Ima li spasa izgrebanim diskovima?

cvele2

Ističe se
Poruka
2.133
Formatirao sam danas jedan hard disk i napravio sam fatalnu grešku što sam sve one bitne podatke presnimio na CD-RW. Pa i kada sam presnimio, cela provera mi je bila da li računar oće da pročita cd. I kada ga je pročitao, računao sam da je sve u redu, pa sam nastavio sa formatiranjem. Međutim kada je formatiranje gotovo i kada je trebalo da vratim podatke nazad sa CD-RW, a ono PRC! Poče da se koči CD, da prijavljuje greške i takoreći polovina CD-a mi je nečitljiva!! Neke podatke sam izvukao nekako, ali ovi ostali... Mada, koliko mogu da primetim Cd ima neke sitne grebotinice, ali sumnjam da je mnogo do toga
Ali da pitam ipak: Čuo sam negde da postoje neke paste koje "zaceljuju" te ogrebotine i pomislio sam da napravim tu neku kombinaciju. Ako ne tako, recite mi vi neko rešenje kako da spasim što više podataka?
 
ajmo logicno da razmisljamo.
pasta koja bi popunila rupu kako bi popunila binarni zapis koji tu fali???
Kad odgovoris na to pitanje, daces sebi i odgovor koliko ti ta pasta moze pomoci. (ipak fajlovi nisu muzika kojoj nece smetati delic sekunde koji fali)

Postoje programi preko kojih pokusaj da izvuces maksimum sta se moze presnimiti.

Pretrazi forum, dosta se pricalo o tim programima.
 
a mozda nije uopste problem u tim "brazdama" Moguce je da je disk jednostavno lose narezan a ti sumnjas na pogresnu stvar.
Moj stari CD rezac kad je poceo da se kvari (da mu popusta laser) upravo je to radio. Nareze disk bez greske ali prc kad hocu da kopiram nesto hoce, nesto nece. Recimo iskopiram 95% filma i onda stoooooooooj :lol: ista stvar je i sa fajlovima. Sve iskopira ali recimo iz jednog foldera nece pa nece.
 
U pravu je ivam91, ako je disk loše narezan jer je bio inicijalno izgreban (što se dešava sa RW diskovima) onda ti ni čišćenje ogrebotina neće pomoći, mada ne škodi da probaš kad već ne radi.

Iz moje prakse dobro sredstvo za poliranje diskova je zubna pasta i jelenska kožica, (Colgate sa propolisom ;-) ) posle koje dobro ispereš i osušiš disk, par diskova sam popravio tako.

Postoje i profi rešenja koja koriste video klubovi za čišćenje rentiranih DVD-a, firme koje prave to su recimo Azuradisc ili JFJ, ako to neko ima kod nas (M3, Žabac?) možda bi oni mogli da ti to urade ako ih zamoliš, mada nisam siguran.

U svakom slučaju ne bi bilo loše da postoji firma u Bgd koja radi profesionalno čišćenje oštećenih diskova, jer često ljudi na njima imaju bitnih podataka, pa bi čak i platili za spasavanje istih, eto ideje za biznis...
 
"Iz moje prakse dobro sredstvo za poliranje diskova je zubna pasta i jelenska kožica, (Colgate sa propolisom ) posle koje dobro ispereš i osušiš disk, par diskova sam popravio tako."

I ja sam ovo procitao u nekom IT casopisu ali nisam smio napisat radi OVOG:
"Ovo je najveca glupost koju sam cuo....."
 
ivam91:
Prevedeno ; odesh kod druga i probas da prerezes disk...ako ni kod njega ne radi onda slede razni pomenuti programi , a ako i to ne radi...onda si izvuko poruku da mnogo vazne podatke neikad nerezes na rw jer mogu da prave sr*a....
Ovo je sve sto sam i ja hteo da ti kazem. Samo sto ne izvuces poRuku nego pouku ;)
A programi tipa "bad copy"- ponasaju se bas kao pasta- mozda su malo bolji. Popunjavaju necitljive delove prazninama (verujem da razumes)!
 
Pametnih ideja nikad dosta, mozda ipak pasta za zube najbolja.
Mada to ide i po regionalnom principu, u Vojvodini ce verovatno koristiti cvarke ili belu slaninu.

Ljudi, okanite se razmatranja necega sto je nepopravljivo. Ako se radi o muzici ili filmu i ostecenja nisu velika, disk se jos i moze koristiti
Ako se radi o podacima, zaboravite na paste i ostale gluposti. Logicki je jasno da jedan jedini pogresan bajt u programu prouzrokuje krah sistema, jedan pogresan bajt i Pera ce dobiti Mikinu platu, ili niko nece dobiti nista...

O cemu mi procamo, poliranju diskova da se spasu podaci? Nasmejali smo se, dosta sale, 'ajmo sad nesto ozbiljno da radimo!
 
tab503:
upravo ono sta sam i ja rekao ;)
a novac bih ipak stavio na zirodent. Sta slovenac napravi italijan samo zamislja :lol:
Pazi, ni Zirodent nije loš! :)

A za ove druge koji nisu osetili dozu zajebancije u preporučivanju vrste paste - na njih se ne ljutim, ipak je potreban IQ veći od broja cipela.

A ko misli da pasta ne radi, taj svakako nije probao. Ja sam probao i oduševio se rezultatom, pogotovo što se recimo jednom prilikom radilo o originalnom CD-u "Crystal Reports 7" koji više nigde ne može ni da se kupi ni da se nabavi, a ni jedan CD-ROM nije mogao da ga pročita pre tretmana Colgate-om... (propolis! :mrgreen: )

Takođe, nisam rekao da će to svakako pomoći autoru ove teme, jer je najverovatnije da je sam disk loše narezan zbog navedenih ogrebotina, ali za sve one koji imaju dobro narezane diskove koji su kasnije izgrebani, ovo nije loše rešenje, osim ako neće da kupuju Azuradisc...
 
cvele2:
Zezajte se vi! To što sam ja pogubio knjigovodstvena stanja za 3 god. unazad je baš za zajebanciju!

Ipak, hvala onima koji su se malo i potrudili da pomognu.

Cvele, stvarno mi je zao sto ti se to desilo. Znam kako ti moze biti, jer sma i ja nekada davno radio knjigovodstvene programe i znam kakva bi katastrofa bila ako se podaci zagube ili ostete...
Sala je nastala kad su pocela pominjanja pasti, polira, firnajza i ostalog

Nazalost, bas zbog toga sto se radi i podacima, dakle svaki je bajt vazan, slaba je vajda da ces nesto uraditi. Cak i ako skines korektno neke datoteke, neke ne, velika je (po Marfiju) verovatnoca da se nece dobro skinuti bas one koje vezu podatke ostalih u celinu.. :(
 
Sizif:
Pazi, ni Zirodent nije loš! :)

A za ove druge koji nisu osetili dozu zajebancije u preporučivanju vrste paste - na njih se ne ljutim, ipak je potreban IQ veći od broja cipela.

A ko misli da pasta ne radi, taj svakako nije probao. Ja sam probao i oduševio se rezultatom, pogotovo što se recimo jednom prilikom radilo o originalnom CD-u "Crystal Reports 7" koji više nigde ne može ni da se kupi ni da se nabavi, a ni jedan CD-ROM nije mogao da ga pročita pre tretmana Colgate-om... (propolis! :mrgreen: )

Takođe, nisam rekao da će to svakako pomoći autoru ove teme, jer je najverovatnije da je sam disk loše narezan zbog navedenih ogrebotina, ali za sve one koji imaju dobro narezane diskove koji su kasnije izgrebani, ovo nije loše rešenje, osim ako neće da kupuju Azuradisc...

Yebiga, i dalje me niko ne moze ubediti da ce se bilo kakvom pastom ili poliranjem diska spasiti podatke. Kazem, za muziku ili film, ajde da se pogubi koji bajt, ali kad se radi o podacima, svaki bajt je vazan i u tom smislu sam siguran da nema nekog leka, pogotovo ne ovako.
 
Nekada davno to se prodavalo u onom jedinom TeleShopu i sastojalo se iz dve bocice.Jedna valjda "ismirgla" disk, a druga ga ispolira.Znaci najobicnije abrazivno sredstvo sa grubom i finom granulacijom.

Meni veci problem predstavlja "truljenje" diskova.Neki filmovi koje sam narezao pre 2-3god a diskovi nisu korisceni 1 ili 2 put, pocinju da se ljuspaju po obodu....jos malo pa ce zakaciti tamo gde je data...Jes da su neki No-Name(satro TDK bez oznake) ali 2-3godine?!?
 

Back
Top