i drugi su imali zlocinacku spoljnu politiku,stvar je u tome koliko moja drzava dobija ili gubi uz USA ili uz rusiju...moje misljenje je da bi smo mnogo vise ekonomski profitirali ulaskom u savez zapadnih zemalja nego priklanjanjem rusiji...
 
Ja se uvek dobro osecam pored Rusa (mn) kao naroda, a i naciju gledam blagonaklono. Valjda je to urodjeno polovini Srba. Genetika, sta ces :) .
Nego istorija me malo buni. Kad god su trebali da nas podrze, zafrkli nas, a one Bugare uvek i oni su njih zafrkli uvek (u sto sam ljubomoran). A mi smo za njih skakali na Tursku cim bi namignuli. Jedino sto su nam stvarno ucinili je to sto su proterali Nemce, mada pitanje je kako bi gde ziveli danas, da su to uradili saveznici.

P.S.
Stvarno je glupo da se neke teme ponavljaju svakih godinu dana, or so...
 
_guru_:
Ja se uvek dobro osecam pored Rusa (mn) kao naroda, a i naciju gledam blagonaklono. Valjda je to urodjeno polovini Srba. Genetika, sta ces :) .
Nego istorija me malo buni. Kad god su trebali da nas podrze, zafrkli nas, a one Bugare uvek i oni su njih zafrkli uvek (u sto sam ljubomoran). A mi smo za njih skakali na Tursku cim bi namignuli. Jedino sto su nam stvarno ucinili je to sto su proterali Nemce, mada pitanje je kako bi gde ziveli danas, da su to uradili saveznici.

P.S.
Stvarno je glupo da se neke teme ponavljaju svakih godinu dana, or so...
kamo srece da je na godinu dana,pre bih rekao jedna svaka dva meseca :razz:
 
Русофобија је нормална ствар на западу. Свако се боји/не воли бољег, јачег, паметнијег, лепшег од себе. Кад је реч о нама, русофобија је тешка болест, јел је то једнако србофобији и мазохизму.
 
LIBERTY 3.1:
Русофобија је нормална ствар на западу. Свако се боји/не воли бољег, јачег, паметнијег, лепшег од себе. Кад је реч о нама, русофобија је тешка болест, јел је то једнако србофобији и мазохизму.
po toj tvojoj smeshnoj logici,srbi ne vole albance zato sto su oni lepsi,pametniji,jaci i bolji od srba...logika i patriJotsko razmisljanje izgleda ne idu jedno sa drugim...
 
serb_pagan:
po toj tvojoj smeshnoj logici,srbi ne vole albance zato sto su oni lepsi,pametniji,jaci i bolji od srba...logika i patriJotsko razmisljanje izgleda ne idu jedno sa drugim...

Ти не разликујеш потребан и довољан услов.

Што се тиче оних твојих аргумената против Руса, она се не односе на руски народ.
И ја мрзим Абрамовича, Кодорковског, Јељцина, Стаљина и осталу багру.
Путина ценим али не волим.Ценим јер је почео уводити ред, а не волим јер није увео до краја.
 

Back
Top