Afte

Ne zna se sta ih izaziva ali povezuje se sa padom imuniteta najcesce.
Prolaze spontano, mozete da stvaljate propolis na njih.
 
Upravo to i radim ili direktno na bolno mesto ili vodenim rastvorom.Pre sedam godina mi je problem bio izrazeniji i javljalo se po cetiri pet vecih i bilo je jako neprijatno.Posto su se javljale svake dve -tri sedmice konsultovala sam profesora sa stom.fakulteta i rekao je da koristim sprej Kenalog(mislim da se tako zove).Na svu srecu taj peiod je iza mene ali se sada opet pocelo da pojavljuje(po jedna na svakih mesec i po dana).To sa propolisom je meni palo na pamet ali mislim da zubari imaju nesto efikasnije.Svejedno,zahvaljujem!
 
I ja često kuburim, i meni se najdelotvornijim pokazao uljani rastvor vitamina E.

Našla sam na netu ovaj članak još poodavno, i ima baš korisnih saveta:

Prirodno lečenje dece
Piše: Vini Fred Konkling


Afte
Ukoliko ste ikada imali afte, onda znate kako se oseća vaš mališan koga su napale afte kada se trgne pri samoj pomisli na sok od pomorandže ili kada odgurne tanjir salate od svežeg voća.

Afte (aftozni ulkusi) su male crvene ranice s belom ili žutom kvržicom u sredini, koje se obično javljaju u ustima ili na desnima. One se javljaju kada kiseline koje se nalaze u ustima i enzimi za varenje izjedu nežno tkivo u ustima. Iz određenog razloga, neki nesrećni ljudi podložniji su izbijanju afti, koje obično traje četiri ili pet dana. Ove oralne ulkuse mogu da izazovu ili pogoršaju neke namirnice (o kojima će kasnije biti reči), stres, ili manje povrede u ustima i iritacija kože. Za razliku od herpesne groznice na ustima, afte se ne prenose sa jedne osobe na drugu.

Tradicionalni načini lečenja
-0 Isperite detetova usta. Dajte detetu da ispira usta toplom vodom češće tokom dana kako bi bila čista. Isitnite tabletu Tumsa ili Rolaidsa i nanesite prah na afte radi neutralizacije kiseline koja izaziva neprijatnost. Još jedna mogućnost: razredite jednu kašiku hidrogen-peroksida u polovinu šolje vode i dajte detetu da promućka ovaj rastvor u ustima radi dezinfekcije afti i bržeg isceljenja. NAPOMENA: Hidrogen-peroksid možete da koristite samo ako je dete dovoljno staro da možete da mu objasnite da ne treba da proguta rastvor.
- Kakav bol? Ublažite bol vodenim sladoledom, kockom leda ili anestetičkom tabletom za grlo. Ovi lekovi u načelu ne deluju dugo, ali donose brzo, privremeno olakšanje.
- Pratite šta se dešava u ustima. Afte može da pogorša unošenje koštunjavih plodova, kokosa, slatkiša i čokolade. Ove poslastice mogu da budu izazovne, ali objasnite detetu da one mogu da učine da se oseća još gore, a kod neke dece mogu čak i da izazovu pojavu afti. Kada vaše dete ima afte, izbegavajte da mu dajete voćne sokove, agrume i kiselu hranu, koja zaista može da izazove povredu kada dođe u kontakt s otvorenom ranom.

Prirodni lekovi
Svi niže navedeni prirodni lekovi mogu da se koriste kao dopuna konvencionalnim medicinskim sredstvima.

Ishrana i unošenje hranljivih materija
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta. Neki vitamini mogu da se koriste spolja.
- Izbegavajte ljutu, začinjenu i kiselu hranu koja može da iritira sluzokožu usta. Posavetujte dete da izostavi meksičku hranu i jako ljut čili, kao i paradajz i agrume koji mogu da budu kiseli.
- Neka dete uzima neki vitamin koji se koristi svakodnevno. Afte su dovedene u vezu sa nedostatkom nekih hranljivih materija, uključujući gvožđe i vitamin B12.
- Nanesite nekoliko uljanih kapi vitamina E direktno na aftu. Postupak ponavljajte nekoliko puta dnevno.
- Cink će ojačati imunološki sistem i ublažiti bol kod afti. Dajte detetu tabletu za grlo sa cinkom i objasnite mu da je prisloni na aftu dva ili tri puta dnevno.

Biljni lekovi
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
- Crni čaj sadrži tanin, astringentno sredstvo koje ima svojstvo da ublaži bol. Držite vlažnu vrećicu crnog čaja na afti po deset minuta dva ili tri puta dnevno.
- Koren sladića ima antivirusna i antibakterijaska svojstva i može da ublaži iritaciju kod afti. Napravite čaj od korena sladića i dajte detetu da mućka toplu tečnost u ustima jednom ili dvaput dnevno.

Preuzeto odavde:

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2000/11/21/srpski/F00112002.shtm
 
И ја сам имао исти проблем и решио сам га! Биле су јако упорне и неких месец дана сам био прекривен њима. Нема где их није било... а онда сам отишао до тржнице и купио кестења, узео тигањ и сипржио их! Нисам могао да их се заситим колико су ми пријали! За два дана од ЗилиоН афти на језику и слузокожи образа и испод језика, ниједна није остала! Претпостављам да је код мене био у питању недостатак неког од витамина којим је богат питоми кестен. У осталом, покушајте! Ако ништа друго, најешћете се кестења! И не заборавите да их засечете пре него што почнете са пржењем да вам не би експлодирали!
:per:
 
И ја сам имао исти проблем и решио сам га! Биле су јако упорне и неких месец дана сам био прекривен њима. Нема где их није било... а онда сам отишао до тржнице и купио кестења, узео тигањ и сипржио их! Нисам могао да их се заситим колико су ми пријали! За два дана од ЗилиоН афти на језику и слузокожи образа и испод језика, ниједна није остала! Претпостављам да је код мене био у питању недостатак неког од витамина којим је богат питоми кестен. У осталом, покушајте! Ако ништа друго, најешћете се кестења! И не заборавите да их засечете пре него што почнете са пржењем да вам не би експлодирали!
:per:

zanimljiva, i meni nadasve ukusna terapija..obozavam kestenje!
 
Jedina stvar koja mi je pomogla kad su afte u pitanju je sirutka (mlecna kiselina) od A.Vogela koja se razblazi vodom...;) provereno deluje..odlicno je za probavu, imunitet...probala sam svasta od propolisa i raznih cuda i dugorocno nista nije pomoglo...
 
Jedina stvar koja mi je pomogla kad su afte u pitanju je sirutka (mlecna kiselina) od A.Vogela koja se razblazi vodom...;) provereno deluje..odlicno je za probavu, imunitet...probala sam svasta od propolisa i raznih cuda i dugorocno nista nije pomoglo...

ovo je dobro i za jetru...
verovali ili ne predlozicu pacijentima svojim da probaju terapiju afti sa kestenjem i surutkom
 
ovo je dobro i za jetru...
verovali ili ne predlozicu pacijentima svojim da probaju terapiju afti sa kestenjem i surutkom

Kestenje obozavam ali mi nije posebno pomoglo..uostalom ne mozes citavu godinu kestenje da jedes....:lol: dok je sirutka skroz pristupacna...odlicna je i za gljivicu candida..itd...treba samo duze konzumirati...od jedne flasice moze da se vidi poboljsanje

:ok:
a-vogel-molkosan.jpg

P.s. Ne mora bas taj proizvod da bude, nesto sl. bar..:) dobrog je ukusa..
 
Kestenje obozavam ali mi nije posebno pomoglo..uostalom ne mozes citavu godinu kestenje da jedes....:lol: dok je sirutka skroz pristupacna...odlicna je i za gljivicu candida..itd...treba samo duze konzumirati...od jedne flasice moze da se vidi poboljsanje

:ok:
a-vogel-molkosan.jpg

P.s. Ne mora bas taj proizvod da bude, nesto sl. bar..:) dobrog je ukusa..

a gde ovaj proizvod moze da se nabavi i koliko kosta?
 
Kestenje obozavam ali mi nije posebno pomoglo..uostalom ne mozes citavu godinu kestenje da jedes....:lol: dok je sirutka skroz pristupacna...odlicna je i za gljivicu candida..itd...treba samo duze konzumirati...od jedne flasice moze da se vidi poboljsanje

:ok:
a-vogel-molkosan.jpg

P.s. Ne mora bas taj proizvod da bude, nesto sl. bar..:) dobrog je ukusa..

...jesi sigurna da je to surutka...surutka je groznog mirisa, nisam probala ali mislim da joj je tek ukus katastrofa... mozda mislis na "zgrozdani sir" - to sam probala i ukus je ok, u stvari i nema ukus... to moja baba pravi svako jutro i pije a nekad i mene natera jer me ubedila da je mnogo zdravo - baba ima skoro 90 a zivahna je ko devojcica...e sad, ja imam afte (seckali su mi meso oko umnjaka,i obraz mi je od njega stradao i pojavile su se afte)... kestenje nije problem al ta surutka jeste - ne bih da je pijem ...mozda si mislila na "zgrozdavi sir" a ne surutku...pitacu kako se tacno pravi, valjda se u mlako mleko sipa malo surutke i posle to popije
 
To je koncentrirana surutka...

"Molkosan® is a unique A. Vogel product. It is a fresh whey concentrate prepared according to a special lactofermentation process: Molkosan® is derived from whey, the bluish liquid oozing from curdling milk when proteins agglomerate to make cheese. Lactic ferments, added to the whey, transform lactose into lactic acid. Once fermentation is completed, the remaining proteins are removed. This liquid is then vacuum concentrated and pasteurized."

Bez mirisa je i kiselog ukusa...mesa se sa vodom...
 
...iz ovog sto si napisala to je to... u casu mleke se stave 2-3 kapi surutke kao kad se pravi sir, samo se to popije odmah dok jos nije proces zavrsen...samo je to koncentrovano...ali pravi se od svezeg, tek skuvanog mleka...pre cu naci to u apoteci nego sveze mleko
 
Često imam afte u ustima, te znaju biti bolne i neugodne. Ranije sam ispirala morskom vodom i jodom i sodom bikarbonom, svašta sam probala, ali bez velikog uspeha, sve dok mi prijateljica nije preporučila Imuneks Beta Glukan.
On mi pomaže u smanjenju bola i bržem procesu ozdravljenja. Dnevno pijem po tri kapsule. Prvo sam osetila lagano olakšanje i za par dana prošlo, ali nisam imala iritacije koje mi se uobičajeno javljaju.
Meni zaista pomaže, pa želim da to podelim, i sa ostalima koji imaju ovaj problem.
 
Zbog čega nastaju afte?

Iako nisu zarazne niti opasne za zdravlje, njihovo peckanje je vrlo iritantno. Zbog toga ih se i želimo riješiti što prije i na bezbolan način. Još malo teksta, prije nego vam predstavimo moguće rješenje za afte.

Afte nastaju zbog:

Genetskog faktora
Ozljede četkicom za zube, bombonom, grickalicama ili nekim drugim stranim tijelom
Nagrizanja začinjenom, kiselom ili vrlo slanom hranom
Hormonalne promjene i stresa
Nedostatka vitamina B i minerala poput željeza, cinka i folne kiseline
Pada imuniteta
Alergije ili kao posljedica nekih lijekova
Prirodni lijek za afte
 

Back
Top