Domacica ili intelektualKA?

ZvezdanKa

Veoma poznat
Poruka
10.242
Danas sam se srela s jednim drugom, nakon mnogo godina.U razgovoru s njim...."Pera i Zika valjeju robu, a Dara i Mara se hebu za pare"....koje ja BTW uopste ne poznajem, shvatim kako je covek skroz zaostao u nekom proslom svetu i veku. I da ne smaram s detaljima nase ubitacno dosadne jednosmerne konverzacije, koje nisam ni ja zapamtila (jer nisam mogla da slusam :roll: ), shvatim ja kako on pokusava da mi kaze kako "devojka za udaju treba da bude domacica, izglancaj parket, spremi zimnicu, pusti knjige, filmove, jezike, ucenje, karijeru, izlaske...treba i to... ali.." Tada meni postane neprijatno, jer smatram vrhunskim nevespitanjem da neko ko nema veze s tvojim zivotom, daje sebi za pravo da ti deli dobreonamerne savete. Pa se uzdrzim od komentara: "Ti si neobrazovan i iskomleksiran jadnik bez posla, studirao 12 godina, kome majka pere vese i postavlja rucak, i koji se zabavlja s prodavacicom kojoj zabranjuje da se vidja sa svojim drugaricama, jer navodno lose uticu na nju.."
Elem, koji su vasi izbori, drage dame? Da li se trudite da budete u toku sa desavnjima u kulturi, sportu, politici, clubing? Ili redovno peglate, kuvate 2 jela dnevno, brisete prozore jednom nedeljno i u pauzi skoknete kod komsinice na kafu? I kako reagujete na ovakve provokacije? Zahtevi za zanama supermenima su napredovali u zahteve za zenama super supermenima!!!
 
ZvezdanKa:
Elem, koji su vasi izbori, drage dame? Da li se trudite da budete u toku sa desavnjima u kulturi, sportu, politici, clubing? Ili redovno peglate, kuvate 2 jela dnevno, brisete prozore jednom nedeljno i u pauzi skoknete kod komsinice na kafu?
Opet crno-belo :roll:

Moj izbor je da peglam (samo kad moram :roll: ), kuvam (ali ne dva jela dnevno), brisem prozore (mnogo redje nego jednom nedeljno ;)), pijem kafu kod komsinice (ne cesce od jednom mesecno), pratim desavanja u kulturi (samo ono sto me zanima, ali ne opsesivno, niti smatram da moram da budem savrseno u toku), sport me ne zanima, politika me vise ne zanima, a osim ovih ponudjenih varijanti imam jos mnoga druga interesovanja i mislim da su za ljudsku srecu najvazniji RAVNOTEZA i MERA :D

ZvezdanKa:
I kako reagujete na ovakve provokacije?
Ne reagujem uopste 8)
Zasto bih ja nekom otvarala oci, ako on zeli da ostane pri svojim uverenjima? ;)
Srecom, nisam okruzena takvim ljudima :D

Zahtevi za zanama supermenima su napredovali u zahteve za zenama super supermenima
Za mene postoje samo oni zahtevi koje sama sebi postavim i koji su u skladu sa srecom moje porodice i mojom licnom srecom :P

Imam previse godina (35 :D) da bi trebalo da mi neko drugi objasni koliko vredim ili ne vredim na osnovu stereotipa koji postoje. Ako neko vec ima potrebu da to ucini u mom prisustvu samo sa osmehom saslusam sta ima da kaze, ali ne komentarisem. Taj covek, bas kao i ja, ima prava na svoje stavove makar bili ispravni ili ne. Nisam ni ja merilo sta bi ko trebalo da misli.

U svakom slucaju, zadovoljna sam sto u ljudima vidim mnogo vise nijansi nego ljudi potpuno optereceni stereotipima.

Ipak, istine radi, da se ne lazemo, svi imamo svoja predubedjenja i dobro je da ih preispitamo ponekad ;)
 
I jedno i drugo! (Iako mrZim kad mi neko kaze da sam intelektualka).
Sta znam, spremanje je deo zivota, jbg. Tu nema sta da se mudruje: ves mora da se opere, i sudovi, kuca mora da se spremi. Ko ne voli, moze da plati spremacicu. Ili da zivi u lomu, ali meni to ne odgovara... Pustim muziku i zavrsim sta treba - nekad igram i pevam, nekad psujem. A kuvanje volim i smatram to bitnim delom zivota, to stvarno nije problem... A sto se tice izlazaka, bas sam akcijasica: idem na toliko kulturnih dogadjanja - gadnog li izraza - da se vise ni ne secam gde sam sve bila u poslednjih 15 dana :)
Ja mislim da se ljudi mnogo zale, ili su mnogo spori... ne kapiram u cemu je problem... Ah, da! Mrzim da peglam, ali i to ponekad radim...
 
Da malo cepidlacim:
neko ko ide u pozoriste nije nuzno intelktualac, niti je neko ko se posveti domacinstvu inferioran. Domacica je neko ko mnogo daje ljudima oko sebe - porodici, gostima itd.
Ko je po vama plemenitiji: osoba koja cita sve novine i onda ode na otvaranje izlozbe, ili neko ko pozove deset ljudi na veceru, skuva gomilu (dobre) klope, i sve ih nahrani i napoji? Mljac.

Meni je sve ok, u stvari. Iskljucivost je to sto ubija, bar kod mene...
 
Ajoj, muvalo kad sam videla tvoj post, prosto sam se deprimirala!!1 Jel radis ti svakog dana od 9 do 5? I jel sama zivis?
Ili sam ja malo neorganizovana? Pitam se pitam...zato sam i pocela ovu temu...
Slazem se da nije crno-belo. Ali moj je izbor da citam jednu knjigu nedeljno i zujim po gradu, pratim kulturu, druzim se, izlazim...Volim da kuvam, ali ne radim to svakog dana... podovi mi nisu uglacani, ni prozori blistavi, imam precih troskova od novih prostirki...Nosim cisu odecu!!!! Ali ne peglam... tako je moderno!!1 :)
Osim toga, u mom drustvu niko ne pominje takve aktivnosti:" Sta sam sve danas uradila!!!!", vec se to vise posmatra kao: "Slabo se vidi...mozda treba da obrisem prozore... " :)
 
Naravno da je plemenitija ona koja se brine o svojoj porodici, nego ona koja izlazi. Ova recenica banalizuje ono sto sam htela reci... ne mislim da jedno iskljucuje drugo u potpunosti...Ali koja je srecnija? Sreca podrazumeva izvesnu dozu sebicnosti!!!

Harmony, ja se slazem da treba saslusati tudje stavove, pa vidis da cak i raspravljam o njima!! :)
Svako ima svoj nacin i svoje potrebe. Samo mi nije jasno, da li zene zaista uspevaju da ostvare sve sto savremeni nacin zivota zahteva od njih, "emancipovana domacica sa karijerom" ? Posao, kuca, izgled, (porodica, ko je ima), drustvo... itd u beskraj, dovoljno uspesno da zadovoljava svoje standarde. Ja ne poznajem ni jednu osobu koja sve to SAMA radi. Tu je mama, svekrva, sestra, ili neograniceni budzet koji sve besmislene radnje svodi na minimum.
 
muvalo:
I jedno i drugo! (Iako mrZim kad mi neko kaze da sam intelektualka).
Sta znam, spremanje je deo zivota, jbg. Tu nema sta da se mudruje: ves mora da se opere, i sudovi, kuca mora da se spremi. Ko ne voli, moze da plati spremacicu. Ili da zivi u lomu, ali meni to ne odgovara... Pustim muziku i zavrsim sta treba - nekad igram i pevam, nekad psujem. A kuvanje volim i smatram to bitnim delom zivota, to stvarno nije problem... A sto se tice izlazaka, bas sam akcijasica: idem na toliko kulturnih dogadjanja - gadnog li izraza - da se vise ni ne secam gde sam sve bila u poslednjih 15 dana :)
Ja mislim da se ljudi mnogo zale, ili su mnogo spori... ne kapiram u cemu je problem... Ah, da! Mrzim da peglam, ali i to ponekad radim...
:D
sve si rekla...
 
i jos nesto ...ne mogu da zamislim da mi dodju gosti a da nesto ne skuvam..niti da ostavim knjigu koja me je "capila" zato da bih kuvala..

iskreno, otkako sam razvedena, mnogo sam opustenija..i imam vremena za sve..osim za izlaske , jer nema ko da mi cuva dete, a nemam toliko love da uvek placam nekog...ali, zato kad izadjem jednom mesecno, divljam za sve propusteno:lol:
i pazi, nije dilema samo intelektualka ili domacica..treba i vezbati, setati, druziti se sa ljudfima...voditi ljubav, strucno se usavrsavati, igrati se sa decom...misim, ne bi skodilo da je dan duzi jedno 4-5 sati:D
 
A zasto mislis da domacica ne moze biti intelektualka, ili intelektualka - domacica ?
Jel obavezno biti glup tj neobrazovan ako si domacica ???

Neke od nas se rode , zavrse sve skole koje treba i shvate da im ipak najvise prija da budu te "domacice " . Ja postujem sve zene koje znaju sta hoce, koje se vode svojim instinktima , ma kako to glupo bilo ljudima sa strane.

Sa druge strane , to sto neko redovno kuva, pere , pegla, bavi se svim kucnim poslovima koje nazivas domacinskim, ne znaci da dok to radi ne razmislja o nekim visokoumnim stvarima.

Ja sam po tvojim kriterijumima domacica. Pre svega sam majka. Na meni je celokupan kucni posao. Pored toga studiram , ucim jezike, stizem na sve kulturne dogadjaje koji me zanimaju, bavim se sobom, citam knjige , radim a zamisli stigenm i da provedem vreme na forumu. ....

Dakle , pitam ja sad tebe , jesam ja domacica ili intelektualka ? Ajd odgonetni mi posto ni sama ne znam sta sam .
 
Ja ne idem u komsiluk na kafu.


flower4youxx2.gif
 
Ja ne pijem kafu uopšte!

A što se tiče teme... pa, vidiš... ne znam kako drugačije da ti to saopštim... jbiga, mora ovako, nema drugog načina... tj verovatno ima, ali me mrzi da tražim...

Elem, razumem ja tebe... teško je to, a i ima puno takvih ljudi... to me podseća na jednu priču koju sam čuo pre par godina... mrzi me da prepričavam, pa ću ukratko... radilo se o nekom liku koji je 1944. sišao sa svoje planine i u roku par godina, postao neko i nešto u vojsci... sad, taj momak je bio teška budala, te se počeo svetiti svima koji su mu se zamerili n aovaj ili onaj način,a sve u ime narod ai bratstva i jedinstva... e sad, ti si vrlo slična, sišla si sa planine ideš na neki fax (ili si završila srednju) i sebe smatraš emancipovanom intelektualkom... u kratkom vremenu svoju lenjost i generalnu tupost si zamaskirala emancipacijom i ženskim pravima... a verovatno ni ne znaš značenje tih reči, nego si ih čula negde, pa ih sad samo kao papagaj ponavljaš...

Ti si opasna, ti si cool, uvek 'ladna i proračunata, nemaš emocije, a porodicu smatraš najvećim zlom... muža ili dečka imaš samo zato da bi ispala cool u društvu...

Fucked up beyond all recognition...
 
Па...ебем ли га, не знам шта сам...ни да ли сам домаћица или интелектуалка...
Немам баш своју ложу за премијере...а ни прозори ми баш нису нешто јако провидни....
 
ja sam ``domacica``ali zato sto smatram da treba da budem sa mojim detetom do 3. godine.Obavljam sve kucne poslove i uzivam u tome...ali paralelno sa tim idem na kurs koji me zanima,dosta citam,idem u pozoriste... i planiram da se bavim samostalnim biznisom u narednom periodu(malena ce jos malo u vrtic)A rec intelektualka je definitivno izgubila smisao! Moram da napisem jos nesto u vezi sa ovim...moja draga kuma(koja je pre par meseci otvorila frizerski salon)nesto je pricala pa kaze ``mi poslovne zene i vi domacice...``posizela sam i morala da joj kazem``da je za mene poslovna zena ona koja prvo drzi do svog fizickog izgleda(kosa joj ne bude masna,garderoba joj je cista i ispeglana,nasminkana je...)i ima malo vise od f.salona...``Sta ce jadna kad zna samo ono sto joj prija!Pozz
 
hanibal77:
cekaj,mora jedno ili drugo?ne mogu da budem gabrijela solis?:sad:

hehheheeh

Naslov je ili-ili, ali iz uvodnog posta se moze zakljuciti da ne iskljucujem nista.

Nije mi uopste jasno zasto se ovde svaka majka ili domacica oseca prozvanom u negativnom kontekstu. Moja prica je bila povod za ovo pitanje. Samo sam htela da cujem koje su vase ambicije i stavovi. Osim toga po komentarima sa foruma sam zakljucila da je vecina vas starija od mene, formirane licnosti, pa ne skodi da cujem vase misljenje. I kao sto sam napomenula, ne iskljucujem ni jednu aktivnost, ali smatram da je domacica zanimanje, po obimu posla koji treba obaviti, da bi dobila tu titulu. :smile: Ne mislim da zena koja ne radi manje vredi od onih koje rade, cak naprotiv imaju srece sto ne moraju da idu na posao svakog dana pa imaju mnogo vise vremena za porodicu, prijatelje, sebe, kucu.

Pitanje je bilo cemu dajete prednost, ili sve obavljete perfektno jer vam je ugradjen neki cip koga nije bilo na lageru kad sam se ja rodila?!?!? :lol:

I bas ste lepo odgovarale, da bi posle naletela bujica negativnih komentara na temu. :confused:
 
ljute se jer ne zele da budu tako prosto ukalupljene
ne mozes tako precizno da podelis kao ove su intelektualke a ove kuvaju rucak,pa gde to ima
svaka zena igra bar tri cetiri uloge
da me pitas sada sta bih izabrala-izabrala bih da budem konkubina i intelektualka za svoj racun
 
ZvezdanKa:
Nije mi uopste jasno zasto se ovde svaka majka ili domacica oseca prozvanom u negativnom kontekstu.
Zato što si domaćice jasno okarakterisala kao nekoga ko nije video pozorište i nikada nije pročitao knjigu osim lektire.
Što se tiče peglanja, neko reče da ne mora, ali nije baš da ne mora :lol: pegla ubije mnogo kojekakvih akrepa koji vam se zadenu u odeću, toplo vam preporučujem da ipak peglate.
Takođe nadam se da ću jednog dana da imam toliko blisku komšinicu da će kafa kod nje da se podrazumeva. Nije mi odvratno kafenisanje sa prijateljima i ne smatram to gubljenjem vremena na štetu, valjda, nekog kulturnog uzdizanja i priča "bolje da si pročitala knjigu nego što si popila sve te kafe" je obično sviranje qrtsu.
Život nije samo trka za usavršavanjem, mora da ima i zadovoljstva (što više to bolje). Štroka je nešto što ljudi podnose manje ili više, a poslovi se, kako neko reče, moraju obaviti - pre ili kasnije...
I da. Mirka, ti instinkti koje navodiš nisu baš instinkti, a nisu ni neka strahovita misterija - kada žena dobije dete računam da je prilično zgranuta njegovim postojanjem i da je to do te mere okupira da bi najradije sve ostalo zanemarila. Tako masa njih pod izgovorom "potrebna sam mom detetu do te i te godine" zapravo koristi taj period da uživa u svom lenstvovanju (ne kažem to u neg. kontekstu) jer žene (možda i muškarci, ali za žene sam prilično uverena) vrlo teško menjaju stvari iz korena. Ponovno započinjanje radnog odnosa je jedna od tih stvari.
No, to dete će jednom već odrasti i majka će ga ugušiti, bilo bi mnogo pametnije da se za dete izdvoji dovoljno vreme, a da se ostatak vremena posveti sebi i svojim obavezama koje se ne tiču samo tog deteta.
Tužno je što se, takođe, ogroman procenat žena oseća pod pritiskom da "radi mužu", ne znam kako bih to nazvala, taj pritisak je čak potpuno neopravdan, jer ih on ne tera ništa. Bar ne eksplicitno.
I da budem onako baš pogana, čini mi se da se te i takve žene (kojih ima u vrlo značajnom broju, čak mislim da su većina kad dođu u određene godine i ostanu u braku) zapravo oslanjaju na svog supruga onako kako su se oslanjale na oca, od njega očekuju da odlučuje umesto njih, da svoje odluke njima ne poverava već da ih ona bespogovorno izvršava, takođe podrazumevaju da je on njihov gospodar i da je jedina njihova dužnost da udovolje njegovoj volji. Drugim rečima, odbijaju da odrastu i preuzmu odgovornost u svom životu.
A odgovornost podrazumeva i te promene kojih se tako plašimo :roll:
Žena koja plaća spremačicu da joj sredi sobu i opegla veš, a živi sama, daleko je od emancipovane. Isto važi i za muškarca.
 
eh da. tuga jedna, ta ponudjena ponuda. toliko sovinisticka! muskarac ce sigurno graditi karijeru koliko god bude mogao a zena, hm da li da sprema kucu ili da radi?
zasto prvenstveno majke ne uce svoju voljenu musku decu da odrzavaju prostor u kome zive kao sto vode racuna o svom telu npr? jesu oni nesposobni za peglanje ili je ukljucivanje masine na pravi program za njih nedostizno??? to me uzasno nervira!! ali zene su te koje prave gresku, nece ih otac nauciti ali majka moze.
e sad da li ce zena izabrati da posveti veci deo svog vremena kuci i porodici ili spoljnom svetu samo je njen licni izbor koji bi trebalo da zavisi od mnogo faktora. a ne da se svodi na to da ce muz svejedno zaradjivati koliko god moze a da ce ona ili sredjivati sama kucu ili placati nekoga i ici na posao. ne mozes u zivotu sve da stignes.
dakle dvoje ljudi sigurno je dovoljno da se sredi kuca, a gradjenje karijere zavisi od ambicija i motivacije.
e sad sto se tice kuvanja zimnice mislim da je to prevazidjeno u 21 veku, u Nemackoj zimnica stoji u muzeju. ali ako to neko zeli da radi, to je skroz ok. malo mi je isprazno biti toliko opterecen svakodnevicom...
i jos me mnogo nervira ta potreba za izlazenjem kod Beogradjana. to je sada toliko in da se potpuno podrazumeva. najvaznije je da izgledas extra i da izlazis na extra mesta a za ostalo koga briga.

da zakljucim, zena ne bi trebalo da se tako sturo dopise na spisak domacica ili intelektualka vec kao osoba koja tezi onome sto za nju predstavlja nesto ispravno.
 
e da nisam nista o sebi rekla :lol:
ja studiram i zelim da gradim karijeru! ali isto tako kuvam i spremam kucu ali ne peglam!
citam, i pratim ono sto me interesuje, nazalost nemam dovoljno finansija da odem na sve sto me zanima a posebno mi je zao sto ne mogu da putujem. i nemam potrebu za dokazivanjem i ubedjivanjem, tj jako retko, a posebno ne sa nepoznatim arogantnim osobama, cutim i smeskam se. cesto se ljudi pozitivno iznenade kad me upoznaju, mislim da bi trebalo vise da se pokazujem, hehe.
mislim da jesam svestrana i da me mnogo stvari zanima, ali nisam perfekcionista i ne zadubim se skroz u jednu stvar. postane dosadno.
zakljucak sve je individualno. (i relativno). ili psiholoski odgovor: zavisi! ;)
 

Back
Top