da li neko zasluzuje da se zbog njega umre?

ariela

Aktivan član
Poruka
1.483
Citala sam ovde u nasim novinama za inostranstvo kako se bivsa Borina zena ubila...bilo mi je stvarno tesko jer kao bgd dete odavno znam sve sto je vezano za grupu "Riblja corba" i naravno za legendarnog Boru i s kim je zivela tolike godine...naravno da nijednoj ´zeni nije lako da cuje i zivi sa tom istinom da joj je muz posle svega zajednicki prozivljenog nasao neku koja se nije ni rodila kad je ona s njim ucestvovala u njegovoj slavi...Ona nije bila tu ni blizu kad ga je supruga pratila i bila uz njega u vreme njegove bolesti...Kako je izgledao mislila sam da su njemu dani odbrojani...kad ono nas prijatelj ti se sredio oporavio, doterao za koga za neku klinku koja kazem nije bila ni blizu nekog mesta gde je publika odusevljeno pratila koncerte Corbe...Ko sam ja da osudjujem naravno ali se nekad razocarano pitam, da li je moguce da jedan takav covek koji je legenda u Yu muzici nije ako je vec i hteo da promeni nesto u svom zivotu, nasao nekog ko zna da ceni ono sto je radio i stvarao...nekog ko moze u dusi da oseti i razume sve ono o cemu je pevao i pisao...Mislim da to ta mlada zena ne zna...Zao mi je sto je verovatno pao na "mlado meso" i time se svratao u grupu onih koji osim "sisa i dobre guze" u jednoj zeni ne vide nista...Mislim da ce me neki i razumeti...Pokojna Dragana je uvek bila uz njega i najmanje je zasluzila da joj tako ukalja dostojanstvo...Samo nije trebala zbog svoje dece da zauvek ode...
 
Nadam se da si smrt Borine zene uzela samo kao povod za filozofsku raspravu na temu "Da li se treba ubiti zbog nekoga". (Nemam pojma sta se desavalo izmedju njih dvoje - niti me interesuje - pa nije moje da sudim ili mudrujem).

Da odgovorim na pitanje: ne, nikako se ne treba ubiti zbog druge osobe!
Iako mislim da se svejedno niko ni ne ubija zbog druge osobe - ljudi se ubijaju zbog sebe...
 
DjuraMornar:
Ne kapiram kako mozes da otvaras topic na ovu temu pricajuci o ljudima koje ni ne poznajes..
Strasno je diskutovati na tu temu a pri tom ne znati ni prave okolnosti koje su dovele do toga.Mozes samo da nagadjas.I ti i svi mi.
Prema tome ,neukusno je.
ja sam samo na strani zene...kad rastes i zivis u istom gradu gde i ti ljudi nekako ti dodju kao poznanici...sigurno je da me se ne ticu detalji i da ne znam sta se tacno zbivalo...to ni njihova deca ne znaju tacno ali kao sto Muvalo rece ovo mi je i bio povod da se pise nesto o tome jer ima takvih primera puno...Oni su samo javne licnosti pa se culo za to...a milioni ljudi su povredjeni zbog egoizma one druge strane...
 
ko ima želju da se ubije,
tj. kome se život čini naporan i besmislen i potrošen,
neka se ubije ako ima snage da to uradi.

životna ironija je da upravo ljudi kojima je život šugav
nemaju snagu da se ubiju.

jer da su toliko odlučne osobe da mogu da izvedu samoubistvo,
pa valjda bi tu odlučnost na prvom mestu iskoristili na taj način da im
život ne bude tako jadan da pomišljaju na samoubistvo.


zaključak, ne znam kako da kategorizujem ljude koji su uspeli
da se ubiju, kao izuzetno jake ili kao izuzetno očajne.
 
ja razmišljam na ovaj način...samoubistvo nikako.....poginuti za dragu osobu u određenim okolnostima,tako reći žrtvovati se....ko može i ko uspe da tako zaštiti svoju voljenu osobu nije za osudu....a dići ruku na sebe jer te neko ostavio, i tako ostaviti decu i i sve ljude koji tebe vole je kukavičluk...mada su to ipak teški trenutci,rastrojstvo i čovek hitno treba potražiti pomoć da se izbori sa veoma teškim problemom preljube...zato i jeste preljuba tako težak greh pred Bogom...
 
@Ariela

Ti si na strani zene? Egoizam druge strane?

Ja ne mogu da budem na strani osobe koja se ubila. Samoubistvo mogu da shvatim u slucaju neke jezive bolesti, ali ako se fizicki zdrava osoba ubije, nemam sta da budem na njenoj strani. Ne identifikujem sa tim. Moze da mi bude zao sto je (mozda) bila psihicki labilna ili nervno obolela, pa se zato ubila, ali to je nesto drugo... I jos nesto: ja mislim da roditelj nema pravo na samoubistvo. Znam da smesno zvuci, jer je samoubistvo verovatno neko pomracenje uma, stanje u kom doticna osoba ne razmislja o tome na sta ima ili nema pravo, ali ipak sam to morala da kazem.

A taj egoizam... meni je to bas bezveze. Mislim, sta to znaci? Ako je neko egoista, a ti ga poznajes i resis sa njim da zivis, nemas pravo da ga optuzujes ili da se zalis na ponasanje iste osobe - da ti je stvarno smetalo, ne bi bila sa njim... I stvarno nije ok misliti da je onaj drugi kriv, samo zato sto se ovaj drugi ubio... zar ne kapiras kakva je tu manipulacija u pitanju?

A i inace mi je taj "egoizam" cudna etiketa... Pogotovo kad je neko nalepi umetniku :) Pa yebote to uopste ne mozes da radis ako nisi egoista na neki nacin...
 
ma dajte nemojte da se folirate sa "korektnim" stavovima.

svako je bio u manje ili više teškoj situaciji u kojoj
mu je padalo na pamet da je samoubistvo dobro rešenje.


stvar je samo u tome što to nije baš tako lako.

dakle, ko se ubio taj je ili imao neku laku varijantu, kao recimo tablete: samo popiješ i zaspiš.

ili je bio baš očajan pa mu sav bol koji ide uz umiranje nije bio prepreka.


čak ni pištolj nije tako lak za tu upotrebu, to zna svako ko je bar jednom držao
isti u rukama.
 
More_bre:
svako je bio u manje ili više teškoj situaciji u kojoj
mu je padalo na pamet da je samoubistvo dobro rešenje..
Meni nikad, ali ama baš nikad, nije palo na pamet takvo rešenje. Samoubistvo sa umišljajem u uračunljivom stanju za mene je toliki greh od kog većeg nema.

A drugo, da li je moguće da je neko opet otvorio ovu temu? :confused: Ariela zar se tebi ne čini nekulturno i nepristojno raspredati o nečijoj porodičnoj tragediji s kojom veze nemamo?
 
Ко што рече Мувало...да не понављам...
И још, што рече...пази - опет Мувало: ''Људи се не убијају због других - убијају се због себе!''

И још мислим да није пристојно да нагађамо и претресамо прљав веш једне породице... Јер није увек црно-бело, нити онако како лешинари од новинара желе да сензационално прикажу....

Колико знам, Борина жена је била дугогодишњи алкохоличар и лечила се од депресије...
Не желим да осуђујем никога, ни њу, јер је била болесна... Да је била здрава, вероватно би умела да се избори са свим проблемима.... Ни њега, јер је жив човек, као и сви други... Једини његов грех је што је јавна личност.

Знам шта значи самоубиство у породици, и знам колики је то терет за оне који остану. На сву њихову невољу, додавати им још и кривицу за туђу смрт (коју је та особа сама одабрала) - заиста је безобзирно!
 
Treba biti spreman na sve, pa i na to da ti muz jednog dana zavrsi sa lepom mladom devojkom. Lako je reci, ali ipak postoje i gore stvari u zivotu. U takvim situacijama testira se covekova snaga i sposobnost da se one prevazidju. Ali ako broj takvih situacija stalno raste, psiha je sve ugrozenija i desava se to sto se desava. Mora se ipak naci neki razlog i svrha da se zivi dalje...
 

Back
Top