bol u uhu kod djeteta

natam

Početnik
Poruka
41
Moj sin (2 god.)prije 15 dana je prelezao gripu.Tad ga je boljelo i uvo.Dobio je siup Ceporex,popio je jednu i po bocicu i stavljali smo mu kapi u nos kao i 3 posto hidrogen da mu se iscisti uvo (curelo je) ..Posle 2 dana od prestanka uzimanja terapije opet se pojavio bol u uhu.Tu noc od bola nije mogao spavati.Otisli smo kod ORL i opet je dobio sirup Cefaklor i kapi Adrianol T.Terapija treba da traje 7 dana a onda kontrola.Uupustvu na kapima pise da se ne koriste duze od 5 dana.Zaboravila sam da kazem da smo svo to vrijeme pokusavali da izvucemo sekret iz nosa pumpicom kako su nam rekli ali ga on nije imao.Danas je 5 dan terapije.Nocu lijepo spava,ali se u toku dana zali da ga boli uvo i sve se udara rukicom u njega.Ja mislim da ga mozda ne boli (ne bi se udarao) vec da mu je zacepljeno.Posto je sad vikend i nemam ga gdje odvesti pitam Vas sta da preduzmem.Jel hidrogen bezopasan da mu opet stavim ne bi li se procistilo uvo?I zasto niko ne propisuje kapi za usi jer ocigledno ove za nos ne pomazu a i ne znam smijem li mu ih vise stavljati?
Molim Vas da mi odgovorite ili da mi date neki sajt gdje odgovara na pitanja pedijatar isto ovako brzo i efikasno. HVALA!
 
Moj sin je kao beba imao česte upale ušiju. Ono što su meni savetovali je:

a) da se malo podigne uzglavlje (ako spava u krevecu, stavite neke 2 enciklopedije ispod nogara na strani gde je glava, ili jastuk ispod dušeka)

b) uvo se leči minimum 10 dana - bubna opna je jako malo područje, i prilično slabo prokrvljeno, pa je potrebno duže vreme da lek 'stigne' do nje

c) obavezno nađite dobrog ORL lekara - sve ukazuje da ni prvi put upala nije dobro zalečena

d) to što je uvo curilo je znak da je pukla bubna opna (strašno zvuči, ali se kod dece često dešava - brzo zaraste i ne ostavlja poledice ako se ne ponavlja u kratkim vremenskim razmacima)

e) savetuje se grejanje uva spolja - to smanjuje bol, i poboljšava prokrvljenost pa lek brže i bolje deluje (možete da zagrejete so, ona dugo drži toplotu, pa je uvijete u foliju pa pelenu)

Ukratko - ja ne bih stavljala hidrogen. Pretražite malo po netu po ključnim rečima "otitis" i "sekretorni otitis". I obavezno nađite dobrog ORL lekara.

Pozdrav.
 
Što se kapi za uši tiče, mi smo samo jednom stavljali antibiotske kapi u uši (mislim da se zovu Marocen) i to kad je pukla bubna opna, da se spreči infekcija.

Tražite, kad ozdravi, da ga pošalju na timpanometriju da se proveri sluh. Kod neke dece se tečnost skuplja 'iza' bubne opne, slabije čuju i to može da trajno ošteti sluh. A u međuvremenu, pošto je dečak još mali, može da se dogodi da počne da zaostahe u govoru. (prvi znak da ne čuje dobro je izostavljanje slova S na početku i kraju reči - skini, skloni...)
 

Back
Top