ZA DERMATOLOGA

Gost
mojoj majci su pre 3-4 dana izasli neki plikcici po prstima i dlanovima, kada se javila kod specijaliste dobila je Dg:Dyshydrosis palmari , a od yerapije je dobila kremu ESPERSON i tablete PRESSING
ona je na toj terapiji dva dana, nikakvog poboljsanja nema sem sto se plikovi uvecavaju. Na uputsvuza upotrebu kreme pise da su poboljsanja odmah vidljiva..
molila bih za savet i objasnjenje Dg.
 
Dok ne stigne dermatolog ja cu da napisem nesto kratko a ona nek dopuni,ipak je strucnija u toj oblasti daleko vise od mene.
To je dakle jedna vrsta ekcema lokalizovanog na dlanovima,tabanima,ivicama prstiju ruku i nogu...cesto dolazi do sekundarne infekcije.
Najvazniju ulogu u nastanku imaju gjivice mada i bakterije i hemijski faktori.
Lecenje zavisi od uzroka.Na rukama se savetuje primena glikokortikoida(sto je esperson),a sta je pressing to ne znam.Sto se tice vremena u kome se ocekuje poboljsanje to nisam sigurna pa ne bih da lupam ali ako ne bude promena onda ponovo otidjite do dermatologa.
Nadam se da ce se dermatolog javiti i mnogo vise reci na tu temu.
Pozdrav!
 
Dishidroza je ID(posledicna)reakcija koze dlanova i tabana na neku gljivicnu infekciju(najcesce izmedju prstiju nogu),na vec predisponiranoj,osetljivoj kozi!Gljivica izmedju prstiju ne mora da da simptome,onda duze traje,a kasnije se javi dishidroza na dlanovima ili tabanima!Ipak dishidroza se ne leci antigljivicnim lekovima vec KOMBINACIJOM KORTIKOSTEROIDA,ANTIMIKOTIKA I ANTIBIOTIKA!!!Presing je antihistaminik(kao Bronal,Astemisan ili Klaritin) i on se daje kod dishidroze!!!Lek za "domacu upotrebu"je:POMESATI tubu Sinoderma N(obavezno sa N,tj Neomicinom),tubu Daktanola(ili Nistatina) ,tubu Gentamicin masti i tubu Pantenol masti.Sake mazati 3-4x dnevno(uvece obavezno)Presing i dalje piti!!Bilo bi dobro SAMO 6 dana piti tablete Pronison od 2o mg.(3 dana 1 ujutru a pola uvece i 3 dana 1 ujutru,a cetvrtina uvece)!!Ja ovo sve savetujem jer vec IMAM dijagnozu,sto je jako bitno!!Pozdrav!
 

Back
Top