Terazijska terasa
Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Terazijska terasa

Iskusan BG5 (avatar)
    Učlanjen
    18.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    115

Podrazumevano Terazijska terasa

Terazijska terasa pretvoriće se u otvoren trg sa stepeništem koje će sa leve i desne strane krasiti stakleni paviljoni sa galerijama i kafićima. Dva tornja, vidikovca na početku Terase i park sa visokim stablima na dnu, uz Ulicu kraljice Natalije, čine zaokruženu celinu. Ispod stepenastog trga zidaće se pet nivoa poslovnog prostora, bioskopi i garaže. To je, u najkraćem, koncept mladih arhitekata Dejana Milanovića i Grozdane Šišović, jednog od dva pobednička rada za uređenje Terazijske terase.

Najviše smo razmišljali o tome kako treba da funkcioniše trg u metropoli. On mora da bude dovoljno širok i otvoren, a istovremeno mora da privlači ljude da dolaze. Beograd praktično nema trg u pravom smislu te reči i Terazijska terasa bi mogla to da postane, uređen, kulturan javni prostor - kaže za „Blic“ Dejan Milanović, koautor projekta.

On objašnjava i šta bi, prema ovom projektu, privlačilo Beograđane Terazijskoj terasi.

- Dve kule, vidikovci, visine oko 20 metara, na vrhu bi imale restoran sa kog „puca pogled“. Vožnja panoramskim liftovima do vrha vidikovca biće nesvakidašnja. Nešto slično može da se vidi u poslovnom delu Pariza gde je „grand arš“, veliki luk, postavljen kao protivteža Trijumfalnoj kapiji - kaže Milanović.

Stepenište preko cele terase spuštaće se pravolinijski i neće se slepo završavati nego će voditi ka ulazima dva atrijuma.

- Morali smo da na neki način povežemo novu zgradu koja se trenutno zida i buduću koja treba da se gradi u Prizrenskoj ulici. One se povezuju atrijumima u koje može da se uđe ili iz njih izađe na više mesta - kaže Grozdana Šišović.

U atrijumima ne bi bili smešteni komercijalni sadržaji, radnje ili šoping centri nego kafići, galerije, saloni...

- Ljudi na ovakvim mestima, koje je jedno od ključnih u gradu, više vole da sede i šetaju nego da kupuju. Kako bismo spojili javni sa komercijalnim interesom budućih investitora, predvideli smo izgradnju poslovnog prostora ispod zemlje, na četiri do pet nivoa. Ulazilo bi se podzemnim prolazima koji već postoje na Terazijama. Ima mesta i za podzemnu garažu na 10.000 kvadratnih metara u koju bi se ulazilo iz Ulice kraljice Natalije. Pod zemljom može da se sazida i do 30.000 kvadrata - objašnjava Grozdana Šišović.

Na dnu terase, u širini od 80 metara, ovi autori predviđaju klasičan park sa visokim stablima. Zelenila bi, prema njihovoj zamisli, trebalo da bude i u delu koji čini stepenište.

Prema ideji Dejana Milanovića i Grozdane Šišović, Beograđani bi nizbrdo ka reci trebalo da se spuštaju parkovima. To bi činilo prirodan parkovski pravac od Zvezdarske šume, preko Tašmajdanskog i Pionirskog parka, Terazija pa sve do reke.

Pošto su prvu nagradu ravnopravno podelila dva rada, još ne znamo da li ćemo organizovati novi konkurs, kako bismo dobili pobednika, ili ćemo se odlučiti za jedan od ova dva rada. U svakom slučaju, konačnu odluku doneće Grad kao investitor - kaže Đorđe Bobić, gradski arhitekta.

On, sudeći po raspoloženju u gradskoj upravi, kaže da im je bliža ideja da Terazijska tersa ne bude mnogo izgrađena već da zadrži parkovski karakter. Bobić, ipak, ističe da to ne znači da mu se jedan od dva pobednička rada više sviđa.

http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=723

divlja
    Guest

Podrazumevano Re: Terazijska terasa

matora63
    Guest

da, da....samo, kada ce to da bude? verovatno ne za mog zivota....

Veoma poznat
    Učlanjen
    18.05.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio matora63
    da, da....samo, kada ce to da bude? verovatno ne za mog zivota....
    ko ti je kriv kad si matora

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

to je ono što su otkupili karići i ništa nisu uradili.....lol.........

Iskusan BG5 (avatar)
    Učlanjen
    18.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    115

Kroz „kapiju“ koju čine hoteli „Moskva“ i „Balkan“, preko Terazijske terase pa sve do Ulice Gavrila Principa, odakle se otvara prostor za silazak na Savu, prostiraće se pešačka ulica ukopana u zemlju, nova trgovačka žila kucavica. To je osnovna ideja projekta arhitekte Branislava Redžića i njegovog tima za oživljavanje Terazijske terase i spuštanje ljudi na reku.

Ovaj projekat je jedan je od dva prvonagrađena rada na nedavno završenom konkursu Društva arhitekata Beograda. U poslednja dva veka ovo je osmi konkurs za uređenje Terazijske terase. Nijedan nije realizovan, osim onog iz 1991. godine čiji je rezultat izgradnja takozvane „pametne zgrade“ koja je izazvala oštre polemike u javnosti. „Mali kolektiv“, investitor „pametne zgrade“, i Direkcija za gradsko građevinsko zemljište, u saradnji sa Društvom arhitekata Beograda, prošlog decembra organizovali su konkurs sa idejom da se taj prostor programski osmisli kako bi Beograđani počeli da ga koriste.

- Pošli smo od tri temeljne ideje: da ispoštujemo prirodnu i istorijsku kapiju koju čine hoteli „Balkan“ i „Moskva“, da oživimo prostor između te kapije i reke, kako bismo motivisali ljude da se njime kreću, i da hitno i po svaku cenu Grad spustimo na reku - objašnjava za „Blic“ arhitekta Redžić.

Ideja biroa ARCVS je da se na mestu današnje Terazijske terase iskopa pešačka ulica široka 12,5 metara, najveće dubine sedam metara. U nju bi se ulazilo iz podzemnih prolaza koji već postoje na Terazijama. U prvoj fazi, ulica bi bila duga sto metara, od „Moskve“ i „Balkana“ do Ulice kraljice Natalije. U drugoj i trećoj fazi, prokopao bi se nastavak od Ulice kraljice Natalije do Lomine, u dužini od oko 80 metara, i od Lomine do Gavrila Principa u dužini od oko 75 metara. Na mestima gde pešačka podzemna ulica seče ulice Kraljice Natalije i Lominu, napravile bi se saobraćajne pasarele

Na površini Terazjske terase, sa leve i desne strane, arhitekte ovog biroa predvidele su park i stepenište. „Nad glavama“ prolaznika, ukopanom ulicom, kretale bi se kabine za prevoz dece, starih i invalida uzbrdo ka Česmi i nizbrdo ka reci.

- Probijanje pešačke ulice ispod nivoa Terazijske terase, sa trgovačkim i drugim sadržajima na 15.000 kvadrata, motivisao bi Beograđane da se kreću ovim prostorom, investitore da u taj projekat ulažu, a i Grad bi imao koristi. Knez Mihailova ulica i Terazije su prenatrpani sadržajima i jedva „dišu“. Potrebno je otvoriti nov prostor i obavezno, po svaku cenu, spustiti grad na reku - zaključuje Redžić.

http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=642

Ističe se guitarrr_babe (avatar)
    Učlanjen
    25.06.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    21
    Reputaciona moć
    73

Vaaaaau!!!

Imamo li mi para za to?

Ja se ne bunim. Ali, nadam se da ce uloziti makar jedan promil tih para u Institut za urologiju, ili Institut za ortopediju, koji su RASPAD!

Muka mi je od izbornih kampanja i sminkanja grada. Dajte pare Klinickom centru, bolnicama u i van Beograda, tamo su BOLESNI ljudi, kojima je potrebna cistoca, mir, udobnost, ne budjavi zidovi, malter koji otpada, mali prozori, polomljena stakla i lamperija, zardjali kreveti... Sreca pa su doktori snalazljivi. U tim uslovima se ni pacov ne bi oporavio!

Izvinite, oftopikujem. Ponekad ne umem da kontrolisem izlive enzadovoljstva. Otvaram novi topik.
    Tebe i mene vezuje nevidljiva sila - ni imena, ni datuma, joj ne znamo, tek, mi smo u njenom okrilju jedno...

Tebe i mene prate godinama isti vukovi i nasu krv gutaju iste pijavice, po rodjenju su nam svi snovi koje cemo ikada sanjati smesani u jedan, i mi se sanjamo, ti i ja, okovani...

Iskusan Enfroz2891. (avatar)
    Učlanjen
    28.05.2006.
    Reputaciona moć
    0

Sve je ovo lepo ali nazalost mislim da nema nishta od toga.
    Na kraju ce izabrati neko najjevtinije reshenje samo da se prostor nekako skrpi.A i na to ima da se nachekamo+za nas skoro pa tradicija nenormalnog odstupanja od gradjevinskih rokova...nema samo matora da lipshe nego i svi mi pre nego shto se sve to zavrshi.

Moderator fortes (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1398

To mozda bude u narednom veku,kad se samo setim svih projekata koji su usvojeni a nisu nikad poceli da se realizuju...Neka oni za pocetak naprave tu famoznu zaobilaznicu auto-puta i most preko ade da se ja ne zaglavljujem po pola sata na sajmu svakog jutra,i nek izgrade taj Prokop vise,to je od daleko vece vaznosti nego sminkanje ulica
    Ja bih zaista voleo da se grad ulepsa,ali ima prioriteta pre toga

Obećava BivshiPrijatelj (avatar)
    Učlanjen
    05.03.2007.
    Reputaciona moć
    0

...sve je to u redu ali vidi shta je tu http://forum.krstarica.com/showthread.php?t=143657 ...alo ljudi
    prvo mora bacach plamena da prodje preko zelenjaka da bi sishli do reke..........

matora63
    Guest

Citat Original postavio MASTERMIND
    ko ti je kriv kad si matora
    ma nisam bash toliko. nego samo rachunam na nashu srpsku "efikasnost", kad su poduhvati te vrste u pitanju...drugo, ima tu lepotu, ako je naprave, da usvinjimo za mesec dana.

Iskusan Enfroz2891. (avatar)
    Učlanjen
    28.05.2006.
    Reputaciona moć
    0

Ma ja mislim da je za nas to i tehnichki neizvodljivo..retko tuda prolazim al kolko se secam mislim da bi dosta stvari trebali da srushe,i to velikih,pravih zgrada ako bi se to"stepenishte"spushtalo sve do parka kod ekonomskog,kad je kod nas na kraju bloqova problem za 2 godine srushiti 2 kioska uz 3 kordona policije.
    Bilo bi lepo,ali malo verovatno.
    Poslednji put ažurirao/la Enfroz2891. : 04.04.2007. u 15:44

Početnik
    Učlanjen
    05.04.2007.
    Reputaciona moć
    0

Slične teme

1. Gradska terasa(KV) - od 2004. do danas
    Autor SKABO KV u forumu Srbija
    Odgovora: 21