Civilno vazduhoplovstvo

Tex707

Domaćin
Banovan
Poruka
4.437
Primecujem da je civilno vazduhoplovstvo veoma zapostavljeno (ili ga cak uopste i nema) na ovom forumu. Da li je moguce da se svi interesujemo za masine za ubijanje, a putnicke vazduhoplove i ne pominjemo?

Ako je neko zainteresovan za razgovor o (inace veoma ozbiljnoj) civilnoj avjaciji, pokusavam da "nacnem" temu.
 
pa jade ovako...komet,caravelle707,727,737,747...ovo su po meni prva petorka.volim ja i concorde ali je ipak nedostizna perverzija.omiljeni su mi dc-10 i md-11.Comet i caravelle jer su zacetnici svega,707 apsolutna legenda koja je malo smanjila svet,727 i 737 su ucinili nepristupacna mesta svakodnevicom a 747 je od sveta napravio selo.
 
mastercat:
pa jade ovako...komet,caravelle707,727,737,747...ovo su po meni prva petorka.volim ja i concorde ali je ipak nedostizna perverzija.omiljeni su mi dc-10 i md-11.Comet i caravelle jer su zacetnici svega,707 apsolutna legenda koja je malo smanjila svet,727 i 737 su ucinili nepristupacna mesta svakodnevicom a 747 je od sveta napravio selo.


Odlican komentar!

Moja lista bi bila:

DC-3
DH Comet
B707
B747
Concorde

DC-10 mi se ne dopada bas mnogo, naporan je za putovanej (barem meni). MD-11 ima prilicno los safety record. Od Douglas-ovih aviona DC-9 je prava zvezda.
 
Ja sam jedan od onih sto vole tromotorce i cetvoromotorce.znaci dc-10,md11,b727,tristar,b707,dc-8 itd.Vidis zaboravio sam da dc-3(sve su mi jetovi u glavi)koji je ubedljivo na prvom mestu.Nisam puno putovao avionom(makar priznajem) i nazlost nisam se vozio dc-10 niti md-11.sto jes jes md-11 ima dosta diskutabilan saefty record ali ima tu i pilotskih gresaka a i sam avion nije maciji kasalj za letenje(kao recimo moderniji jetovi).Ali sto se tice looka dc-md mi je zakon.Nego sta ti se svidja od novijih avioncica tipa airbu,boeing itd??
 
mastercat:
Ja sam jedan od onih sto vole tromotorce i cetvoromotorce.znaci dc-10,md11,b727,tristar,b707,dc-8 itd.Vidis zaboravio sam da dc-3(sve su mi jetovi u glavi)koji je ubedljivo na prvom mestu.Nisam puno putovao avionom(makar priznajem) i nazlost nisam se vozio dc-10 niti md-11.sto jes jes md-11 ima dosta diskutabilan saefty record ali ima tu i pilotskih gresaka a i sam avion nije maciji kasalj za letenje(kao recimo moderniji jetovi).Ali sto se tice looka dc-md mi je zakon.Nego sta ti se svidja od novijih avioncica tipa airbu,boeing itd??


DC-10 jeste sjajan avion, piloti ga vole (izuzetno prostran cockpit, dobro balansiran avion, dobro odgovara na komande za tu dimenziju), ali ima i mana. Mnogi tvrde da je zracenje u cockpitu poprilicno (previse kablova ispod sedista koji vode do avionics rackova), a neki mu zameraju i onu tonu osiromasenog uranijuma koju nosi (mada ovo drugo ne smatram opasnim). Nezgodno resenje hidraulicnih komandi leta na seriji 10 (mislim da je to kasnije donekle korigovano) je takodje bila mana. Meni u toku leta kod njega bas smeta ona karakteristicna buka koju drugi avioni nemaju, verovatno potice iz nekog gearboxa...niska frekvencija, bas odvratna.

707 je apsolutno pocetak savremenog vazduhoplovstva i tu po mom misljenju nema diskusije. Izuzetna masina.

Sto se tice novih aviona, ja sam u onoj veeelikoj grupi "If it ain't Boeing, I ain't going"...:)..uzivam kako ce Boeing da razbije Arbus sa 747-800...:)

Trenutno tehnicki najsavrseniji mi se cini 777 (videcemo model 300 LR, verovatno ce uskoro da se pojavi, bice cudo). O Dreamlineru sledecom prilikom.
 
a ja spadam u grupu onih koji vole sve...samo da leti.Dobro nije bas sve ali nemam problem da li je airbus,boeing ili embraer.Svi prave po neki dobar avion i svi imaju svoje prednosti.Ali cinjenica je da Boeing trenutno malo vodi.777 je apsolutno cudo od aviona pravi mercedes,ali po izgledu 340-500 i 600 su zakon.Prosto ne mogu da svarim vise dvomotorce svi lice jedan na drugi.A sto se tice 747-800 tu nisam siguran da ce imati neku prodju,ali zato 787 ima da napravi haos OVOLIKI.Jedva cekam da vidim to cudo......
 
Airbus se mnogo zaleteo sa svojim novotarijama...pa su previse zagrizli. Jeste A340 OK, verovatno po svakom pitanju, ali izgled mu je, moras priznati, klasican cetvoromotorski, kao malo naduvan DC-8-80.

747-800 je prakticno vec razbio A380 u cargo saobracaju, moze da primi sve kontejnere koji se koriste u vazduhoplovstvu (A380 to ne moze zbog nosa) i za njega postoje rampe na svim mogucim aerodromima, a uz to su mu i troskovi leta po masi tereta manji od A380. Za putnicku varijantu cemo da vidimo.
 
I ja sam volim Boeing i MD. Leteo sam sa MD-11, i svidja mi se, ali je i on proslost :-( .
Bas mi palo na pamet pre neki dan sto JAT nije zamenio DC-9 sa 717 koji su dosta slicni....
Ne zaboravimo i RJ (EMB-145, ERJ-170, CRJ), koji su isto buducnost.
Kod Rusa nista nivo, osim onih Tupolev i Sukhoi RJ. Kod njih i dalje lete ''smokers'', Tu-154, Tu-134 itd.
 
Jesu ali mislim da ce se izvuci na kraju.......meni je 340-500 prelep u ostalom ja volim qadove.Mislim da ce morati da prodje jos godina,dve da vidimo kako ce se stvari razvijati na AvsB sceni.Tek ce da se kuva....e upravo sam odgledao kratak filmic o tvom avataru....covek je imao muda
 
Jumbolino:
I ja sam volim Boeing i MD. Leteo sam sa MD-11, i svidja mi se, ali je i on proslost :-( .
Bas mi palo na pamet pre neki dan sto JAT nije zamenio DC-9 sa 717 koji su dosta slicni....
Ne zaboravimo i RJ (EMB-145, ERJ-170, CRJ), koji su isto buducnost.
Kod Rusa nista nivo, osim onih Tupolev i Sukhoi RJ. Kod njih i dalje lete ''smokers'', Tu-154, Tu-134 itd.


MD-11 ce leteti jos dugo godina, narocito kao cargo.
B717 i DC-9 su isti avioni...Boeing, kada je preuzeo MD, oznaku 717 (koja je inace vec koriscena za jedan avion krajem pedesetih i pocetkom sezdesetih godina) je dao cuvenom DC-9 (ili MD-80...), uz odredjena poboljsanja, naravno.
Rusi su pukli kao i u svemu ostalom...mada TU-154 i nije tako los avion, narocito sto se T-W odnosa tice.
 
mastercat:
Kamo lepe srece da su mogli da zamene dc-9.Oni samo planiraju neke avione plasiraju neke price te Airbusi te Embraeri ali u sustini nista.Njima treba avion do 100 mesta vise nego leba ali dobice ga malo morgen.

JAT ima veoma mali broj popunjenih mesta (oko 50 %). Jedan od najmanjih u Evropi.
A sta je sa poslednjim DC-9? Gde je zavrsio?
 
Tex707:
MD-11 ce leteti jos dugo godina, narocito kao cargo.
B717 i DC-9 su isti avioni...Boeing, kada je preuzeo MD, oznaku 717 (koja je inace vec koriscena za jedan avion krajem pedesetih i pocetkom sezdesetih godina) je dao cuvenom DC-9 (ili MD-80...), uz odredjena poboljsanja, naravno.
Rusi su pukli kao i u svemu ostalom...mada TU-154 i nije tako los avion, narocito sto se T-W odnosa tice.

To je bio nesudjeni MD-95, dok Boeing nije kupio MD.
B717-200 nije imao slavu kao DC-9. Vecina aviokompanija je izabralo RJ ili B737, A320.
 
znam da su sve devetke rasprodane ali ne znam kakva im je sudbina.Pre jedno mesec i po pitam ja jednog bivseg 727 kapetana de je yu-akk kaze on eno ga isecen.reko ovaj se zeza...dok nisam video sliku na airlinersu....tuga me uhvatila kada sam ga video onako izlomljenog...sledeci je yu-aki.

Bio bi odlican 717 da su imali para...ali posto nemaj ni za embraer onda.....
 
mastercat:
Jesu ali mislim da ce se izvuci na kraju.......meni je 340-500 prelep u ostalom ja volim qadove.Mislim da ce morati da prodje jos godina,dve da vidimo kako ce se stvari razvijati na AvsB sceni.Tek ce da se kuva....e upravo sam odgledao kratak filmic o tvom avataru....covek je imao muda


Nece oni da propadnu sigurno, ali isto tako nece imati ni primat.

Covek ne da je imao mooda nego je bio genije...
 
Jumbolino:
To je bio nesudjeni MD-95, dok Boeing nije kupio MD.
B717-200 nije imao slavu kao DC-9. Vecina aviokompanija je izabralo RJ ili B737, A320.


OK, sve je to isti airframe.

Naravno da nije imao slavu DC-9, to se tesko ponavlja...a Boeing-u, koliko vidim, nije ni bilo bas nesto mnogo stalo do toga da se 717 dobro prodaje...nije im trebao konkurent za 737, pa cak ni iz sopstvene fabrike.
 
mastercat:
nedaj boze da iko ima primat....da su i A i B zivi izdravi i da nama oni prave lepe avioncice jos dugo dugo...brem dok ima nafte.e kako citiras nisam probao do sada


Znas kako, kada na sceni postoje samo dva giganta kao A i B, neko mora da "pobedi", pre ili kasnije...ako se ne dogovore, sto je takodje moguce!

Citiram tako sto kliknem na ikonicu "Citiraj" u donjem desnom uglu posta na koji odgovaram.
 
Tex707:
Znas kako, kada na sceni postoje samo dva giganta kao A i B, neko mora da "pobedi", pre ili kasnije...ako se ne dogovore, sto je takodje moguce!


Jeste tacno ali mislim da je taj dan jos daleko jer ipak nije ista situacija kao sa McD.Iza Airbusa stoji Evropa iza Boeinga stoji Amerika tako da ce se oni jos cerati....a i sto kazu ni avio kompanije ne bi volele da im jedan proizvodjac zavrce usi sa cenama
 
mastercat:
Jeste tacno ali mislim da je taj dan jos daleko jer ipak nije ista situacija kao sa McD.Iza Airbusa stoji Evropa iza Boeinga stoji Amerika tako da ce se oni jos cerati....a i sto kazu ni avio kompanije ne bi volele da im jedan proizvodjac zavrce usi sa cenama

Sve mi se cini da kompanijama najvise zavrcu usi propisi o buci i stetnim emisijama gasova koji su u Evropi prizemljili gomilu veoma upotrebljivih aviona...(delimicno) zahvaljujuci tome se novi avioni lakse prodaju, a i cene skacu...
 

Back
Top