Ima li nekog sa matematickog fakulteta?

Ne verujem da bas nema nikog sa matematickog... Hej, secam se tebe! Cini mi se da si pre nekoliko meseci razmisljao o farmaciji. Bas kao sto i ja razmisljam ( na zalost, i dan danas ). Odustala sam od matematickog, te oblasti koje se rade na faksu su mi previse nepoznate, iako volim matematiku. Sad se dvoumim izmedju molekularne biologije i farmacije, mada kako jos razmisljam, pitanje je da li cu ista upisati ove godine.
 
Evo, tek da ne kazete da nema nikog sa Matematickog... Sajt fakulteta je www.matf.bg.ac.yu. Ja sam ga upisala zato sto sam volela matematiku, ali kako sam ukapirala da se od matematike u ovoj zemlji ne moze ziveti, upisala sam racunarstvo i informatiku. To je ujedno i jedini smer sa kojim se moze naci posao koji nije u prosveti, tj. skoli. Moze se naci dobar i lepo placen posao u raznim oblastima, najcesce je to programiranje. Ali ,prilikom trazenja posla, primetila sam da je FON mnogo cenjeniji od Matematickog, iako je po meni Matematicki dosta tezi i obimniji. Tako da ako razmisljate u pravcu informatike, moj izbor bi bio FON. Takodje, na Matematickom su profesori i asistenti jako nezainteresovani za rad sa studentima i studenti su manje-vise prepusteni sebi. Ne znam kakva je situacija na FON-u sto se predavanja tice, ali cini mi se da je bolja.
 
Pa ako si sa Matematickog, ne moras bas tako da vredjas faks. :mad: Ljudi, ako ste stvarno zainteresovani za programiranje, izaberite Matematicki, ili ETF. To su jedini fakulteti gde se nesto radi. Fon je samo isfuran, i uopste nije tacno da je trazeniji nego ova dva prethodno navedena. Pogledajte malo oglase za posao i vodecete gde sve imate prolaznost sa Matematickim fakultetom, a gde sa Fonom. Sto se tice odnosa profesor(asistent)-student, mnogo je bolji i blizi nego na ostalim fakultetima.
Ako nekog nesto vise zanima, slobodno nek pita. Rado cu mu odgovoriti. :)
 
Hvala! Ja sam se raspitivala kod asistenta na samom fakultetu, rekao mi je da poslodavci pre uzimaju ljude sa dipolomom matematickog, nego bilo kog drugog, da je faks za one koji vole da uce i koji su ambiciozni,i otprilike sta mogu da radim posle svakog zavrsenog smera. Zanima me kako izgleda samo studiranje...
 
На сву срећу и то се ту и тамо мења. Матора администрација одлази полако у пензију, долазе нови млађи људи који се, бар засад, нису лоше показали спрам студената. Да л' зато што су нови, па још нису ушли у систем или су стварно фини - не знам, видећемо. Сад, међу професорима и асистентима вазда је било будала, ту помоћи нема. Рецимо да је за нијансу боља ситуација на И смеру, ту су још увек сви некако ентузијастични, а и атмосфера је некако фамилијарнија.
 
Hvala na komentarima. Ja sam se odlucila za farmaciju. Inace, kazu da je najisplativije upisati smer za racunarstvo na matematickom,i neki studenti su mi rekli da je odnos izmedju njih i profesora bas drugarski i da ti bukvalno drze dodatne ( ili dopunske ) casove nakon predavanja, besplatno. Ocigledno je da zavisi od osobe do osobe.
 
Смерови за које су задужене катедре за рачунарство и астрономију су (кудикамо) ипак културнији од чисто математичарских, људи су практичнији и прагматичнији, мање сујетни и оптерећени својим личним ситно-сопственичким интересима, више су заинтересовани како за свој лични, тако и студентски напредак, а мање за политику факултета и борбу за функције. Да не испадне да су сви такви, има и међу математичарима добрих професора и сјајних људи, али некако су ови други доминантнији, грлатији и склонији експонирању, макар по цену срозавања угледа факултета.
 
Suma sumarum mog (redovnog) trogodisnjeg skolovanja na matematickom fakultetu:
1. Nagledao sam se kolega koji fantasticno programiraju i vec rade honorarno u firmama, a sa profesorskog su smera i relativno slabog proseka.
2. Nagledao sam se kolega sa racunarskog smera koji imaju relativno visok prosek (iznad 9) a da npr. na vezbama iz baza podataka ne znaju da napisu najobicniji cgi skript. (znam klince od 14 godina koji se time bave, recimo). Cak znam i jednu osobu koja ima visok prosek i koja sutra planira da postane asistent a da je recimo ispit iz ORS-a (C++) spremala na papiru.
3. Nagledao sam se klinaca koji vec sada znaju ono sto recimo ja znam (a ne znam bas toliko malo)...
Zakljucak: ako hocete da postanete programer, kod nas trenutno nema NIJEDNOG fakulteta koji moze tome da te nauci. Mozda MATF moze da ti ponudi neku vrstu uvida u to sta mozes sutradan da ocekujes u profesionalnom radu i da te obrazuje pre svega u matematicko smislu - I TO TREBA ISKORISTITI. ETF je takodje jak (najjaci), ali ne zato sto imaju dobar program i predavace (a imaju ga) vec zato sto je tamo najveca koncentracija inteligentnih ljudi, osvajaca (bivsih) saveznih i republickih takmicenja iz matematike i fizike.
Ako hoces da se bavis programiranjem, budi spreman na sledece: Help, Manual, Internet (dakle odlicno poznavanje engleskog jezika i strucne terminologije) i mnogo, mnogo, mnogo, mnogo rada i sedenja za racunarom.
Zakljucak 2 i ujedno poruka svim kolegama sa matematickog fakulteta: programera ima mnogo, ali MATEMATICARA ima jaako malo. To treba iskoristiti. Mene licno nervira sto ljudi sa naseg fakulteta pokusavaju da prate trend programerstva a da niko ne stavi prst na celo i pomisli: "Pa zaboga, zasto sam ja toliko ucio Analize, Verovatnocu i statistiku, Realne i kompleksne funkcije i gomilu drugih predmeta da bih se sutradan bavio programiranjem za koje mi prethodno navedeno skoro da i nije potrebno?" Dakle: aktuarstvo i osiguranje, statistika, ekonomska matematika, mehanika, bankarstvo... to su sve lepe oblasti koje imaju mnogo vise veze sa matematikom od samog programiranja. Kad vec studiramo matematicki fakultet, onda iskoristimo to. Za programiranje realno nije potrebno akademsko skolovanje. Tome u prilog svedoci da niko i ne trazi diplomu u konkursima za takav posao (osim drzavnih firmi koji su po zakonu obavezne). Dodjes na razgovor, predas CV i onda te pitaju DA LI imas radnog iskustva i koje si PROJEKTE radio. A zatim te testiraju da vide tvoj nacin razmisljanja i programiranja. Diploma je pozeljna, ali apsolutno nije neophodna.
 
Ako volite matematiku ili volite programiranje onda je Matematički fakultet pravo mesto za vas. Postoji više smerova, to se može videti na sajtu http://www.matf.bg.ac.yu/planovi/planred_novi.html Za koji god smer da se opredelite imate siguran posao. Diplomiranih studenata Matematičkog fakulteta nema na birou, neki počnu da rade već pri kraju studija, tolika je potražnja.

U Srbiji je veliki deficit i profesora matematike i informatike, kao i veliki deficit i potražnja za programerima. Ima mnogo stranih firmi koje traže diplomirane studente Matemattičkog fakulteta sa računarstva, plate se kreću oko 700-800e.

Od prošle godine sprovedena je reforma po Bolonjskoj deklaraciji i sada svi smerovi rade po novom programu. Uveden je i smer Informatika za one kojima bolje ide programiranje nego matematika, a postoji i smer koji ima više matematika (Računarstvo i informatika).

Moj utisak je da su profesori i asistenti prisniji i spremniji da pomognu, da je atmosfera odlična. U poredjenju sa nekim drugim fakultetima (npr. ETF) ovde su grupe za predavanja i vežbe manje, ne morate da stojite ili se gurate kao negde nego je sve u službi boljih uslova studiranja.

Za više informacija i o studentskom životu možete pogledati forum fakulteta http://forum.matf.bg.ac.yu/main/ Zatim spisak nastavnog osoblja je ovde http://www.matf.bg.ac.yu/nastavno/ a studentski server "alas" sa ličnim prezentacijama studenata i slično je http://alas.matf.bg.ac.yu/
 
Vidim da se ovde promovise samo Matematicki fakultet u bg-u. Moram da vam kazem da je u ns-u bolje. :)
Jedini problem je zaposlenje posle faksa (ukoliko zelite da ostanete u zemlji). Jedino sto trenutno moze da se nadje je posao u prosveti ili eventualno (ukoliko imate dobru vezu) posao u banci (mada oni uglavnom traze mastere). Ako zelite da napustite zemlju, ponuda poslova je daleko raznovrsnija.
Ako ste i posle ovoga ubedjeni da zelite da upisete matematiku pogledajte sajt http://www.im.ns.ac.yu/

PS. Prica o tome kako ima puno nepoznatih stvari je besmislena. Bilo sta da upisete bice tone nepoznatog.
 
malena_pmf:
Vidim da se ovde promovise samo Matematicki fakultet u bg-u. Moram da vam kazem da je u ns-u bolje. :)
Jedini problem je zaposlenje posle faksa (ukoliko zelite da ostanete u zemlji). Jedino sto trenutno moze da se nadje je posao u prosveti ili eventualno (ukoliko imate dobru vezu) posao u banci (mada oni uglavnom traze mastere). Ako zelite da napustite zemlju, ponuda poslova je daleko raznovrsnija.
Ako ste i posle ovoga ubedjeni da zelite da upisete matematiku pogledajte sajt http://www.im.ns.ac.yu/

PS. Prica o tome kako ima puno nepoznatih stvari je besmislena. Bilo sta da upisete bice tone nepoznatog.

A sta, ja kao necu biti master sutradan kada zavrsim fakultet?! Ma glavu cu da otkinem svima iz uvlakackog studentskog parlamenta i Miticu sa sve Jasminom! :evil:
 
То је најбоља фора, што нико неће да има ништа са Парламентом, ал би зато сви би да им мудросере како ништа не раде и не ваљају. Лоби јесте мали увлакач (увек и био), Марек с њим заједно, али таква паушална оцена за све који су у том Парламенту, посебно за оне који бар покушавају нешто паметно да ураде (ево, Балша се рецимо одрао од посла последњих пар месеци) једноставно не стоји. Откад сам на овом факсу, а има томе већ доста, студенти су увек били индолентни (част изузецима) и навикли да им све послове неко други завршава, посебно кад њихова ****** није у питању. Немојте да мислите да је нека посебна част и привилегија бити у парламенту, пре бих их све тамо назвао мазохистима и лудацима што су се тога уопште прихватили, па им на глави седе којекакви Јоцићи, Шегани, Јасмине и Давиди... Све го лудак... Свако ко би да паметује и мисли да би он ишта боље направио увек може да проба, сумњам да ће га ико у томе спречити. А није да је нека навала за Парламент, ни ове године неће успети да га напуне. Ал ту је квака, јел да? Ако може да се ја не мешам и не замерам се нико, а да све буде како ја хоћу. Е, па опрем мало...
 
Spomenuli ste da se otvorio nov smer INFORMATIKA,Mene interesuje da li sa tim smerom moze da se radi keo profesor matematike ili profesor informatike(recimo ako se daju neki ispiti jos kao sto su pedagogija,metodologija nastave matematike i informatike...).I ako moze,da li mora da se zavrse diplomske akademske studije(master) ili se moze biti profesor i sa osnovnim studijama koje traju 3 godine :confused: ?Hvala unapred svima koji odgovore.
 
@malena_pmf
Nije pitanje da li ja hocu ili necu da budem master, ja to JESAM i u prosvetu necu ici zato sto me to ne interesuje. Btw, zalosno je da ljudi prosvetu posmatraju kao krajnju opciju. Da je vise ljudi koji idu u prosvetu zato sto to VOLE a ne zato sto nemaju sta drugo da rade, bilo bi kvalitetnijih skola i djaka, a u skladu sa tim i fakulteta i studenata.

SadPaNikadVise:
...Ако може да се ја не мешам и не замерам се нико, а да све буде како ја хоћу. Е, па опрем мало...
Ono sto ja hocu, sto ti i 90% studenata na fakultetu hoce je dijametralno suprotno od onoga sto Lobi i ostali zele. U pravu si, sam si rekao da i nije bas neka navalica za mesto u parlamentu sto navodi na pitanje koji je motiv onih koji zele da sede tamo. Vecina kolega (zajedno sa mnom) nema vremena da se time bavi, zato to ocekuju od svojih predstavnika u parlamentu. To je i sustina parlamentarne politike. Zalosno je da matf u Nisu priznaje master svojim studentima bez nekakvih doplata. Da se razumemo, sve je pitanje para. Ja (i nekolicina kolega) smo se mislili da idemo na poslediplomske na ekonomski fakultet. Sada nam je lakse da odlucimo, jer cu pre dati novac ekonomskom fakultetu da steknem dodatno obrazovanje (specijalizaciju ili kako se to vec zove) nego nasem fakultetu da bi mi rekli da sam master, jer ja to JESAM.
 
dejann89:
Spomenuli ste da se otvorio nov smer INFORMATIKA,Mene interesuje da li sa tim smerom moze da se radi keo profesor matematike ili profesor informatike(recimo ako se daju neki ispiti jos kao sto su pedagogija,metodologija nastave matematike i informatike...).I ako moze,da li mora da se zavrse diplomske akademske studije(master) ili se moze biti profesor i sa osnovnim studijama koje traju 3 godine :confused: ?Hvala unapred svima koji odgovore.

Samo sa tim smerom ne moze, odnosno sa osnovnim studijama ne moze. Ali kao sto si vec rekao, ako polozis dodatne ispite (ili upises jos jednu godinu) onda moze. U principu, sve kombinacije su moguce. Ali ako si vec spreman na to, bolje upisi profesorski smer jer ti je to isto to samo malo drugacije - manje informatike, vise matematike, a i jedno i drugo ti je po Bolonji.
 

Back
Top