Smak svjeta

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

tokyo

Iskusan
Poruka
5.694
Ipak će nas udariti? :sad: :sad: :sad:

Asteroid Apofis mogao bi udariti bilo gdje između Kamčatke i Venezuele. No, najviše razloga za brigu imaju u Kaliforniji, jer padne li u Pacifik, stvorit će cunami koji će opustošiti zapadnu obalu Sjedinjenih Država.
:cry:
To je jedan od scenarija za asteroid Apofis od 20 milijuna tona, za koji znanstvenici kažu da ima vjerojatnost 1:45.000 da udari Zemlju 13. travnja 2036. Proračuni pokazuju da bi mogao udariti bilo gdje u uskoj traci koja se proteže istočno od Sibira do zapadne obale Afrike.

U usporedbi s ranijim procjenama, novi rezultati predstavljaju daljnje smanjenje prijetnje koju predstavlja Apophis. No, prijetnja je dovoljno stvarna, upozoravaju stručnjaci, da se njima pozabavi čak i protokol Ujedinjenih naroda koji se bavi tim problemima.

"Netko će morati donijeti odluku", kaže Russell Schweickart, bivši astronaut Apolla i utemeljitelj Asocijacije istraživača svemira.

"Zbog toga jer će svaki plan za skretanje asteroida od Zemlje trebati implementirati puno prije nego će se precizno znati mjesto udara, to će nesumnjivo morati biti međunarodna odluka", rekao je.

Pretraživanje neba
U sljedećih će nekoliko mjeseci Schweickartova organizacija biti domaćin niza sastanaka koji bi UN-u trebali osigurati "platformu" za odlučivanje i djelovanje u slučaju opasnosti koju predstavljaju Apophis i drugi asteroidi u blizini Zemlje (NEAs).

Nacrt dokumenta bit će spreman za sastanak UN-ovog komiteta za miroljubivo korištenje vanjskog svemira, koji bi se trebao održati 2009.

U posljednjih deset godina konkretna su astronomska promatranja dovela do otkrivanja oko 90% asteroida koji bi Zemlji mogli zaprijetiti razaranjem globalnih razmjera.

U nadolazećem desetljeću sljedeća bi generacija potrage najvjerojatnije mogla otkriti većinu preostalih globalnih prijetnji te još mnogo manjih asteroida, nalik 250 metara širokom Apofisu, koji bi mogli odnijeti milijune života i na lokalnoj razini uzrokovati nezamislive štete.

Za sada je NASA-in program Objekata u blizini Zemlje pobrojao 127 objekata s potencijalnim rizikom udara.

Schweickart predviđa da bi do 2020. lista mogla imati i tisuće objekata. Zbog netočnosti uključenih u proračunavanje putanje asteroida, mnogi će u početku izgledati kao da imaju malu, ali izvjesnu vjerojatnost da će u sljedećih nekoliko desetljeća udariti u Zemlju.

Prekasno
U većini slučajeva te prijetnje će nestati uslijed dodatnih promatranja, koja će suziti raspon mogućih putanja. No, u nekim bi slučajevima prijetnja udara mogla trajati dovoljno dugo da će iziskivati akciju.

"Budete li čekali da biste bili sigurni, moglo bi biti prekasno", kaže Schweickart.

"Apofis nas prisiljava da mislimo o tome što možemo napraviti ako se prijetnja udara nađe na našem pragu", kaže Ed Lu iz NASA-inog Svemirskog centra Johnson u Houstonu.

Lu, koji je na godišnjem sastanku Američkog udruženja za napredak znanosti (AAAS) vodio raspravu o skretanju asteroida, upozorava da "jednostavne metode nisu tako jednostavne" kad se dođe do skretanja kamena veličine planine koji juri prema našem području Sunčevog sustava.

Među najmanje željenim mogućnostima je ona s atomskim bojevim glavama koje bi se lansirale ususret jurećem asteroidu. "Mogli biste si zagorčati život", kaže Lu, "tako što ćete jedan veliki potencijalni udar raspršiti u mnoštvo manjih".

Preoblikovanje Sunčevog sustava
Luova najdraža mogućnost zove se gravitacijski traktor. To uključuje postavljanje relativno masivnog svemirskog broda u blizinu nadolazećeg asteroida kako bi se promijenila njegova putanja samo pomoću male gravitacijske sile između dvaju objekata.

"Iako ova metoda zahtijeva dosta vremena i neće djelovati u svim slučajevima, njezina je prednost u kontroli opasnog objekta u 'jednom komadu'", kaže Lu.

Prema njemu, Apofis je posebno pogodan za takvu vrstu manevra. Prije prijetećeg događaja 2036. godine, asteroid će proći pored Zemlje u proljeće 2029. Svaka promjena njegove pozicije prije toga mogla bi umanjiti ili potpuno eliminirati vjerojatnost udara 2036.

"Misija skretanja smrtonosne stijene mogla bi uspjeti dođe li svemirska letjelica od jedne metričke tone do Apofisa najkasnije do 2027. godine", kaže Schweickart, koji je zamislio protokol koji će omogućiti UN-u da da "ugovor svemirskim agencijama koja će ukloniti prijetnju".

"Ne možemo spriječiti uragan", rekao je. "Ali možemo spriječiti udar asteroida tako da malo preoblikujemo Sunčev sustav kako bismo osigurali preživljavanje života na Zemlji."



NASA: Asteroid and comet impact hazards
http://impact.arc.nasa.gov/index.cfm


Apophis, Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/99942_Apophis
 
ups...
Smak svijet ili Smak sveta...

svejedno
poanta je u tome da je to problem svih političara svih opcija svih zemalja svijeta...

trebao je taj komet zaprijetiti znatno prije...
možda bi bilo mira
na ovoj Planeti

tek kad pročitate izvještaje NASE
možemo doć do zaključka koliko smo svi mali i beznačajni....
 
OrangeC:
U Španiji je skoro pao ledeni blok od 20 kg pri potpuno vedrom nebu. Nešto će se desiti, sa pogubnim posledicama , po SAD i EU
slažem se..

Evo u Varaždinu već 2 dana pada snijeg ko lud
a nije ga bilo cijele zime, a u Splitu se kupaju na Baćvicama ljudi

kao da je Hrvatska velika ko Indija pa takve razlike :roll:
 
Ja se ne slazem... Manite se apokalipse... Verujem ono sto je napisano u bibliji ali vi preterujete... A i ako se desi tako nesto, da li mozete da zaustavite? Dakle bolje je da se ne misli o tome:)
Ima mnogo vaznijih pitanja u politici od apokalipse...

Za kralja i otadzbinu :)
 
OrangeC:
U Španiji je skoro pao ledeni blok od 20 kg pri potpuno vedrom nebu. Nešto će se desiti, sa pogubnim posledicama , po SAD i EU
dok ce oni koji nisu u eu biti postedjeni,jel? :lol:

Ipak će nas udariti? :sad: :sad: :sad:

Asteroid Apofis mogao bi udariti bilo gdje između Kamčatke i Venezuele. No, najviše razloga za brigu imaju u Kaliforniji, jer padne li u Pacifik, stvorit će cunami koji će opustošiti zapadnu obalu Sjedinjenih Država.
evo placem od tuge zbog tuzne sudbine sjedinjenih drzava :cry: :cry: :cry:
 
Hm...fina tema, samo, još uvek nije za politiku...
Taj 'kamičak' i ako nas promaši 'za dlaku' postoji realna šansa da život na planeti bude uništen...da ne govorim o udarcu tj. sudaru. Uopšte nije bitno gde će doći do kontakta, svi smo nayebali ako dođe do toga... Međutim, taj 'kamičak' je za sada na pristojnoj udaljenosti a mi se suočavamo sa ništa manje opasnim problemom...globalno zagrevanje koje nas vrlo lako za koju godinu može odvesti u Ledeno Doba pa bi taj udarac ili neki drugi u bližoj budućnosti mogao da bude kao poklon...
 
tokyo:
samo se ti zezaj

nije nimalo smešno...

evo ako se time i UN bavi a Reuters izvještava...nije mala stvar onda
http://today.reuters.com/news/artic...N17363374_RTRUKOC_0_US-ASTEROID-DEFLECTOR.xml

Tokyo,
na Lacibg komentar šćeh nadodah, đe je ona Davidova praćka, al ni to ne bi bilo ozbiljno. Ja sve vrste izazova volim ( i tražim) ali ovaj je već svojevrstan. Tu svi mi moramo već u startu položit karte. Što bi reka Einstein: "Das ist die Weltformel".
Pri tom je mislio nećete vjerovat -- na božju volju!
 
Да ли је било неке деценије а није предвиђан скори смак света ? Последње помрачење сунца је било праћено масовном хистеријом али и било је и оних који су путовали на земљине специјалне тачке са који се помрачење најбоље видело. Хехе, луда планета ...
 
Šakal:

ovo je zanimljivo znat...
Svemir i čovečanstvo
Šteta koju pad meteorita na Zemlju može da izazove radikalno zavisi od njegove veličine

<1 cm
Nema štete. Ovo su, zapravo, "zvezde padalice". Većina sagori na oko 70 km visine. Poželite nešto!

1 m
Manja šteta. Sa Zemlje se jasno vidi vatrena lopta koja se lagano gasi kako meteorit usporava i gubi visinu. Na mestu udara ostaje manji krater. Udarac ima dovoljnu snagu da ubije čoveka, probije krov kuće ili demolira automobil.

100 m
Znatna šteta. Sa Zemlje se vidi vatrena lopta mnogo sjajnija od Sunca. Veliki požari na mestu udara, lokalna ekonomska katastrofa, moguće istrebljenje osetljivijih životinjskih vrsta, manje promene u globalnoj klimi.

1 kmVelika pretnja čitavoj civilizaciji. Spontani požari i masovna stradanja u čitavoj zoni udara. Krater je dovoljno velik da pokrije čitav jedan grad. Cunamiji duž svih obala okeana. Nagle klimatske promene. Izostanak kompletne poljoprivredne proizvodnje na obe hemisfere u narednih godinu dana. Socijalna eksplozija. Moguća anarhija u svetskim razmerama.

10 kmKatastrofa epskih proporcija. Neposredni efekti udara osećaju se decenijama. Istrebljenje najvećeg dela živih bića. Ogromne klimatske promene. Globalno zamračenje planete. Perspektiva čovečanstva krajnje neizvesna.

100 kmBrzi kraj čovečanstva i svih viših životnih formi.
 
daj kyo nemoj detaljisati :shock:
sad ozbiljno meni su meteoriti/asteroidi itd najveci strah i nocna mora :?
mislim nek padaju oni koliko hoce samo da je umrem pre toga :neutral:

opet cu imati nocne more :? ko me tero da otvaram temu pred spavanje :roll:
 
Banshee:
daj kyo nemoj detaljisati :shock:
sad ozbiljno meni su meteoriti/asteroidi itd najveci strah i nocna mora :?
mislim nek padaju oni koliko hoce samo da je umrem pre toga :neutral:

opet cu imati nocne more :? ko me tero da otvaram temu pred spavanje :roll:

ne brini ti si ipak daleko na planeti Tatoine...

lijepo mi pajki...

poljubac u čelo da mi lakše zaspiš ;)
 
e jomini...
nisi se morao tako požuriti s prebacivanjem teme...
na dio foruma gdje gotovo i nema ljudi...

možda na prvi pogled se čini da tema nema veze sa Politikom...ali šta je najgore i ima..

i to podosta...

nameću se naime sljedeća pitanja:

jel bi se dogodilo ujedinjenje naroda i pomirinje u rješavanju ovog problema ili bi i iz ovoga neke zemlje i neki politčari tj. političke "elite" pravile cirkus...

Kad ćemo shvatiti da je Planeta Zemlja jedina koju imamo i prema njoj da se ponašamo u skladu sa zakonima prirode...tj. da smanjimo emisiju stakleničkih plinova... (pritom je SAD tu najveći zagađivač Zemlje...a s druge strane drugima soli pameti rješava tuđe probleme...

itd. itd.
...
 
Ja bih, iako ne znam zbog cega, voleo da budem svedok apokalipse...
Mozda mnogo gledam filmove... :roll:
Ti mega-cunami koje bi prouzrokovao asteroid bili bi visoki verovatno vise od 60 m.
Gledao sam jednu emisiju o tome...Sto se blize obali to im se visina povecava pa postaju razorniji i pogubniji.
 
Iz ovoga da mnogo gledam filmove mogao si zakljuciti da tripujem neku avanturu kao npr. iz Rata svetova... ;)
Uostalom otkud znas da apokalipsa vec nije pocela i da smo njeni akteri a da toga nismo svesni. Vidis li koliko nemira u svetu...Ratova, forsiranja ratne industrije, raspirivanje nacionalne mrznje, zloupotrebe, bolesti, zatim vremenske nepogode, menjanje klimata, globalno zagrevanje, manjak vode, ozonske rupe, zagadjivanje vazduha...
Mozda nas ona samo polako, neprimetno sklanja sa lica ovog materijalnog sveta dok mi o njoj razglabamo...
Samo kazem "mozda" sto je moguce koliko i nemoguce...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top