Pitajte sve uvezi namestaja......?

GROF79

Zainteresovan član
Poruka
219
Imam potrebu da postavim ovakvu temu, jer smatram da dosta Vas ce imati nesto da pita uvezi namestaja? Znaci od cene, kvaliteta, vrste materijala, dakle pitajte sve sto Vas interesuje, ja sam kompetentan za tu oblast, pa cu se truditi da svima odgovaram....
 
Sto se tice te vrste salona, cena moze biti od 800,, pa do 2000, 3000, pa cak i 4000 evra.
Te od 800 su obicno stare koje neko prodaje iz kuce, i potrebna im je kompletna restauracija, sto podrazumeva stolarsko sredjivanje, politiranje i tapaciranje+ mebl stof, sto Vam opet dodje do sigurnih 2000 evra.(a pritom je jako tesko naci sva tri dobra majstora koji ce Vam to korektno odraditi). A ove od 3000, 4000, su te od 800evra, koje je kupio neki antikvar i sredio i prodaje, i u BG. ih ima mozda 4-5 koji sredjuju dobro salone, jer vecina ih sbudji za prodaju, da bi imali sto manje ulaganja.
Najbole je resenje pronaci od vlasnika koji prodaje jer realna je cena 1500-2000 evra,ali po pravilu vlasnici su obicno dobrostojeci pa se retko odlucuju za prodaju dok ne propadne i ne bude krs.
Iskreno svega sam se nagledao, i sa jako malim brojem salona sam se susreo koji su stvarno bili u dobrom stanju, jer ispod tapacirunga moze da se nalazi takav krs, koji moze da iznenadi i dobre poznavaoce starog namestaja.
 
Hvala na odgovoru, samo me jos interesuje sta mislite o novom namestaju koji je uradjen istom tehnologijom kao i stari (jelov ram, oblozen orahovom svartnom, tapaciran morskom travom i federima...). Znam da se neki na trzistu trude da iskopiraju stil ali uglavnom sve manje ili vise lici na kic tako da ne mislim na Bosnjacki ili Djordjevic stil vec na namestaj kom na prvi pogled ne mozete da odredite datum proizvodnje vec samo period pripadanja. A neobarok je neobarok bez obzira na godinu proizvodnje.
 
Iskreno, zavisi sta konkretno neko zeli. Recimo ako neko zeli neobarok, da moze dugo da ga koristi, a pritom mu nije bitan datum proizvodnje, vec njegova funkcija- slobodno moze izabrati nekog dobrog majstora da mu takvu garnituru uradi(ja licno sam se susreo sa dosta takvih zahteva, jer to su obicno ljudi koji ne boluju od toga da imaju nesto staro po svaku cenu, vec im je to lepo na oko).OVO STO PISEM ODNOSI SE NA KONKRETNO SALONE ZA SEDENJE NEOBAROK.
Posto radim sa tim- mogu da Vam kazem i cenu, izaslo bi Vas izmedju 3000-4000. (oko 2000 stolarski deo, pravljenje rama, oko 500-700 politiranje, koje je skoro i najbitnije, jer se to radi na starim salonima, a nikako bilo koja vrsta laka koja je dosta jevtinija, a ne daje autenticnost starine, 500-700 tapaciranje, koje se svakako treba raditi morskom travom i klasicnim federima, i to bi Vam bile otprilike realne neke cene takvog rada)(a opet moze sve da kosta 2000, ako je u pitanju standardan ram, lakiranje-klasicno, i tapaciranje klasicno, zicano jezgro i zima)
Takva garnitura bila bi ista kao i stara, ali dobijete novo drvo-koje ce sigurno ostati dugo vremena u funkciji(ako odlucite da prodate posle 10-20god. nikada necete izvuci te pare)
Ja licno bi pre uradio kopiju stare!!! - sem ako bi naleteo na neku ocuvanu garnituru i jevtinu- ali budite sigurni da je to jako tesko, jer su obicno vecina krsevi koji su izlepljeni sa svih strana( i ne retko, su ih sredjivali losi majstori za prodaju) i posle 1 ili 2 god. ima da se ljuljaju sa svih strana, a pritom niko Vam i tu ne garantuje god. proizvodnje(koja je obicno izmedju dva rata), a i po izgledu bi ste rekli kozna koliko su stare.
Ukoliko se odlucite za novu, ne preporucujem Vam pomenute proizvodjace stilskog namestaja, iz razloga sto su oni uglavnom bazirani na izradi odredjenih modela, poceli su da se priblizavaju industriskoj proizvodnji, sve vise gubeci na autenticnosti starog, a pri tom imaju i previsoke cene.
U tom slucaju bolje izabrati manje poznate majstore koji rade u svojim radionicama i licno odgovaraju za svoj rad, a ne tamo preko nekih direktora, arhitekata, sefova, a radnici koji rade kod njih te poslove i ne znaju koji je Vas zahtev!!!!
I obavezno svakog majstora direktno kontaktirajte, a ne pogadjajte uslugu u globalu.
 
ANJA-sad kada sve procita sto sam, napisao, ne znam koliko ce Vam biti jasno, slobodno pitajte ako Vas bude interesovalo jos nesto.

USKORO,dok dobijem malo slobodnog vremena razvrstacu namestaj po osobinama, kvalitetu, starosti, ceni, funkciji i svemu sto bi bilo interesantno i zanimljivo za ljude koji bi dosli na forum ANTIKVITETI.
Pocinjuci sve ovo da pisem, iskreno, nisam bio siguran da ovde moze toliko toga da se kaze o namestaju kao na recimo podforumima o automobilima, kompijuterima,zivotinjama, tako da i jedan komad nekog namestaja moze da zahteva toliko slozenih operacija o kojima niste ni pretpostavljali..
Neko ce reci, da, ali kompijuteri, automobili, posao, to je sve sto nas svaki dan okruzuje i sto nam zadaje probleme.....
DA, ali i namestaj je pored svih Vas!!
Izborom dobrog komada namestaja, stedite novac, dodatne probleme, imate dobru uslugu-odnosno udobnost i funkcionalnost u stanu, zdravo sedenje-spavanje i verovatno jos dosta razloga koji ce Vas navesti da razmisljate o namestaju.
Bicu tu, da Vam uvek odgovorim i pomognem......
 
POSTOVANE KOLEGE, i ljudi koji ste kompetentni za ovu oblast, ne znam koliko ce Vas doci na ovaj podforum, moju temu, ali bi Vas svakako zamolio, da pre nego sto se upustite u komentare budete objektivni i realni, i da eventualne kritike budu upucene na temu, a ne na mene licno, iz tih razloga cu ih svatiti dobronamerno i na iste odgovoriti.
Moze se desiti iz svih ovih postova, da normalno, napravim lapsuse, i greske, i necu se ljutiti ako mi ukazete na iste...
Jos nesto, ne bi zeleo da se ova tema pretvori u reklamiranje, ali ako moderatori dozvoljavaju, iznesite Vasa dobra i losa iskustva sa majstorima(firmama), uslugama, komadima namestaja, ali nemojte se i reklamirati.
Ovde ce biti izneta moja misljenja, iskustva i znanja, koja svakako ne treba uvek 100%da prihvatite, ali Vam mogu kao dobar savet biti od koristi.
Posto je tema o namestaju,( vremenom ce sigurno biti dugacka i opsirna) a pretpostavljam da ce biti i dosadno da se redom sve cita, tako da konkretna pitanja koja postavite, odgovaracu na njih bezobzira koliko se puta budu ponavljala.

MODERATORIMA:mozda se dosta toga od iznetog podrazumevalo, ali zeleo sam da skrenem paznju na neke stvari, kako bi eventualno neke komentatore uputio na pocetak teme, i tako izbegao dodatna objasnjenja.
Citajuci druge podforume, shvatio sam da na njima ima ljudi koji se bave tom oblascu, pa mi je palo na pamet da nije lose ista praksa da se primeni i na ovom....
Svi Vasi dobronamerni komentari, kritike i sugestije na moj racun bice dobronamerno prihvaceni!!!
S' POSTOVANJEM
GROF79
 
Dobar dan! Jako sam srecna da bar njeko moze meni odgovoriti na pitanja vezana za renoviranje starog namestaja. Skoro sam kupila garnituru (sto, bracni krevet, 2 ormana, 2 natkasne, 3 fotelje, ogledalo, vitrinu,)- sve rucni rad iz 1930g. i u relativno dobrom stanju. Svi elementi su ofarbani pod drvo, ali ima sitnija ostecenja, zato bi htela malo osveziti na tradicionalan nacin, koristeci stare tehnologije, ali neznam kako. Posavetujte, kakvim redosledom treba poceti ? I gde mogu nabaviti selak(serlak)?
 
U vezi s namestajem...
U posedu smo namestaja, konkretno tri fotelje (originalni mebl -stof) i stola koji im ne pripada. Kupila ih je moja baka. Moramo ih prodati jer vise za njih nema nigde prostora. Bicu toliko slobodna da vam posaljem fotografije na mail koji ste prilozili, da mi odgovorite kojoj epohi pripadaju.
Hvala
 
blekmedzik:
U vezi s namestajem...
U posedu smo namestaja, konkretno tri fotelje (originalni mebl -stof) i stola koji im ne pripada. Kupila ih je moja baka. Moramo ih prodati jer vise za njih nema nigde prostora. Bicu toliko slobodna da vam posaljem fotografije na mail koji ste prilozili, da mi odgovorite kojoj epohi pripadaju.
Hvala
jel mogu i meni slike?
Pozzz
 

Back
Top