Plazma, LCD, widescreen televizori

codemaker

Iskusan
Banovan
Poruka
6.514
Ubih se od pretrage ali nisam nasao mesto gde da postavim pitanje. Ako sam uspeo da omasim mesto za temu, bacajte to gde treba, ja nisam nasao...

Radi se o tome da nameravam da kupim neki veliki plazma, LCD "televizor" ili neki klasican ali veci widescreen TV
Ono sto mi smeta je da slika biva deformisana na takvim televizorima (mislim da rade u formatu 16x9) ili tako nekako, uglavnom svakako u razlicitom od klasicnih "tv ekrana nasih malih prijemnika"
Doduse kad se gleda neki film, izgleda sjajno. I fudbal nije lose, ne primecuje se nesto distrozija mnogo. Ali brate neke emisije budu stvarno teske za gledanje sa onim razvucenim facama i scenama.

Tome nema leka i sto je tu je?
Svakako kupujem vrlo skoro samo me zanimalo kako se na to navikne i da li mozda postoji neka "caka", mozda softversko nesto ili slicno?
 
Većina widescreen TV-a ima podešavanje za prikazivanje onoga što se emituje u 4:3 formatu. Jedno je da smesti kompletnu sliku na ekran, a sa leve i desne strane ostaje neiskorišćen prostor, a druga je da iskoristi pomenuti prostor ali iseče sliku gore i dole. U oba slučaja nemaš ili imaš vrlo malu distorziju slike.
 
Hvala na odgovoru, sad mi je malo lakse.

Sad onaj "tezi deo". Vidim da se pominje "plazma TV" i LCD TV" -u cemu je razlika?
Ustvari, hocu da pitam da li se na takvim TV (nezavisno koji tip) moze program gledati i u dobro osvetljenoj prostoriji? Na nekim mestima se pominje da slika nije bas najbolje vidljiva kad je osvetljenje u prostoriji jako (mislim na nromalno osvetljenje dnevne sobe ili suncan dan napolju)
Na sta zapravo obratiti paznju sto se tice tipa i karakteristika (kontrast i tamo milion elemenata) Nisu samo pare u pitanju, vec mi se i ne kuopuje nesto sto cu moci da gledam samo petkom i to ako je kisni dan i ako od osvetljenja imam samo svece a morao bih biti pozicioniran na 90 stepeni u odnosu na ekran?

Ima li neko iskustva, mnogo bi mi znacilo
 
LCD TV-i imaju dobru vidljivost do 20 stepeni od pravog ugla za razliku od Plasma TV kod kojih je to znatno više. Plasma TV-i takođe imaju i bolji osvetljenost/kontrast, te će uticaj spoljnjeg osvetljenja biti manji nego kod LCD TV-a. Plasma TV imaju kraći radni vek, ali i to je negde oko 10 godina, tako da ćeš verovatno do tada kupiti novi.
 
Pazario :)
Uzeo sam Samsunga 42'' ekran i mislim da sam napravio bolji izbor, nego da sam se zaleteo za NEO istih dimenzija a koji je citavih 30,000 jeftiniji... Barem prema onome sto procitah kao komparacija ova dva plazma TV
Posto imam kablovsku, slike svioj 65 programa su odlicne.
Malo je bilo potrebno podesavanja zbog 16x9 odnosa ali ovaj samsung ima cak 5 nacina prikaza plus "zoom" kojim mozes finalno da doteras sliku kakva t odgovara. Naravno, ako stanica emituje 16x9 format slike, tada nema nikakve potrebe, odlican izgled.

Naravno, prodavca sam jedva ubedio da mi ne trebaju disk kocnice uz TV i da mora biti TV okrenut prema gledaocu da bi efekat gledanja bio potpun... Ne mozes da verujes ko sve izigrava prodavca iole sofisticiranijih uredjaja. Sta god pitas otprilike je:
- kao da si mu opsovao majku
- kao da on nema druga posla ovde nego tebi da objasnjava
- pri cemu nema pojma
- smatra uvredom ako zelis dodatne informacije ili ne daj Boze poredjenja sa drugim TV
- smatra da ti je ucinio neizmernu uslugu sto ti je pomogao da izneses mrcinu od 50kg do ulaza.
- lepo mu vidis u ocima misao "'fala qrcu te se kurtalisah jos jedne dosadne musterije, samo smetaju..."
Da ne pominjem da sam 15 minuta uopste mora juriti prodavca da mi posveti paznju, zamalo da sam mu morao kupiti darove da dodje, a onda je dosao i ponasao se kao da kupujem baterije za daljinski...
A za tresnutih oko 100,000 dinara bih zeleo ako nista pomoc pri odluci i malo kultirnog ophodjenja...
Taj ne bi bio prodavac na zapadu ni 30 minuta. Prva musterija koju bi uskluzio bi se pozalila sefu i kraj karijere.. Kod nas je to ipak demokratskiej - ne moze svako da smeta prodavcu koji se ne mesa u svoj posao redovno

Yebiga Srbija je to...
 
codemaker:
Naravno, prodavca sam jedva ubedio da mi ne trebaju disk kocnice uz TV i da mora biti TV okrenut prema gledaocu da bi efekat gledanja bio potpun... Ne mozes da verujes ko sve izigrava prodavca iole sofisticiranijih uredjaja. Sta god pitas otprilike je:
- kao da si mu opsovao majku
- kao da on nema druga posla ovde nego tebi da objasnjava
- pri cemu nema pojma
- smatra uvredom ako zelis dodatne informacije ili ne daj Boze poredjenja sa drugim TV
- smatra da ti je ucinio neizmernu uslugu sto ti je pomogao da izneses mrcinu od 50kg do ulaza.
- lepo mu vidis u ocima misao "'fala qrcu te se kurtalisah jos jedne dosadne musterije, samo smetaju..."
Da ne pominjem da sam 15 minuta uopste mora juriti prodavca da mi posveti paznju, zamalo da sam mu morao kupiti darove da dodje, a onda je dosao i ponasao se kao da kupujem baterije za daljinski...
A za tresnutih oko 100,000 dinara bih zeleo ako nista pomoc pri odluci i malo kultirnog ophodjenja...
Taj ne bi bio prodavac na zapadu ni 30 minuta. Prva musterija koju bi uskluzio bi se pozalila sefu i kraj karijere.. Kod nas je to ipak demokratskiej - ne moze svako da smeta prodavcu koji se ne mesa u svoj posao redovno

Yebiga Srbija je to...
Potpuno ista slika kad sam ja kupovao namestaj!

A reci mi kad gledas kanal koj nije 16:9,vec 4:3 kako forumilse sliku? Jel onda manja? Jel je suzi sa strane?
 
Zlaja87:
Potpuno ista slika kad sam ja kupovao namestaj!

A reci mi kad gledas kanal koj nije 16:9,vec 4:3 kako forumilse sliku? Jel onda manja? Jel je suzi sa strane?
Ima neka opcija "siroki 4:3" gde na neku foru adekvatno razvuce sliku, tako da dosta dobro izgleda. Naravno, nije kao prava 16:9 ali je podnosljiva. Nije manja slika, nema crnih ivica.

Inace, moze se 4:3 gledati i kao stvarnih 4:3 samo sto onda imas sa strane crne ivice.

I na kraju, opcija "zoom" omogucava kontrolu prikaza slike na preciznijem nivou. Nisam jos bas sve provalio, nemam vremena, bice..
 
Pazario, a izgleda i namestio, tako da sada uživaš. :)

Što se prodavca tiče, rekoh da se ne jediš zbog toga. Obično, ako imam vremena krenem sa isto tako idiotskim pitanjima i fino se zabavim slušajući odgovore i objašnjenja.

Opcija "wide 4:3" razvuče sliku ali je i odseče gore i dole, te zbog toga tako razvučena slika ne deluje previše neprirodno.
 
bojan p:
Pazario, a izgleda i namestio, tako da sada uživaš. :)

Što se prodavca tiče, rekoh da se ne jediš zbog toga. Obično, ako imam vremena krenem sa isto tako idiotskim pitanjima i fino se zabavim slušajući odgovore i objašnjenja.

Opcija "wide 4:3" razvuče sliku ali je i odseče gore i dole, te zbog toga tako razvučena slika ne deluje previše neprirodno.

Ma mislio da uzivam ali slaba vajda... ceo dan radim k'o sumanut pa nemam vremena nesto da se namestim. usput nabavio i Pioneerov DVD pa htedoh da pogledma neki dobar SF, ali djavola... Mozda sutra.
Inace da "wide 4:3" razvuce sliku i odsce gore nesto, ali je ipak slika prirodnija kad se gleda taj format. Ali zato stanice koje emituju 16:9 stvarno daju odlican "ugodjaj" :)
 
codemaker:
Ma mislio da uzivam ali slaba vajda... ceo dan radim k'o sumanut pa nemam vremena nesto da se namestim. usput nabavio i Pioneerov DVD pa htedoh da pogledma neki dobar SF, ali djavola... Mozda sutra.
Inace da "wide 4:3" razvuce sliku i odsce gore nesto, ali je ipak slika prirodnija kad se gleda taj format. Ali zato stanice koje emituju 16:9 stvarno daju odlican "ugodjaj" :)
Zvuči mi poznato.... ali možda da probaš da postaviš televizor direktno iznad monitora, pa u kratkim pauzama uspeš da odgledaš 10 minuta od tog SF filma.

Da, stanice koje emituju 16:9 kao da pasuju na taj 16:9 TV, a verovatno da će i taj film kada bude došao na red imati isti, ako ne i bolji "ugođaj". :)
 
Pozdrav! Kakva su iskustva i sta mislite o Sony KDL 32 EX 302. Treba mi ozbiljan savet jer planiram da kupim, pa nebi zelio da se zaletm jer sam apsolutno neupucen kad su u pitanju LCD televizori. Hvala.

Bezi od 32",to je premalo.Ja sam pazario plasmu od 42" i posle dva meseca mi je premala.Ne postoji velik tv,ako imas para idi na sto vecu dijagonalu,neces se pokajati.Pozz
 
Ne znam šta voziš,ali kupi Mercedes S klase,što više to bolje,šta će ti Golf ili Passat i da ne zaboravim,hvala na pomoći.
Kolega nisi me dobro razumeo,samo razmisli koje godine je proizveden tv koji kosta 40.000,kakve opcije ima?To je napolju izbaceno ,koliko kosta napolju kad je ovde toliko para,jer i nasi trgovci zarade bar dinar na dinar?Meni je namera da se ne zatrcis na povoljnu cenu i posle par meseci vidis sta si uradio,ne da se razmecem.Uostalom vozim Kadet Suzu iz 1986,trulex i odozgo i odozdo.
 
Ne. Jer je LCD veliki monitor i ako ne nameravas da ga koristis za comp ( kao veliki monitor ) onda ne vredi uzimati. Takodje LCD ima drugaciji prikaz slike nego plazma. Kada budes gledao obican tv program dobices kvadrate i kockice ( tj veliku pikselizaciju ) sto sa plazmom nije slucaj. Takodje gledanje filmova na plazmi je za nekoliko koraka ispred ( cak i da gledas dix na full HD plazmi i isti na HD ready lcd-u ). Moj savet to je da dodas jos 100E ako si u mogucnosti. Imas sada vec plazme od 50inc za 50tak hiljada ( kod nas Tempo i ostali mega marketi svaki vikend imaju snizenje za 10% ) i pazaris to. Nema da brines kada je panel u pitanju ( samo se raspitaj koji je jel mozda budu djubrad pa ti uture stari panel ) jer noviji ( zadnje 2 god ) gube kvalitet tek nakod 60.000 sati (a ko ne i vise ) rada, sto je min 7god ( a zamisli ni jedna garancija ti nije tolika ( samo pioneer daje mislim 5 god ) ).
Znaci ako hoces kao monitor uzmi lcd, al ako hoces da gledas tv i filmove ( divx, xvid, mkv, r5... ) uzmi plazmu....
 
Poslednja izmena:

Back
Top