SLOVENCI SUDE KOMUNISTIMA......., NAJZAD!

rider on the storm

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
184
Pronađena Kardeljeva depeša


Ljubljana -- Pronađena depeša u kojoj Kardelj naredio ubrzano "čišćenje", u kome je posle Drugog svetskog rata ubijeno puno ljudi.


Slovenački istoričar Mitja Ferenc pronašao je depešu, koju je tadašnji potpredsednik jugoslovenske vlade Edvard Kardelj poslao predsedniku slovenačke vlade Borisu Kidriču i koja dokazuje da je vrh nekadašnje jugoslovenske vlasti i Komunističke partije znao i naređivao ubistva vojnika i civila u Sloveniji odmah posle završetka Drugog svetskog rata. Dokument je nađen u Arhivu Slovenije.
Tekst depeše: "Od Predsedništva centralne vlasti, Kidriču lično. Najkasnije tokom tri sedmice biće raspušten sud nacionalne časti, vojni sudovi će suditi samo vojnim licima, sve druge će preuzeti redovni sudovi. Biće proglašena nova amnestija. Nemate dakle nikakvog razloga da budete tako spori u čišćenju kao do sada. Kardelj".
Ova depeša biće predstavljena u celjskom Muzeju novije istorije, u okviru izložbe "Prikriveno i očima sakriveno", na kojoj će po prvi put biti prikazane do sada skupljeni podaci o masovnim grobnicama u Sloveniji.

"Srbi, četnici..."

Do sada je u Sloveniji pronađeno oko 400 lokacija sa takvim grobnicama. U njima se nalaze ostaci bez suđenja pobijenih vojnika i civila. Istraživanja istoričara Ferenca pokazuju da je mnogo više "neslovenačkih" nego "slovenačkih" grobalja. Među njima su ugledni Srbi četnici i pripadnici Srpskog dobrovoljačkog korpusa iz Srbije, crnogorski četnici, ali i dosta civila koji su se povlačili u vreme odlaska Nemaca....
 
filatelista:
Ma tamo je najviše mrtvih domobrana i ustaša...Sad kao neko treba da žali za njima. :roll:

Није тачно ! Зар мислиш да би митрополити и владике СПЦ ишле у Словенију да држе опела над јамама у које су гурнути побијени домобрани и усташе ???
 
rider on the storm:

Među njima su ugledni Srbi četnici i pripadnici Srpskog dobrovoljačkog korpusa iz Srbije, crnogorski četnici, ali i dosta civila koji su se povlačili u vreme odlaska Nemaca....

Тачно, ридер, али људи овде о томе појма немају. То ће тек доћи на дневни ред, то је неумитно, не може се затрпати никаквим лажима... били су "преки судови" и масовне гробнице... постоје записи...... сведоци..... родбине... ИСТИНА ЈЕ КАО ВОДА - НАЂЕ ПУКОТИНУ !

Варају се они који покушавају да примене већ виђени рецепт заборава и приче о "окретању ка будућности". Нема ништа од тога док се не расчисти СВЕ !
 
eremita:
Варају се они који покушавају да примене већ виђени рецепт заборава и приче о "окретању ка будућности". Нема ништа од тога док се не расчисти СВЕ !

Odnosno, dok i Balkan ne prođe Dekomunizaciju!

PS: Denacifikacija je rađena i tako da su saveznici nakon WW2 vodili Nemce na izlete u konc. logore, čisto da se sve zna i vidi!
 
.....Pošto su bili razoružani od strane saveznika, dobrovoljci koji su prešli na teritoriju Austrije smešteni su u logor Vetrinje. Tamo su ostali sve do 23. maja 1945. godine, kada je britanska vojna komanda naredila prebacivanje dobrovoljaca na teritoriju Italije i pripajanje glavnini snaga SDK. Starešine SDK su ovo naređenje prihvatile pa su se dobrovoljci sutradan, 24. maja, ukrcali na britanske kamione. Kolona je prošla kroz Klagenfurt, da bi južno od toga grada pristigli na železničku stanicu Marija Elend. Tamo su se dobrovoljci iz kamiona prebacili u železničke vagone. Oficiri su bili smešteni u vagon putničke klase, a vojnici u stočne vagone. Stočni vagoni bili su po ukrcavanju dobrovoljaca zatvoreni sa spoljne strane. Kada je kompozicija krenula, iz naoko pustih zgrada izletela je grupa od četrdesetak partizana i za tren oka ovladala putničkim vagonom. Tako je za momenat ceo transport bio u rukama partizana. Ovakav postupak partizani su, u dogovoru sa Britancima, ponavljali više puta, sve dok se cifra zarobljenih nije popela na 3.000 dobrovoljaca, 12.000 slovenačkih domobrana i njihovih porodica i 250 četnika Pavla Đurišića. Iz ovih vagona uspeo je da pobegne jedino Vladimir Ljotić, sin Dimitrija Ljotića, koji se vratio u logor Vetrinje uveče, 26. maja. Sutradan je izdaju Britanaca saopštio predstavnicima Slovenačkog narodnog odbora. Oni su kasnije obavestili Kraljevske Jugoslovenske namesnike u Rimu.

Ljudstvo iz ovih kompozicija dovedeno je u mesto Šent Vid kod Ljubljane i smešteno u katoličku bogoslovsku školu. Dana 27. maja partizani su preko Slobodana Penezića Krcuna, koji je tada bio u inspekciji logora, dobili naređenje sa vrha da se svi predati vojnici nacionalnih snaga likvidiraju. Sledećeg dana zarobljeni nacionalni vojnici vozom su prebačeni u Kočevje. Tamo su smešteni u jedan dvorac izvan grada. Iz toga dvorca su ih partizani u grupama od po trideset odvodili do obližnjih jama, i nad njima je bila izvršena stravična odmazda.....
 
south:
sto se tice crnogorskih cetnika, pod komandom djurisica...
oni su pobijeni od strane ustasa,u pokusaju prodora prema sloveniji
svih 6.000 cetnika je opkoljeno od strane ustasa,uz pomoc sekule drljevica,i razbijeno...
prezivele su odveli u jasenovac i pobili....

Zanimljivo, negde sam čuo/pročitao da je Pavelić dozvolio prolazak četnika do Britanaca, ali po tebi ispada da oni nisu nikada i stigli do njih!?
Ima li negde kakvih pouzdanih podataka o tome?
 
rider on the storm:

koja dokazuje da je vrh nekadašnje jugoslovenske vlasti i Komunističke partije znao i naređivao ubistva vojnika i civila u Sloveniji odmah posle završetka Drugog svetskog rata.
....

:):):):):):) haha ori se Kuća Smeća, a čuje se glas:
Gde bih ja stigao sa svojom revolucijom da sam radio samo na osnovu DOKAZA!!:)

PS: A ako su nam baš i trebali dokazi, a nismo ih mogli naći, znali smo kako ljude 'zamoliti' da nam se sami 'pohvale' svojim delima i podnose dokaze!!:):):)
 
O masovnim ubistvima u Sloveniji, do kojih je došlo posle Drugog svetskog rata, prvi put je javno govorio lički partizanski komandant Simo Dubajić 1990 .godine. On je tada za list "Svet" rekao da je i sam učestvovao u likvidaciji ljudi u Sloveniji, kao i da je dobio nalog da pobije više od 30.000 domaćih izdajnika u Kočevskom rogu. Dubajić kaže da je to obavila dalmatinska brigada, čiji komesar je bila Milka Planinc, koja je za ta streljanja odabrala oko 90 najpoverljivijih komunista.
Dubajić je pričao kako se seća da je, dok je trajala jedna od likvidacija, sedeo i pio pred kafanom, zbog čega ne može da se tačno seti, jer je bio pijan, da li je on sam dao naredbu da se u jame sa pobijenima baci eksploziv "kako neko iz njih ne bi izašao živ".
Nekadašnji partizanski komandant je dodao i da su mladići zaduženi za izvršavanje likvidacija dolazili do njega, pili, povraćali i padali u nesvest. Simo Dubajić je tada bio star samo 21 godinu i kako je sam rekao, bio je šef i kontrolisao je da likvidacija bude izvršena do kraja.
Nekadašnji partizan i visoki funkcioner OZNA-e, Albert Svetina je tvrdio da su likvidacije u Sloveniji trajale sve do 1953. godine, a da je za njih Ribičič znao, jer je i sam pravio spiskove za streljanja. Svetina je to saznao i od svoje bivše žene, koja je 1946. godine bila Ribičičeva sekretarica.
Dubajić je izjavio da niko sem Tita nije mogao da donese odluku o likvidacijama, a 26. maja 1945. godine, na mitingu u Ljubljani Tito je rekao "Što se tiče ovih izdajica, kojih je bilo u svakom narodu, među svim ljudima ,to je sada stvar prošlosti. Ruka pravde ,oslobodilačka ruka naroda, već je stigla većinu..."
 
misoni:
Могли би коначно,с Кардељом,и Блајбург да ставе ад акта!Па нек' се Хрвати и Словенци договоре ко је кога стрељао и бацао у јаме...

Opet od tebe nesto "misaono"
U slucaju da tvoj mozag ponekad funkcionira razmisli o tome da ce Hrvati zaboraviti Bleiburg ( ako) kad Srbi zaborave Jasenovac
A nijedno ni drugo nesmije se zaboraviti
 
Silent Bob:
Izjednacavanje Blajburga i Jasenovca... e... ne mogu... umoran sam... ne mogu vise... ne...

Pokusavam da razumijem.....da ti nemozes vise...
Ali, ipak, u cemu je bitna razlika ?
Ja kao Hrvat stidim se Jasenovca i to ce biti vjecito na mojoj savjesti, i trudit cu se da moja djeca zbaju za njega, ali ti kao Srbin reci nesto i o bleiburgu....
 
slavonka:
Stidi se za ovo napisano

Vidi ovo.Jel da se stidi sto je poklana gomila ustasa i koljaca?!Jel zato?Zato sto ih je stigla osveta i za Kozaru,i za Bozic 1942.,i za Jasenovac?Sta su mislili,da ce ih docekati sa kafom i kolacima?Na Blajburgu su u 90% slucajeva poubijane ustase i svi oni koji su surovali sa njima...nije tu bilo nevinih...da su bili nevini ne bi bezali.Ponosim se Blajburgom...i sto je filatelista rekao trebalo ih je vise pobiti...Sta ti mislis,sta je trebalo da se uradi?!A?Da puste gomilu koljaca,silovatelja,ubica,jamara?E neka su ih porokali,steta sto nisu vise.Zamisli bezali jer nisu bili krivi.Ma pazi majke ti!Jel ti mislis da su oni isli goloruki?!Jos jednom,tamo nevinih nije bilo.I kraj!
 
Eistern Meister:
O masovnim ubistvima u Sloveniji, do kojih je došlo posle Drugog svetskog rata, prvi put je javno govorio lički partizanski komandant Simo Dubajić 1990 .godine. On je tada za list "Svet" rekao da je i sam učestvovao u likvidaciji ljudi u Sloveniji, kao i da je dobio nalog da pobije više od 30.000 domaćih izdajnika u Kočevskom rogu. Dubajić kaže da je to obavila dalmatinska brigada, čiji komesar je bila Milka Planinc, koja je za ta streljanja odabrala oko 90 najpoverljivijih komunista.
Dubajić je pričao kako se seća da je, dok je trajala jedna od likvidacija, sedeo i pio pred kafanom, zbog čega ne može da se tačno seti, jer je bio pijan, da li je on sam dao naredbu da se u jame sa pobijenima baci eksploziv "kako neko iz njih ne bi izašao živ".
Nekadašnji partizanski komandant je dodao i da su mladići zaduženi za izvršavanje likvidacija dolazili do njega, pili, povraćali i padali u nesvest. Simo Dubajić je tada bio star samo 21 godinu i kako je sam rekao, bio je šef i kontrolisao je da likvidacija bude izvršena do kraja.
Nekadašnji partizan i visoki funkcioner OZNA-e, Albert Svetina je tvrdio da su likvidacije u Sloveniji trajale sve do 1953. godine, a da je za njih Ribičič znao, jer je i sam pravio spiskove za streljanja. Svetina je to saznao i od svoje bivše žene, koja je 1946. godine bila Ribičičeva sekretarica.
Dubajić je izjavio da niko sem Tita nije mogao da donese odluku o likvidacijama, a 26. maja 1945. godine, na mitingu u Ljubljani Tito je rekao "Što se tiče ovih izdajica, kojih je bilo u svakom narodu, među svim ljudima ,to je sada stvar prošlosti. Ruka pravde ,oslobodilačka ruka naroda, već je stigla većinu..."

Браво човече, написао си ИСТИНУ !
 
slavonka:
Pokusavam da razumijem.....da ti nemozes vise...
Ali, ipak, u cemu je bitna razlika ?
Ja kao Hrvat stidim se Jasenovca i to ce biti vjecito na mojoj savjesti, i trudit cu se da moja djeca zbaju za njega, ali ti kao Srbin reci nesto i o bleiburgu....

Извини, поред тога што мислим да је злочин - злочин, ипак се не може изједначавати Јасеновац и Блајбург. У Јасеновцу су страдали цивили само
зато што су били Срби, Јевреји, Роми........итд........... а Блајбург је убијање
политичких НЕИСТОМИШЉЕНИКА ОРГАНИЗОВАНИХ У ВОЈНЕ ФОРМАЦИЈЕ, такође ми је познато да је тамо страдало
и доста четника - и зато наше владике иду на годишњицу да опоју жртве.

Блајбург је РАТНИ ЗЛОЧИН убијања ратних војних заробљеника.

Јасеновац је ЗЛОЧИН ГЕНОЦИДА ПРЕМА СРБИМА, ЈЕВРЕЈИМА и РОМИМА

Огромна разлика !
 

Back
Top