Oskar Vajld - Slika Dorijana Greja
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 46

Tema: Oskar Vajld - Slika Dorijana Greja

Veoma poznat diretore (avatar)
    Učlanjen
    18.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    184

Podrazumevano Oskar Vajld - Slika Dorijana Greja

Sta mislite o ovom dijelu?
    Sta mislite o Oskaru Vajldu kao piscu, kao licnosti?

Guest

Podrazumevano

Ta me slika plasi, ali bih beskrajno lagala da kazem da je ne prizeljkujem za sebe.
    (uhhh...to ne znaci da sam ja zlica)

"U ovom svetu najbolje prolaze ružni i glupi. Oni mogu mirno da sede i da bezbrižno posmatraju igru. Ako ne znaju ništa o pobedi, oni su bar pošteđeni saznaj o porazu."
    Vajld
    Ehhhhhh...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Odlican pisac,i jos bolje delo!Bas sam ga pre neki dan preporucio nekom sa foruma!Dorian Grej,pa to sam ja! :wink:

Guest

Podrazumevano

Neki smatraju da je 'Sliku' napisao za svog mladog ljubavnika, ili po ugledu na njega.
    Ne znam zasto, ali me Vajld neodoljivo podseca na Andre Zida (nevezano za njihova seksualna opredeljenja), bar u opisima mladica.
    Cini mi se da je i 'Ernest' jedan od takvih decaka...

Aktivan član
    Učlanjen
    02.12.2003.
    Reputaciona moć
    67

Podrazumevano

Odlicna knjiga

Obećava
    Učlanjen
    07.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

[quote="mishica"]Ta me slika plasi, ali bih beskrajno lagala da kazem da je ne prizeljkujem za sebe.

Jooj, nemoj tu sliku za sebe. Slika Dorijana Greja je metafora o narcizmu. Druga verzija mita o Narcisu. Sve ruzno sto ucinimo, a izbegavamo da priznamo sebi i drugima, ono sto se ne vidi na nasem zvanicnom licu, vidi se na slici. Slika je nasa prava, ali skrivena stvarnost. Sto manje covek lici na svoju sliku, manje postoji.

Guest

Podrazumevano

"Jooj, nemoj tu sliku za sebe. Slika Dorijana Greja je metafora o narcizmu. Druga verzija mita o Narcisu. Sve ruzno sto ucinimo, a izbegavamo da priznamo sebi i drugima, ono sto se ne vidi na nasem zvanicnom licu, vidi se na slici. Slika je nasa prava, ali skrivena stvarnost. Sto manje covek lici na svoju sliku, manje postoji."

Pa znam, ali u drugu ruku nudi neki beskrajan zivot.
    Nemojte mi sada samo reci da je svaki ispunjeni zivot beskrajan, ovde sam mislila cisto fizicki, oslobodjen boli, patnje, starenja... to je dobio Dorian sa tom slikom i na njemu je bilo da odluci kako ce da je upotrebi. On je ipak bio smeran momak na pocetku i imao je svoje vrline.

Obećava
    Učlanjen
    07.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Citat Original postavio mishica
    "Jooj, nemoj tu sliku za sebe. Slika Dorijana Greja je metafora o narcizmu. Druga verzija mita o Narcisu. Sve ruzno sto ucinimo, a izbegavamo da priznamo sebi i drugima, ono sto se ne vidi na nasem zvanicnom licu, vidi se na slici. Slika je nasa prava, ali skrivena stvarnost. Sto manje covek lici na svoju sliku, manje postoji."

Pa znam, ali u drugu ruku nudi neki beskrajan zivot.
    Nemojte mi sada samo reci da je svaki ispunjeni zivot beskrajan, ovde sam mislila cisto fizicki, oslobodjen boli, patnje, starenja... to je dobio Dorian sa tom slikom i na njemu je bilo da odluci kako ce da je upotrebi. On je ipak bio smeran momak na pocetku i imao je svoje vrline.
    Zivot je imala slika, a Dorijan je imao ono sto je video na tavanu. To znaci prevesti sebe zednog preko vode. Dozvoliti laznoj slici da zauzme nase telo.

Guest

Podrazumevano

E pa nismo se razumele, ja sam odmah rekla da me slika Doriana Greja plasi (naravno, sve ono sto ona nosi u sebi) ali ideja, sama ideja...nemoguce da je samo meni privlacna

Obećava
    Učlanjen
    07.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

E pa nismo se razumele, ja sam odmah rekla da me slika Doriana Greja plasi (naravno, sve ono sto ona nosi u sebi) ali ideja, sama ideja...nemoguce da je samo meni privlacna
    Ma nije samo tebi. Znam jednog doktora Faustovica, radi na Geteovom institutu, koji je fasciniran idejom. Ima danas puno pristalica, tzv. YAPI-ja. Salim se, naravno. Znas li da postoje celije koje su besmrtne? To su celije raka. Nikada ne bi umrle prirodnom smrcu, da ih nesto ne ubije, ili ne pojedu svog domacina, pa ostanu bez hrane. Ne znam zasto sam ovo ispricala, ali, ne skodi...

Guest

Podrazumevano

"Znam jednog doktora Faustovica, radi na Geteovom institutu"

Eto vidis!
    Pa da li je malo pisano o besmrtnosti u knjizevnosti, i o tamnim stranama nase duse?

Obećava
    Učlanjen
    07.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

"Znam jednog doktora Faustovica, radi na Geteovom institutu"

Eto vidis!
    Pa da li je malo pisano o besmrtnosti u knjizevnosti, i o tamnim stranama nase duse?
    Sliku svoju ljuubiiiiim
    Sapcem svoje imeeeeee
    Vetar nosi reeeci(reci naseg pravog Ja)
    Ne zaboravi meeeee. :wink:

Učlanjen
    18.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    184

Podrazumevano

Ta me slika plasi, ali bih beskrajno lagala da kazem da je ne prizeljkujem za sebe.

"U ovom svetu najbolje prolaze ružni i glupi. Oni mogu mirno da sede i da bezbrižno posmatraju igru. Ako ne znaju ništa o pobedi, oni su bar pošteđeni saznaj o porazu."
    Vajld
    Ehhhhhh...
    Pa Vajld je jednom izjavio:"Ja ružnoću smatram nekom vrstom bolesti, a bolest i patnja kod mene uvek izazivaju gnušanje."

Aktivan član
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Reputaciona moć
    62

Podrazumevano citala...

.......

Učlanjen
    18.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    184

Podrazumevano

mozda sam temu trebao nazvati Oskar Vajld
    jer sam zaboravio da spomenem jos jedno njegovo dijelo
    The Importance of being Ernest

Učlanjen
    18.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    184

Podrazumevano

takodje da dam svoje misljenje
    mislim da je "Slika Dorijana Greja" jedna od kritika esteticizma, ipak je Vajld jedan od rodonacelnika dekadentizma

Guest

Podrazumevano

"The Importance of being Ernest"

Mislim da ce nam se Ernest polaku uvuci u ovu temu iako nije u naslovu, mogli bi se mozda podsetiti i njegovih bajki, "Slavuj i ruza", "Srecni Princ"...

Početnik
    Učlanjen
    22.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Oscar Wild- Slika Dorijana Greja

Mislim da "slika o nama" vidljiva je,samo, na nama samima,u ovom trenutku.Kakvi smo "bili" nekad to ostaje zabelezeno na platnu, fotki i u nasem secanju.Slazem se sa citatom "Sto manje covek lici na svoju sliku, manje postoji".
    U knjizi je napravljen paradoks sto se tice Dorijana i nj. slike, ali upravo u tom paradoksu lezi istina o narcizmu.

Početnik
    Učlanjen
    16.12.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Intentions

Vajldove 'Namere'su mnogo bolje od Dorijana.Nije ga bas lako razumeti,al'opet ne privlachi,mene bar ne...

Učlanjen
    18.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    184

Podrazumevano

NAmere jesu dobre ali mislaim da Dorijan Grej zasluzuje prije post ovdje

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    197

Podrazumevano

Knjiga je jedna od meni omiljenih,pravo remek-delo.
    Govori da nema svrhe bezati od svojih losih osobina i
    da takav besmrtan zivot nista ne znaci.
    Inace,Oskar Vajld jeste bio u jednom delu svog zivota i gej,ali je bio genijalan covek.

Početnik
    Učlanjen
    04.02.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Dorijan Grej

knjiga kojoj se s vremena na vreme vracam...jedna od najboljih...duboka i promisljena...svi smo mi Dorijan Grej...Sami ,ponekad iskrivljeni ,oholi nadasve...preporucujem toplo Divljeg

Početnik
    Učlanjen
    22.05.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Oskar Vajld - Slika Dorijana Greja

A sta mislite o filmovima?

Veoma poznat
    Učlanjen
    17.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    144

Citat Original postavio Joy&fun Pogledaj poruku
    Ma nije samo tebi. Znam jednog doktora Faustovica, radi na Geteovom institutu, koji je fasciniran idejom. Ima danas puno pristalica, tzv. YAPI-ja. Salim se, naravno. Znas li da postoje celije koje su besmrtne? To su celije raka. Nikada ne bi umrle prirodnom smrcu, da ih nesto ne ubije, ili ne pojedu svog domacina, pa ostanu bez hrane. Ne znam zasto sam ovo ispricala, ali, ne skodi...

Geteov " doktor" je prodao dusu nekom obicnom, ruznom djavolu, a mi je danas prodajemo besomucnim kupovinama raznih kozmetickih preparata,tretmana,vezbanjem "hollywood smile" sa izbeljenim zubima,osmeha koji sustinski ne znaci nista.Niti je stvarno srecan onaj koji se smeje, niti je iskren osmeh upucen onome koji ga gleda. Sve je to poza, pojavno..sustina nikoga ne interesuje,sustina je bolna i ruzna. Koga stvarno zanima kako si kada ti uputi to pitanje? Trazi se samo osmeh i banalna fraza kojom ces formalno potvrditi ono sto sagovornik vec ocekuje-da si dobro.

Najnovija Faustova kupovina je kod modernih djavola tipa : "Lancome", "Dior", "Vichy"...Jase Faust i dalje kroz noc, ali ne na konju, vec u jumbo-jetu svetim modnim trouglom Milano-New York - Paris.A, mi ..gladne i pale duse..cekamo najnoviji eliksir kojim cemo sto duze sacuvati lepotu i mladost.

Početnik
    Učlanjen
    16.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Sviđaju mi se izreke Oskara Vajlda.Omiljena : "Moda je toliko ružna da se menja svaka 3 meseca."

Slične teme

1. Dr Ralf Vajld: Kosovo nije država
    Autor strawbbery_city u forumu Politika
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.04.2009., 14:35
  2. Oskar Savić
    Autor Lizard u forumu Muzika
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 24.03.2009., 22:07
  3. ...oskar za glumu...
    Autor Зоки u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 16