Uloga Međunarodne Zajednice na Balkanu!?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
37.778
Iako zvuči kao 'šta bi bilo kad bi bilo', možda bi ipak mogli da dođemo i do nekih korisnih zaključaka:

1- Kako bi danas izgledale granice u bivšoj jugi da nam nisu naturali one AVNOJske i slične kenjaže?

2- Jel' bi bilo više ili manje mrtvih, ranjenih, nestalih itd, da nije bilo embarga, raznih 'zelenih' svetala za neke akcije, posmatrača, bombardovanja od strane NATO-a itd?

3- Ostali, meni za sada nepoznati faktori?

Ukratko: Ako bi se međunarodna zajednica držala strogo pravila o NEMEŠANJU u unutrašnje stvari jedne, tada još priznate države SFRJ!
 
Medjunarodna zajednica ima ulogu kreiranja etnichkih drzava po AVNOJ-evskim granicama.S tim shto se te granice nisu poklapale sa etnichkim pa se krenulo na proterivanje Srba gde do tog poklapanja nije dolazilo.Interesantan je i presedan da su pored granica republika za granice silom uspostavljanih drzava uzimaju i granice pokrajina koje nikada nisu bile republike.Sve to samo po sebi dovodi do mnogih zeljenih ili nezeljenih nus-produkata i namece par pitanja:
1)Zashto su AVNO-jevske granice pochetkom 90-tih uzete skoro kao Boziji zakon u koji se ne dira kada se zna nedemokratski karakter na koji su odredjene?
2)Zashto je samo Srbija u okviru tih granica bila izdeljena a ne i ostale republike SFRJ?Jer da je bilo isto i sa drugima onda bi i Srbi po tom samoproklamovanom prozapadnom principu imali prava na samoopredeljenje.
3)Koji je interes Amerike u stvaranju velike Albanije?
Opshti zakljuchak koji samo budale mogu da negiraju i koji proizilazi je da su AVNOJ-evske granice bile antisrpske i stvorene sano i jedino radi razbijanja i slabljenja Srpskog naroda.Tile u okviru komunistichke diktature silom nametnuo,Sloba svojim navodnim najvecim"zlochinima"dao neki fol "moralni"motiv za njihovo ostvarivanje i zapad na kraju blagoslovio.
 
pitanje svima koji pljuju po tome sto se medjunarodna zajednica drzala republickih granica iz sfrj-

da li mislite da bi princip samoopredeljenja naroda bio pravicniji i ne bi doneo mnogo veci haos?
primer- bosnjaci kao konstitutivan narod iz ustava sfrj, u raskoj oblasti alijas sandzaku, crnoj gori ili bilo gde bi onda mogli (po istom principu kao srbi u hrvatskoj) da prekrajaju granice srbije. svaki konstitutivni narod bi mogao u svakom selu, bilo gde- gde je vecina da se posluzi svojim 'pravom na samoopredeljenje'
a kad bi jednom pala relevantnost takvih granica, onda bi i 'narodnosti' mogle da otvore svoje pitanje- madjari u vojvodini, shiptari na kosovu, presevu, bujanovcu, bugari u dimitrovgradu....
 
~Petar~:
pitanje svima koji pljuju po tome sto se medjunarodna zajednica drzala republickih granica iz sfrj-

da li mislite da bi princip samoopredeljenja naroda bio pravicniji i ne bi doneo mnogo veci haos?
primer- bosnjaci kao konstitutivan narod iz ustava sfrj, u raskoj oblasti alijas sandzaku, crnoj gori ili bilo gde bi onda mogli (po istom principu kao srbi u hrvatskoj) da prekrajaju granice srbije. svaki konstitutivni narod bi mogao u svakom selu, bilo gde- gde je vecina da se posluzi svojim 'pravom na samoopredeljenje'
a kad bi jednom pala relevantnost takvih granica, onda bi i 'narodnosti' mogle da otvore svoje pitanje- madjari u vojvodini, shiptari na kosovu, presevu, bujanovcu, bugari u dimitrovgradu....
K tome dodati Rome koji bi isto tako trazili nesto "svoje", zatim Hrvate iz Vojvodine... i u nepregled
 
~Petar~:
pitanje svima koji pljuju po tome sto se medjunarodna zajednica drzala republickih granica iz sfrj-

da li mislite da bi princip samoopredeljenja naroda bio pravicniji i ne bi doneo mnogo veci haos?
primer- bosnjaci kao konstitutivan narod iz ustava sfrj, u raskoj oblasti alijas sandzaku, crnoj gori ili bilo gde bi onda mogli (po istom principu kao srbi u hrvatskoj) da prekrajaju granice srbije. svaki konstitutivni narod bi mogao u svakom selu, bilo gde- gde je vecina da se posluzi svojim 'pravom na samoopredeljenje'
a kad bi jednom pala relevantnost takvih granica, onda bi i 'narodnosti' mogle da otvore svoje pitanje- madjari u vojvodini, shiptari na kosovu, presevu, bujanovcu, bugari u dimitrovgradu....
Pa problem i jeste u tome shto nije korishcen ISTI PRINCIP ZA SVE.Nije korishcen republichki princip za sve ili jeste ali samo kad je bilo na nashu shtetu.I to se uvek pravda nekim tamo zlim Miloshevicem,kao da su druga dvojica bila neshto bolja od njega.To je samo jeftina propaganda.Chinjenice dokazuju suprotno.
Zaboravio si i Krajinu i Republiku Srpsku.
A Bujanovac i Preshevo su samo 2 opshtine...meshash babe i zabe.Da ne spominjemo shto je Tito ZABRANIO Srbima proteranim sa Kosova da se na njega posle 2.svetskog rata vrate,tako da je danashnje stanje uz ustav iz 1974.samo kontinuitet proterivanja Srba koje traje od 1941.Trenutna etnichka struktura na Kosovu proizvod je tog neprirodnog stanja koje traje vishe od 50 godina.
U Hrvatskoj su Srbi bili"pobunjenici".
U Bosni nisu imali pravo da se odvoje od ostatka jer se ishlo na tu kartu nemenjanja AVNOJ-evskih granica.
A na Kosovu se ishlo na samoopredeljenje vecinske etnichke zajednice na datoj teritoriji.
U svakom od 3 sluchajeva drugachiji pricip-jedino zajednichko-uvek na shtetu Srba.I da naravno za sve je kao kriv Miloshevic.To je uvek izgovor za sve.:lol:
 
Enfroz2891.:
Pa problem i jeste u tome shto nije korishcen ISTI PRINCIP ZA SVE.Nije korishcen republichki princip za sve ili jeste ali samo kad je bilo na nashu shtetu.I to se uvek pravda nekim tamo zlim Miloshevicem,kao da su druga dvojica bila neshto bolja od njega.To je samo jeftina propaganda.Chinjenice dokazuju suprotno.
Zaboravio si i Krajinu i Republiku Srpsku.
A Bujanovac i Preshevo su samo 2 opshtine...meshash babe i zabe.Da ne spominjemo shto je Tito ZABRANIO Srbima proteranim sa Kosova da se na njega posle 2.svetskog rata vrate,tako da je danashnje stanje uz ustav iz 1974.samo kontinuitet proterivanja Srba koje traje od 1941.Trenutna etnichka struktura na Kosovu proizvod je tog neprirodnog stanja koje traje vishe od 50 godina.
U Hrvatskoj su Srbi bili"pobunjenici".
U Bosni nisu imali pravo da se odvoje od ostatka jer se ishlo na tu kartu nemenjanja AVNOJ-evskih granica.
A na Kosovu se ishlo na samoopredeljenje vecinske etnichke zajednice na datoj teritoriji.
U svakom od 3 sluchajeva drugachiji pricip-jedino zajednichko-uvek na shtetu Srba.I da naravno za sve je kao kriv Miloshevic.To je uvek izgovor za sve.:lol:

decko,govori se o 2 principa- princip samoopredeljenja naroda za koji se ovde neki vatreno zalazu i drugi princip, omrazeni- podrzavanje avnojevske granice.
taj drugi princip je podzan za vreme raspada sfrj- za sve. od hrvatske, bosne preko srbije.


primenjivanje prvog principa bi donelo gore posledice nego ovaj koji je izabran. naveo sam ti primer. muslimani su odrzali referendum u sandzaku za otcepljenje, albanci u makedoniji isto. nista od toga nije priznato kao ni odvajnje krajine ili republike srpske. ne mesham babe i zabe- albanci u presevu i bujanovcu, ili bilo koji narod, bilo gde na teritoriji sfrj, u bilo kojoj opstini ili selu, bi primenom prvog principa imali pravo da se otcepljuju. taj princip nema veze sa velicinom i mestom, vec je vezan za sam narod, tako da si ti tu nesto pomeshao.
sta koga sad vise boli qita chega je proizvod etnicka struktura na kosovu,i kakve veze to sad ima sa principom nepovredivosti unutrasnjih granica? sad cemo jos i da zalimo sto su shiptarke radjale desetoro dece, a sistem ih podrzavao. a mi se upravo pozivamo na taj isti sistem-iz sfrj gde se govori o konstitutivnosti naroda.
zaboravio sam krajinu i rep.srpsku?:confused:
vidis valjda da danas imas hrvatsku i bosnu u svojim punim granicama. dakle
isto uvazen princip avnojevskih granica iz ustava sfrj.

jedina nedoslenost u prici je ona koja se kasnije dogodila a to je kosovo. mada, teoretski ce reci da je granica kosova takodje avnojevska granica, i da je sfrj po ustavu iz '74.g bila konfederacija. znaci, osim tu,gde je problematicno, princip je svuda identicno primenjen.
(sam ustav sfrj takodje govori da se administrativne granice ne mogu menjati bez volje samih republika, tako da i pravo konstitutivnih naroda na samoopredeljenje je ograniceno)
 
~Petar~:
jedina nedoslenost u prici je ona koja se kasnije dogodila a to je kosovo. mada, teoretski ce reci da je granica kosova takodje avnojevska granica, i da je sfrj po ustavu iz '74.g bila konfederacija
Ustav iz 1974. i AVNOJ-evske granice su doneti u periodu nedemokratskog komunistichkog rezima.
Mogu da prichaju shta hoce ali chinjenica ostaje da ako Kosovo dobije nezavisnost po principu suprotnom u odnosu na ostale sluchajeve Republika iz SFRJ,logichno pitanje koje se postavlja je zashto je SAMO SRBIJA bila izdeljena da pokrajine a ne i npr.Hrvatska?I logichno je da ako Albanci na Kosovu samim tim shto su vecina imaju pravo na samoopredleljenje niko onda isto pravo ne moze uskratiti ni Republici Srpskoj.
I SFRJ nje po ustavu iz 74.bila konfederacija,jer je navodno konfederativno uredjenje ono shto su i Hrvati zeleli pochetkom 90-tih.
Shta,ti mene kao hocesh da ubedish da je "[ravno osnovano"na ovaj nachin razdeliti bivshu Jugoslaviju chak i shtio se tiche Kosovoa zbog moguceg tumachenja koje nikad i ne moze biti tachno?:lol:
 
Једина права улога ''међународне заједнице''на Балкану је била да изазове рат,и после тога да покупи паре!Што се тиче поделе граница,по ономе како је то урађено,види се да их није било брига.Ишли су линијом мањег отпора,и преписали АВНОЈ-евске границе.И подела граница је била у циљу продужења рата.Дужи рат значи више новца за државе које су га изазвале!
 
Enfroz2891.:
Ustav iz 1974. i AVNOJ-evske granice su doneti u periodu nedemokratskog komunistichkog rezima.
ovo je sad vec potpuno nebitno. i danas bi bilo smeshno kao argument
Enfroz2891.:
zashto je SAMO SRBIJA bila izdeljena da pokrajine a ne i npr.Hrvatska?
ovo isto
Enfroz2891.:
I logichno je da ako Albanci na Kosovu samim tim shto su vecina imaju pravo na samoopredleljenje niko onda isto pravo ne moze uskratiti ni Republici Srpskoj.
albanci nisu dobili pravo na neki svoj entitet ili drzavu primnom principa samoopredeljenja,
vec nam oni tu spocitavaju prokockani suverenitet koji je proizishao iz dogadjaja na kraju devedesetih. da smo im pre toga ponudili vise od autonomije, i tako resili stvar, nasha pozicija bi sad bila sasvim cista
btw kosovo je isto tako bilo entitet sa svojim ustavom i pravima u sfrj. rep.srpska nije, vec je proizvod toga da se rat u bosni zaustavi

Enfroz2891.:
I SFRJ nje po ustavu iz 74.bila konfederacija,jer je navodno konfederativno uredjenje ono shto su i Hrvati zeleli pochetkom 90-tih.
Shta,ti mene kao hocesh da ubedish da je "[ravno osnovano"na ovaj nachin razdeliti bivshu Jugoslaviju chak i shtio se tiche Kosovoa zbog moguceg tumachenja koje nikad i ne moze biti tachno?:lol:
e znao sam da ces ovo za konfederaciju da napises. postoji razlika izmedju imena, normativnog i stvarnog. stvarno je bila konfederacija ( nadleznosti koje su republike i pokrajine dobile, ukljucujuci i one koje su krajem tog perioda preuzele odnose se na konfederaciju. dakle, po samim nadleznostima. bez obzira kakav je puki naziv) danas vec vecina stranih i domacih pisaca najopustenije definise sfrj posle '74 kao konfederaciju. recimo, predrag simic( koshtunicin mali), i to bez navodnika.

pravno je osnovano i opravdano to sto se sfrj podelila po republickim granicama. zemlja se raspala, mi( s i cg) nismo mogli da zadrzaimo kontinuitet. to je ustanovila i medj. konferencija, i un, a priznale i velike sile, ukljucujuci i rusiju i kinu.
kazem ti, jedini problem moguce nedoslednosti je kosovo
 
:lol:
Kako prva dva mogu biti nevazna?
Jel kao "Puj piqe ne vazi":lol:?
To je itekako vazno jer je sushtina-medjunarodna zajednica se rukovodi principom nastalim na nedemokratskim osnovama,komunistichkim princpom kojim se nije na referendumima pitao narod o promeni drzavnog uredjenja,nego su ga samoproklamovani organi komunistichke Jugoslavije silom nametnuli.Principom koji je imao izraziti anti-srpski karakter.Ponavljam,ako je pucanje po republikama i AUTONOMNIM POKRAJINAMA ispravno,znachi li to da bi i Srpske vecine na teritorijama sada drugih drzava imale isto pravo kao i Kosovo da su i druge republike bile izdeljene na pokrajine?A ako bi imali zashto nisu?Apsolutno ni jedna,samo Srbija.I meni posle te chinjenice nije jasno kako neko moze da pricha da ustavna uredjenja te drzave nisu bila anti-srpska:lol:
 
~Petar~:
:lol: aham, insistiraj na tome. nekog ozbiljnog ces ubediti da je to argumet :lol:
vrati se josh dalje u proslost. seti se albanije, seti se severne grcke, korinta za vreme dushana? nepravedno nas i turci porobise mamu im :lol:
Да,баш је занимљиво причати о историји,кад мислиш да није твоја! Треба добро проучити Готе...8-)
 
~Petar~:
:lol: aham, insistiraj na tome. nekog ozbiljnog ces ubediti da je to argumet :lol:
trazi reviziju jalte, teherana, povelje un-a...ma versaja...
vrati se josh dalje u proslost. seti se albanije, seti se severne grcke, korinta za vreme dushana? nepravedno nas i turci porobise mamu im :lol:
Kako ti prichash ovo shto ja govorim kao da se desilo u nekoj praistoriji a ne pre nekih 65-66 godina(AVNOJ) i 33 (ustav iz 74.)Stvarno daleka proshlost.:lol:
Pa po toj logici ne treba ni doneti zakon o denacionalizaciji.Taj ti stav zastupaju Radikali samo da znash:lol:
 
@enfroz

ps
nisam rekao da je pucanje po granicama a. pokrajina opravdano. to je diskutabilno. moje misljenje je da nije opravdano, kao sto i ne bi bilo da nisu kasnije umeshani i drugi faktori u prichu. danas, o tome ce odlucivati zbog toga UN, pa ce opet svako resenje biti opravdano.
i da, srpske ili bilo cije vecine nemaju to pravo. kako to pitas? princip unutrasnjih granica je vazio samo za unutrasnje granice bivse sfrj. toga se i medj. zajednica drzala. ne vazi za novouspostavljene granice u novim drzavama
 
MAJSTORI NISMO SE MOGLI RAZIČI U MIRU,RAZIŠLI SMO SE U KRVI.SAD SU NAM SVI KRIVI SAMO NISMO MI SAMI.ŠTA BI BILO DA SU NAS OKUPIRALI RUSI,NAPALI AMERI NA TRSTU,ITD.KAKO GOD BILO I ŠTA KAŽE NETKO OD VAS,TAJ TITO NAS JE IPAK DRŽAO 60 GODINA,SAD JE TIRANIN,UBOJICA,LUĐAK.NEMA VEZE DRAGO MI JE DA JE SADA SVIMA BOLJE I DA KVALITETNIJE ŽIVITE,DA NAS STRANCI NE KUPUJU,DA NAS POŠTUJU,I DAPAČE VOLE.JA SAMO ZNAM DA NIKAD NISAM VIDIO TOLIKO SIROTINJE,I HRPU ANALITIČARA KOJI SJEDE PRED TELEVIZOROM I SVE ZNAJU.ZAŠTO,KAKO,KO JE KRIV,MASU INVALIDA KOJI NE ZNAJU VIŠE KO IH JE Z....O,I NARAVNO ONIH KOJIMA BILO KAKAV SUŽIVOT I RAZUMIJEVANJE NIKAKO NE PAŠE.I DUBOKO SAM UVJEREN DA SU TE SVJETSKE STRUKTURE DEBELO SUDJELOVALE U SVEMU ŠTO SE DEŠAVALO NA OVIM PROSTORIMA,POČEVŠI OD RATA PA NADALJE.NIJE BADAVA POSLOVICA ZAVADI PA VLADAJ.SAMO OVI NE PUCAJU NEGO KREDITIRAJU,I TO NE NEPOVRATNO KAO U NEKIM DRUGIM VREMENIMA.
 
Enfroz2891.:
Kako ti prichash ovo shto ja govorim kao da se desilo u nekoj praistoriji a ne pre nekih 65-66 godina(AVNOJ) i 33 (ustav iz 74.)Stvarno daleka proshlost.:lol:
Pa po toj logici ne treba ni doneti zakon o denacionalizaciji.Taj ti stav zastupaju Radikali samo da znash:lol:

to o chemu ti govoris pravno stvarno nema nikakve veze. te avnoj granice jesu shugave, ali su priznate. sfrj je bila priznati cinilac u medj. odnosima, mi samo smo ziveli i pristajali na taj sistem. yebote, pa srbija i cg su chak pretendovale da odrze medj.prav.kontinuitet te i takve sfrj.
odluke avnoja pa i granice koje su nacrtali imaju konstitutivni znacaj na unutrasnjem planu za jugoslaviju. legalne su. sama kraljevska legalna vlada ih je naknadno priznala. naknadno se spojila sa nkoj-em, pa se i avnoj prosirio sa predstavnicima zadnje skupstine iz kraljevine i proglasio skupstinom koja je raspisala izbore.

meni je to isto bezveze ne samo sa granicama, vc sa komunistima uopste, ali to nije argument danas
 
PURGER:
MAJSTORI NISMO SE MOGLI RAZIČI U MIRU,RAZIŠLI SMO SE U KRVI.SAD SU NAM SVI KRIVI SAMO NISMO MI SAMI.ŠTA BI BILO DA SU NAS OKUPIRALI RUSI,NAPALI AMERI NA TRSTU,ITD.KAKO GOD BILO I ŠTA KAŽE NETKO OD VAS,TAJ TITO NAS JE IPAK DRŽAO 60 GODINA,SAD JE TIRANIN,UBOJICA,LUĐAK.NEMA VEZE DRAGO MI JE DA JE SADA SVIMA BOLJE I DA KVALITETNIJE ŽIVITE,DA NAS STRANCI NE KUPUJU,DA NAS POŠTUJU,I DAPAČE VOLE.JA SAMO ZNAM DA NIKAD NISAM VIDIO TOLIKO SIROTINJE,I HRPU ANALITIČARA KOJI SJEDE PRED TELEVIZOROM I SVE ZNAJU.ZAŠTO,KAKO,KO JE KRIV,MASU INVALIDA KOJI NE ZNAJU VIŠE KO IH JE Z....O,I NARAVNO ONIH KOJIMA BILO KAKAV SUŽIVOT I RAZUMIJEVANJE NIKAKO NE PAŠE.I DUBOKO SAM UVJEREN DA SU TE SVJETSKE STRUKTURE DEBELO SUDJELOVALE U SVEMU ŠTO SE DEŠAVALO NA OVIM PROSTORIMA,POČEVŠI OD RATA PA NADALJE.NIJE BADAVA POSLOVICA ZAVADI PA VLADAJ.SAMO OVI NE PUCAJU NEGO KREDITIRAJU,I TO NE NEPOVRATNO KAO U NEKIM DRUGIM VREMENIMA.
Е, видиш,ти си први с којим се слажем(мислим,Хрват,ако то јеси).Само би било згодније кад би користио мала слова...
 

Back
Top