Oskar Vajld - Slika Dorijana Greja

Ta me slika plasi, ali bih beskrajno lagala da kazem da je ne prizeljkujem za sebe.
(uhhh...to ne znaci da sam ja zlica)


"U ovom svetu najbolje prolaze ružni i glupi. Oni mogu mirno da sede i da bezbrižno posmatraju igru. Ako ne znaju ništa o pobedi, oni su bar pošteđeni saznaj o porazu."
Vajld
Ehhhhhh...
 
Neki smatraju da je 'Sliku' napisao za svog mladog ljubavnika, ili po ugledu na njega.
Ne znam zasto, ali me Vajld neodoljivo podseca na Andre Zida (nevezano za njihova seksualna opredeljenja), bar u opisima mladica.
Cini mi se da je i 'Ernest' jedan od takvih decaka...
 
mishica:
Ta me slika plasi, ali bih beskrajno lagala da kazem da je ne prizeljkujem za sebe.
(uhhh...to ne znaci da sam ja zlica)

Jooj, nemoj tu sliku za sebe. Slika Dorijana Greja je metafora o narcizmu. Druga verzija mita o Narcisu. Sve ruzno sto ucinimo, a izbegavamo da priznamo sebi i drugima, ono sto se ne vidi na nasem zvanicnom licu, vidi se na slici. Slika je nasa prava, ali skrivena stvarnost. Sto manje covek lici na svoju sliku, manje postoji.
 
"Jooj, nemoj tu sliku za sebe. Slika Dorijana Greja je metafora o narcizmu. Druga verzija mita o Narcisu. Sve ruzno sto ucinimo, a izbegavamo da priznamo sebi i drugima, ono sto se ne vidi na nasem zvanicnom licu, vidi se na slici. Slika je nasa prava, ali skrivena stvarnost. Sto manje covek lici na svoju sliku, manje postoji."

Pa znam, ali u drugu ruku nudi neki beskrajan zivot.
Nemojte mi sada samo reci da je svaki ispunjeni zivot beskrajan, ovde sam mislila cisto fizicki, oslobodjen boli, patnje, starenja... to je dobio Dorian sa tom slikom i na njemu je bilo da odluci kako ce da je upotrebi. On je ipak bio smeran momak na pocetku i imao je svoje vrline.
 
mishica:
"Jooj, nemoj tu sliku za sebe. Slika Dorijana Greja je metafora o narcizmu. Druga verzija mita o Narcisu. Sve ruzno sto ucinimo, a izbegavamo da priznamo sebi i drugima, ono sto se ne vidi na nasem zvanicnom licu, vidi se na slici. Slika je nasa prava, ali skrivena stvarnost. Sto manje covek lici na svoju sliku, manje postoji."

Pa znam, ali u drugu ruku nudi neki beskrajan zivot.
Nemojte mi sada samo reci da je svaki ispunjeni zivot beskrajan, ovde sam mislila cisto fizicki, oslobodjen boli, patnje, starenja... to je dobio Dorian sa tom slikom i na njemu je bilo da odluci kako ce da je upotrebi. On je ipak bio smeran momak na pocetku i imao je svoje vrline.

Zivot je imala slika, a Dorijan je imao ono sto je video na tavanu. To znaci prevesti sebe zednog preko vode. Dozvoliti laznoj slici da zauzme nase telo.
 
mishica:
E pa nismo se razumele, ja sam odmah rekla da me slika Doriana Greja plasi (naravno, sve ono sto ona nosi u sebi) ali ideja, sama ideja...nemoguce da je samo meni privlacna :lol:

Ma nije samo tebi. Znam jednog doktora Faustovica, radi na Geteovom institutu, koji je fasciniran idejom. Ima danas puno pristalica, tzv. YAPI-ja. Salim se, naravno. Znas li da postoje celije koje su besmrtne? To su celije raka. Nikada ne bi umrle prirodnom smrcu, da ih nesto ne ubije, ili ne pojedu svog domacina, pa ostanu bez hrane. Ne znam zasto sam ovo ispricala, ali, ne skodi...
 
mishica:
Ta me slika plasi, ali bih beskrajno lagala da kazem da je ne prizeljkujem za sebe.
(uhhh...to ne znaci da sam ja zlica)


"U ovom svetu najbolje prolaze ružni i glupi. Oni mogu mirno da sede i da bezbrižno posmatraju igru. Ako ne znaju ništa o pobedi, oni su bar pošteđeni saznaj o porazu."
Vajld
Ehhhhhh...

Pa Vajld je jednom izjavio:"Ja ružnoću smatram nekom vrstom bolesti, a bolest i patnja kod mene uvek izazivaju gnušanje."
 
Mislim da "slika o nama" vidljiva je,samo, na nama samima,u ovom trenutku.Kakvi smo "bili" nekad to ostaje zabelezeno na platnu, fotki i u nasem secanju.Slazem se sa citatom "Sto manje covek lici na svoju sliku, manje postoji".
U knjizi je napravljen paradoks sto se tice Dorijana i nj. slike, ali upravo u tom paradoksu lezi istina o narcizmu. :D
 
Ma nije samo tebi. Znam jednog doktora Faustovica, radi na Geteovom institutu, koji je fasciniran idejom. Ima danas puno pristalica, tzv. YAPI-ja. Salim se, naravno. Znas li da postoje celije koje su besmrtne? To su celije raka. Nikada ne bi umrle prirodnom smrcu, da ih nesto ne ubije, ili ne pojedu svog domacina, pa ostanu bez hrane. Ne znam zasto sam ovo ispricala, ali, ne skodi...


Geteov " doktor" je prodao dusu nekom obicnom, ruznom djavolu, a mi je danas prodajemo besomucnim kupovinama raznih kozmetickih preparata,tretmana,vezbanjem "hollywood smile" sa izbeljenim zubima,osmeha koji sustinski ne znaci nista.Niti je stvarno srecan onaj koji se smeje, niti je iskren osmeh upucen onome koji ga gleda. Sve je to poza, pojavno..sustina nikoga ne interesuje,sustina je bolna i ruzna. Koga stvarno zanima kako si kada ti uputi to pitanje? Trazi se samo osmeh i banalna fraza kojom ces formalno potvrditi ono sto sagovornik vec ocekuje-da si dobro.

Najnovija Faustova kupovina je kod modernih djavola tipa : "Lancome", "Dior", "Vichy"...Jase Faust i dalje kroz noc, ali ne na konju, vec u jumbo-jetu svetim modnim trouglom Milano-New York - Paris.A, mi ..gladne i pale duse..cekamo najnoviji eliksir kojim cemo sto duze sacuvati lepotu i mladost.:)
 

Back
Top