Ovo sigurno niste znali,a mozda i jeste......

iskusan

Primećen član
Poruka
527
volio bih da pazljivo procitate ovaj teks koji sam nasao na netu i odlucio da ga podjelim sa vama i da cujem vase komentare.


SOTA

Cim spomenemo rijec "sota" odmah pomislimo na igru koja se, nazalost, igra na svakoj srpskoj svadbi. Porijeklo imena sota dolazi od imena Sota Galica, zeni srbomrsca kacaka (odmetnika) Azema Bejta iz sela Galice (1889.-1924.) koji je svojevremeno harao po Kosmetu i Metohiji.

Sota Galica je nakon muzevljeve smrti zulumcarila i predvodila odmetnike.

U srpskom narodu sacuvano je sjecanje na uzasan dogadjaj kada je Sota uhvatila sestoro srpske djece, cobancadi kod stada, na planini Mokri, povezala ih, nalozila vatru i sve ih bacila u oganj.

Dok su djeca gorjela Sota je sa kacanicima igrala svoju igru oko vatre, orijala i pjevala: "Sote, mori sote / sote masala / davno zelim sote, mori, sote, da te igram ja!"

Na mjestu stradanja nevine djecice podignuta je spomen-ploca koja je stajala do kraja II svjetskog rata, kada su je komunisti uklonili kako bi sacuvali "bratstvo i jedinstvo".
--------------------------------------------------------------------------
Provjerite i sami na internetu... Azem Bejt je idol Siptarima na forumima... Planina Mokra se je sjevero/sjeverozapadu Kosova. Za Sotu Galicu (cesto i Sota Galjinica) sam pronasao pravo ime: Qerime Halil Galica.

Mozda neki mislite i da je ovo ... Tekst o tome je napiso i svestenik iz RS. Nalazi se u listu "Svetosavsko zvonce", objavljen pocetkom 2007. "Sota" nije nastala tako davno, da se je ljudi ne bi sjecali odnosno znali kako je nastala.

Sta cu od sada da radim, pitate se. Pa vrlo jednostavno. Ozbiljan sam kad vam kazem da cu po svaku cijenu pokusati sprijeciti sviranje/pjevanje sote na bilo kojem veselju. Nacina ima mnogo. Druga stvar koju mogu da uradim (ako vec ne mogu da sprijecim): napusticu mjesto dogadjaja. Bilo kad i bilo gdje. Najlaksi nacin je naravno odmah na pocetku reci muzici: bez sote.

Sigurno sad mnogi smatrate kako ja opet pretjerujem i sta ja znam. Nemam te snage (a ni zelje) da menjam druge ljude. Mozda mogu samo da vam na ovaj nacin otvorim nove poglede.

Sta zelim od vas? Pa vrlo bi mi bilo drago kad bi ovu informaciju o soti proslijedili svim Srbima koje poznajte...drago bi mi bilo kad bi na bilo koji nacin onemogucili sviranje iste (ili da prije kazete muzici ili da to ucinite u pocetnim taktovima). Najmanje sto mozete da ucinite je da kad se
svira ova pjesma sjedete na svoje mjesto, zamislite kako je bilo toj djeci koja su ziva izgorjela i kako je bilo njihovim roditeljima. Znaci, da se ne veselite, jer za to stvarno nema povoda...
 
Jeste li znali da... Oblast pisanja nije precizirana, čovjek se uči dok je živ a znanja nikada previše...

- - - - - - - - - -

VISIBABA (Galanthus)

Rana proljetnica, naraste od 8-30 cm u visinu, ona je više trogodišnja biljka koja ima lukovicu, cvijet je povijen prema dole, a nalazimo ju od nizinskog pa do planinskog područja, uz potoke, na livadama, u vrtovima, šikarama i drugim mjestima. Cvijeta od I - IV mjeseca. Lukovica je otrovna i tjera na povraćanje.
 

Back
Top