Vaspitavanje mačića

BigMan

Zainteresovan član
Poruka
332
Poshto sam nashao temu u kojoj se pricha o vaspitavanju shtenaca za vrshenje nuzde na pravom mestu, a kako na takvu temu za machice nisam naishao, reshih da je sam otvorim jer sam u problemu.

Pre nedelju dana sam dobio mache od 40 dana i sve bi bilo divno i krasno da maca zna gde da ide kad joj se ... ide, ali ona to obavlja gde stigne a narochito joj se svidja krevet. Zivim u stanu i esencijalno je da se mache nauchi na pesak/posip. Ali ona iz tog posipa bezi kao djavo od krsta i ja stvarno ne znam shta da joj radim.

Trazio sam po forumu slichne postove, ali sam nailazio samo na probleme sa psima. Ipak, mislim da je sa machkma drugachije jer ja nju ne mogu da izvedem napolje da obavi posao jer prosto machka to ne obavlja napolju.
Ne mogu nikako da je zakucam za posip pa da je ne pushtam dok ne obavi jer ne znam kad joj se ide a i nije pas pa da joj vezem povodac.
Ne mogu da je lupim novinama kad se popishki po krevetu, jer samo tu obavlja pa ne zelim da kaznu poveze sa vrshenjem nuzde uopshte pa da trpi. A opet ne mogu ni da je pohvalim ako mi se popishki na parket a ne na krevet, jer ne zelim da mi pishki po parketu nego u pesak. A u pesak nece pa da si Bog.
A ne mogu ni da je provalim kad joj se ide, jer se ona po tom krevetu igra i igra, i samo odjednom posle vidim fleku. Pre je makar mjaukala kad joj se ide, sad ni taj alarm nemam.

Svestan sam da je strpljenje najbitnije, ali prosto mi nije jasno kako ona da nauchi, kako da joj 'objasnim', da je krevet koji voli - NO-NO, a da je posip iz kog bezi - TO-TO?
Naravno, ne trazim reshenje preko noci vec neke savete shta da joj radim pa da ochekujem napredak.


P.S. ja se izvinjavam ako pitam ono shto je vec pitano, ali stvarno nisam nashao nishta shto bi mi reshilo problem
 
Мачке се јако лако навикну на ред, само треба знати с њима. Моја мачка је својевремено имала 6 мачића. Поставила сам им велику плитку пластичну посуду са новинама и обратила сам посебну пажњу на њих у моменту кад се пробуде и након јела, јер обично им се тада иде у вц. Тако ми се дешавало да неколико мачића нагрне на посуду, али ја онда држим у рукама двоје мачића, док један обавља "посао", па онда преко тога ставим чисту новину, па дође следеће маче и тако редом док сви не заврше "посао". Затим покупим те новине, бацим их, а посуду исперем водом и ставим нове новине. Тако је било док су мачићи били сасвим мали и док су се кретали само у две собе. Након тога пет мачића сам продала и остала ми је мачка са једним мачетом. Е сад нећеш веровати, моја одрасла мачка иде у празну ношу, која стоји у купатилу (коју након сваког пишкења исперем водом), а ову малу, њену ћерку нисам уопште ни учила да иде на ношу, мајка ју је научила!
Кажеш да користиш песак. Многи користе песак, али ја мислим да су далеко бољи папири. Пробај са папирима. Затим, поведи рачуна кад ти се маче пробуди и након јела, однеси га до посуде и чекај. Ако изађе из посуде, стрпљиво га врати назад. Мислим да ће уродити плодом после недељу дана стрпљивог учења мачета и након тога нећеш имати никаквих проблема са хигијеном, јер мачке су по природи веома чисте животиње.
Још да додам, места на којима се попишкила, обавезно лепо опери и стави неко дезинфекционо средство, како не би било "мириса" који би твоју мацу привлачили.
 
Moram odmah da ti kazem da je bitno da sto pre resisi problem jer ce macak na kraju definitivno krevet da poveze sa wc-om.
Evo da navedem i moje iskustvo.Moj macor je imao 2 meseca kad je dosao kod nas. Vec smo mu bili pripremili lavor sa nekim peskom namenjen, jelte za nuzdu. Onda kad se lepo najeo, (to je bilo istog dana kad je dosao) moja mama se zatvorila sa njim u kupatilo gde mu stoji "nosa", da saceka da mu se pripiski. I tako je on lepo posle nekog vremena kad ga je priteralo otisao pravo u pesak. I od tada se nikada nije popiskio na neko drugo mesto (osim kad su ga priterali hormoni, ali to je druga prica). Inace promenili smo razlicite posipe tokom godina, cak je jedno vreme piskio u shushke, pa u iscepkane novine, i sad piski u one neke peskove koji se prodaju u pet shopovima.
Mozda mozes da izvedes foru tako sto ces staviti pesak u posudi na krevet dok se on igra. Ako se jednom bude popiskio tu posle ces moci da mu pomeras posudu gde treba. Tako moj macan, gde god da mrdnes lavor sa peskom tu ce se popiskiti, pa makar bio na sred dnevne sobe.
 
Obicno kazu da se macke nauce da vrse nuzdu za PRVO mesto gde to urade...ja sam se jednom zeznula pa sam umesto u pesak stavila u sobno cvece gde ima zemlje...pa je par puta pocela tamo da obavlja nuzdu,..dok je nismo nosili u pesak da ona oseti pod sapama da je to pesak i da tu radi sta treba da radi...
 
Mackic:
A koji tacno tretman je uspeo?

Doneo sam stolichicu kraj posude sa posipom, seo i krenuo sa ubedjivanjem - stavim je u posip, ona izadje, opet je stavim u posip a ona opet izadje, i tako nekoliko desetina puta dok na kraju nije odradila shta treba. Tretman sam ponovio josh koji put ali sa sve manje ponavljanja. Sada vec sama zna gde da ide kad joj se ide, da li zato shto je pametna ili sam ja ubedljiv - ne znam, ali uspelo je. :)
A i mesta na koja je prethodno ishla su "mirisno neutralisana" - oprana i namirisana nekim starim mirisima. Sve po receptu. ;)
 
Tema jeste starija ali da ne otvaram novu...tice se vaspitanja macke. Naime moj macan vec vise meseci kad god obavi veliku nuzdu u posip i kad se doticna :) zgrudva vadi je napolje iz posude i gura ispod namestaja tacnije po celoj kuci, zbog toga smo kupili zatvoreni toalet za mace ali i to ne pomaze...da napomenem da redovno cistim posip i ujutru i uvece. Zanima me da li je neko imao slican problem i kako ga je resio, mi smo bukvalno sve pokusali, vise ne znam sta da radim...pomozite
 
Mozda da probate sa posipom koji se ne grudva? Malo je krupniji od obicnog, i ima izgled kamencica.

On se ceo baca kada se isprlja, ali redje se menja. Samo, ima jednu manu, zbog koje ga i ne koristim za svoje macke: prilikom menjanja potrebna je gas maska :mrgreen:
 
Mozda da probate sa posipom koji se ne grudva? Malo je krupniji od obicnog, i ima izgled kamencica.

On se ceo baca kada se isprlja, ali redje se menja. Samo, ima jednu manu, zbog koje ga i ne koristim za svoje macke: prilikom menjanja potrebna je gas maska :mrgreen:

Joj, ne samo za menjanje. :sad2: Mimi's dad ga je kupio, ne znajući, za našeg Bilija i pošto je Bili u kancelariji, cela kancelarija je smrdela na njegovu nošu jer se one sitnije trunčice peska napiju mokraće i kao teže a sitnije, se spuste na dno i nema načina da ih eliminišeš a da ne baciš sve a dovoljno je da 2-3 puta piški i posip već smrdi. :besna:
 
Ima jako puno igracaka, mozda su mu dosadile, mada ja nesto mislim posto je on stalno gledao kako ja cistim posip da i on zeli malo da doprinese pa da mi pomogne :)) nemam drugo objasnjenje jer to nije ranije radio, a s obzirom da je za jedan dan naucio da donosi lopticu, ko zna.....znam samo da jos uvek muku mucim
 
Pa porastao je dečko. :) Dosadile su mu igračke, hoće da bude od koristi. :lol: Izvini što se smejem tvojoj muci. Priznajem, nisam čitala od početka ali jesi li probao sa prskalicom za cveće? Mislim, ako obična grdnja nije upalila. I moraćeš da nađeš neki način da ga animiraš. Recimo, moju ćerku igračke zanimaju (a i ona ih ima gomilu) jedino kad su uredno složene u jednom ćošku. :dash: Onda se igra njima i ne pretura po fiokama sve dok ne dovede celu kuću u stanje totalnog haosa a to otprilike traje jedno prepodne ili jedno popodne, pa Jovo nanovo! :besna: I nemoj više da čistiš posip pred njim, povadi kaku kad on spava illi je u drugoj prostoriji. Kad vidi da ti to ne radiš (a ne verujem da će se zapitati gde govanca nestaju) valjda će i on prestati.
 
Eto sve neki maleri sa posipom.....moj macan kad zavrsi i dok to radi strasno mnogo posipa izbacuje iz posude....terali smo ga i sklanjali, ali on se uvek vrati i jos nesto kopa kao da nije vec zakopao sve.....razbaca na 30 cm od posude :( Nz kako da ga naucim da bude uredan...
 

Back
Top