SOTA

iskusan

Primećen član
Poruka
527
Mozda nisam uzeo pravi podforum za ovu moju temu, ali mislim da je bitno za svaku porodicu da zna ovo sto sam nasao na netu i odlucio sa vama da podjelim, nadam se da mi moderatori nece baciti temu pod kljuc





SOTA

Cim spomenemo rijec "sota" odmah pomislimo na igru koja se, nazalost, igra na svakoj srpskoj svadbi. Porijeklo imena sota dolazi od imena Sota Galica, zeni srbomrsca kacaka (odmetnika) Azema Bejta iz sela Galice (1889.-1924.) koji je svojevremeno harao po Kosmetu i Metohiji.

Sota Galica je nakon muzevljeve smrti zulumcarila i predvodila odmetnike.

U srpskom narodu sacuvano je sjecanje na uzasan dogadjaj kada je Sota uhvatila sestoro srpske djece, cobancadi kod stada, na planini Mokri, povezala ih, nalozila vatru i sve ih bacila u oganj.

Dok su djeca gorjela Sota je sa kacanicima igrala svoju igru oko vatre, orijala i pjevala: "Sote, mori sote / sote masala / davno zelim sote, mori, sote, da te igram ja!"

Na mjestu stradanja nevine djecice podignuta je spomen-ploca koja je stajala do kraja II svjetskog rata, kada su je komunisti uklonili kako bi sacuvali "bratstvo i jedinstvo".
--------------------------------------------------------------------------
Provjerite i sami na internetu... Azem Bejt je idol Siptarima na forumima... Planina Mokra se je sjevero/sjeverozapadu Kosova. Za Sotu Galicu (cesto i Sota Galjinica) sam pronasao pravo ime: Qerime Halil Galica.

Mozda neki mislite i da je ovo ... Tekst o tome je napiso i svestenik iz RS. Nalazi se u listu "Svetosavsko zvonce", objavljen pocetkom 2007. "Sota" nije nastala tako davno, da se je ljudi ne bi sjecali odnosno znali kako je nastala.

Sta cu od sada da radim, pitate se. Pa vrlo jednostavno. Ozbiljan sam kad vam kazem da cu po svaku cijenu pokusati sprijeciti sviranje/pjevanje sote na bilo kojem veselju. Nacina ima mnogo. Druga stvar koju mogu da uradim (ako vec ne mogu da sprijecim): napusticu mjesto dogadjaja. Bilo kad i bilo gdje. Najlaksi nacin je naravno odmah na pocetku reci muzici: bez sote.

Sigurno sad mnogi smatrate kako ja opet pretjerujem i sta ja znam. Nemam te snage (a ni zelje) da menjam druge ljude. Mozda mogu samo da vam na ovaj nacin otvorim nove poglede.

Sta zelim od vas? Pa vrlo bi mi bilo drago kad bi ovu informaciju o soti proslijedili svim Srbima koje poznajte...drago bi mi bilo kad bi na bilo koji nacin onemogucili sviranje iste (ili da prije kazete muzici ili da to ucinite u pocetnim taktovima). Najmanje sto mozete da ucinite je da kad se
svira ova pjesma sjedete na svoje mjesto, zamislite kako je bilo toj djeci koja su ziva izgorjela i kako je bilo njihovim roditeljima. Znaci, da se ne veselite, jer za to stvarno nema povoda...
 
iskusan:
.....koji je svojevremeno harao po Kosmetu i Metohiji.
:mrgreen:
Aaaaa šota :lol: Još gledam šta koji moj, kakva crna igra el mica ili ne ljuti se čoveče :?
Pa ajd' u pravu si... Ali prvi put čujem. Ako je istina onda je stvarno teška budalaština... Ionako je sva ta muzika turska.
 
Ozbiljan sam kad vam kazem da cu po svaku cijenu pokusati sprijeciti sviranje/pjevanje sote na bilo kojem veselju.

Добро, да знам да те не зовем...

Ако је тако чак и било...нико ту децу не може вратити, али ћеш зато упропастити свако весеље на којем се појавиш, и тиме показати колико ти није стало до домаћина и колико не поштујеш тренутак његовог весеља...

А ја волим да је играм, игра је лепа, и музика је весела, речи су веселе, свадбене и немају никакве везе са твојом причом:

Šote mori, Šote, Šote mašala,
davno želim Šote mori da te igram ja.

Šote mori, Šote svirajte mi vi,
da svadbenu igru Šotu zaigramo svi. [x2]


Nasred sela česma, voda kao led,
šarene se dimije, devojaka red.

Šarene se dimije, zveče dukati,
a ja čekam dušo da mi dođeš ti. [x2]


Ja sokakom idem, sija mesec žut,
kao fenjer s neba obasjava put.

Ispunićeš moje il' njegove sne,
borba za devojku odlučiće sve. [x2]


Pripala si meni, nek objavi goč,
nek svadbena igra traje celu noć.

Daire u ruke, ajmo dlan o dlan,
Šote mori, Šote dok ne svane dan.
 
Уосталом, била је једна дивна емисија једне бугарске ауторке о једној песми која је позната по читавом Балкану... Ми је певамо:''Ај русе косе цуро имаш, жалиш ли их ти...''...
Код муслимана у Босни то је верска песма која позива на џихад... У Турској она велича победе турске војске... У Грчкој тврде како говори о једној лепој Гркињи... У Бугарској је такође нека патриотска... У Македонији је љубавна и кажу да говори о једној Македонки... Шиптари је сматрају својом... Срби својом....

Толико зле крви, сукоба и неразумевања око једне ПЕСМЕ, песме која је лепа свакако, и које ни један од тих народа не треба да се одрекне....јер песме не можеш поседовати, не можеш им судити за злочине које су починили људи, не можеш их искорњивати јер ће опет нићи...

Ако нам и песме сметају, онда се запитајмо какви смо то људи...
 
Hellen:
Уосталом, била је једна дивна емисија једне бугарске ауторке о једној песми која је позната по читавом Балкану... Ми је певамо:''Ај русе косе цуро имаш, жалиш ли их ти...''...
Код муслимана у Босни то је верска песма која позива на џихад... У Турској она велича победе турске војске... У Грчкој тврде како говори о једној лепој Гркињи... У Бугарској је такође нека патриотска... У Македонији је љубавна и кажу да говори о једној Македонки... Шиптари је сматрају својом... Срби својом....

Толико зле крви, сукоба и неразумевања око једне ПЕСМЕ, песме која је лепа свакако, и које ни један од тих народа не треба да се одрекне....јер песме не можеш поседовати, не можеш им судити за злочине које су починили људи, не можеш их искорњивати јер ће опет нићи...

Ако нам и песме сметају, онда се запитајмо какви смо то људи...

Samo da se slozim sa Hellen...
 
orijala i pjevala: "Sote, mori sote / sote masala / davno zelim sote, mori, sote, da te igram ja!"
E, sigurno je nije pevala na srpskom! Mislim, Šiptarka će da smišlja pesmu na srpskom, to mi malo ne deluje verodostojno...
 
Hellen:
Добро, да знам да те не зовем...

Ако је тако чак и било...нико ту децу не може вратити, али ћеш зато упропастити свако весеље на којем се појавиш, и тиме показати колико ти није стало до домаћина и колико не поштујеш тренутак његовог весеља...

А ја волим да је играм, игра је лепа, и музика је весела, речи су веселе, свадбене и немају никакве везе са твојом причом:

Šote mori, Šote, Šote mašala,
davno želim Šote mori da te igram ja.

Šote mori, Šote svirajte mi vi,
da svadbenu igru Šotu zaigramo svi. [x2]


Nasred sela česma, voda kao led,
šarene se dimije, devojaka red.

Šarene se dimije, zveče dukati,
a ja čekam dušo da mi dođeš ti. [x2]


Ja sokakom idem, sija mesec žut,
kao fenjer s neba obasjava put.

Ispunićeš moje il' njegove sne,
borba za devojku odlučiće sve. [x2]


Pripala si meni, nek objavi goč,
nek svadbena igra traje celu noć.

Daire u ruke, ajmo dlan o dlan,
Šote mori, Šote dok ne svane dan.


Evo ovo samo pokazuje koliko smo mi Srbi jadan narod, sta mislis bi li jedan Hrvat igrao uz pjesmu uz koju su spaljena djeca ili musliman ??????
To mi samo imamo izrode, veoma mi se ne svidja tvoj stav, ono to su neka tudja djeca i zabole me uvo za njih..........
jadno,nema se sta vise reci............................
 
Зар мислите да би, ако бисмо престали да играмо шоту, било шта било боље, лепше, праведније? Да бисмо вратили ту децу, или тиме спречили да нека нова деца страдају???
Да ли би се ишта променило?

Музику волим, и ни једна песма ми није крива за нешто што су починили људи! Немојте мешати бабе и жабе!

Можда су и Мађари слушали чардаш док су нашу децу бацали под лед... Па га опет играм... А можда су и Срби слушали Моравац док су стрељали народ по Сребереници... Треба ли да га играмо? Мислим, да ли је битно само ко је учинио злочин, или злочин сам?

Ајде мало да кривимо музику за историјске неправде!
Хајде још мало да тражимо шта бисмо могли да мрзимо...није нам доста....

(Узгред, ти, тако искусан, шта чиниш да сачуваш националну културу и памћење? Да ли милиш да ћеш допринети српском народу тиме што ћеш некоме покварити славље? Могу ли да те питам зашто онда, брате Србине, пишеш латиницом, рецимо??? И да ли више добра чиниш за Србе тиме што нећеш играти шоту, или више лошег чиниш тиме што си заборавио своје национално писмо???
Изрод ми каже, па се и не љутим! :razz: )
 
Pa i meni bi bilo gadno... Da igram, a da ovo znam kao činjenicu. Mada, ja ne igram uz ovakvu muziku, ali da naiđem na dilemu... Možda ću ako i kad mi se brat bude ženio... :)
Znači, ne bih kvarila slavlje ali ne bih ni igrala uz tu pesmu, još bih nekome usput rekla - tako i tako je...
Ali ne znam ovo kao činjenicu i poreklo pesama je jako teško ustanoviti.
Ako je neki Turčin dao prezime nekoj familiji - Budalina, onda valjda to treba da neguju kao nasleđe i vrednost? Pih... Ili neke nacističke stihove, koji pozivaju na pokolj... El i njih treba da negujemo? Jbga sad... Umeju i oni da budu lepi.
Balašević ima sjajnih pesama, ali one u koje je ćušnuo svoje ogavno prevrtljivo političko (ne)mišljenje izbegavam... A lepo zvuče :)
Ali, ponavljam, i da nađem na Netu, ova pesma je suviše stara da bih sad verovala u priče.
 
Раних деведесетих прича моја другарица, Мађарица из Суботице:''Више уопште не излазим у град јер се свугде пуштају оне одвратне српске националистичке песме, ја то не могу да слушам!''
На питање зашто је вређају, она одговара да је вређају као Мађарицу, да величају покоље и истребељење свих других народа.
Питам које су то песме, а она каже:''Тамо далеко, Креће се лађа француска, Играле се делије....и тако те!' (сећам се добро да је те три навела)
Е, па сад, ако некога може да вређа песма ''Тамо далеко'' и да мисли да та пема позива на убијање Мађара, онда исто тако неко може да мисли да једна свадбена љубавна песма пева о убијању српске деце...
То су два лица једне исте појаве, и не правим разлику међу њима.

Уосталом, хоћете ли демонстративно устајати и када се буде свирало '''Русе косе цуро имаш'', јер су управо том песмом муслимани позивали своје вернике на џихад?
 
Pa ne znam... I to je novost za mene :)
Nema tu ništa demonstrativno. Jednostavno se ne bih osećala lagodno, osećala bih se kao jadnik da igram uz pesmu za koju znam onako nešto... Ne zato što bi mi na pameti bila neka tobož izgorela deca iz praistorije, već zato što je protiv mojih ubeđenja (primer sa Balaševićem), pa bih se osećala kao licemer.
A što se tvoje drugarice tiče, devedesete objašnjavaju... Tih godina se nije znalo ni šta je Srbin (danas se još manje zna, čini mi se), kamo li koje su pesme trebale biti prosleđene iz nacionalističkih, a koje iz šovinističkih pobuda... Da sam tih godina čula "Lijepa naša" od komšije i da mi je namerno pevao pod prozorom naravno da bih to doživela kao prozivku... Slično je na utakmicama.
Ali nije da je pravdam.....
 
ovaj lik okacio temu na svaki forum.
i lepo je na jednom drugom forumu neko odgovorio, u stilu helen. i hitler je bio u transu uz (valjda bese) vagnera, pa bi sad trebalo da osporavamo njegovu umetnicku vrednost i da ga se odreknemo. smesno!!! i veliko je pitanje da li je to istina ili mit koji je pustio korenje u ovo doba nacionalne netrpeljivosti, narocito između nas i albanaca.
 

Back
Top