Word?

nidzesi

Primećen član
Poruka
925
Imam neki dugačak tekst u Wordu, nekih 200 strana, i sad gore mi treba da stavim liniju i dole liniju, a na sredini da bude broj stranice... To stavim kao header i footer, podesim liniju i na sredini stavim broj stranice, ali negde mi treba odstupanje, recimo 110. strana ne treba da ima nista... skroz da bude prazna... Kako to uraditi?

Jel moguće u istom dokumentu da sredim to?
 
prelomi stranice.
Inace u startu imas veliku gresku.
U wordu po dokumentu nemoj nikada da pravis vise od desetak stranica u nizu. Jako je tesko "obuzati" i "ukrotiti" tekst kad imas toliko puno stranica, narocito ako kasnije nesto pokusavas da prepravljas.
Prelomi stranicu, to ti je jedino resenje.
 
Šta podrazumevaš pod "pregledati sekcije"?! Šta da vidiš?

Možda bi bilo najbolje da uzmeš par strana tog dokumenta na kome radiš, snimiš u posebnu datoteku i onda tu napraviš par section break-ova, pa onda ovde pitaj ako nešto nije jasno.
 
Razumem ja Vas, ali me interesuje jel mogu nekako da vidim listu tih breakova, tj. koliko njih sam napravio i odakle dokle pocinje section???

I interesuje me još nešta: Imam 6 dokumenta, 200 strana, treba da napravim Sadržaj... Kako? Ja otkucam, ali pozadi mi se brojevi nikada ne slažu, tj. nisu u liniji (poravnati su levo, a ne desno...)

Jel postoji mogucnost da onim crticama (crnim) po marginama i onom lenjiru nekako to sredim???
 
Adje kazi da li od toga treba da uraids knjigu i da li ima skika u boji? Cini mi se da ces sve uraidti kako treba a posle neces moci da mrdnes, jer Word nije program za stampu?
 
Zašto nije program za štampu? Jeste knjiga, ima slika u boji, ima crno-belih, ima teksta... Pre godinu dana su mi štampali knjigu iz Worda, ne znam što sad ne bi hteli???

Postoji li onda neki program baš za to, kompjutersku obradu knjiga??? I koji? Postoji li mogućnost da iz Worda konvertujem u taj program a da mi ostane isto???
 
Postoji, naravno - MS Publisher je možda i najjednostavniji za uvoz Word doc-a. Inače - InDesign. Nego, teško da sada ti možeš da savladavaš prelom - to rade profesionalci, ili bar "profesionalci" ;) (Evo NICS (ako se ne varam) radi sa tim)
 
InDesign? To je Adobe InDesign? To imam negde na disku... Instaliraću kasnije...

Nego, kad sav tekst prebacim iz worda u Indesign (doc u sta, nisam bas siguran) hoće li mi se tekst sve izmrdati (tj. hoće li se sve slike ispomerati?)?

MS Publisher? Jel to ide sa MS Office-om ili posebno?
 
In Design je program upravo namijenjen za Publikacije i Adobeov je proizvod, dok je MS Publisher takodje jedan od programa te namjene i nalazi se u MS Office 2003 i MS Office 2007 paketu..

Pored pomenuta dva programa imas i QuarkXpress , koji takodje sluzi za prelom teksta..
Sad, koji ces od ovih programa odabrati to je tvoj izbor, ali s obzirom da si radio sav posao u Word dokumentu, najprije sve lijepo probaj da exportujes u MS Publisher 2003 ukoliko ga imas.. jer po logici stvari i samog proizvodjaca softvera, najlogicnije je da se ova dva programa podrzavaju medjusobno...

Na kraju krajeva druga dva programa bi ti bila od koristi samo ne vjerujem da bi exportovanjem vec napravljenog dokuementa imao sve slozeno kao sto ti je sada u Word. dokumentu..

Na kraju svih krajeva imas dosta opcija pa probaj i vidi sta ti je u zadatom trenutku najlakse..

Sto se stampe tice, to vise ne zavisi od tebe jer je pitanje ko stampa i koje softvere koristi za stampu..

Najcesce stamparije koriste upravo navedene programe za stampanje u stamparijama...

MS Publiseher koliko sam bar ja upoznat nije najzastupljeniji u stamparijama nego su to najcesce
InDesign, Corel, QuarkXpress, sad prvo se raspitaj kod koga zelis da to nesto sve stampas pa se tako i organizuj..

Pozzzz
 
Od problema sa headerima i footerima u Wordu do pripreme za štampu!? Ne znam šta hoćeš da uradiš, ali možda je bolje da završiš programom kojim si i počeo da radiš, dakle Wordom. Sve ostalo zahteva verovatno više vremena i naravno poznavanje programa u kome hoćeš da uradiš prelom. Većina štamparija može da odštampa i ono što je pripremljeno u Wordu, tako da je nastavak rada u Wordu verovatno vremenski najkraće.
 
Ma ja sam već sve završio, sve je sređeno, samo treba da ide u štampariju... Inače, to je neka knjiga od 200 stranica, B5 formata, uradjena odlično u Wordu i ne verujem da neko ima komp (bilo ko, pa čak i štamparija), a da nema Word...
Raspitaću se, pa ako ne ide, prebaciću u PDF, pa neka štampa iz Adobe Readera, ionako mu je isti đavo...

Nego, kad u štampariji to štampaju, kako to ide??? Jel ide direktno sa kompa na papir ili ???
 
nidzesi:
...
Nego, kad u štampariji to štampaju, kako to ide??? Jel ide direktno sa kompa na papir ili ???
Pod uslovom da nije tiraž od desetak primeraka, ne ide direktno sa računara na papir. Sve zavisi od toga koja je vrsta štampe u pitanju i šta štamparija gde će biti štampano ima od opreme.
 
bojan p:
Pod uslovom da nije tiraž od desetak primeraka, ne ide direktno sa računara na papir. Sve zavisi od toga koja je vrsta štampe u pitanju i šta štamparija gde će biti štampano ima od opreme.

Kako rece Bojan, zavisno od toga koja kolicina ti treba, ako je stampanje manjih kolicina, da ne kazem serija do 10 primjeraka onda ti tu stampu moze bukvalno da izvede svako ko ima tu opremu, a ako je veca kolicina, serija naravno da ne ide direktno sa kompa na stampac...

Mora se izvrsiti priprema za stampanje (sad u kom je obliku koja stamparija opremljena) to oni a i ti bi trebalo da znas je se radi o tvom djelu.

Najcesce za te vrste poslova se koristi Ofset stampa, mada ima i modernijih masina i opreme u koje bas i nisam toliko upucen..

Na kraju krajeva, pitaj one koji stampaju, koje vrste stampe koriste...
 
Nisam ja autor, tj. nije moje delo... :)
Ja samo radim kompjutersku obradu, već sam uradio jednu knjigu od 170 strana, takodje u Wordu, i nije bilo problema prilikom štampe... Ovo je druga knjiga, nije ista štamparija, pa ću da se raspitam...

Zar postoji štamparija koja ne štampa iz Worda??? 99% Računara na svetu ima instaliran Office...
 
Nijedna štamparija ne štampa iz Worda jer Word nema kontrašiht. Mada sam čuo da može da se nešto sredi ali je komplikovano i što bi se neko zezao sa tim kad već ima kupljen Corel ili Quark Xpress.
 
nidzesi:
Nisam ja autor, tj. nije moje delo... :)
Ja samo radim kompjutersku obradu, već sam uradio jednu knjigu od 170 strana, takodje u Wordu, i nije bilo problema prilikom štampe... Ovo je druga knjiga, nije ista štamparija, pa ću da se raspitam...

Zar postoji štamparija koja ne štampa iz Worda??? 99% Računara na svetu ima instaliran Office...
Kao onaj ko radi kompjutersku obradu trebao bi da znaš koliki je tiraž i kako treba da se uradi priprema. To je posao onoga ko radi pripremu, a ne autora.

Verovatno da će biti korišćena ofset tehnika kao što je GZ rekao, a koji je tačno postupak zavisi od opreme koju štamparija ima. Standardan postupak je da se na osnovu pripreme koja se uradi naprave filmovi (ovo je deo gde priprema urađena u Wordu može da predstavlja problem), potom se se na osnovu filmova prave ploče, i onda se tim pločama montiranim na mašini štampa. Ukoliko štamparija ima neku noviju opremu, moguće je preskočiti pravljenje filmova i na osnovu pripreme direktno napraviti ploče.

Word definitivno nije program pravljen za pripremu štampe.
 
Ne znam koliki će tiraž da bude, jer ni sami autori još uvek ne znaju... Oni će sakupljati novac od raznih firmi, pa će onda u srazmeri kol'ko novca sakupe da odrede tiraž...

Biće sigurno iznad 300, a možda i više...

Prva knjiga koju sam radio na kompjuteru je bila 800, sve je bilo u Wordu, sve je išlo na te ploče, i nije bilo problema. Ne znam kako je sa drugom štamparijom, moraću da pitam...

Inače, kako se prave filmovi? Zašto je to teško uraditi iz Worda?
 

Back
Top