Kolika je nit koja deli ljubav od mržnje?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 73

Tema: Kolika je nit koja deli ljubav od mržnje?

Zainteresovan član Mit dunavskih rusalki (avatar)
    Učlanjen
    19.10.2006.
    Reputaciona moć
    45

Podrazumevano Kolika je nit koja deli ljubav od mržnje?

Baš i nije potreban neki poseban komentar ili objašnjenje ovom topiku, temi ili već kako ga ko zove.
    Pitanje je da li je ovo za romatiku?
    Razmišljah ovako.
    Ljubav je romantična. Mržnja nija. Medjutim oba su snažna osećanja, možda podjednako, mada sumnjam. Mislim da je mržnja intenzivniji osećaj.
    Kako sve ima svoje naličje tako ima i ljubav, onosno ono u njoj što bi smo nazvali romantikom.
    Dakle, mislim da nisam promašio temu.
    Kakva su vaša iskustva, vaši dozivljaji i razmišljanja. Imate li razumevanja, kada i za koga, i zašto?

Butterflies And Hurricane
    Guest

Smile Re: Kolika je nit koja deli ljubav od mržnje?

Citat Original postavio Mit dunavskih rusalki
    Baš i nije potreban neki poseban komentar ili objašnjenje ovom topiku, temi ili već kako ga ko zove.
    Pitanje je da li je ovo za romatiku?
    Razmišljah ovako.
    Ljubav je romantična. Mržnja nija. Medjutim oba su snažna osećanja, možda podjednako, mada sumnjam. Mislim da je mržnja intenzivniji osećaj.
    Kako sve ima svoje naličje tako ima i ljubav, onosno ono u njoj što bi smo nazvali romantikom.
    Dakle, mislim da nisam promašio temu.
    Kakva su vaša iskustva, vaši dozivljaji i razmišljanja. Imate li razumevanja, kada i za koga, i zašto?
    Mislim da mrznja moze prosteci samo iz ljubavi, i njena kolicina je upravo direktno srazmerna kolicini ljubavi koju smo osecali. Mrznja je vrlo opasno osecanje, jer mislim da je uvek nesvesno usmerena prema nama, a ne prema osobi koju svesno "mrzimo". Zato smatram da treba da se uradi sve shto je potrebno da isti osecaj nestane. A to bi valjda trebao da bude proces preboljevanja nekoga.

Učlanjen
    19.10.2006.
    Reputaciona moć
    45

Podrazumevano Re: Kolika je nit koja deli ljubav od mržnje?

Citat Original postavio Butterflies And Hurricane
    Mislim da mrznja moze prosteci samo iz ljubavi, i njena kolicina je upravo direktno srazmerna kolicini ljubavi koju smo osecali. Mrznja je vrlo opasno osecanje, jer mislim da je uvek nesvesno usmerena prema nama, a ne prema osobi koju svesno "mrzimo". Zato smatram da treba da se uradi sve shto je potrebno da isti osecaj nestane. A to bi valjda trebao da bude proces preboljevanja nekoga.
    U postavljenom kontekstu, da, u pravu si, proizilazi iz ljubavi, kao posledica, ili reakcija, i pitam se čega sve ne.
    Mržnja, koja proističe iz ljubavi, kakav je to poriv.
    Svako ima svoje iskustvo, svoju mržnju, kao i svoju ljubav. Neko je obuzdava, neko ne. Mislim na mržnu. Neko je traži u sebi, drugi je traže u drugom, sebe ne preispituju.
    Pitam se da li je mržna prema sebi samo usmerena prema nekom drugom, koga smo voleli ili baš zato što ga volimo ili što gaviše ne možemo imati, ili već šta god.

Eto, pitam se, koliko je književnih dela nastalo kao posledica prepoznavanja mržnje u sebi, odnosno ljubavi koja je uzrok mržnji. Koliko je napora bilo potrebno nadjačati sebe i ukloniti mržnju upravljenu prema nekom, pretočiti je u razmišljanje i spoznaju.

Guest

U postavljenom kontekstu, da, u pravu si, proizilazi iz ljubavi, kao posledica, ili reakcija, i pitam se čega sve ne.
    Mržnja, koja proističe iz ljubavi, kakav je to poriv.
    Svako ima svoje iskustvo, svoju mržnju, kao i svoju ljubav. Neko je obuzdava, neko ne. Mislim na mržnu. Neko je traži u sebi, drugi je traže u drugom, sebe ne preispituju.
    Pitam se da li je mržna prema sebi samo usmerena prema nekom drugom, koga smo voleli ili baš zato što ga volimo ili što gaviše ne možemo imati, ili već šta god.

Eto, pitam se, koliko je književnih dela nastalo kao posledica prepoznavanja mržnje u sebi, odnosno ljubavi koja je uzrok mržnji. Koliko je napora bilo potrebno nadjačati sebe i ukloniti mržnju upravljenu prema nekom, pretočiti je u razmišljanje i spoznaju.
    Mnogo...bash bash mnogooo...Mada i vreme tu igra odredjenu ulogu.

I mislim da se mrznja javlja kad smo povredjeni. I upravo zbog toga mislim da je mrznja usmerena svesno prema nekom drugom, upravo podsvesna mrznja prema sebi. Mislim da je mrznja takodje direktno povezana sa osecajem krivice (opet prema sebi) i sujetom. Valjda izvuce ono najloshije iz nas. Ne znam....

Drugi oblik mrznje nikad nisam osetila...Mada je i ova moja , kratko opstala, jer je odmah prepoznata, i uklonjena.

Učlanjen
    19.10.2006.
    Reputaciona moć
    45

Mnogo...bash bash mnogooo...Mada i vreme tu igra odredjenu ulogu.

I mislim da se mrznja javlja kad smo povredjeni. I upravo zbog toga mislim da je mrznja usmerena svesno prema nekom drugom, upravo podsvesna mrznja prema sebi. Mislim da je mrznja takodje direktno povezana sa osecajem krivice (opet prema sebi) i sujetom. Valjda izvuce ono najloshije iz nas. Ne znam....

Drugi oblik mrznje nikad nisam osetila...Mada je i ova moja , kratko opstala, jer je odmah prepoznata, i uklonjena.
    Bez laskanja, delim tvoje mišljenje, ili hajde, imamo identične stavove. Voleo bih da čujem i nekog ko drugačije misli.
    Eto, svoj odnos prema onom prema kojem bih uobičajeno trebao da po opisanom scenariju uputim određenu kolicinu mržnje, upucujem razmišljanje i odgonetanje svih apekata, na svoj način naravno, tražeći izgovore, kako bih razumeo.
    Na koncu primetim da su moji stavovi pristrasni, da osobu koju bih trebalo da mrzim, razumem i shvatam, opravdavam.
    Time sam i ja smiren i u stanovitoj ravnoteži, bez ljubavi ali i bez mržnje, povređen možda, izdan, sve jedno, ali bar bez razdirućeg negativnog naboja.
    Elem, pošto sam osvedočeni skriboman, sve to stavljam u komp, te iz svega toga proizađe nešto pozitivno i trajno.
    Još samo da se vidimo na sajmu knjiga ove godine

Ističe se giska_sa (avatar)
    Učlanjen
    13.09.2006.
    Pol
    muški
    You better stay away from Copperhead Road
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    65

Tanka je linija što spaja i razdvaja....

Početnik
    Učlanjen
    15.03.2007.
    Reputaciona moć
    0

Ljubav i mrznja dva magneta. Valjda jedini plus i minus koji se uzajamno preplicu, dodiruju. Mrznja kao posledica neostvarene ljubavi nastaje iz nemoci. U tom smislu mrznja ne moze postojati bez ljubavi zavisna je od prve...ljubav naprotiv, ona ostvarena, je na potpuno suprotnom polu. Jedini tren njihovog preplitanja je onda kad ljubav prestaje biti...

Elita SANDRINAbg (avatar)
    Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Dedinje,Лика дала седам Генерала и Јованку за Тита Маршала
    Reputaciona moć
    0

Kako sam trenutno u svezem i akutnom prebolevanju te osobe, brzo mi se smenjuju te emocije...od jos uvek nekakve vrste " ljubavi", dal' svesno i uzrokovano nekom provokacijom, il' sasvim nesvesno, upadam u zamku mrznje, prema istoj...

Rastrze me, sto su intervali dveju sasvim suprotnih emocija, cesti i to je najbolnije...nadam se da je to tek trenutno, tj dok je akutno i sveze...da duze potraje, ne bi se moglo izdrzati :-?

Idem cak i u krajnosti...pocinjem da "mrzim" i njegov grad, naciju...sve sto je vezano za toga coveka...
    Nadam se da cu uspeti da se iscupam iz svega ovoga, jer sam i sama svesna da to ne vodi nicemu i da ne moze da mi donese nista dobro! :-?

Učlanjen
    19.10.2006.
    Reputaciona moć
    45

Eto, de[ava se da svi sagovornici imaju skoro identičan pogled na temu. Razlike su tako male, iskustvene, rekao bih.
    Mada, mene više interesuju oni tanani porivi, oni unutrašnji porivi, taj psihološki, mentalni odnos prema sopstvenom grehu, odnosno sopstvenoj mržni. Da li je to, na primer nemoć, razočarenje, bilo kakav drugi osećaj. I naravno, interesantno je pratiti i svoj, kao i tudj sled misli, oni tananih preliva kada se iz ljubavi radja mržnja. Dakle geneza svega toga.
    Eto, ovde postoji jedna tema, koju sam također ja otvorio. Ljubavni slučaj... To je moj pokušaj da sa muškog aspekta procenim i analiziram žensko pojmanje ljubavi i mržnje. Moj pokušaj da razumem.
    Predpostavljam da će te moći da zaključite, ukoliko budete čitali, da u mojem tekstu nema mržnje, da postoji pokušaj razumevanja i shvatanja, bez obzira što nisam mogao prihvatiti mnoge stvari, a koje će te imati prilike i pročitati ukoliko budete istrajni.
    I verujem da prepoznavanjem sebe i svojih akcija, tudjih interakcija, otkrivamo i druge i sebe, i tako postajemo bolji.
    Pozdrav svima
    Mit

Guest

Još samo da se vidimo na sajmu knjiga ove godine
    Dolazim na sajam sigurno... ...

Elita Kad_LupimLupim (avatar)
    Učlanjen
    31.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    250

Romanticni mogu da budu momenti, a ne ljubav
    Realno...

Guest

Citat Original postavio Kad_LupimLupim
    Romanticni mogu da budu momenti, a ne ljubav
    Istina KLL...bash dobro receno....

S tim shto se do ljubavi dolazi vremenom...a grade je pored ostalih stvari i sitnice...kao shto su romantichni momenti...od ovoga moze da se napravi citava foilozofija...

Učlanjen
    19.10.2006.
    Reputaciona moć
    45

Dolazim na sajam sigurno... ...
    Na moju promociju ili inače ili da se vidimo :wink:

Guest

Na moju promociju ili inače ili da se vidimo :wink:

Pa iskreno...posle zadnjeg posta koji si postovao na ovoj drugoj temi...definitivno se vidimo na tvojoj promociji....

Fascinantno mi je kako si ushao u zensku psihu...pozz...

Iskusan Silent Bob (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Posle sajma ima da uđe još negde osim u psihu...

Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Istina KLL...bash dobro receno....

S tim shto se do ljubavi dolazi vremenom...a grade je pored ostalih stvari i sitnice...kao shto su romantichni momenti...od ovoga moze da se napravi citava foilozofija...
    I samo bih dodala...tipicna zenska misao...na zalost! :? :wink:

Primećen član eldarion (avatar)
    Učlanjen
    07.11.2006.
    Pol
    muški
    Man on the Silver Mountain, from place of snow and ice where rule good price
    Reputaciona moć
    47

Razlika izmedju ljubavi i mrznje je ista kao i izmedju genijalnosti i ludila...

Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio eldarion
    Razlika izmedju ljubavi i mrznje je ista kao i izmedju genijalnosti i ludila...
    ili, pre slicnost... :smile:

Zainteresovan član Feta Podouri (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

U knjizi koja se zove ''Postanje'' I stvori Bog čoveka po obličju svojemu, po obličju Boižijemu stvori ga.
    A potom, kako stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, osmog dana dunu mu u nos duh života: i posta čovek duša živa. I nasadi Gospod Bog vrt u Edemu na istoku; i onde namesti čoveka kojega je stvorio, da ga radi i da ga čuva. I zapreti Giospod Bog čoveku govoreći: jedi slobodno sa svakog drveta u vrtu ali sa drveta od znanja dobra i zla, sa njega ne jedi jer u koji dan okusiš sa njega, umrećeš.
    I reče Gospod Bog: nije dobro da je čovek sam, da mu načini druga prema njemu. I Gospod Bog pusti tvrd san na Adama; te zaspa; pa mu uze jedno rebro, i mesto popuni mesom. I Gospod Bog stvori ženu od rebra koje uze Adamu i dovede je k Adamu. A Adam reče: sad eto kosti od mojih kosti, i telo od mojeg tela, i duh od moga duha. Neka joj bude ime čovečica jer je uzeta od čoveka. Za to će ostaviti čovek oca svoga i mater svoju i prilepiće se k ženi svojoj i biće dvoje jedno telo.

I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog: rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svega zverinja što se miče po zemlji. I još reče Bog: evo, dao sam vam sve bilje što nosi seme po svoj zemlji, i sva drveta rodna koja nose seme; to će vam biti za hranu. a svemu zverinju zemaljskom i svima pricama nebeskim i svemu što se miče na zemlji i u čem ima duša živa, dao sam svu travu da jedu. I bi tako. Tada pogleda Bog što je stvorio i gle, dobro beše veoma. To je postanje neba i zemlje, kad postaše, kad Gospod Bog stvori nebo i zemlju.

Ali zmija beše lukava mimo sve zvijeri poljske....
    Nastavak je dobro svima znan te ge ne treba pripovedati i o njemu posebno podučavati.

Čovek i čovečica spoznaše dobro i zlo, i stekoše žeđ za znanjem i spoznajom. I raspoltiše se i više ne bejahu jedno telo i jedna duša, jer, seti se, Gospod Bog je čoveku u nos udanuo dah života te ovaj postade duša živa. I seti se još da Gospod Bog na dade i život i duh života stvarajući je od rebra Adamovog.
    Tražiše se eonima čovek i čovečica da se spoje u duh jedan živi i telo jedno, i retko se pronalaziše. I zaboraviše čovek i čovečica zašto traže ono drugo. I omraza zavlada jer ni čovek sebe ne spoznaje više, kao što ni čovečica sebe ne spoznade više. Ne znaju ni ko su ni šta su, ni ko ih stvori, ni zašto, ni kako.
    I još manje čovek čovečicu razume kao čto ni čovečica čoveka ne razume. I tako lutaju zemljom čovek i čovečica remeteći sklad koji je Gospod Bog šest dana stvarao i kojim je bio zadovoljan.

I bi dan u kojem čovek spozna sebe i spozna čovečicu i omraza u njemu nesta.
    I ne desi se da čovečica spozna sebe i čoveka. I čovečica iz omraze ubi čoveka i ''Mit dunavskih rusalki'' i njegova pouka o spoznaji umreše skupa.
    I žena ne spozna u oholosti i besu svome da uistinu ubi i sebe ubistvom čoveka.

Početnik FLnancy (avatar)
    Učlanjen
    10.02.2007.
    Reputaciona moć
    0

Dobra je ova prica. Stvari su se jos vise iskomplikovale zato sto su se covek i covecica stvarno namnozili.
    mrznja se verovatno kod svih javlja kao posledica neostvarene ljubavi, kao npr. kada najiskrenije dajemo sve od sebe, a onda jednog dana shvatimo da smo zauzvrat dobili smo laz, prevaru, iluziju. Onda je pitanje da li cemo dozvoliti da nas mrznja jos vise degradira (jer kao sto je vec rekla B&H mrznja je ustvari nesvesno usmerena protiv onoga ko mrzi) ili cemo skupiti svu snagu koju imamo u sebi da priznamo poraz i izdrzimo bol koji to nosi i onda da nastavimo svoj zivot u nadi da negde ipak postoji ljubav za nas. Nazalost, imam utisak da je sve manje jakih ljudi, da je slabost ta koja ih orjentise ka promiskvitetu, koja ih pretvara u emotivne invalide nesposobne za ljubav, za romantiku. Za ljubav je potrebna hrabrost. Sve manje Heroja, sve manje pravih ljubavi. A sta ce biti sa hrabrim zenama, onim sto ne ubise coveka?

Primećen član eldarion (avatar)
    Učlanjen
    07.11.2006.
    Pol
    muški
    Man on the Silver Mountain, from place of snow and ice where rule good price
    Reputaciona moć
    47

Citat Original postavio SANDRINAbg
    ili, pre slicnost... :smile:
    Ja sam mislio na onaj jedan korak...
    Al dobro...moze se reci i daljina i blizina...
    Pozz!!!

Učlanjen
    15.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio FLnancy
    Dobra je ova prica.
    .... Za ljubav je potrebna hrabrost. Sve manje Heroja, sve manje pravih ljubavi. A sta ce biti sa hrabrim zenama, onim sto ne ubise coveka?
    Ovo je biblijska priča, a da je dobra, pa, ko zna, ali da je poetična i istinita, definitivno. :wink: :-) doduše malo je i pridodato, tek da se ukaže na pogubnost mržnje jer ubija sve oko sebe. :-| :shock:
    Ali, čemu očaj, i taj skepticizam. Glavu gore.
    Ma, sve prave ljubavi su tužne... ko beše to ispevao,... onaj Balaševiž Đoče?
    Ma to je samo u pesmi, a ponekada i u životu, mada, ko ne traži biće pronađen jer ko traži neće naći osim nespokoja.

Učlanjen
    10.02.2007.
    Reputaciona moć
    0

Skepticizam u ovom slucaju nije stav, vec vise osecanje koje verovatno ponekad i u nekoj meri ostane iza ljubavi i mrznje, hteli mi to ili ne.
    Mada, ja ipak ne verujem ili ne zelim da verujem da su sve prave ljubavi tuzne, cak me ta recenica uznemirava, dozivljavam je kao verbalni napad na nesto najvrednije, kao osporavanje licnih prava, mozda je blesavo ali stvarno izaziva neku vrstu besa. Iskreno hvala na recima ohrabrenja.
    A uvezi debljine niti, sigurno da ima veze i sa tim koliko smo u stanju da osudimo i prezremo, odnosno koliko smo u stanju da razumemo postupke i osecanja drugih; empatija je verovatno kljuc ljudskih odnosa, samo se ponekad pitam da li je ona dar ili prokletstvo i da li se vecim delom stice ili je to nesto sa cime vecim delom se radjamo.

Učlanjen
    10.02.2007.
    Reputaciona moć
    0

Feta Podouri? nesto bih da pita ako je uredu, AKO NIJE UREDU IZVINJAVAM SE. Nik me podseca na jedan mit koji sam nekad negde cula ili procitala, ali zaboravila, a slicno bi se zvalo to mitsko bice, ali nisam sasvim sigurna jer mi se neka slova ne slazu, bar u vrijanti koju ja znam, pa sam htela da pitam da li je to ime mitskog bica ili sam se ja nesto zabunila?

Učlanjen
    15.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio FLnancy
    Feta Podouri? nesto bih da pita ako je uredu, AKO NIJE UREDU IZVINJAVAM SE. Nik me podseca na jedan mit koji sam nekad negde cula ili procitala, ali zaboravila, a slicno bi se zvalo to mitsko bice, ali nisam sasvim sigurna jer mi se neka slova ne slazu, bar u vrijanti koju ja znam, pa sam htela da pitam da li je to ime mitskog bica ili sam se ja nesto zabunila?
    Ne, nema zabune. Avater pripada Mitu dunavskih rusalki. Mit dunavskih rusalki je ubijen mržnjom i nestao u dubinama dunavskim, tamo gde je nekada cvetala mitska civilizacija.
    Svaka sličnost je namerna. Oba nika postoje odavna i nisu se nikada krila i nikada nisu se skupa pojavljivala.
    Međutim, postoji mitsko biće koje se zove Feta ili Fata Podoury ili u mitologiji južnih slovena, to mitsko biće zove se: rusalka. Ali to nisu one vlaške rusaljke ili padalice. Mada postoje i vlaške rusalke, i dunavske, naravno. One imaju i drugih naziva kao vodne panenke, ili vodni panenky. Naravno ima i drugih naziva za njih, u zavisnosti od naroda koji ih je opisivao.
    Posebno su zanimljive rusalke iz klana s'Ynphynitis kao i iz kultnog reda, zaštitnica planinskih kamenitih kladenaca, Isi d'Orha kojem pripada i Katine Podoury ali i Romanica.
    O tome sam već pisao odavna.

Sada, nisam baš najsigurniji, da li si mislila na mit o rusalkama ili na Mit dunvskih rusalki. No manje je važno.
    Tek, dobila si par verovatno dragocenih informacija.
    Mit ili Feta Podouri

Slične teme

1. KOJA LJUBAV JE NAJJACA?
    Autor Mali čičak u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 158
    Poslednja poruka: 28.06.2008., 01:10
  2. LJUBAV KOJA ME UBIJA
    Autor madizi u forumu Romantika
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 30.04.2007., 12:59
  3. Ljubav koja unistava
    Autor Kiss_me u forumu Ljubav i seks