Рат у Босни и Херцеговини

Nasao sam bio na netu izjavu jednoga istoricara,koji je kazao da je Koridor u Bosnio bio sirine samo nekih 5 km,i da su se je HVO i ABiH zajedno udruzile da su mogli vrlo lako da prekinu koridor,i time bi VRS bila okruzen,a put za dotur naoruzanje bi bio prekinut.Ali je sve to bilo pitanje politike,da bi rat potrajao duze,time razaranja i sirenje mrznje.Dali ima istine u ovome?
 
Sale81:
Jeste ali eto odmah pitanje za upucene,ovo sam nasao na netu,pa da vas pitam koliko ovde ima istine?

http://www.index.hr/clanak.aspx?id=332750
Ne,to je novinarska podmetacina.JNA u Sloveniji je mogla da spreci raspad zemlje,i to je bila zadnja prilika.Kompletno slovenacko rukovodstvo je bilo u panici posle izlaske vojske iz kasarni.Medjutim veliki poglavica je pustio Sloveniju da ode.U Hrvatskoj takodje nije bio cilj da se zdrzi Hrvatska,vec da teritorije sa Srbima ostanu u sastavu skracene Jugoslavije.U stvari niko nemoze znati sta je bilo u glavi onog kretena Milosevica.Citav taj period Vojska je vodila borbe bez jasnog cilja i zadatka,zato je i dozivela neuspeh.Da je bio jasan plan doci do Zagreba,sigurno bi se to moglo izvesti.Da je bio jasan plan preseci Hrvatsku na 4-5 delova i prisiliti je na nase uslove,sigurno bi se ti moglo izvesti.Ovako su vodjene borbe bez jasno definisanih zadataka,ljudi su nepotrebno stradali,i moral je slabio.Savrsen nacin da pobedis sam sebe.
 
Sale81:
Nasao sam bio na netu izjavu jednoga istoricara,koji je kazao da je Koridor u Bosnio bio sirine samo nekih 5 km,i da su se je HVO i ABiH zajedno udruzile da su mogli vrlo lako da prekinu koridor,i time bi VRS bila okruzen,a put za dotur naoruzanje bi bio prekinut.Ali je sve to bilo pitanje politike,da bi rat potrajao duze,time razaranja i sirenje mrznje.Dali ima istine u ovome?
Ne bi vojska RS bila okruzena vec samo dio to Rs.
Koridor je probijen brilijantnom ofanzivom VRS kada je 13 beba umrlo u Banjaluckoj bolnici ato sto nije bilo kiseonika za inkubatore...
A da su nasi politicari znali sta hoce i da su imali cilj u ratu to bi bilo ostvareno a ne sto smosamo drzalinase polozaje i vrsili defanzivna dejstva!!!
Sve se to moglo lako pomesti 92-93 i da sprijecimo gubitke i nastalu stetu!!!
 
Sale81:
Jeste ali eto odmah pitanje za upucene,ovo sam nasao na netu,pa da vas pitam koliko ovde ima istine?

http://www.index.hr/clanak.aspx?id=332750
svaka ozbiljna vojna formacija u zoni svoje odgovornosti pravi planove za sve zivo.... za prodor, za povlacenje , za napda za odbranu! pa kada dodje do tako neceg treba mnogo manje vremena za pocetak akcije jer je sve isplanirano! kada je krenulo bombardovanje, na granici sa hrvatskom , recimo oko backe palanke su se kopali rovovi po starom planu koji je napravila vojska jos 90godina a za odbranu vojvodine od napada iz pravca dunava tj hrvatske! znaci kada bi sada otisao u generalstab nasao bi i plan odbrane od napada koji dolazi iz pravca rumunije, iako mi sa rumunima nismo ratovali u kompletnoj nasoj istoriji! tako da naravno da su postojali planovi za sve zivo, pa i za prodor novosadskog korpusa prema osjeku i zagrebu!
 
Sale81:
Nasao sam bio na netu izjavu jednoga istoricara,koji je kazao da je Koridor u Bosnio bio sirine samo nekih 5 km,i da su se je HVO i ABiH zajedno udruzile da su mogli vrlo lako da prekinu koridor,i time bi VRS bila okruzen,a put za dotur naoruzanje bi bio prekinut.Ali je sve to bilo pitanje politike,da bi rat potrajao duze,time razaranja i sirenje mrznje.Dali ima istine u ovome?
pa nista drugo nisu ni radili do pokusavali zajednickim snagama da ga prekinu! kazem ti kada hrvati nisu imali ni obican minobacac u vukovaru, u isto vreme su na koridoru drzali strahovito jaku artiljeriju, cak naoruzani i visecevnim bacacima raketa! to ti samo govori sta je njima bio prioritet! nije tacno da je bio sirine 5km, bio je mnogo siri, ali na jednom jedinom mestu, kod brckog, je stvarno bio 5km sirine, i tu je bila klanica, sa jedne strane 2korpus armije bih a sa druge strane hv i hvo! nisu uspeli zajedno liniju da pomere ni 10 metara!
 
Pre ili kasnije.....svaki koridor ti eksplodira u lice kao bomba. Koridor je morao prerasti u teritoriju sirine 60 km a ne 6 km. Tuzla i Orasje su morali pasti. Kao sto je trebalo odmah zauzeti Sarajevo, Bihac i enklave u Podrinju, i time osloboditi snage vrs i rsk. Posle toga bi rat mogao da se vodi mnogo efikasnije po Srbe. Dobili bi sigurno jedno 40 000 vojnika slobodnih za ostale pravce.
 
I opet bi se , najverovatnije , "za zelenim stolom izvrsila korekcija" , a posebno sto su bile non - stop pretnje bombardovanjem od strane zlocinackog NATO pakta ...
Da ne pricamo o "izvesnim licnim interesima pojedinaca ".
Za Bihacko ratiste je Alija "prebacio nekom na licni racun , po sopstvenom priznanju , nekoliko miliona DM priznajuci to u jednom komentaru Rasimu Delicu , koji se hvaliasao kako je on spasao Bihac" .
Sta , tek , reci o Sarajevskom , Tuzlanskom , Koridorskom "eventualnom prebacivanju" ...?
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:

Back
Top