IP

IP adresa je 32 bitna adresa koja jedinstveno odredjuje tvoj racunar u mrezi racunara kao na primer na Internetu. Nova verzija ce imati 128 bita.
 
E strava
Samo sto to vec znam
Interesuje me na koju se semu daje IP,tj. zasto je moj IP sad 207.44.219.13 a ne neki drugi?
Postoji li neko pravilo za davanje IP-a ili je to slucajan izbor
 
Pa ovako,barem ja tako kontam,IP adresa je adresa tvog racunara,ako se konektujes preko dial-upa tvoj provajder poseduje ip adrese u odredjenom opsegu i tebi random dodeljuje pri svakoj konekciji,tako da ako ti je sada to IP,skini se sa neta i opet se konektuj i nece vise biti :) ,mozes i sam podesiti jednu adresu iz njihovog opsega kao svoju stalnu,IP adresa je adresa tvog racunara(ko npr. broj telefona,ulica...itd) kada si na netu,ili kad nisi 127.0.0.1 .
Jel sam pomogao?
 
207.44.219.13 znas kako ovi zadnji brojevi su random i e a ovi pre toga su, kao sto rekose gore jedinstveni za svaki mrezni sistem, npr. imas 10 racunara kod sebe koja su u mrezi i svakom od njih ce IP adresa biti npr.192.168.0. e sad sledeci broj odredjuje koji je to racunar o redu u mrezi, znaci server je obicno .1, pa dalje .2,.3... e tako ti je i sa provajderima, i to je mrezni sistem znaci svaki provajder ima jedinstven pocetak xxx.xx.xxx. e a zadnji brojevi su random. Tako da ako se sad skines sa interneta a adresa ti je bila 207.44.219.13, kad se ponovo konektujes na isti provajder bice 207.44.219.xx! Na tom principu rade oni sajtovi kod kojih je dozvoljeno skidanje samo sa njihovog servera , provere pocetak IP-a i ako je kao njihov dozvolavaju ako nije onda mozes da se slikas!
 
Evo, post-ovacu jedan deo neceg sto sam pisao za potrebe jedne firme koja je zelela da obuci svoje zaposlene za rad u mrezi...

Dodeljivanje IP adrese klijentima

Nuznost postojanja IP adresa jeste u tome sto svi uredjaji koji rade putem TCP/IP protokola(to je, u stvari, paket protokola)moraju da imaju IP.
Serveri funkcionisu na tom principu da kada se neki racunar ukljuci u mrezu(klijent je tada prijavljen), on mu dodeljuje IP adresu koju nazivaju dinamicka ili privremena.Dakle, server upravlja IP adresama i on je jako bitna karika svake ozbiljne mreze.Povodom ovoga trebe reci da se ovo odnosi na klijent-server mreze,mada ima i klijent-klijent mreza koje imaju neka ogranicenja i ne predstavljaju bas ozbiljnu arhitekturu mreze.Ovo se odnosi pre svega na one korisnike koji rade u firmi,fax-u,biblioteci,bolnici itd.,gde postoje velike LAN mreze(Local Area Network), ali i na inernet.Sam server raspolaze sa jednim ogranicenim brojem IP adresa u odredjenom opsegu, koje moze dodeljivati klijentima u mrezi,koji pod njim rade.Poznato je da svaki provajder ima odredjen opseg IP,pa tako korisnicima dinamicki dodeljuje ove vrednosti.Npr. yubc ima ip u opsegu …Svi korisnici usluga tog provajdra dobice jednu od vrednosti u ovom opsegu.Isti je princip za klijente u WAN mrezama poslovnih organizacija.
IP adresa se ne odnosi samo na kompjutere u odredjenoj mrezi,vec je to univerzalan pojam, pa se koristi i za definisanje web lokacija i sl.,tako da svaki sajt,na primer, ima svoju IP adresu.Sajt ekonomskog fakulteta ima IP 147.91.245.2 .A univerzitet u Beogradu 147.91.0.0-147.91.255.255(ovo je opseg ili net range).Postavlja se pitanje kako se onda te numericke adrese pretvaraju u slovne? Zato se postarala usluga DNS(Domain Name Service).Koliko je ova usluga neophodna?-Manje mreze mogu i bez ove usluge da rade efikasno i to na taj nacin sto komunikacija vrsi preko numerickih IP adresa ili imena diskova umrezenih korisnika.Medjutim, velike mreze nikako ne bi mogle da funkcionisu zadovoljavajuce bez ove usluge, te je ona za internet ili WAN(Wide Area Network) mreze neophodnost.Veliki poslovni sistemi sa glomaznim mrezama ne mogu ni da sanjaju o radu bez ovakvog servisa.
DCHP(Dynamic Host Configuration Protocol)omogucava lakse koriscenje mreza zasnovanih na TCP/IP protokolima, sa pbzirom na ogranicenost IP adresa.Ovaj protokol vrsi upravljanje IP adresama i dinamicki ih dodeljuje racunarima prilikom pristupanja mrezi(vidi prethodno-D.D.).Ideja centralnog upravljanja IP adresa se pokazala kao superiorna ideja, jer omogucava fleksibilnost i lakocu koriscenja resursa za odrzavanje mreze.Oslobadjaju se adrese koje se ponovo dodeljuju drugim klijentima i tako ukrug(jer postoji ogranicen broj IP adresa).Da bi ovaj protokol mogao da funkcionise, neophodne su odredjene pretpostavke:DHCP server,klijenti sa konfigurisanim DNS opcijama,odredjen opseg IP adresa , informacije o mreznom prolazu i maskiranju podmreze.
BITNO: IP adrese se ne dodeljuju samo racunarima, vec svim uredjajima koji rade u mrezi kao sto su razlicite vrste hardvera, cvorista.skretnice i tome slicno.
Ovo se odnosi i na kucne korisnike racunara,koji imaju samo jedan racunar(single user PC) i povezuju se na internet.Tada ce njihov provajder internet usluga da im dodeli privremenu IP preko servera i to ce biti jedna od citavog niza slobodnih adresa koje ima taj server;dakle ona se dodeljuje bez obzira na to koji se racunar tada prijavljuje i bice mu dodeljena nasumicno, jer se ne bira specijalno za bas taj racunar, vec je to samo neka od slobodnih.Sledeci put kada se taj isti korisnik poveze bice mu dodeljena neka druga IP adresa.Zato se i privremena, jer se ona fakticki menja.Vrsi se dinamicko dodeljivanje ovih adresa klijentima(racunarima u mrezi).
Jasno je da uredjaji koji koriste TCP/IP moraju da imaju IP adresu.Takodje je jasno da one mogu biti u decimalnom formatu,ali to se desava jer su one iz binarnih okteta prevedene u decimalni zapis kako bi se sa njima lakse baratalo.A onda se iz takvog decimalnog t.j. numerickog mogu presti i u slovni.Dakle:
1. IP adrese su sastavljene od bitova(32 bita ukupno)
· ti bitovi su grupisani u osmobitne nizove koji se nazivaju okteti( 4 takvih okteta); to je struktura IP adrese
2. Tako dobijen zapis od bitova se prevodi u decimalnu notaciju
· Npr. 207.46.131.13
3. Takav zapis se moze prevesti i u slovnu adresu
· Primer su sve adrese sajtova npr.www.yahoo.com je slovni izgled odgovarajuce decimalne IP adrese,koja odgovara samo toj lokaciji na internetu(tom sajtu, u ovom slucaju)
Napomena:Karakteristika IP adrese je njena JEDINSTVENOST.Jednom elementu dodeljena je jedna IP adresa i ona je svojstvena samo njemu, te je niko drugi ne moze imati(koristiti kao svoju).
 
Ako neznas kako da proveris svoj IP na NETu?

Kada se konektujes na NET pokreni MS-DOS Prompt.
Jednostavnim ukucavanjem
C:\>ipconfig +ENTER
izlistace ti se IP adresa i maska podmreze.

Ja to samo za one koji nisu znali ;-)
 

Back
Top