Filozofski fax, odsek arheologija, prijemni??

Ja sam na arheologiji, II godina, pitaj sta te interesuje.

Sto se tice prijemnog, moras da znas da se manji deo pitanja na testu se odnosi bas na istoriju. Nisu ti potrebne sve one bitke i godine kada su pocele, vojne operacije i sl. Dakle- uci iz knjiga za istoriju, ali vise se koncentrisi na lekcije o kulturnoj istoriji, nacinu zivota i sl. Od istorijskih dogadjaja potrebno je da znas samo one najvaznije, ali zaista najvaznije (kada je pocela seoba naroda, kada je palo Rimsko carstvo i sl.) Nista preterano i u detalje.

Problem sa prijemnim za arheologiju jeste i u tome sto ne postoji konkretna knjiga iz koje se uci. Test ima 30 pitanja i kazem ti, ona su najvise bazirana na samoj arheologiji. Nisam sigurna koja ti je literatura najbolja za to, ali uvek mozes da uzmes Srejovicev Arheoloski recnik. To je preobimno za prijemni, ali su ti potrebne samo osnovne stvari i pojmovi.

Pod dva, prelistaj neke knjige iz istorije umetnosti, pogotovo ono sto se odnosi na arhitekturu (Grcke, Egipta, Rima, praistorije). Bude nekoliko pitanja i o tome.
Da ti ilustrujem, evo par pitanja sa mog testa, kojih se secam:
-Od kog materijala su pravljene boje za slikarstvo u praistoriji?
-Pored koje reke se nalayi Lepenski Vir?
-Ko je istrazivao Vincu?
-Gde je Lavlja kapija?
-Kada je pocela veliak seoba naroda?
-Sta je Medijana?
-Kog porekla su Avari?
-Sta je pilon?
-Sta su ehinus i abakus?
-Od cega je umro Perikle (ovo pitanej se ponavlja na svakih par godina!)
-Sta su halstat i laten?
-Kakva predstava se nalazi na partenonskom frizu?
-Sta je donzon?

Dodacu jos nesto ako se setim.

Sad, ovo mozda deluje konfuzno ako do sada nisi radila konkretno arheologiju. Ali en brini, ja sam se spremala samo iz knjiga za istoriju i jos sam po malo citala knjige iz istorije umetnosti i sl. pa sam dosta dobro uradila test!

Pitaj slobodno ako te jos nesto zanima...

PS-Nepisano pravilo u prethodnih nekoliko godina je bilo da dolayi veoma malo pitanja iz srednjeg veka. (Meni je bilo samo 4-5). Ali, nemoj ovo da uzimas za pravilo, ejr to sve zavisi ko od profesora sastavlja test. Ako ga sastavlja neko od srednjevekovaca, onda ce sigurno biti mnooogo pitanja iz srednjeg veka. Ali, kazem, u poslednjih nekoliko godina je bas bas malo pitanja dolazilo iz te oblasti.
 
E, super sto si se javila. Sto se tice mog predznanja, ja sam na drugoj godini u Petnici, na arheologiji, i odatle dosta znam sto se tice same arheologije, ali ponovo, mislim da sam i dosta slaba... Par njih, iz Petnice, su mi rekli kako bi trebalo da znam nesto o istoriji umetnosti, praistoriji, dosta o antici a od srednjeg veka da dobro znam zaduzbine i Nemanjice (a inace bas i ne volim domacu istoriju). Takodje su mi rekli da zavisi ko pravi test, kao sto si i ti rekla.
Nego, da li je velika navala na arh i koliko otprilike primaju, koliko treba min bodova (ne pucam samo na budzet)?
Hvala ti puno!!!!!
 
E da, sto se tice pitanja.
Ako si u Petnici onda vec imas dobro predznanje, ali test je takav da mogu da ga rese i oni koji nisu do tada nista radili iz arheologije (kao ja). Sto se tice istorije umetnosti, tacno je da traze, pa spremi i to, najvise arhitekturu. Ja se nesto ne secam Nemanjica, mozda je bilo jedno pitanje, ali moguce da takve stvari dolaze. Kazem, nije dolazilo dosta srednjeg veka vec dugi niz godina, ali ipak se spremi. Nemoj nista da se brines, nije taj test bas toliko tezak. Ja sam imala 24 poena (ali imala bih 26 jer sam znala jos dva odgovora a pogresno sam zaokruzila, imala sam temperaturu). Hocu da kazem da ako sam ja mogla solidno da znam a samo sam ucila iz knjiga za istoriju i malo umetnost tu i tamo, moci ces i ti.

Sto se tice navale... Pa i nije neka navala. To se malo menja iz godine u godinu, ali nista strasno. Ne znam koliko nosis iz skole, ali ako OK uradis prijemni mozes lako da udjes na budzet. Kada sam se ja upisivala prijavilo se 13 ljudi vise od broja koji su primali, od toga se dvoje-troje nije ni pojavilo na prijemnom. Bio je samo jedan vukovac. Moglo je opusteno da se udje na budzet. Ne mogu da se setim gde je bila crta za buzdet, negde oko 70 poena.
 
Ja iz skole imam ok broj poena, bila sam odlicna sve godine, oko 4,8 ili 4,9, ne secam se kako se sad racunaju bodovi iz skole. E, hvala ti puno, stvarno si mi puno pomogla, nemas pojma!!! : )))))
P.S. Onda znas i Senku Celner sa IV godine, jednu Sanju (zaboravih prezime) i Milijanu (ni njoj se ne secam prezimena, obe su mi bile mentori na nekom radu)- obe sa druge, jednog Vladu (opet, prezime)- sa trece... Oni su svi bili u Petnici, a sada su ostale samo Jelena i Senka, bila neka velika svadja. :lol:
P.S. I jos samo jedno pitanje, jel znas mozda kada ce biti prezentacija za buduce studente? Prosle godine je bila krajem maja.
HVALA PUNO!!!
 
Znas kako, ja slabo poznajem ljude koji nisu sa moje godine. Nisma bila u Petnici a do sada sma sila samo na jedan teren. Ali znam Milijanu (Stankovic) i Sanju (Spasojevic), one su sa mnom u klasi...

Sto se tice prezentacija, one budu tako ensto krajem maja- pocetkom juna. Mogu da ti javim kada bude objavljeno (ako ne zaboravim, blizi nam se ispitni rok pa ne znam da li cu ici online). U svakom slucaju, bice na sajtu (http://www.f.bg.ac.yu/) na naslovnoj strani su vesti.

Mislim da se ocene iz srednje racunaju kao i do sada (zbir prosecne oceen iz sve cetiri godine puta 2). Ja sam bila vrlodobra u skoli (jednom odlicna) i nosila sam 34 poena, a bila sam na konacnom spisku pri vrhu. Ne brini se nista, upisaces.
 
zoranpetrovic84:
Senka Ksenija Celner mi je super drugarica iz odeljenja :D
Bas sam je veceras video ;)
Mislis, sa fax-a? Nemam neke prevelike dodirne tacke sa njom u Petnici, ali kazu ovi sto im je ona mentor da je odlicna! Ali, mi smo niza bica za nju... :lol:

Zvezdica:
Znas kako, ja slabo poznajem ljude koji nisu sa moje godine. Nisma bila u Petnici a do sada sma sila samo na jedan teren. Ali znam Milijanu (Stankovic) i Sanju (Spasojevic), one su sa mnom u klasi...

Sto se tice prezentacija, one budu tako ensto krajem maja- pocetkom juna. Mogu da ti javim kada bude objavljeno (ako ne zaboravim, blizi nam se ispitni rok pa ne znam da li cu ici online). U svakom slucaju, bice na sajtu (http://www.f.bg.ac.yu/) na naslovnoj strani su vesti.

Mislim da se ocene iz srednje racunaju kao i do sada (zbir prosecne oceen iz sve cetiri godine puta 2). Ja sam bila vrlodobra u skoli (jednom odlicna) i nosila sam 34 poena, a bila sam na konacnom spisku pri vrhu. Ne brini se nista, upisaces.
He, danas sam odmah otisla u grad u kupila neku odlicnu knjigu o arhitekturi gde ima dosta o grckoj i rimskoj. Jos samo da nadjem taj Srejovicev recnik... E, stvarno si pomogla, sto ni jedan arheolog ne bi uradio. ;) I svi mi govore, ma upisces, ali kakav sam ja baksuz, nikad se ne zna... Ako ne upisem, ima da pukne bruka u petnici. :p
 
E, onda ces da svratis do biblioteke Bora Stankovic u ulici Gavrila Principa. Nadam se da si uclanjena u neku biblioteku, bilo koju.
Mogu da ti posaljem na PP sta da trazis. Ja sam odatle ucila i super sam prosla. Istorija umetnosti se sjajno sprema iz malih crvenih knjiga, ubi me sada da se setim izdavaca, ali imaju fine podatke, a na kraju recnik najvaznijih termina.
 

Back
Top