inverzija

Misljenja sam da je emancipacija dosta odmogla zenama.
Pre su zene bile domacice, brinule se o deci i gotovo
A sada se od zene ocekuje i da bude sexy i da radja decu i da cuva decu i da juri karijeru
Sa druge strane zene su se poprilicno osamostalile tako da ne mroaju vise da trpe muskarca koji ih maltretira.
Ne znam za Srbiju ali u Holandiji recimo...% razvoda braka je oko 40% stim da je u Amsterdamu 70% sklopljenih brakova zavrsava razvodom.
Zene jednostavno mogu za sebe da zarade dovoljno, niko nikoga nece da trpi vise...muskarac zenu nikada nije ni hteo da trpi ali sada ni zena vise nece muskarca...
I pored toga mislim da je zenama sada teze nego pre pojave emancipacije/feminizma.
Nekada su se zene barem cenile...dok sada ni toga nema.
Naglasavam, pricam o zapadu, ne znam kako je u Srbiji, vec 10 godina ne zivim u Srbiji.
U Holandiji je ta emancipacija dosla do nekog maximuma, po meni barem
Plate muskaraca i zena su se izjednacile(10% samo muskarac vise zaradjuje)
Zene ne uzimaju muzevljevo rpezime prilikom udaje...
Poslovi u kuci se dele
Svako ima svoj bankovski racun
Sve se radi bukvalno pola-pola
Ako muskarac ima 2.000 platu a zena 1500(ili obrnuto) to ne znaci da zajedno imaju 3.500
Imaju fiksne troskove recimo 2.000 eura, on nece uplatiti na treci, zajednicki racun sa koga se skidaju fiksni troskovi vise jer ima vecu platu....ne, on ce uplatiti polovinu...dakle 1000 eura...i njemu ostaje vise za trosenje njego njoj(ili obrnuto)
Klinci ne placaju klinkama pice ni na prvom dejtu...svako placa sebi...nemaju to u sebi da moraju da se pokazu prema zenama...
U Srbiji je ipak mislim jos uvek drugacije, iako su srpkinjama puna usta emancipacije mislim da je to u srbiji jos uvek u samom zacecu
 
pa ne vidim da zene nesto jure karijeru
postoje i te
ali vise se rano udaju i radjaju decu
rekla bih da je to trend savremenog zapada i jos nema veze sa nama.Samo se prica o tome.
ipak,na kraju zena je samo zena pored svih tih nekih novih termina u nasem zivotu.
za emancipaciju ili uspesnost zene trebas da imas mogucnosti.
Kakve mogucnosti ima u srbiji?
Sa tim ide prica da se muskarci boje emancipovane/uspesne zene ali verujem da to nije tacno.
Sta ima bolje od individualne i emancipovane zene koja zna sta hoce?!
Mislim da bi zemlja ozbiljno trebala da poradi bas na tim ranim udajama i trudnocama jer za te zene je to neki vid emancipacije.Kada vec ne mogu da prave pare i budu zadovoljne solo jedino resenje im je udaja.
koliko tu ima prave ljubavi,neznam.
U zenskoj emancipaciji je stvar da si dovoljno emancipovana da imas kucnu pomocnicu posto imas svoju platu i recimo da te muskarac ne zaustavlja ni u cemu.Da ti ne brani i da ti nije prepreka.
Savremena zena a ne feminizam.
 
U zenskoj emancipaciji je stvar da si dovoljno emancipovana da imas kucnu pomocnicu posto imas svoju platu i recimo da te muskarac ne zaustavlja ni u cemu.Da ti ne brani i da ti nije prepreka.
Savremena zena a ne feminizam.

Jel i ta kucna pomocnica onda emancipovana? :)
Mane emancipacije su sto muskarci gube ono postovanje prema zenama koje je nekada postojalo
Ja tu razliku jasno vidim
Kada sma u javnom rpevozu u Srbiji dosta cesto muskarac ustane u busu da ustupi zeni mesto, dosta cesto vidim da muskarac priskoci da pomogne zeni kada tegli nesto.
Ovde toga nema...
Kada sam pricao sa kolegama holandjanima o tome rekose mi da zene zele da budu jednake...oni to prihvataju, nema frke svaki drug dan ce on praviti rucak itd itd itd ali onda ako ima 20 kg da se nosi on ce nositi pola ona pola...i da onda ne osecaju potrebu za kavaljerstvom
Moj soecaj je da se zene vise cene i postuju u Srbiji nego u Holandiji
 
milckych:
Da li mislite da su u danasnje vreme muskarci i zene zamenili uloge?Je li emancipacija pomogla zenama ili im samo dodala jos obaveza???

Nije, ja nikad ne bih mogla da letim oko decka kao sto decko leti oko mene, pocevsi od toga sto oni pogadjaju sta devojka voli, sta joj se svidja. A takodje, devojka koja hoce da glumi decka pa da osvaja, da bude osvajacica, ona nikad nece biti ni upola tako uspesna kao decko koji osvoji devojku.To znam, jer to sam videla.
 
Na primer, sad cete da cujete kako je zensko glupo. Trazi meni jedna drugarica DUSKOV BROJ TELEFONA. Ja kazem necu da joj dam. Posvadjamo se. Ona kaze da MORAM DA JOJ DAM, DA CU JOJ DATI HTELA NE HTELA, JER CU VIDETI STA CE MI BITI, I DA CE ONA DOBITI TAJ BROJ OD MENE. Kad sam dosla kuci ja sam lepo izbrisala Duskov broj. :D Ona se onda ziva polomila, ali ga nije nasla. A napamet ga ne znam.
 
Ufff, malo li je priče o emancipaciji...

Žene su uvek imale obaveze, radile i mučile se kao i muškarci. Jer davno pre pojave blagodeti koje pruža savremeni život, većina čovečansta nije živela u lepršavom svetu iz romana. Štaviše, to nije slučaj ni sa velikim delom današnjeg sveta. Postojao je smao nedostatak prava (od kojih većina nisu bila ni privilegija svih muškaraca). Vremenom, u nekim delovima ovog sveta je došlo do izjednačavanja prava svih ljudi, makar kao puka demagogija. Sada, uvek postoje oni nezadovoljni sa novim, i kojima nedostaju neki momenti koje pripisuje starom stanju. I otuda sva ta priča o aman-hopa-cupa-ciji. Neki su muškarci oduvek voleli žene, neke su devojke pratile vojnike, neka majka je odvajkada ženila sina i druga udavala kćer. Oduvek je bilo grubijana, nesretnih sudbina i onih koje život nije mazio, katkad samim njihovim rođenjem kao podređeni pol u sredini u kojoj su proveli ili još uvek provode svoje odavno izbrisane živote.

Uloga žena je oduvek bila velika, bilo im to priznato ili ne koliko su one ili bilo ko smatrale da bi ili ne bi trebalo. Mogućnost da preuzmu uloge koje su pripadale svetu muškarca, nekada dostupna samo retkima, a sada znatno većem broju, je stvar pukog izbora. A više i ne postoji svet muškaraca i žena, već svet ljudi, otvoren ili zatvorenih opcija, kako kome.
 
Oh Džizs, zar opet?!
Dokle???
Znate li vi šta je emancipacija, uopšte? I kako ona nekome može da odmogne, osim detetu ili maloumnoj odrasloj osobi?
 
Aleksa76:
Naglasavam, pricam o zapadu, ne znam kako je u Srbiji, vec 10 godina ne zivim u Srbiji.
U Srbiji je, vidiš, emancipacija malo kljakava, spora, nedostižna i muškarcima, o ženama da ne govorim... Ali smo zato sačuvali tradicionalni odnos prema šporetu (generalno) i paralelno paranoju da će ženska prava preteći nekom magijom muška, iako je Ankara za nas pojam, tako da se po domovima širom naše lepe zemlje uvek sa nekim gađenjem govori o pravima žena, čak i na osmi mart. Oh, pogledajte samo šta se sve ovde pisalo...
Tako da su ovde žene u super položaju. Em što nemaju para, em što zavise od roditelja umesto od muževa pošto svojom diplomom mogu uredno da pokriju fleke od komaraca na zidovima, em što im se redovno jaši po glavi kako imaju neka silna prava i stalno traže nova :lol: a ne misle na belu kugu, em što se pojavljuju iznova i iznova neki Toševski, jbno pomodarstvo, i na kraju, najvažnije - ideal je look ***** zvezde iliti star-a. I kojoj baba nije sisata treba na vreme (sa oko 12-ak) da počne da jede koncentrat i pije vodu u kojoj su se kuvale ljuske kokošijih jaja.
 
Lexa, ovaj put se ne slažem sa tvojim stavom.
Sve je stvar izbora.
Ko te zaboga tera da izgledaš kao prosečna sponzoruša.
To što se ja ili ti ne slažemo sa stavovima većine je samo njihov a ne naš problem.
 
Kada sam pricao sa kolegama holandjanima o tome rekose mi da zene zele da budu jednake...oni to prihvataju, nema frke svaki drug dan ce on praviti rucak itd itd itd ali onda ako ima 20 kg da se nosi on ce nositi pola ona pola...i da onda ne osecaju potrebu za kavaljerstvom
Moj soecaj je da se zene vise cene i postuju u Srbiji nego u Holandiji

А што ти тим неуким Холанђанима не објасниш да мушкарци и жене никада не могу бити ЈЕДНАКИ, зато што их је Бог направо РАЗЛИЧИТИМА?
Мушкарци и жене могу бити само РАВНОПРАВНИ, а то не значи да треба очекивати да мушкарци доје децу, нити да жене носе џакове од 30 кила, јер их једноставно природа није створила за то!
Равноправност значи једанки услови за живот, за школовање, једнака права на послу, равноправан третман у друштву....а не да сви треба да изгледамо исто и да се понашамо исто...

А каваљерство (данашње каваљерство) нема везе са равноправношћу...него или са поштовањем, или са сексуалном игром и завођењем....
 
Hellen, sa tobom se 100% slazem!
Ja sam isto ubedjenja da su muskarac i zena ravnopravni ali nikako jednaki!

Medjutim mislim da su odredjene zene emancipaciju shvatile malo pogresno...a hladnim holandjanima ne treba 2 puta da se kaze...ako je zena od njih zahtevala da svaki drugi dan on kuva on se slozio ali je automatski podelio i fizicke poslove...tako da je ovde sasvim normalno videti zenu kako cupka u autogarazi cekajuci da majstor popravi auto, da vuce kese za sobom iz prodavnice itd

Isto mislim i da neke nase zenene shvataju sta znaci prava emancipacija....
Svojim prenaglivanjem(feminizmom) zene ce dobiti kontraefekat...nesto sto se po meni sada desava holandjankama...
Ali dobro, zato je 40% populacije razvedeno, zato su casovi joge preposeceni od strane zena, zato psihijatri imaju pune ruke posla.
 
Medjutim mislim da su odredjene zene emancipaciju shvatile malo pogresno...a hladnim holandjanima ne treba 2 puta da se kaze...ako je zena od njih zahtevala da svaki drugi dan on kuva on se slozio ali je automatski podelio i fizicke poslove...tako da je ovde sasvim normalno videti zenu kako cupka u autogarazi cekajuci da majstor popravi auto, da vuce kese za sobom iz prodavnice itd

Па ја не видим ништа лоше у томе што се у браку деле послови....и што се не гледа на традиционално ''мушке'' и традиционално ''женске'' послове... Ако се брачни пар тако договорио (а и моји старовременски маторци су тако функционисали да су све послове равноправно радили) онда је то сасвим ОК.
Погрешно би било натурати људима (и мушкарцима и женама) неке послове које не желе, само зарад ''еманципације'' (намерно стављам под знаке навода јер то о чему сада причамо нема везе са тим појмом)...
Значи, накарадно схваћена равноправност је:'' Е, нека жена сама донесе веш машину на леђима на трећи спрат, јер сам ја јуче скувао ручак. Ако је тражила еманципацију и једнака права - нека вуче машину!''
Исто као:''Ја сам еманципована и нећу да мрднем прстом око кућних послова, а муж и деца нек се сналазе како знају и умеју!''

Видиш, жене у Србији нису разведене у толиком проценту јер немају услова да се разведу - немају материјалну сигурност. Не посећују часове јоге и психијатре јер немају пара за то, а и немају каде од рада у домаћинству. То не значи да су односи у браковима у Србији бољи него у Холандији, то значи само да је то тако силом прилика!
 
Slazem se za procenat razvoda u Srbiji i da je to zbog nemogucnosti
Oko emancipacije...
iskreno, ako bi zena od mene zahtevala da kuvam svaki drugi dan(obican primer) ne bih hteo onda samo ja da vucem stvari iz prodavncie..ako vec hoce pola-pola, pa dobice ;)
Daleko od toga da ne radim nsita u kuci, sve se moze dogovorom postici...kupiti masina za pranje sudove recimo i problem pranja sudova je vec resen...
Ja licno nemam problema da usisam, da bacim smece, ma ne mrzi me ni da peglam decije stvari...ma sve moze..ali neeeeeeeeecu u kuhinjuuu :) Ne umem da kuvam, ne volim da perem sudove..(od kako kupismo masinu za pranej sudove ne volim ni da redjam prljave sudove u masinu :))
I ako bi onda moja htela i tu ravnopravnost tipa danas kuvam ja sutra ti onda bih sigurno trazio da nosi pola stvari iz prodavnice :)
Ali slazem se sa tobom, oko svega se mzoe dogovoriti...
A za emancipaciju u njenom rpavom smislu reci sam 100%
Dakle site plate za sita radna mesta, zabranjena diskriminacija prilikom intrvua za novo radno mesto itd itd itd
 
hanibal, na zapadus e ide 1 sedmicno u prodavnicu i onda se donosi 30-40 kg kuci sto hrane sto ****, da ne mroas 7 dana ici opet
Te kese(tasne) uopste nije prijatno nositi.
Ne pricamo o srpskom " pola leba i litar mleka" kesama
 
Hanibal, ja nedam mojoj zeni da ih tegli, stvarno!
Zao mi da ih tegli, majke mi. meni sieku prste maximalno..a volim da su njoj ruke nezne
ne shvati me pogresno, svakom svoj zibor..ja licno nedam mojoj da ih tegli
 

Back
Top