Nikolaj Berđajev
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Nikolaj Berđajev

Podrazumevano Nikolaj Berđajev

Veliki pozdrav svima!
    Zapocinjem ovu temu u nadi da ce se javiti (dobri) poznavaoci Nikolaja Berdjajev i njegovog dela. Molim sve one koji imaju bilo kakve podatke o njemu da se ukljuce u razgovor.Wellcome! Unapred zahvalna

Podrazumevano Nikolaj Berdjajev

Evo jedne korisne informacije za ljubitelje ovog pisca: u ponedeljak, 26.-og januara, u 19.00h u DK "Studentski grad" govorice Vladeta Jerotic i Radomir Djordjevic na temu "Samoubistvo Zasto se ljudi ubijaju - zasto zele da zive po svaku cenu?" a povodom knjige Nikolaja Berdjajeva "O samoubistvu".

Primećen član
    Učlanjen
    09.12.2003.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Evo da se i ja ukljucim u neku diskusiju, po prvi put, jer me je obradovalo to da je neko postavio Berdjajeva kao temu. Na mojoj top listi, on je br.1, medju filosofima. Ovde ima dosta ljudi koje interesuje pisanje, cin stvaranja...i njima toplo preporucujem da procitaju, ako vec nisu, dve knjige ovog autora-Smisao stvaralastva. Posebno drugi deo. Takodje i Filozofiju nejednakosti. Zasto se takav um kao sto je Berdjajev nije izucavao, niti se izucava, u srednjoj skoli? Citav jedan pravac velikih ruskih filozofa-Bogotrazitelja, preskocen je u nasem obrazovnom sistemu.

Aktivan član
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano

Mislim da je to zbog Gurdjijeva.Ni jedan sistem ne podnosi mistike ni njihiova ucenja.Potkopavaju samu njegovu (sistema ) srz. Posto sistem ( svaki ) stiti sam sebe, iz obrazovanja se precitzno i dosledno izbacuje sve nepodobno.Dugo nisam uzeo to stivo u ruke.Mislim da cu veceras da zaredjam po svojim policama.Hvala na podsecanju.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    31.07.2003.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Persona grata

" Zivimo u vremenu u kojem se istina ne voli i ne trazi.Ona sve vise ustupa mesto korisnosti i interesu, volji za moc.
    .....
    Nasa epoha se odlikuje izuzetnom laznoscu i to posebne vrste. Ucvrscuje se laz kao sveta duznost u ime visih ciljeva. Zlo se opravdava u ime dobra. To naravno i nije novost. "

Rekao je Berdjajev, a meni nekako izgleda da nije rekao, nego da upravo govori.
    Jer zaista, i nije novost.

Aktivan član
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano

Nekadasnji sistem vrednosti ( Bog,Kralj, Crkva, Plemstvo,Plebs...) je unisten prosvetiteljskim i komunistickim revolucijama.Pretekla je evolucija kapitalizma koji priznaje jednu univerzalnu konstantu, najmanji zajednicki za sve - novac. U takvom sistemu koji se gradi iz nekadasnjeg ( koji je takodje bio usmeren samoocuvanju ) u dvomilenijumskom radu na formiranju ovoga sto imamo sada, svaka samospoznaja koja vodi spoznaji kao neminovnosti, je vise nego opasna.Laz, obmana, "maya" nije nova.Svetost i tajnovitost znanja je kompromitovana kada je ono postalo javno.Zloupotrebljeno izrodilo je vestije odbrane postojeceg sistema i mnogo uverljivije dokazivanje lazi.
    Nisu li i u Boga poverovali kada je poceo da izvodi cuda?

Slične teme

1. Vladika Nikolaj
    Autor sanjasanjalica73 u forumu Pravoslavlje
    Odgovora: 111
    Poslednja poruka: 21.07.2016., 00:01
  2. Nikolaj Gogolj
    Autor Karamazov u forumu Književnost
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 18.08.2007., 18:56
  3. Vladika Nikolaj
    Autor sidro u forumu Kultne teme
    Odgovora: 17