Deca i ljubav

Emily_Bg

Aktivan član
Poruka
1.774
Jedno pitanje za razvedene mame i tate.Da li mislite da je dobro da se vase dete zblizi sa vasim deckom/devojkom?Mislim,logicno ne treba da se mrze,i da se ne poznaju ako vi vec volite tu osobu,i ako je ta veza ozbiljna,ali kako spajate te dve sfere?Naprimer,moja cerka bas gotivi mog decka,cak mi se cini da se polako vezuje za njega.I sad kontam kad bih ja raskinula sa njim(sto je veoma moguce)ona bi to prihvatila kao gubitak jedne drage osobe......a vec je razdvojena od oca i pati zbog toga.Sta vi mislite o tome?Da li bi ona to zaista prihvatila kao gubitak......da li sam trebala da ih drzim na distanci?Kako vi,koji ste u takvoj situaciji(razvedeni sa decom,itd)postupate?Kakva su vasa iskustva?
 
Pa ne znam, možda da pustiš vreme da učini svoje, a da se praviš luda (da joj ništa konkretno ne kažeš). On bi u svakom slučaju ponekad svratio da vas (je) poseti? Pod pretpostavkom da raskinete kao prijatelji ona ne mora ništa konkretno da izgubi, osim ako ste živeli zajedno.
A vremenom će se vaši susreti verovatno toliko prorediti da će ona i zaboraviti na njega.
 
A kako konkretno da ih ne petljaš? Mislim, ako je neko deo tvog života svakako ne možeš da ga isključiš iz života tvoje ćerke. Ili još gore, da isključiš ćerku da bi provodila vreme sa nekim. Mislim samomama da si ispalila tu rečenicu bez trunke ramišljanja.
 
uh, to je vrlo delikatna stvar, tesko pitanje. S jedne strane je normalno da se u izvesnom trenutku, kada smo "proverili i ucvrstili" vezu dete ukljuci nase emocionalne odnose. S druge, nikada ga ne mozemo zastititi od ponovnog gubitka, ako zavoli tu osobu, ili od izvesne gnjavaze sa istom, ako je ne prihvati odmah...
Ja (kada bih bila u takvaj situaciji) niposto ne bih insistirala na upoznavanju dok sama ne bih bila sigurna da je osoba sa kojom sam savesna, postena (je l' te da sam starovremena ), uravnotezena, ozbiljna... Zatim, ne bih insistirala na nekim "idilicnim" sitacijama - kao, kada samo zajedno sve nam je predivno, kupujemo vise nego u nekim drugim prilikama, idemo u skuplji restoran i slicno... Ja bih se druzila u najobicnijim sitacijama...
Zatim, veoma je tesko odrediti granicu do koje ta osoba moze da utice ("mesa se" :) ) na odnos roditelja sa detetom. I u kompletnim porodicama postoji izvesna podela (cesto mama ne dopusta, instiktivno, tatu da ucestvuje u svemu - kao, ona bolje zna, stiti decu i slicno), opravdana ili ne, sve jedno.
Ali, nekako verujem da ljubav i odgovoran odnos prema deci mogu sve to uskladiti.
 
Зависи, да ли је тај неко особа која повремено долази, или која живи са вама?
Мислим да су то ипак доста различите ситуације. Заједнички живот је ипак нешто ''обавезније'' и озбиљније...и дете ће вероватно његов одлазак доживети као већи губитак...
А ако мамин момак једно време долази, лепо се слаже и са мамом и са дететом....а онда престане да долази и мама објасни детету (зависи и који је узраст дете) да се људи састају и растају, и да то није крај света.....онда ће и дете то тако прихватити...
....Претпостављам....
 
Evo mog iskustva...
3,4 god. bila sam sama... pokusavala da nađem... pravog,... upustila se u vezu, ali kada sam i bila s njim, dete to nije ni znalo,.. nije ga ni upoznala. Ima mnogo razloga zasto sam to uradila... najbitniji, da se ne veze za njega i posle pati.
Upoznah ja tako onog pravog :) i shvatim da ce veza biti ozbiljna i ne samo veza vec i zajednicki zivot, a to je ono sto sam i zelela i naravno tek tada ih upoznam i objasnim da je on osoba koju ja volim,... ali sve to postepeno.. deca su osetljiva i mogu biti ljubomorna... ti to vec i sama znas.. da ne gnjavim sad o tome.
.........
Sad, sta je tu je... deca su se vezala za njega, ako ostanete zajedno super, ako raskinete... nije to tako strasno, (ne znam kog su uzrasta deca) ali sigurno ces se snaci i uspeti im objasniti da se to desava,...

Cim si postavila to pitanje... i sama si sebi odgovorila na neki nacin...

TO STO SI POCELA DA RAZMISLJAS O TOME DOKAZ JE DA SI BRIZNA MAJKA I VERUJEM DA CES RESITI PROBLEM... AKO DOĐE DO RASKIDA...
A NESTO SI I NAUCILA.... ZNACES KAKO POSTUPATI U BUDUCNOSTI....

Pozdrav! :wink:
 
Emily_Bg:
Jedno pitanje za razvedene mame i tate.Da li mislite da je dobro da se vase dete zblizi sa vasim deckom/devojkom?Mislim,logicno ne treba da se mrze,i da se ne poznaju ako vi vec volite tu osobu,i ako je ta veza ozbiljna,ali kako spajate te dve sfere?Naprimer,moja cerka bas gotivi mog decka,cak mi se cini da se polako vezuje za njega.I sad kontam kad bih ja raskinula sa njim(sto je veoma moguce)ona bi to prihvatila kao gubitak jedne drage osobe......a vec je razdvojena od oca i pati zbog toga.Sta vi mislite o tome?Da li bi ona to zaista prihvatila kao gubitak......da li sam trebala da ih drzim na distanci?Kako vi,koji ste u takvoj situaciji(razvedeni sa decom,itd)postupate?Kakva su vasa iskustva?
a oprosti, koliko tvoja kcer ima godina?
 
nije strasno ako ti cerka upozna decka,meni su vise glupe situacije gde mama uci dete i partnera da se ponasaju kao otac i cerka,konkretno moja koleginica dopusta svom decku da zapreti njenoj devojcici kad njoj ponestane autoriteta i kaze kako njega bolje slusa.normalno mi je da partner ucestvuje na neki nacin(ako dete stavi neku zicu u steker npr da joj kaze da to nije lepo:lol: )ali ne treba ga mesati u vaspitanje,nek on njoj ipak ostane neko ne tako blizak.a provalila sam da zene to obozavaju,sto da bi se otarasile dela posla,sto zbog vezivanja tog istog muskarca,sto zbog jake zelje za porodicom valjda
 
hanibal 77
Nije dobro da dete upozna decka sve dok majka ne bude sigurna da ce ziveti u zajednici, porodici.
Kada nekog volis, normalno je (po mom misljenju) da zelis da budete i porodica. (znaci nema to veze s jakom zeljom za porodicom)
Kada pricamo o decku a ne porodici... "kazes nek on njoj ostane ne tako blizak",.. a to je nemoguce ako ga upozna.
Kada govorimo o porodici...
Kazes.. "treba na neki nacin da ucestvuje (pr. za steker) ali ne treba ga mesati u vaspitanje."
Taj savet za steker je ucestvovanje u vaspitanju i to je ispravno, a ti tu pravis razliku.
Nemoguce je kada si u zajednici da i partner ne ucestvuje u vaspitanju i treba da ucestvuje, ali između partnera tada postoji dogovor kako ce vaspitati dete.
 
cekaj sad jeco da se raspisem:lol:

sta je danas sigurno?kako mozes da budes sigurna da ces se udati za nekoga?ne zele sve zene da osnuju porodicu sa osobom koju vole;)
sasvim je moguce da se upoznaju i ne zblize,to zavisi od zene;)moja cerka i ne zna kako mi se zovu drugarice,ona kaze je l ti dolazi ona sto ima dve cerke ili dva sina ili sto ima veliku decu:lol:
sto se tice vaspitavanja pravim razliku jednostavno jer bih i komsiji dopustila da objasni mom detetu da ne sme na ulicu,ako se t nasao ali svakako ne bi odlucivao da li ce da ide na zurku ili ne,to pravo zadrzavam za sebe i njenog oca;)
mozda to i nije totalno ispravno ali moje dete ne sme da maltretira niko sem mene:lol: dobro karikiram u slucaju da sam opet po 100. put neshvacena na ovom forumu
 
hanibal77:
cekaj sad jeco da se raspisem:lol:

sta je danas sigurno?kako mozes da budes sigurna da ces se udati za nekoga?ne zele sve zene da osnuju porodicu sa osobom koju vole;)
sasvim je moguce da se upoznaju i ne zblize,to zavisi od zene;)moja cerka i ne zna kako mi se zovu drugarice,ona kaze je l ti dolazi ona sto ima dve cerke ili dva sina ili sto ima veliku decu:lol:
sto se tice vaspitavanja pravim razliku jednostavno jer bih i komsiji dopustila da objasni mom detetu da ne sme na ulicu,ako se t nasao ali svakako ne bi odlucivao da li ce da ide na zurku ili ne,to pravo zadrzavam za sebe i njenog oca;)
mozda to i nije totalno ispravno ali moje dete ne sme da maltretira niko sem mene:lol: dobro karikiram u slucaju da sam opet po 100. put neshvacena na ovom forumu
Ma shvatam te ja....
Sama kazes da nije nista sigurno.. pa bas zato... decko je "vezica" i to je ono sto nije sigurno, sigurno.
Pa ni brak nije siguran, ali priznaces.. sigurniji od vezice.
Dok nisam upoznala svog dragog i ja sam govorila "NE! NECE SE "ON" MESATI U VASPITANJE MOOG DETETA!" Dok su mi drugi govorili ovo sto i ja sad tebi, potpuno te razumem.... isto sam razmisljala kao sad ti.
Sto se maltretiranja tice, to je nesto sto se podrazumeva kao neprihvatljivo pa to i ne spominjem. (samo je meni to dozvoljeno :lol: )
Kada dođe i to vreme da hoce da ide na zurku.. naravno da se pitamo oboje.
Primer, zurka...
Pusticemo je ako smatramo da je zasluzila (da su ocene ok, da nas postuje itd.)
Ako nije zasluzila, nece ici na zurku.
Ovo nam je cetvrta godina kako smo zajedno i nije bilo takvih problema.. npr. hoce da ide u parkic da se igra,.. ako je zasluzila, ide... i tu se oboje slazemo.
Jednostavno je normalan,....
 
Ух, Јецо Вецо, извињавам се што се мешам оваквом упадицом, али мени ово твоје ''заслуживање'' личи на дресуру, а не на васпитање...
 
Искрено речено, не би ми било мило да мој ''дечко'' почне да грди моје ћерке, да им он забрањује нешто или да виче на њих.... Не знам како бих се осећала...
Замишљам само како бих се ја осећала да чујем да је ''татина девојка'', рецимо, ударила моје дете, или се извикала на њега...
Знам да су и такве ситуације у заједничком животу нормалне и честе...али док је тај неко само ''дечко'', а не и члан породице.....не верујем да бих то дозволила...
 
Hellen:
Искрено речено, не би ми било мило да мој ''дечко'' почне да грди моје ћерке, да им он забрањује нешто или да виче на њих.... Не знам како бих се осећала...
Замишљам само како бих се ја осећала да чујем да је ''татина девојка'', рецимо, ударила моје дете, или се извикала на њега...
Знам да су и такве ситуације у заједничком животу нормалне и честе...али док је тај неко само ''дечко'', а не и члан породице.....не верујем да бих то дозволила...

Pa ne bih ni ja.
A ono za dresuru i vaspitavanje... pa ne bih da pametkujem tu nesto, ali dresura i vaspitavanje ustvari i jeste slicno ako ne i isto.
To je jedan od nacina ucenja, u psihologiji se zove KLASICNO USLOVLJAVANJE sistem kaznjavanja i nagrađivanja... taj sistem se preporucuje kod dece tog uzrasta tj. od rođenja pa do... nemam pojma..
 
Lexa:
Pa ne znam, možda da pustiš vreme da učini svoje, a da se praviš luda (da joj ništa konkretno ne kažeš). On bi u svakom slučaju ponekad svratio da vas (je) poseti? Pod pretpostavkom da raskinete kao prijatelji ona ne mora ništa konkretno da izgubi, osim ako ste živeli zajedno.
A vremenom će se vaši susreti verovatno toliko prorediti da će ona i zaboraviti na njega.

A TI SI KAO RAZVEDENA... :lol:
 
Zavisi od slucaja.Ukoliko ti je dete malo,najlakse je reci da je npr. morao da ode zbog posla negde daleko,sto je detetu lako razumljivo i prihvatljivo.
Ako je malo vece pa bi imalo i podpitanja,onda je najjednostavnije napraviti poredjenje tipa -Ja se zaljubljujem u nekog isto kao i ti,pa se i odljubim isto kao i ti.Sigurna sam da me razumes. I meni je zao.ali je tako.-
 
Ne znam sta bih rekao...
Mislim da deca ne moraju da znaju bas za sve nase veze. Tek kada neka veza postane bas bas ozbiljna onda bismo mogli da krenemo sa druzenjima.
Mislim da bih imao veliki problem u odnosu sa osobom sa kojom sam u duzoj vezi, a da ista nailazi na odbojnost moje dece.
 
To bi stvarno bio ozbiljan problem.Odbijnost je zenuta stvar.Ja sam sa ovim vec godinu i nesto dana.On takodje ima sina iz prvog braka,godiste moje cerke.Druze se,vole se.E sad.....ne znam kako bi sve to prihvatila.Lako je prihvatila njega,on voli decu,pristupio joj je onako drugarski.Ne znam........ali to ume da bude bas zamrseno.
 
Ja stvarno ne znam kako bih reagovala na tako nesto, ali ipak lakse ce ga preboleti nego oca...valjda...ipka je tata tata, tvoja krv! Pa zar ne moze uvek pricom da se predje preko nekih stvari pogotovu kad su deca mala...morao je da ode iz tog i tog razloga, idemo mi u setnju i td, pa zar ona nece time dobiti vise prostora u tvom zivotu, parkic, setnja, mozda i neki drugi razvedeni tata... mislim da se mnogo opterecujes time. On je tvoj decko, a ne njen otac, prebolece ga brzo. Ne trebas da se vezujes posto poto za nekog jer tvojoj cerki on sad znaci nesto, a sta za koju god kad krene da sazreva pa shvati i ona da on nije za tebe?! Mislim da ipka ti donosis odluku ovde, a ne tvoja cerka, razmisli dobro!
 

Back
Top