Vanbracna zajednica

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Marge Simpson:
Posle koliko vremena zivota u vanbracnoj zajednici, vanbracni supruznici imaju apsolutno ista prava kao supruznici u bracnoj zajednici po nasem zakonu ?

Prema Porodicnom zakonu, ne stoji izricito koliko treba da traje da bi se neka zajednica heteroseksualaca smatrala vanbracnom. Samo kaze da treba da bude "trajnija zajednica", sto podrazumeva i da je nastala na neodredjeno, da je ozbiljna i da se razlikuje od usputnih seksualnih veza.
 
Da, ali ... pitanje je bilo vezano za PRAVA supružnika u vanbračnoj vezi ... Ako su ta prava vezana za imovinu i sl. - koliko sam ja čula (od stručnih ;) ) to više ima veze sa zajednički stečenom imovinom, nego sa tim da li su supružnici u formalnom braku ili ne.
 
Elle_77:
Da, ali ... pitanje je bilo vezano za PRAVA supružnika u vanbračnoj vezi ... Ako su ta prava vezana za imovinu i sl. - koliko sam ja čula (od stručnih ;) ) to više ima veze sa zajednički stečenom imovinom, nego sa tim da li su supružnici u formalnom braku ili ne.

Pa i pitanje trajanja je povezano sa pravima. Ako, npr, u Holandiji, status vanbracne zajednice imas nakon 3 meseca, to i povlaci prava te zajednice sa sobom ;)
I, kao i u braku, i u vanbracnoj zajednici se racuna samo ono zajednicki steceno (tokom zajednice).
 
Pa, verovatno jeste pitanje prava povezano sa trajanjem, ali rekoh - pitanje je kojih prava. osim toga, gotovo je izvesno da to kod nas ni približno nije pravno regulisano kao na zapadu ...
 
Elle_77:
Pa, verovatno jeste pitanje prava povezano sa trajanjem, ali rekoh - pitanje je kojih prava. osim toga, gotovo je izvesno da to kod nas ni približno nije pravno regulisano kao na zapadu ...

Stupanjem na snagu novog Porodicnog zakona, 1.7.2005., vanbracna zajednica je izjednacena pravno sa bracnom. I, btw, ovaj novi Zakon nas je ubacio najzad u trku sa Evropom, bar sto se ovog pitanja tice. ;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top