zrtva...

uvek trazim nacin da obe strane dobiju po nesto...sto nije tesko kada su ljudi korektni. ako nisu, uglavnom zavisi od cilja koji sam sebi postavila i od situacije - pre cu ja preuzeti na sebe neki teret (zrtvovacu se) nego sto cu svoj prebaciti na tudja ledja, u sirem smislu. u uzem, ne verujem da neko stalno bira istu ulogu u svakoj situaciji, tj da je uvek zrtva ili uvek bezobziran
 
rile_laki_oblak:
da li radije birate ulogu zrtve, ili osobe zbog koje ce se neko zrtvovati?
Prezirem obe varijante.

One koji se "zrtvuju" za druge smatraju boljim ljudima od onih za koje su se zrtvovali, a nije tako.
Jezim se od ljudi koji se "zrtvuju". Obratite paznju na izraz zadovoljstva na licu dok pricaju o svom "mucenistvu".

Prezirem i eksploatatore i licemere.
 
Neko ko cini dobro drugima, a na svoju stetu, ne moze imati zdrave motive.
Sve sto postoji radi u svoju korist, cak i biljka i zivotinja. Jednostavno nije prirodno raditi na svoju stetu.

Ima bezbroj nacina da budemo dobri drugima, a da to ne bude na nasu stetu. To je nacin ponasanja koji cenim. To je zdrav pristup i sebi i drugima. To je jedini zdrav odnos koji moze da traje na kvalitetan nacin. Sve ostalo su "igre".
 
phenomenon:
Najbolje kad nisi ni jedno ni drugo...Mada ja slicno Mojri, kad dodje do izbora, pre cu se ja poturiti nego traziti da se neko drugi podmetne...Mozda to u stvari i nije zrtvovanje?

I ja isto tako... Kod mene se ne radi o žrtvovanju, nego o osećaju odgovornosti - znam šta su moje ubaveze i ne volim da ih uvaljujem drugima... I još jedna stvar: ne volim da se svađam, ubeđujem, pregovaram. U nekim situacijama mi je lakše da nešto preuzmem na sebe i jednostavno uradim, nego da "sastančim" ... ne sećam se da sam se ikada žrtvovala... jednom sam bila u situaciji koja je izgledala kao žrtvovanje, posmatrano sa strane, ali moji motivi su bili krajnje sebični ;)
 
phenomenon:
Nisam se setila toga, u stvari se radi o tome da mi je cesto lakse i vise imam poverenja kad uzmem da nesto uradim sama nego da zavisim od drugih i od toga kad ce se nakaniti da to i urade. Jel to zrtvovanje?
ne, to je ili smorenost, ili arogancija:mrgreen:
 
Harmony:
Neko ko cini dobro drugima, a na svoju stetu, ne moze imati zdrave motive.
Sve sto postoji radi u svoju korist, cak i biljka i zivotinja. Jednostavno nije prirodno raditi na svoju stetu.

ne slazem se sa tobom, jer neke situacije zahtevaju pozrtvovanje - u korist nekih drugih ljudi - recimo u ratu. naravno, svako ima pravo na svoj izbor, ali da svi misle samo na sopstveno dobro gde bi svi mi danas bili?
 
Neko ko cini dobro drugima, a na svoju stetu, ne moze imati zdrave motive.
Sve sto postoji radi u svoju korist, cak i biljka i zivotinja. Jednostavno nije prirodno raditi na svoju stetu.

mojra:
[ne slazem se sa tobom, jer neke situacije zahtevaju pozrtvovanje - u korist nekih drugih ljudi - recimo u ratu. naravno, svako ima pravo na svoj izbor, ali da svi misle samo na sopstveno dobro gde bi svi mi danas bili?
Ne govorimo o istoj stvari. Naravno da postoji zrtvovanje koje ima smisla i koje je zaista zrtvovanje, tj odricanje, ali ovde govorim o "zrtvovanju" .

Zrtvovanje koje se odnosi na obican svakodnevni zivot je uvek laz.
Mislim na ono tipa :"Ja crkavam od rintanja i zrtvujem se za njega/nju, a eto kako mi se vraca".
Uopste ne verujem u te price da neko iz altruistickih pobuda sluzi nekakvog parazita koji bi sasvim lepo mogao da se snadje i sam i koji moze da ima i karijeru i obrazovanje i razne sposobnosti, ali "ne ume" da spremi sebi nesto da pojede ili da se pobrine o svojim stvarima.

Verujem u uzajamno cinjenje, u solidarnost koja proistice iz osecanja da nekome ZELIM nesto da ucinim, u odnos u kome svi cinimo po nesto i ne osecamo se eksploatisanim, naprotiv. Zvucace otrcano kada kazem da je to ono sto cinimo iz ljubavi, ali jeste tako.

Osoba koja na taj nacin nesto cini za drugoga nikada nece reci da se zrtvovala.
 
shaddow:
Slažem se sa tobom. Ali, čini mi se da se ovde radi o igranju uloge žrtve, a ne o povremenom žrtvovanju zarad dobra drugog.

Uh sto ja umem prema takvima da budem okrutna!
U meni ,ljudi koji to rade, izazivaju gadjenja, u pravom smislu te reci.
Rado cu se podmetnuti za drugog, ali kad je u pitanju, recimo, nepravda pocinjena prema toj osobi, u protivnom, ocekujem da svako snosi odgovornost za svoje postupke. Tu nema milosti!
 

Back
Top