Највећа стратешка грешка у историји

U Hitlerove greske mogu ubrojiti ulazak u rat bez apsolutne nadmoci u vazduhu koju bi dobio da je samo pricekao par godina na konacan zavrsetak projakata mlaznih lovaca Me - 262 i He - 162; Napad na Rusiju koji je poceo kasno i previse opusteno; docekala ih je zima u dvoumljenju - Staljingrad ili Moskva ( po meni - Moskva ); Sto nije okupirao Englesku na samom pocetku rata; Sto je sam rat zapoceo previse halapljivo - posle okupacije Poljske, Francuske, Cehoslovacke je trebao stati i bar par godina obnavljati zalihe i unapredjujuci oruzje i buducu taktiku; Sto nije ukrao radar Englezima na vreme; sto nije dozvolio da Mp - 40 puska postane zvanicno oruzje Nemacke vojske; sto nije sacekao da se atomsko oruzje konacno razvije - ( mislim da im je falilo sasvim malo ) itd. Srecom po nas.
Po meni je najveca greska u istoriji ratovanja odluka saveznika u 1. sv. ratu da zeleci da konacno prekinu mukotrpan rat na Francuskom frontu dovuku nenormalnu kolicinu topovske municije svih kalibara i da neprekidnim bombardovanjem Nemackih polozaja totalno uniste njihove snage i tako prekinu rat. Nedeljama su dovlacili municiju pa su cak i napravili zeleznicku prugu do linije fronta. Bombardovanje je pocelo u ponedeljak i trajalo je tacno 7 dana bez prestanka - ne znam tacne podatke ali znam da je tezina municije koja je zasula Nemacke polozaje bila stravicna, ko zna tacne cifre neka kaze. Posle tacno 7 dana oklina je licila na povrsinu Meseca - nijedno drvo vise nije postojalo od suma a cak su se i neka manja brda poravnjala sa zemljom. Samouvereni saveznici su zapoceli juris na Nemacku stranu tako sto je jedan cuveni fudbaler tog vremena sutnuo loptu ka liniji fronta a svi ostali potrcali za njom uvereni da Nemaca vise nema ni u tragovima. Greska je bila vise nego kobna: Svabe, tradicionalno vredni i nimalo povrsni su se svojevremeno ukopali tako duboko u zemlju da su cak spratovi pominjani i nije im falila ni dlaka sa glave osim sto nisu 7 dana oka sklopili. Sacekali su vise nego iznenadjenu saveznicku vojsku na cistini mitraljezima. U toj nesrecnoj strategiji je poginulo oko 1.200.000 vojnika. Linija fronta se nije pomerila ni za milimetar pa su se suparnicke strane konacno sastale i dogovorile da se rat prekine zbog ogromnih zrtava i kraja koji se ne nazire.
 
Zavisi... nekom greška, a nekom ne...

Hitler nije pogrešio prilikom napada na CCCP (bolji od toga trenutak je bio kad je napao nas.. taman par meseci zastoja...), ali je pogrešio prilikom raspodele trupa i prilikom biranja strateških ciljeva... i bio je tvrdoglav... umesto da je išao u taktičko povlačenje on je poslao VI armiju u sigurnu smrt samo zbog svog ega... a da je bio razborit i pametan, danas bi nemački bio standardni jezik u ovim krajevima...
 
Napad na Rusiju koji je poceo kasno i previse opusteno; docekala ih je zima u dvoumljenju - Staljingrad ili Moskva ( po meni - Moskva )

ovo nije lose, sa ovim se slazem, u tom ovom dvoumljenju, premestanju trupa i izdrkavanju je izgubljeno previse vremena - taman onoliko vremena koliko je rusima bilo potrebno da ojacaju moskvu i pod zastitom zime krenu u kotnra napad.
 
King 7:
U Hitlerove greske mogu ubrojiti ulazak u rat bez apsolutne nadmoci u vazduhu koju bi dobio da je samo pricekao par godina na konacan zavrsetak projakata mlaznih lovaca Me - 262 i He - 162; Napad na Rusiju koji je poceo kasno i previse opusteno; docekala ih je zima u dvoumljenju - Staljingrad ili Moskva ( po meni - Moskva ); Sto nije okupirao Englesku na samom pocetku rata; Sto je sam rat zapoceo previse halapljivo - posle okupacije Poljske, Francuske, Cehoslovacke je trebao stati i bar par godina obnavljati zalihe i unapredjujuci oruzje i buducu taktiku; Sto nije ukrao radar Englezima na vreme; sto nije dozvolio da Mp - 40 puska postane zvanicno oruzje Nemacke vojske; sto nije sacekao da se atomsko oruzje konacno razvije - ( mislim da im je falilo sasvim malo ) itd. Srecom po nas.
Po meni je najveca greska u istoriji ratovanja odluka saveznika u 1. sv. ratu da zeleci da konacno prekinu mukotrpan rat na Francuskom frontu dovuku nenormalnu kolicinu topovske municije svih kalibara i da neprekidnim bombardovanjem Nemackih polozaja totalno uniste njihove snage i tako prekinu rat. Nedeljama su dovlacili municiju pa su cak i napravili zeleznicku prugu do linije fronta. Bombardovanje je pocelo u ponedeljak i trajalo je tacno 7 dana bez prestanka - ne znam tacne podatke ali znam da je tezina municije koja je zasula Nemacke polozaje bila stravicna, ko zna tacne cifre neka kaze. Posle tacno 7 dana oklina je licila na povrsinu Meseca - nijedno drvo vise nije postojalo od suma a cak su se i neka manja brda poravnjala sa zemljom. Samouvereni saveznici su zapoceli juris na Nemacku stranu tako sto je jedan cuveni fudbaler tog vremena sutnuo loptu ka liniji fronta a svi ostali potrcali za njom uvereni da Nemaca vise nema ni u tragovima. Greska je bila vise nego kobna: Svabe, tradicionalno vredni i nimalo povrsni su se svojevremeno ukopali tako duboko u zemlju da su cak spratovi pominjani i nije im falila ni dlaka sa glave osim sto nisu 7 dana oka sklopili. Sacekali su vise nego iznenadjenu saveznicku vojsku na cistini mitraljezima. U toj nesrecnoj strategiji je poginulo oko 1.200.000 vojnika. Linija fronta se nije pomerila ni za milimetar pa su se suparnicke strane konacno sastale i dogovorile da se rat prekine zbog ogromnih zrtava i kraja koji se ne nazire.
ne govoris o verdunu?
 
Obersturmfuehrer:
ovo nije lose, sa ovim se slazem, u tom ovom dvoumljenju, premestanju trupa i izdrkavanju je izgubljeno previse vremena - taman onoliko vremena koliko je rusima bilo potrebno da ojacaju moskvu i pod zastitom zime krenu u kotnra napad.
u sustini trebalo je da saceka pad engleske, odnosno da se skoncentrise na pad engleske prvo, jer bez engleske kao baze, iskrcavanje saveznika na tlo evrope na zapadu ne bi bilo moguce, onda bi morao samo da brani 'trbuh' tj. italiju, sto bi biloa mnogo teze za saveznike i mogao je da skocentrise nakon pada engleske sve trupe na sssr.
 
Mogao bih dan D ubrojati u jednu od najtezih katastrofa. Istorija nam ne pominje da je plan samog iskrccavanja bio sasvim drugaciji: Americki bombarderi su po planu prvo trebali dobro bombardovati Nemacke polozaje na obali da bi potom nastupili tenkovi koji bi sa otvorenog mora dosli plovilima na obalu pa tek onda pesadija koja bi zavrsila posao. Sve je krenulo lose kada su bombarderi greskom unistili Francusko selo 2.5 km iza linija Nemackih javivsi komandi da je posao obavljen. Tenkovi koji su trebali da doplove amfibijama do obale su se nasli u velikim talasima i svi su potonuli tako velikom brzinom da se jako malo clanova tenkovskih posada spasilo. Nista nije preostalo nego da pesadija krene u juris ciji epilog svi znamo. Linija je osvojena ali su zato zrtve bile neoprostivo velike.
 
Sarafim:
Najveca greska je sto je zapadna evropa dozvolila da joj se SAD mesaju u politiku.Niko nikad nece moci da ih izbaci iz Evrope.Bolje da su se sami mucili sa Nemcima nego sto su dozvolili da im SAD pomaze.
Pa uporedi zivot tj.standard zivota koji su imale Poljska i Madjarska npr. prema Zapadnoj Nemackoj i Francuskoj do 1990. pa ce ti biti jasno koje tu gubitnik a ko nije.
 
sumnjivo lice:
Mrnjavcevici i Maricka Bitka.Zbog podcenjivanja Turaka svi su stradali,i kasnija Kosovska bitka je samo logican zavrsetak poraza na Marici.
P.S.Da li je tama samo za WWII,ili uopsteno?
To je greska u samoj borbi,nije strateska greska jer je potreba za bitkom itekako postojala.I slazem se,to jeste bio kritican poraz,daleko znacajniji za sudbinu srednjovekovne Srbije od kosovske bitke,i poslednja sansa da se oni isteraju sa Balkana.A najsramotnije od svega je da smo tu zaista imali znacajnu vojnu premoc.
A sto se Hitlera tice ima on mnogo gresaka,ali najveca mu je sto se mesao svojim generalima u posao(i slusao Geringa),u protivnom mislim da bi rat na oba fronta bio gotov do 1943.
I naravno treba tu dodati i japanski napad na Pearl Harbor,realno od amera im nije pretila tolika opasnost,da su umesto toga simultano sa nemcima napali SSSR resili bi problem energenata,zbog cega su zvanicno napali SAD.
 
pejos:
Da jei japan umjesto na Amere napao na Ruje,razvukli bi Ruse na dva fronta i najvjerovatnije bi pobijedili,palagano izvlaci energente i jacaj vojnu masineriju!!!
sad bi ja vozio onog majbaha sa sajma...
a mozda bi brate pravio tog majbaha za saku pirinca dnevno odnosno 1 dolar na dan koliko placaju nike i reebok onu decu po aziji, al' ko zna
 
Sarafim:
Najveca greska je sto je zapadna evropa dozvolila da joj se SAD mesaju u politiku.Niko nikad nece moci da ih izbaci iz Evrope.Bolje da su se sami mucili sa Nemcima nego sto su dozvolili da im SAD pomaze.
Ja ne verujem da su Ameri Evropu i pitali za dozvolu za uplitanje u njenu politiku. Niti ce je ikad ista i pitati. Ko serif u selu...
 

Back
Top