Virtual PC Problemi

snejks

Elita
Poruka
17.871
Virtual PC , je jedan od retkih free programa koje je Microsoft pustio na tržište . On služi da bi se testirali operativni sistemi , kako starijih tako i novijih generacija , kako microsoftovih tako i u zadnje vreme i linuxa . Koristeći ovaj program možete doći do saznanja o radu raznih operativnih sistema , o načinu njihove instalacije i o radu tih istih operativnih sistema , o particionisanju diskova , o načinu rada sa raznim programima za reparaciju diskova. Široka je paleta novih saznanja do kojih možete doći njenom upotrebom , izbegavajući pri tom stalno reinstalisanje celog računara .Virtual PC se instalira kao i svaki klasičan windows program , njena upotreba je izuzetno laka i jednostavna kao maltene rad bilo kojeg multimedijalnog plejera . Možete ga koristiti da testirate razne programe instališući prvo OS pa zatim i program koji želite da koristite , zatim za surf ne strahujući da će vam virus uništiti operativni sistem , jer čak i da vam uđe virus u virtuelni OS , njega je barem lako obrisati sa hard diska bez straha da će se raširiti po osnovnom operativnom sistemu i postaviti drugi operativni sistem.
Link za download možete potražiti na zvaničnom sajtu Microsofta , trenutna verzija je Virtual PC 2007. Inače program toplo preporučujem svima.

Toliko o uvodu a sada moj problem:
Sinoć sam instalirao na Virtual PC 2007 , Novel SUSE 10 , linux kako u GNOME tako i u KDE okruženju. Inače sama instalacija je jednostavna , pri pokretanju virtual PC-a napravite novi virtuelni hard (VMC) disk negde na svom računaru nazovete ga kako želite recimo ja sam napravio dva komada i nazvao ih suse gnome i suse kde . zatim pokrenete virtualnu pc sa tog diska i u cd uređaj ubacite instalacioni bootabilni disk od SUSE linuxa (moj je na 5 cd-ova , sa svim pratećim programima) , virtualni PC se ponaša kao pravi pc sa praznim hard diskom , tako da je instalacija SUSE 10 bila izuzetno jednostavna , instalacija sve radi sama , i kreiranje svap particije i glavne particije na vama je samo da klikćete mišem kada je potrebno na uobičajene stavke "I Agree" i "next" , inače za svaku pohvalu je SUSE jer imate mogućnost da celu instalaciju OS ispratite na srpskom jeziku , sam traži da menjate instalacione diskove kada treba tako da nemožete nikako da pogrešite pri njoj , jedino mesto gde treba da pazite i pamtite šta radite kada vam bude tražio da upišete root šifru , i da kreirate korisnika , sve ostalo on sam radi automatski . program izuzetno lepo reaguje i sve na njemu radi kako treba sem tri stavke.
1. nije prepoznao suond blaster za zvuk
2. nemogu da ga nateram da ode na internet (Virtual PC koristi kao NAT shared netvorking)
3. nikako ne mogu da ga dodam na postojeću mrežu a već recimo imam 3 windowsa umreženih sa virtual PC-a preko NAT-a i svi pristupaju internetu

I još jedno pitanje na kraju , probao sam da stavim Beatrix Linux i Kubuntu ali mi se instalacija prekida negde na pola , dali postoji neko rešenje u vezi toga?
 
E yebiga, rado bih ti pomogao ali sam na totalno drugoj ljuto zavadjenoj (windows) strani.. :)

A lepo sam ti govorio, predji potpuno na Windows i mogao bi na net, video bi kompjutere umrezi, imao bi lep zvuk i ne bi bilo prekida instalacije.. :) :)
Al' ne, moj drug snejks voli da se pati...
 
Kako ne radi? Koja je tačno verzija SuSe Linux-a i kako ti je konfigurisana mreža? Instalirao više puta SuSe i sve je radilo bez ikakvih problema, ma da su verzije 9 i 10.1 i VMware a ne Virtual PC, ali bar što se tiče mreže to ne bi trebalo da predstavlja neku bitnu razliku.
 
Mora da radi. Udji u konzolu i proveri stanje trenutno kako je mreza podeshena, kako beshe ide malo sam umoran kod windows-a ti je ipconfig, kod linuxa je ifconfig, ali moras da se prebacish na su pa root lozinka, da bi video to sve. Dakle moze, isprobano je i vec je radjeno na tome principu.
U virtual PC podesi da ti radi name adress translation na jednoj od virtual machina sa kojom idesh na internet, bilo da je linux distribuca ili neka verzija windows-a, shta vec.
 
Ajde probaj pa ako zapnesh pomocice ti neko do nas. Videces da je jako jednostavno. Usput skokni do Microsoft sajta, tamo ces pronaci noviju verziju Virtual PC 2007 sa jako dosta poboljsanijim opcijama ujedno i vecom podrskom za Windows Vistu, oko 30 megabajta je.
 
Codemaker , ma znaaaam al al šta ću kada volim da se igram :)
BojanP jednostavno ne uspevam da ga isteram na net , neznam ni sam zašto a u isto vreme svi windowsi lepo rade i šljakaju kako po mreži tako i po internetu .
Dejane koristim najnoviju verziju Virtual PC-a tu što ima podršku i za Vistu , :) , podrazumeva se da je uključen NAT (sharing netvorking) na Virtual PC-u , Suse 10 je prepoznao i mrežnu karticu virtual pc-a , pa tek sada mi nije jasno zašto neće na internet, neznam da nije možda problem u Firewal-u SUSE-a .
BojanP skinuo sam i instalirao sam WMvare plejer ali mi nije hteo da mi otvori vmc disk od Suse 10 , navodno ne vidi boot.ini fajl na njemu , dok u isto vreme windowse sve redom otvara ali dosta sporije nego Virtual pc i takođe dosta sporije i rade ti windowsi na njemu.
Da treba da vam se izvinim što se tek sada javljam jer imam strahovito mnogo posla danas i sada sam tek ugrabio malo slobodnog vremena da pogledam postove. sutra ili tek kasno uveče večeras ću imati malo vremena da se ozbiljnije pozabavim opet sa svim ovim.
 
Codemaker voli da preinstalirava svako malo, ocigledno, LOL

Snejks, mani se virtuel PC-ja, ako zels virtuelnu masinu, onda VMWare. Inace, moj savet ti je da obrises sve particije i lepo uradis clean-install SUSE-a 10.2, i neces vise imati problema sa mashinom. Uzgred, ako imas recimo neki athlon 1.2, delovace ti ka P4 pod windowsom, sto se tice brzine.
 
Beli0135 nediraj Codemakera , jasno!!!
Neću raspravu tipa linux vs windows , lepo sam napisao da je VMware dosta sporiji od virtual PC-a i stojim u potpunosti iza te svoje izjave jer sam otvarao vmc diskove i pod wmware plejerom . Nemam nameru da bih testirao nešto i neke programe da brišem sve particije i da instaliram linux kao osnovni sistem , nemam ja ni sada problem sa mašinom , uzgred budi rečeno imam semprona 2800 + 64 bit AM2 , i šta god da radim i koji god da je OS na njemu on bi leteo i kao i sada upravo , i radio kao sat!
 
Za SuSE nisam za tim kompom pa cu na slepo, znachi ovako, idi u njegovo control panel Yast tamo udji u network i pronadji tu karticu koja ce ti raditi kao izlazak na internet, eth0 verovatno. U njoj podesi da povuce IP adresu, znaci namesti da dobijas od dhcp-a. Iskljuci tu virtuelnu masinu. Konektuj se na internet sa svoga racunara. i pokreni opet virtuelnu masinu.

Poslushaj @Beloga, dao ti je dobar savet, ujedno i VMware je besplatan, stim sto imash raznovrsniji izbor. Smatram da je virtuelizacija buducnost.
 
Nije tu samo problem sa izlaskom na Internet već sa izlaskom na mrežu uopšte obzirom da ne može da se doda ni na postojeću mrežu. Da sačekamo da@snejks kaže da li se koristi DHCP ili je statičko dodeljivanje IP adresa i da li uopšte bilo šta može da pinguje iz SuSe-a sem lokalne mrežne kartice.
 
Pa nek konfigurishe sambu za windows mrezu, @Boki.
Za dhcp mogao je odmah na ifconfig da pogleda jel masina dobija neku adresu iz komande linije. Ako dobija adresu a nema i dalje internet, onda je problem u integrisanom windows firewall-u, ili nekom drugom software-skom firewall-u, mora da odblokira Virtual PC. Isto nije loshe napomenuti i da udje u properties svoje konekcije zatim network, i ukljuchi Virtual Machine Network Services.
 
H'm, da. :D
Pa to je problem kod Linuxa kod njega se drugachije podeshava mreza kada se pristupa Windows-u. Dok je za izlazak na internet dosta jednostavnije, ako ne uvuchemo u prichu dial-up. Drugo je kod Xperience-a, ubacish mu 2/3 kartice iz properties, podignesh 2/3 system-a, konfigurishsesh za svaku karticu neke prizvoljne adrese razlichitih subnet-a, i to radi kako treba.
 
Ne pričam o podešavanju da bi se iz Linuxa pristupalo Windowsu i obrnuto. Ovde je reč o najobičnijem pingu koji mora da radi sa bilo kojim računarom na kome je instaliran TCP/IP protokol. Konfiguracija TCP/IP protokola ne bi trebalo da bude neki veliki problem.
 
E da vam se javim sada sam probao da čačkam yast , i došao do toga da po defaultu dhcp nije instaliran na linuxu i još nešto nisam nigde našao mogućnost da isključim ceo firewal iz igre. Prvi pokušaj instalacije DHCP-a je propao pošto nije prepoznao cd koji je tražio a ja sam mu dao baš taj koji treba.
 
Ne pričam o podešavanju da bi se iz Linuxa pristupalo Windowsu i obrnuto. Ovde je reč o najobičnijem pingu koji mora da radi sa bilo kojim računarom na kome je instaliran TCP/IP protokol. Konfiguracija TCP/IP protokola ne bi trebalo da bude neki veliki problem.
/etc/init.d/network restart ? :D

Hm sta bi onda moglo da bude ako nece ping. Probably firewall.
Nek napravi dva linka za disable i enable firewall pa neka proba onda ping.
/sbin/susefirewall2 start
/sbin/susefirewall2 stop

Za net, chak mislim da moze da naidje problem ukoliko nije napisao Domain Name servere provajderove. To moze iz Windows-a da sazna na ipconfig slash all.

Sad mora da ga opravi inache ne prestajemo. :D
 
snejks:
E da vam se javim sada sam probao da čačkam yast , i došao do toga da po defaultu dhcp nije instaliran na linuxu i još nešto nisam nigde našao mogućnost da isključim ceo firewal iz igre. Prvi pokušaj instalacije DHCP-a je propao pošto nije prepoznao cd koji je tražio a ja sam mu dao baš taj koji treba.

Ne to bre, si lud! :D
Idesh u Yast, odesh u network devices, odesh na Network Card, tu nadjesh svoju karticu koju ces koristiti za internet i intranet, odesh na edit, i izaberesh Automatic Adress Setup (via DHCP). Za gashenje firewall imash gore komande koje da koristish, i obavezno izaberi da izvrshavash komandu kao Admin (su).
 
Uh sve probo , one komande što si mi dao za isključivanje i uključivanje firewala jednostavno ne funkcionišu ni kao linkovi za aplet ni kao linkovi , podesio opet karticu na dhcp, konfigurisao Sambu na lokalnu mrežu ništa ne vidi, probao komandu ifconfig po skoro svim terminalima svuda mi izbacuje da je komanda nepoznata . :( ????????????? a i ja sam izgleda umoran od svega :(
 
ifconfig bi trebalo da radi... Verovatno $PATH ne sadrži tu putanju - su root, pa onda probaj...
(A little bit OT: Pre nekoliko dana neće mašina pod lindžom da mi izađe na net. Proverim maske, proverim sve živo - netje, pa netje... Skontam da je problem do DNS servera, jer IP prikazuje OK. A iste DNS-ove koristim pod Win-om bez problema... Uzmem dump od Etheral-a -> ima neki problem sa checksum-om kod DNS request-a... D'oh! Razbijam glavu nekoliko dana... I pre neki dan, samo od sebe, proradi... Naravoučenije - snejks, na spavanjac, pa sutra udri dalje :)
 
Inače našao sam gde je : "/sbin/ifconfig"na ovo kada ukucam u terminalu reaguje , sada sam mu startovao sve servise što se netvorka tiče , dao mu statičnu adresu itd. sada ću još jednom da proverim pa ako ništa neide onda na spavanjac :)
 
Ne ne.. pazi ovako.. imam SuSE i kubuntu na VMWare na poslu (tamo je XP). ostavis da je standardno, bez NetworkManagera, ifup, i stavis statican IP. Na VM-u treba da ti je namesten bridged NAT. To je sve sto ti treba.
Zapravo, ne znam kako pristupas net-u, ja imam ruter pa su mi sve lokalne adrese preko gateway-a... inace, ako ga nemas, mozes da namestis da je windows gateway, a na VM linuxu namestis da ide preko tog gatewaya.

Niakav DHCP ili iskljucivanje firewalla...
 

Back
Top