Garancija na MRTVE piksele - ISO 13406-2

CyberPatuljak

Zainteresovan član
Poruka
280
bannerLeft_en.gif

ISO 13406-2 je standard koji je ustanovljen 2001. godine i definise broj dozvoljenih mrtvih piksela i sub-piksela na LCD panelima.

Ovaj standard su od 2001. do danas prihvatili skoro svi proizvodjaci TFT monitora.

Bez obzira na to sta vam u maloprodaji kazu, racunajte sa 99% verovatnoce da monitor koji zelite da kupite podpada pod ovaj standard.

A tolerancije na mrtve piksele su:

Dijagonala____Rezolucija______ Br. piksela______ Br. prihvatljivih CRNIH mrtvih piksela
15"__________1024 x 768______ 786,432_________ 2
17"-19"_______1280 x 1024_____ 1,310,720_______ 3
20.1"_________1600 x 1200_____ 1,920,200_______ 4
22"__________2048 x 1536______ 3,145,728_______ 6

Dijagonala____Rezolucija______ Br. piksela______ Br. prihvatljivih BELIH mrtvih piksela
15"__________1024 x 768______ 786,432_________ 2
17"-19"_______1280 x 1024_____ 1,310,720_______ 3
20.1"_________1600 x 1200_____ 1,920,200_______ 4
22"__________2048 x 1536______ 3,145,728_______ 6

Dijagonala____Rezolucija______ Br. piksela______ Br. prihvatljivih mrtvih sub-piksela
15"__________1024 x 768______ 786,432_________ 4
17"-19"_______1280 x 1024_____ 1,310,720_______ 7
20.1"_________1600 x 1200_____ 1,920,200_______ 10
22"__________2048 x 1536______ 3,145,728_______ 16

>>U polju 5x5 piksela (KLASTER) dozvoljan je samo 1 mrtav piksel, ako ih ima 2 displej >>se menja.

Tolerancija na mrtve sub-piksele u polju 5x5 piksela je sledeca:

Dijagonala____Rezolucija______ Br. piksela______ Br. prihvatljivih mrtvih sub-piksela
15"__________1024 x 768______ 786,432_________ 2
17"-19"_______1280 x 1024_____ 1,310,720_______ 3
20.1"_________1600 x 1200_____ 1,920,200_______ 4
22"__________2048 x 1536______ 3,145,728_______ 6


UKRATKO:
17" TFT moze da ima 3 CRNA piksela + 3 BELA piksela + 7 neispravnih sub-piksela i TO JE NORMALNO :):):):):):):):)

Vama koji kupujete TFT monitor neka je Bog u pomoci.


VAZNO !!!

Prema ovom standardu NOV monitor kod koga LCD panel ima defektne piksele, a pri tome je njihov broj u navedenim granicama tolerancije, se smatra ISPRAVNIM i ne moze se zameniti za drugi koji nema defektne piksele.

:):):):):):):):)
 
U užem smislu mrtav piksel (dead pixel) je onaj piksel koji ne reaguje na pobudu i uvek je neosvetljen crn. S druge strane piksel koji je uvek osvetljen (beo) zove se vruć piksel (hot pixel). Svaki od piksela se sastoji od tri sabpiksela (crvenog, zelenog i plavog), pa mrtav sabpiksel označava prestanak rada jedne od ova tri piksela. U opštem slučaju mrtav piksel označava piksel koji ne reaguje na ulaz koji se na njega dovodi.
 
Da dodam:

Pored MRTVIH piksela i sub-piksela postoje i oni koji se "ZAGLUPE" usled nekog razloga.

Tako da ako imate MRTAV piksel (sub-piksel) mozete da pokusate da ga oporavite
blagim pritiskom prsta na mesto gde se nalazi.

Takodje mozete da pokusate oporavljanje programima ili slikama napravljenim za tu namenu, a koji rade po principu konstantnog paljenja i gasenja sub-piksela kako bi ga oporavili.
 
Ovu temu sam poceo zato sto se skoro svaki dan na poslu susrecem sa ovim problemom.
Zbog toga zelim da se sto manje ljudi upoznaju sa pravom garancijom
tek kad monitor sa 1 defektnim pikselom odneseu u ovlasceni servis, a onda vam tamo sve lepo objasne i posalju vas kuci.

Prodavcima nista ne verujte, jer u garantnim listovima necete naci detaljan opis garancije
na defektne piksele (osim za monitore koje uvozi Direct Link, koliko sam video), pa prodavci pricaju svasta, najcesce ono sto ce im pomoci da
prodaju.

I jedan primer:

Kod Philips modela koji su oznaceni sa perfect panel, i ako vam prodavac
kaze da monitor ima toleranciju na defektne piksele 0... to nije tacno.

Monitor ima 0 toleranciju na crne mrtve piksele, a na bele i na defektne subpiksele NEMA. Za njih vazi ISO-13406-2.
 
Ni ja dugo nisam video negde mrtve pixele. A u poslednje vreme ta pojava se narocito smanjila.
Dalje, na monitore koje proizvode manje malo losiji proizvodjaci (Philips, LG, Samsung, Belinea, Benq...) kod nas skoro svi daju garanciju na 3 mrtva pixela (jos postoji po neka firma koja tu brojku drzi na 5), a dok za bolje proizvodjace (Sony, Viewsonic, Dell...) prihvataju na reklamaciju i sa jednom crknutom tackom.
 
Кулиража:
Ni ja dugo nisam video negde mrtve pixele. A u poslednje vreme ta pojava se narocito smanjila.
Dalje, na monitore koje proizvode manje malo losiji proizvodjaci (Philips, LG, Samsung, Belinea, Benq...) kod nas skoro svi daju garanciju na 3 mrtva pixela (jos postoji po neka firma koja tu brojku drzi na 5), a dok za bolje proizvodjace (Sony, Viewsonic, Dell...) prihvataju na reklamaciju i sa jednom crknutom tackom.
Kuliraža, pa ti valjda znaš da Sony i Samsung koriste iste panele... Za Dell da i ne govorim, oni kupuju od svakoga. A kakva je plastika i postolje, to me stvarno ne interesuje preterano...

Kod nas ljudi kao da ne znaju da 95% svih TFT panela dolaze iz jedne od 5 svetskih fabrika: LG-Philips, AU Optronics, SLCD (Sony, Samsung), Sharp i još jedne kineske koje ne mogu da se setim.

Dalje, naivno je verovati da je Sony bolji TFT, oni su slab igrač na tržištu TFT monitora zato što imaju relativno dug turnaround u odnosu na ostale (vreme razvoja proizvoda), tako da obično imaju proizvod koji više košta a isti je ili lošiji od mlađe konkurencije. Uostalom, što bi rekao Sofronije, "cifre ne lažu"....
 
Svaki proizvodjac ima i slabe i jake modele. Podela na dobre i lose proizvodjace ne stoji, jer se svodi samo na ime, licni utisak i reklamu.

Takodje ono sto se mora uzeti u obzir je koji se to modeli najvise kupuju. 95% prodatih modela cine oni najjeftiniji pa mi je neverovatno glupo da kao i gomila casopisa pricam o najskupljim i najboljim modelima. Ljude treba uputiti koji su od jeftinijih modela dobri za datu cenu. Bilo koji laik ce i sam lako da odabere najbolji model. Udje u radnju i kupi najskuplji, proizvodjac uglavnom nije bitan.
 
CyberPatuljak:
Svaki proizvodjac ima i slabe i jake modele. Podela na dobre i lose proizvodjace ne stoji, jer se svodi samo na ime, licni utisak i reklamu.
I to je tačno.

Mada, skuplje često nije i bolje. Primer - neverovatno sam zažalio što sam kupio Samsung 960BF. Tada je koštao 360€, za 19" monitor podosta. Da, dizajn je sladak, onako Apple-ovski. Ali prokleta stvar nema uopšte ono čuveno "Auto setting" dugme, toliko su ga uprostili da ima samo jedno jedino "Power" dugme. Dalje, ima rotaciju ekrana, međutim kada se slika rotira za 180, sve izgleda nekako čudno i neoštro. Ne znam zašto.

Na drugu stranu, Benq 22" sad košta manje od 290€, i može Samsunga 960BF da pojede za doručak po bilo kom kriterijumu, veći ekran, veća rezolucija, ostale karakteristike veoma slične.
 

Back
Top