Rak stomaka

sexmen

Početnik
Poruka
11
Otac mi boluje od raka stomaka (rak je obuhvatio stomacnu maramicu,zeludac,jednjak i difuzno creva),to se dogodilo prosle godine u septembru. Ali i majka mi je vec operisana od raka zeludca (odstranjen joj je zeludac) pocetkom prosle godine. Do sad niko u porodici (ni uzoj ni siroj) nije bolovao od ove bolesti oni su prvi.Interesuje me da li postoji mogucnost da ja i moj brat obolimo od iste bolesti........Nadam se da neki doktor posecuje ovaj forum,ili neko ko ima slicna desavanja.
 
Zbog pozitivne porodicne anamneze treba biti oprezniji ali to ne znaci da treba biti u stalnom strahu i ocekivati da ce se to desiti.
U nasoj zemlji nazalost rak jednjaka i zeluca je u porastu, kao i svih drugih oblika kancera.
Najcesci uzrok tog maligniteta su dugogodisnje gastricne smetnje koje pacijenti ignorisu ili se lece na svoju ruku (cuvena soda bikarbona, razni biljni preparati, ranitidini u ogromnoj kolicini...) i kao posledica toga posle vise godina, da ne kazem desetina dolazi maligne alteracije.
Malignitet gornjih partija gastrointestinalnog trakta se ne javlja da kazemo iz punog zdravlja, kao sto rekoh najcesce pacijenti dugo godina ignorisu svoje tegobe tako da u tom smislu ne treba da zivite u strahu ali ako imate npr. gorusicu treba je leciti, to nije prolazna tegoba, to je nesto sto zahteva ozbiljan tretman.
Naravno nije dovoljno samo piti lekove, treba izbegavati i druge gaktore rizika kao sto je alkohol i p u sh e nje .
 

Back
Top