Teorija vlasti

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Da li trebaju da je proučavaju svi?

Tako ne bi golim dupetom išli u trnje, već bi to bilo "stvar okruženja"....

Da li uvesti predmet u osnovne škole....pa kasnije nastavak u srednje.....

Ograničenja percepcije, vidjenja, grupisanje, osudjivanje, elan, motivisanost.....sve je to moguće opisati tako da deca malog uzrasta (8 razred ili i 7) to razumeju.

Mediji, manipulacije, teorija ratovanja rimska i antička, pa sve do I i II svetskog rata, kao i posleratna.....sve je to moguće opisati u obliku razumnom za srednjoškolce....

Povećanoj manipulaciji se može odgovoriti samo povećanom svesnošću o njoj samoj....


Bolje nego ukidanjem prednosti i nekim veštačkim zabranama reklama duže od 15 min ili raznih "monopolističkih" zabrana.....pa "Ratko Mitrović" GP istisne "Timku" Vrnjačka Banja, a kvalitet radova ne da nije ni približno isti , a cena je približno ista.....

Smatram da bi se kvalitet i vladanja i politike mnogo unapredio , i sam izborni sistem bi počeo da ima smisla.....
 
uh ..patak sve si mi sladi u toj svojoj borbi da promijenis svijet...da bi se unapredio je fakt..slazem se..samo kako to sprovesti u djelo?..tko te slusa..nitko..oni koji su na vlasti su zadovoljni poretkom onakvim kakav je i nemaju potrebu za promjenama...to ti je kao moja ideja da bi svjet bio bolji kada bi u skolama uveli jedan vjeronauk za sve ucenike bez obzira koje su vjere...znas ono etika za sve..gdje svi uce po malo o svim vjerama..kao borba protiv predrasuda za vise razumjevanja i tolerancije medu ljudima...ovako djecu vec od malena u skolama dijele...barem je tako ovdje..extra nastava za katolike..extra za evangeliste i extra etika za sve druge i za ateiste...djeca se uce od malena na podjele...ja sam protiv toga..ali tko me slusa..sigurno je da moja ideja nema u sebi nista lose ali kako ju sprovesti u djelo? Nitko nije zainteresiran dok ne vidi neku odredenu vlastitu korist u tome..moras napokon da se pomiris da smo mi ljudi ovakvi kakvi jesmo osudeni na propast..
 
otkacena slavonka:
uh ..patak sve si mi sladi u toj svojoj borbi da promijenis svijet...da bi se unapredio je fakt..slazem se..samo kako to sprovesti u djelo?..tko te slusa..nitko..oni koji su na vlasti su zadovoljni poretkom onakvim kakav je i nemaju potrebu za promjenama...to ti je kao moja ideja da bi svjet bio bolji kada bi u skolama uveli jedan vjeronauk za sve ucenike bez obzira koje su vjere...znas ono etika za sve..gdje svi uce po malo o svim vjerama..kao borba protiv predrasuda za vise razumjevanja i tolerancije medu ljudima...ovako djecu vec od malena u skolama dijele...barem je tako ovdje..extra nastava za katolike..extra za evangeliste i extra etika za sve druge i za ateiste...djeca se uce od malena na podjele...ja sam protiv toga..ali tko me slusa..sigurno je da moja ideja nema u sebi nista lose ali kako ju sprovesti u djelo? Nitko nije zainteresiran dok ne vidi neku odredenu vlastitu korist u tome..moras napokon da se pomiris da smo mi ljudi ovakvi kakvi jesmo osudeni na propast..


ali nas je svakog dana sve više,prevagnuće jednoga dana i na našu stranu :lol:
 
Meni je propuh , zato i mislim... Da ne treba biti vlasti ili je svesti na najmanju mogucu meru. Kada pricam o vlasti, to je vlast da ugrozavas druog, vlast represije koju ima drzava, pojedinci, grupe. Sto je vlast veca vece su tragedije koje iz njih proizilaze. Amerika je samo jedan primer.
Mogu predmeti “ o stetnosti vlasti” ili “ 1001 nacin na unistis svet”
 
Problem danasnje vlasti je to sto forsira "robotiku"... Od ljudi nad kojim je uspostavljena pokusava da napravi robote koji bi delali po uputama zarad sto vece dobiti pojedinca i tu je njena greska "mnogo uzima a malo daje". Ipak je svako prvi sam sebi, pa vlast cesto ne uspeva u tome sto rezultira latentnim posledicama koje vremenom uvek isplivaju ili posledicama ociglednim i trenutnim (sto je redje).
Odgovoricu ovde i na onu temu o formalizmu rekavsi da on, izmedju ostalog, potice i odavde.
 
Апсолутно је неопходно да се да тако кажем ''подигне свест'' људи, како о манипулацијама, тако и о сличним стварима...апсолутно се слажем са тим, само мислим да је превише рано да деца у 7-8 разреду имају тај предмет...може неки додатак предмету историја или сл. али тек са средњом би неки схватили шта је шта, а и тад већину не би било брига...треба имати нешто тако, али треба схватити да то није довољно, требало би да у ту сврху постоји и једна организација, која би за циљ имала ''буђење свести'' ...

Али, хајд да се запитамо, одакле долази тај проблем....

Бирачи никад не располажу са довољно информација и никада нису у потпуности информисани о мноштву законских предлога који се могу директно одразити на њихову добробит...то је чињеница, тар не?

Зато се питамо да ли постоји неки други политички механизам, скуп правила за доношење одлука(друштвених одлука), помоћу којих би се решио овај проблем...Идеалан политички механизам, очигледно не постоји. Држава као и све остало има своје мане...
Шта је срж проблема? Кад користи остварује уска група људи док се трошкови распоређују на друштво у целини. Уски интереси владајућих група који имају моћ доминирају над већином а већина им је то својим гласовима омогућила(јер не располаже са довољно информација), то је главна несавршеност државе....

Како да то решимо?? Како решити проблем тих ''утицајних лоповских група'', како им помрсити планове? Владавина једног човека(или апарата; ауторитатни поредак) није лек за елиминисање политичке владавине утицајних група. Сувише јака држава ограничава економске и политичке слободе...што доказано води у горе стање...

Сад морам да отворим књигу, и да видим где сам за све ово чуо и шта је решење проблема...а ха, ево, дакле цитирам:

''Демократске земље могу да постигну успех уколико постоји: 1. јасна и бескомпромисна политичка воља да се са овим појавама(утицај тих група) прекине. 2. осмишљена јавна расправа о кључним питањима текуће државне политике. Мора се показати да су актуелни политички процеси, као и бирократске структуре демократског друштва, способни да спроведу поменуте две ствари. Сувише често и у сувише много земаља добре политике доживљавају неуспех услед недостатка политичког концензуса око ове две ствари.''

Дакле воља да се прекине, и, јавна расправа о питањима тренутне политике...
Да би то све успело, кључно је да што више људи, имају што више знања, познавања ''материје'', превасходно о томе како се може манипулисати њима, и да ти људи, покажу другима оно што знају... тако се окупи народ, и створи се да га крстим ''јавно знање'', свест, која омогућава да ми у недостатку информација не будемо робови уског круга људи, и да се нама не манипулише, у туђе интересе...

Дакле, закључујем да, да би остварили развој, потребно је да кроз индивидуално и колективно учење друштво сакупи(акумулира) знање, свест о проблему, или назовите то како хоћете...
 
marko717:
Апсолутно је неопходно да се да тако кажем ''подигне свест'' људи, како о манипулацијама, тако и о сличним стварима...апсолутно се слажем са тим, само мислим да је превише рано да деца у 7-8 разреду имају тај предмет...може неки додатак предмету историја или сл. али тек са средњом би неки схватили шта је шта, а и тад већину не би било брига...
Slazem se sa ovim.Retko kom sedmaku je zanimljiva politika.Trebalo bi uvesti obaveznu informatiku u osnovne skole (a ne neku tamo zamenu za tehnicko) i obavezno seksualno obrazovanje u srednje.Tu "teoriju vlasti" bi trebalo vise uciti na ustavu i sociologiji-mislim postoje ti predmeti,zasto uvoditi nove?To izgleda kao sto su nekada ranije uvodili marksizam u 4. srednje.
A moglo bi da se ubaci malo vise "teorije vlasti" i u lektiru.U svakom slucaju 4. godini bi bilo zanimljivije da citaju 1984. npr,nego Proljeca Ivana Galeba.
Trebalo bi uvesti obavezno citanje Vladaoca pre 18 (obnosno pre prvog odlaska na izbore),To bi bilo bas efektno,a ne bi izazvalo otpor kao dosadna predavanja.

Bilo bi zanimljivo kako bi se birali profesori za taj predmet o vlasti.I kako bi se izbeglo da njihovo recimo stranacko opredeljenje utice na predavanja.
 
Ja sam protiv da istoričari drže takav predmet , jer znam iz iskustva kako bi oni svojim shvatanje oblikovali bilo šta od rečenica iz udžbenika ili od izgovorenog na takvim časovima....

Zato smatram da to mora da bude možda multidisciplinaran predmet, da svako ocenjuje svoje oblasti , a deca će već da skupe znanja i promućkaju u ono što im treba i čemu teže.....
I zbog tendencije ka ideologiji, a nikako ne bih želeo da potiranje postojeće ideologije stvori prostor i olakšavajuće okolnosti za profesora (1) za ulivanje bilo anarhizma , bilo neke druge ideologije ili verologije.....
 
Има ту један аспект ствари који политичари само користе, али га нису они створили: то је човеково категорично непризнавање могућности да се његовим мишљењем уопште може манипулисати. 99% људи наљутиће се ако само посумњаш да њихово мишљење није аутентично њихово.

А мени се сто пута десило да ми неко данас презентира као своје политичко мишљење нешто што је јуче неко причао на ТВ. Људи уопште не примете кад тако присвоје туђе мишљење, и спремни су да се свађају с тобом да је то лично њихово мишљење до кога су дошли сопственим размишљањем.

А префригани политичари то знају. Знају да људи не воле да се муче размишљањем, али зато воле да „имају мишљење“ и праве се паметни. И онда им лукаво подметну одговарајуће мишљење, знајући да људи никад неће признати да то није стварно њихово мишљење. Чак, у ствари, већина људи неће ни приметити то подметање.

Овде би једино решење било да људи буду храбри и искрени према себи, и да признају подложност свог „мишљења“ оваквим манипулацијама. Али ја не верујем да ће то икад да се деси. Људи су страшно сујетни на своју „памет“.
 
Modruna..ovo si jako ljepo rekla..apsolutno se slazem..to me podsjetilo na jednu diskusiju izmedu mog strica i oca..tako je moj stric glasao za stranku nazovimo je stranka X pa ubjedivao mog oca kako je ta stranka prava i jedina..a 5 god. kasnije se vise nije nicega sjecao...znas ono...ma nisam ja...gdje bi ja...hahahah..a mi svi prisutni bili....i nema sanse da ga ubjedis...on je apsolutno u pravu..i sada pljuje po onima koje je prije 5 god. velicao....eeee to ti je sve velika kapa govana...na zalost...
 
Modruna:
Има ту један аспект ствари који политичари само користе, али га нису они створили: то је човеково категорично непризнавање могућности да се његовим мишљењем уопште може манипулисати. 99% људи наљутиће се ако само посумњаш да њихово мишљење није аутентично њихово.

А мени се сто пута десило да ми неко данас презентира као своје политичко мишљење нешто што је јуче неко причао на ТВ. Људи уопште не примете кад тако присвоје туђе мишљење, и спремни су да се свађају с тобом да је то лично њихово мишљење до кога су дошли сопственим размишљањем.

А префригани политичари то знају. Знају да људи не воле да се муче размишљањем, али зато воле да „имају мишљење“ и праве се паметни. И онда им лукаво подметну одговарајуће мишљење, знајући да људи никад неће признати да то није стварно њихово мишљење. Чак, у ствари, већина људи неће ни приметити то подметање.

Овде би једино решење било да људи буду храбри и искрени према себи, и да признају подложност свог „мишљења“ оваквим манипулацијама. Али ја не верујем да ће то икад да се деси. Људи су страшно сујетни на своју „памет“.

po toj teoriji svoje politichko mishljenje mozesh da imash samo ako imash svoju stranku.
listening is learning, i to nije loshe.
selekcija je neshto drugo.
 
otkacena slavonka:
... a 5 god. kasnije se vise nije nicega sjecao...znas ono...ma nisam ja...gdje bi ja...hahahah..a mi svi prisutni bili....i nema sanse da ga ubjedis...
Да, заборавила сам да поменем то – како забораве шта су мислили и тврдили пре пет година (а понекад и пре само пет недеља).

И уопште, треба више да радимо на својој свести, а то почиње памћењем себе – својих мисли, осећања, делања.

@VisionOfDisorder

У реду је слушати (и читати) али треба да памтимо да смо то мишљење узели од некога, да испочетка није било наше.

Не могу ја о свему да имам баш лично своје мишљење, јер је за многа мишљења потребна стучност коју ја немам у тој области, и сасвим је у реду да усвојим мишљење неког стучњака, које сам саслушала, разумела и учинило ми се паметно. Али могу (и треба) да памтим да сам то мишљење преузела од некога, и да памтим разлоге што сам то учинила.
 

Back
Top