Klavdija Šoša iz Čarobnog brega Tomasa Mana

"O, ljubav, znas...Telo, ljubav, smrt- to troje cini samo jedno. Jer telo je bolest i pozuda, a ono nam donosi smrt, da, oboje je puteno, i ljubav i smrt, i u tome je njihov uzas i njihova madjija! Ali smrt, razumes, ona jednim delom ima rdjav glas, ona je nesto bestidno, zbog cega se crveni od srama; a s druge strane, to je sila vrlo svecana i vrlo velicanstvena- mnogo uzvisenija nego veseli zivot koji pravi pare i nabija mesinu- mnogo dostojnija postovanja napredak koji neprestano blebece,- zato sto je smrt istorija i plemenitost i poboznost, i ono vecno i sveto sto cini da skinemo sesir i da hodamo na vrhovima prstiju...A isto tako, i telo i ljubav prema telu su nesto nepristojno i neprijatno, i telo pocrveni i pobledi na povrsini svojoj usled straha i stida od sama sebe. Ali ono je isto tako velika slava dostojna obozavanja, cudesna slika organskog zivota, sveto cudo oblicja i lepote, a ljubav prema njemu, prema ljudskom telu, to je isto tako krajnje covecansko interesovanje, i mnogo jaca vaspitna sila nego sva pedagogija sveta!...O, carobna organska lepoto, koja se ne sastojis ni iz uljane boje ni iz kamena, vec materije zive i raspadljive, pune groznicave tajne zivota i truljenja! Pogledaj divnu simetriju ljudskog sklopa, ramena i bedra i rascvetane bradavice s jedne i druge strane grudi, i rebra poredjana po parovima, i pupak usred mekote trbuha, i tamni pol izmedju bitina! Pogledaj kako se loptice micu pod svilkastom kozom na ledjima i pogledaj kicmu koja se spusta ka dvostrukoj i svezoj bujnosti straznjice, i velike grane sudova i zivaca koje prelaze sa stabla u grane preko pazuha, i pogledaj kako sklop ruku odgovara sklopu nogu. O da milih predela u udubljenju zgloba na laktu i kolenu, sa njihovim obiljem organskih tananosti oblozenih mesom! Kakva neizmerna radost, milovati ta divna mesta ljudskog tela! Radost posle koje covek ne zali da umre! Oh, daj da osetim miris koze pod tvojom casicom, pod kojom vesto nacinjena zlobna caura leci svoje mazivo! Pusti me da smerno dodirnem ustima arteriju Femoralis koja kuca na vrhu butine i koja se dole deli u dve golenicne arterije! Pusti me da osetim isparavanje tvojih pora i da opipam tvoje malje, tu ljudsku sliku vode i belancevine, odredjenu za anatomiju groba, i pusti me da umrem sa usnama polozenim na tvoje!"


:)
 
divlja u srcu:
"O, ljubav, znas...Telo, ljubav, smrt- to troje cini samo jedno. Jer telo je bolest i pozuda, a ono nam donosi smrt, da, oboje je puteno, i ljubav i smrt, i u tome je njihov uzas i njihova madjija! Ali smrt, razumes, ona jednim delom ima rdjav glas, ona je nesto bestidno, zbog cega se crveni od srama; a s druge strane, to je sila vrlo svecana i vrlo velicanstvena- mnogo uzvisenija nego veseli zivot koji pravi pare i nabija mesinu- mnogo dostojnija postovanja napredak koji neprestano blebece,- zato sto je smrt istorija i plemenitost i poboznost, i ono vecno i sveto sto cini da skinemo sesir i da hodamo na vrhovima prstiju...A isto tako, i telo i ljubav prema telu su nesto nepristojno i neprijatno, i telo pocrveni i pobledi na povrsini svojoj usled straha i stida od sama sebe. Ali ono je isto tako velika slava dostojna obozavanja, cudesna slika organskog zivota, sveto cudo oblicja i lepote, a ljubav prema njemu, prema ljudskom telu, to je isto tako krajnje covecansko interesovanje, i mnogo jaca vaspitna sila nego sva pedagogija sveta!...O, carobna organska lepoto, koja se ne sastojis ni iz uljane boje ni iz kamena, vec materije zive i raspadljive, pune groznicave tajne zivota i truljenja! Pogledaj divnu simetriju ljudskog sklopa, ramena i bedra i rascvetane bradavice s jedne i druge strane grudi, i rebra poredjana po parovima, i pupak usred mekote trbuha, i tamni pol izmedju bitina! Pogledaj kako se loptice micu pod svilkastom kozom na ledjima i pogledaj kicmu koja se spusta ka dvostrukoj i svezoj bujnosti straznjice, i velike grane sudova i zivaca koje prelaze sa stabla u grane preko pazuha, i pogledaj kako sklop ruku odgovara sklopu nogu. O da milih predela u udubljenju zgloba na laktu i kolenu, sa njihovim obiljem organskih tananosti oblozenih mesom! Kakva neizmerna radost, milovati ta divna mesta ljudskog tela! Radost posle koje covek ne zali da umre! Oh, daj da osetim miris koze pod tvojom casicom, pod kojom vesto nacinjena zlobna caura leci svoje mazivo! Pusti me da smerno dodirnem ustima arteriju Femoralis koja kuca na vrhu butine i koja se dole deli u dve golenicne arterije! Pusti me da osetim isparavanje tvojih pora i da opipam tvoje malje, tu ljudsku sliku vode i belancevine, odredjenu za anatomiju groba, i pusti me da umrem sa usnama polozenim na tvoje!"


:)


- kaže Manov junak prilikom najneobičnijeg od priznanja ljubavi, parafrazirajući čak i u ovom času 'najveće prisnosti' tuđe misli. Čini se da Manov Faust XX veka koji sva saznanja crpe iz razgovora i knjiga, a ne iz života, u Valpurgijskoj noći ima pre ulogu zavedenog nego zavodnika, čime autor ostvaruje ironičnu inverziju, zahvaljujući kojoj je moguće uspostaviti šaljivo-podrugljivu distancu prema odnosu H. Kastorp - K. Šoša koji zapravo predstavlja parodičnu stilizaciju modela odnosa Faust - Greta.
I sve što je prostosrdačni mladi čovek poneo sa ovog časa značajne pustolovine bio je rendgenski snimak grudne duplje gđe Šoša i "dosta verovatna mogućnost" da će se "ona, genije ovoga mesta koga je on u jednom nestašnom, prestupnički slatkom času . . . na koji se ne može primeniti nijedna krotka pesmica ravnice upoznao i stekao" - jednom, "neodređeno kad, ranije ili kasnije, kako bude htela bolest od koje zavisi njena sloboda" - ipak vratiti.
 
divlja u srcu:
Kakav je on car, na pitanje americkih novinara, kad je kao emigrant dospeo tamo, kako ce bez nemacke kulture i duha, covek je odgovorio:

"Nemacka kultura je tamo gde sam ja!" :lol:


Био је посве свестан величине свог генија, па и прилично надмен: себе је видео као Гетеа 20. века (скромно ;), само је са члановима уже породице био на "ти"... Ипак, навећи доказ за то су управо његова дела, намењена пре свега познаваоцима књ.и ум. наслеђа и философије (Гете, античка философија, Ниче, Шопенхауер, Вагнер...), без обзира на успутне изјаве да су намењена свима, па и "глупима".
 
Лилит:
Био је посве свестан величине свог генија, па и прилично надмен: себе је видео као Гетеа 20. века (скромно ;), само је са члановима уже породице био на "ти"... Ипак, навећи доказ за то су управо његова дела, намењена пре свега познаваоцима књ.и ум. наслеђа и философије (Гете, античка философија, Ниче, Шопенхауер, Вагнер...), без обзира на успутне изјаве да су намењена свима, па и "глупима".

Морам признати да се Ман реткима допада... То је уједно и његов квалитет - публицитет и популарност му никако нису сметали, али је задивљујуће сазнање да је остао доследан основним идејама своје поетике током разних животних фаза... Ман за "глупе"? Да, да... ово ми је омиљена;)
 
Лилит:
Био је посве свестан величине свог генија, па и прилично надмен: себе је видео као Гетеа 20. века (скромно ;), само је са члановима уже породице био на "ти"... Ипак, навећи доказ за то су управо његова дела, намењена пре свега познаваоцима књ.и ум. наслеђа и философије (Гете, античка философија, Ниче, Шопенхауер, Вагнер...), без обзира на успутне изјаве да су намењена свима, па и "глупима".

Sve mi je to poznato. Samo bih produbila ovo "svestan svog genija". On je iznad svega SAMOSVESTAN i jedan od pisaca koji je mnogo analizirao sebe. Stalno i iznova analizirao svoj zivotni put, to se vidi u njegovim delima, pa i kad je pisao o drugima, pisao je o sebi. Pravi umetnici, po meni, ne mogu bez duhovnog preispitivanja. Mislim da je to srz, ono od cega je u stvari on napravio problematizaciju i veliku temu za svoja dela.:)
Opsednutost sobom. Duh i culnost. Ja i svet. Sva nastrana mastarenja. Znamo da je u glavi bio opterecen muskarcima, a dobar deo dnevnika je spalio.
Nazalost, ne znam nemacki, a brata i sina nisam citala. Hocu jednog dana.:)
 
divlja u srcu:
Sve mi je to poznato. Samo bih produbila ovo "svestan svog genija". On je iznad svega SAMOSVESTAN i jedan od pisaca koji je mnogo analizirao sebe. Stalno i iznova analizirao svoj zivotni put, to se vidi u njegovim delima, pa i kad je pisao o drugima, pisao je o sebi. Pravi umetnici, po meni, ne mogu bez duhovnog preispitivanja. Mislim da je to srz, ono od cega je u stvari on napravio problematizaciju i veliku temu za svoja dela.:)
Opsednutost sobom. Duh i culnost. Ja i svet. Sva nastrana mastarenja. Znamo da je u glavi bio opterecen muskarcima, a dobar deo dnevnika je spalio.
Nazalost, ne znam nemacki, a brata i sina nisam citala. Hocu jednog dana.:)

A danas nazivaju egoistom svakog pisca koji ima takav pristup. Najgore je sto se pisci poput Thomasa smatraju za mit, legednu, a nikako za zivog coveka koji je sastavljen od krvi i mesa. On je ime, on je autoritet, i on sme da iznosi i svoje najintimnije emocije, a kada to uradi neko drugi, ko nije toliko veliko ime, naravno da ispada lud i poremecen.

"Ali The Oath je stvarno poremecen, on se stalno hvali, nije on veliki umetnik, on je egoista koji se svuda mesa misleci da ima pravo da kaze sve sto misli. Njegovo ja pa ja, sa svoijm pogledom na zivot svrstava ga u iluzioniste koji ne prihvataju svet oko sebe kakav jeste, nego jaucu za nekim proslim vremenima koja se nikada nece vratiti."

Hirrö Pääuti, Rovaniemi - Finska. (kritika na dramu "Povratak").
 
Tek kada krenes da se rves sam sa sobom, nastaje ona prava borba, tako plodna! To su krv i meso! Ostalo su prazne price.
Daleko da je Man bio stalno i sam pred sobom superioran, bas zato sto se preispitivao. :-)

I koji to veliki umetnik moze da prihvati svet oko sebe????
Pa onda ne bi bilo ni pisanja!
Sustina stvaralackog procesa je u tome sto se umetnik u nezadovoljstvu sadasnjicom okrece ceznjom u nesvesno, dok ne nadje prasliku koja je podesna da na najdelotvorniji nacin kompezira manjkavosti i jednostranost duha vremena.:wink:
 
Лилит:
Да ли вам је Клавдија Шоша физички привлачна и, ако јесте, зашто?


Možda se kasno uključujem u ovu diskusiju, ali pokušaću da nagovestim još jedan mogući pravac interpretacije.

Nezavisno od toga da li je Madam Šoša lepa, ona je, nesumnjivo, oličenje putenosti. "Čarobni breg" je, takođe i roman o pubuni tela, telesnoti kao principa, nasuprot velikim mobilišućim idejama, koje, na posletku, ipak, proždiru telesnu substancu čovečanstva (rat, kao metafora). Ovo ukazuje joč Setembrini, u prvim poglavljima, govoreci da je bolestan čovek "samo telo". Telo kao nezavisna "substanca", bolesno relo, koje u sanatorijumu postaje vlastiti predmet, utoliko nagoveštava slobodu, izvan podređenosti onim univerzalnim principima, koji u ime ideje čovečanstva poništavaju egzistencijalnost čoveka. U tom je smislu, u ovom otporu, pobuni protiv "teodiceje", Šoša, doista, puitena Lilit, prva Adamova žena.

Međutim, ocenjivanje njene lepote bi, takođe, podrazumevalo jednu duhovnu "estetičku dimenziju". Man je svestan ovog problema, i zato ostavlja da Madam doživimo, pre svega, kao izazov, kao iskušenje, koje potovrđuje svoje telesno postojanje onim pomenutim retgenskim snimkom. Drugim rečima, oni koje je okružuju, Madam Šopša ne doživljavaju kao lepu, nego kao putenu osobu, kao personifikaciju telesnoti, koja prebiva u azilu, naspram sveta čija je "svetkost" određena intelektualnom kauzalnošću.
 
Ја бих рекла да је гђа Шоша, која Касторпа и прикива за брег, отеловљење болести, али и љубави (љубав је код Мана, као и код романтичара, готово по правилу повезана са болешћу, одн. смрћу), страсти, разврата, слободе, коју јој прибавља болест, и, наравно, смрти.
 
Lilit,

Pa to i ja tvrdim. Razvrat, sloboda, ljubav, sve to izmiče tradicionalnom ontoloskom utemeljenju svetu, primatu duha, ideja, "malog uma", nasupšrot telu kao "vekikom umu" (Niče). Bolest, sa druge strane, pocrtava potrebu tela da se otrgne, iako Stembrini to naziva "odvratnim osamostaljivanjem". I zato gđa Šoša predstavlja taj "princip tela".

Ne bih se složio da Man odnos bolesti i ljubavi posmatra poput romantičara, kod kojih je, na kraju krajeva, prisutna ideja sklada, u kome se okončava razilaženje telesnosti i idejnosti, kao što je to prisutno kod Getea, naročito u drugom delu "Fausta". Man uvekliko nadilazi romantizam, i ta buna protiv apsolutnog saglasja duha tela, koje podrazumeva primat "maloga uma" - "Čarobni breg" čini jednim prevratničkim romanom, pisanim, jiš uvek, klasičnim stilom velikih logocentričnih konstrukcija takozvane "klasicističke" književnosti (Fuko).
 
furtvengler:
Lilit,

Pa to i ja tvrdim. Razvrat, sloboda, ljubav, sve to izmiče tradicionalnom ontoloskom utemeljenju svetu, primatu duha, ideja, "malog uma", nasupšrot telu kao "vekikom umu" (Niče). Bolest, sa druge strane, pocrtava potrebu tela da se otrgne, iako Stembrini to naziva "odvratnim osamostaljivanjem". I zato gđa Šoša predstavlja taj "princip tela".

Ne bih se složio da Man odnos bolesti i ljubavi posmatra poput romantičara, kod kojih je, na kraju krajeva, prisutna ideja sklada, u kome se okončava razilaženje telesnosti i idejnosti, kao što je to prisutno kod Getea, naročito u drugom delu "Fausta". Man uvekliko nadilazi romantizam, i ta buna protiv apsolutnog saglasja duha tela, koje podrazumeva primat "maloga uma" - "Čarobni breg" čini jednim prevratničkim romanom, pisanim, jiš uvek, klasičnim stilom velikih logocentričnih konstrukcija takozvane "klasicističke" književnosti (Fuko).

Нисам ни рекла да се не слажемо :)
Не мислим ни ја да Ман следи романтичаре, он се само изнова враћа романтричарским мотивима, а познато је да сваку књижевноуметничку грађу иронизује, пародира, тј. релативизује. Свесно се ослања на традицију, али је подрива, те у суштини ствара посве нетрадиционално.
И ја мислим да је "Брег" превратнички роман (сјајна метафора!), али не само из разлога које сте навели: представља и стваралачки заокрет од Шопенхауера, Вагнера и Ничеа под чијим је духовним окриљем дотад стварао ка Гетеу, али и прекретницу у погледу тематике и приповедачког поступка (аргументација би била мало дужа).


.
 
Lilit,

Da, slažem se da Man pravi zaokret u odnosu na Šopenhauera i Ničea, s tim što ostaju mnoge ničeovski intonirane teme, a svojevrsna oda telesnosti, ne samo u "Čarobnom bregu", je verovatno najuočljiviji ničeovski motiv. Kasnije, kao što je poznato, Man unosi i elmente neposredne kritike sveta, što je rezultat njegove duge prepiske sa Teodorom Adornom. Pišući "Doktora Faustusa", Man je smatrao da mora da se konultuje sa nekim ko dobro poznaje muziku. Adorno, filozof i dirigent, autor čuvenog dela "Filozofija nove muzike", skoro pet godina se dopisivao sa Manom, koga je u svojim književnim esejima nazivao "svetlinom uma". I zato u "Faustusu" osećamo prizvuk tepretsko-političke kritike, iako ovo, svakako, nije u prvom planu.

Inače, zanima me ta duža argumentacija. Poslaću Vam svoj e-mail, pa mi, ako ste raspoloženi, to pošaljite. Obećavam da ću i ja Vama poslati, ukoliko Vas zanima, čiru verziju mojih , pvde primereno skraćenih, razmišljanja.
 
furtvengler:
Lilit,

Da, slažem se da Man pravi zaokret u odnosu na Šopenhauera i Ničea, s tim što ostaju mnoge ničeovski intonirane teme, a svojevrsna oda telesnosti, ne samo u "Čarobnom bregu", je verovatno najuočljiviji ničeovski motiv. Kasnije, kao što je poznato, Man unosi i elmente neposredne kritike sveta, što je rezultat njegove duge prepiske sa Teodorom Adornom. Pišući "Doktora Faustusa", Man je smatrao da mora da se konultuje sa nekim ko dobro poznaje muziku. Adorno, filozof i dirigent, autor čuvenog dela "Filozofija nove muzike", skoro pet godina se dopisivao sa Manom, koga je u svojim književnim esejima nazivao "svetlinom uma". I zato u "Faustusu" osećamo prizvuk tepretsko-političke kritike, iako ovo, svakako, nije u prvom planu.

Inače, zanima me ta duža argumentacija. Poslaću Vam svoj e-mail, pa mi, ako ste raspoloženi, to pošaljite. Obećavam da ću i ja Vama poslati, ukoliko Vas zanima, čiru verziju mojih , pvde primereno skraćenih, razmišljanja.

Адорно јесте био Манов стручни консултант при раду на "Др Фаусту", штавише, Адријанова музика почива на Адорновој философији мод. музике, Адорно се у делу јавља и као преобраћени ђаво (бар у другој фази разговора) и брани своје и Манове ставове о уметности (уметност је истина, не привид, лаж, обмана, као што мисли Ниче, те зато мора бити крик над временом, допасти се значи лагати...)

Сама аргументација о којој је било речи не мора бити толико дугачка да не би могла да стане у пост.
Омиљена Манова опозиција у делима насталим пре 'Чаробног брега' била је грађанин-уметник и са њом повезане опозиције грађанско-духовно, живот-дух, здравље-болест, при чему је оно што је духовно било везано за болест, док је грађанско, тј. површно, плитко, банално и лишено духовних преокупација скопчано са здрављем, одакле происходи да је здравље "тупаво", те да нипошто не може бити диспозиција за духовно уздизање. Са "Чаробним брегом" Ман, међутим, напушта поменуте од Ничеа преузете дихотомије у којима се дотад кретао, о чему сведочи и постојање госпође Штер (која ће затражити да се над хумком честитог Јоахима неизоставно одсвира Бетовенова "Еротика", Пеперкорна с тупавим усхићењем назвати "новчаним магнетом", а сиротом Танталу у знак племенитости допустити да за промену прокотрља Сизифов камен) и госпође Магнус (из које се "ширила душевна пустош, као задах из подрума") које представљају аутентичну синтезу болести и плиткоумља.
"Чаробни брег" представља и прекретницу с обзиром на приповедачки поступак, будући да се овим романом Ман донекле ослобађа форме класичног реалистичког романа (коју је у великој мери следио у романима "Буденброкови" и "Краљевско височанство"), што резултује пре свега занемаривањем фабуле, тј. свођењем радње у смислу непосредног актуалног збивања на минимум. С друге стране, Ман у свој роман уноси и обиље есејистичко-аналитичке и дијалошко-полемичке грађе, што, поврх занемаривања фабуле, представља битно обележје модерног романа. Манов роман оптерећен је, такође, културним па и идеолошким материјалом, но сва становишта у делу аутор ефектно успева да релативизује на препознатљив начин.
 
Зачудила сам се кад сам видела да на форуму нема теме посвећене Томасу Ману иако је већина књижевних форумаша :D прочитала бар она два његова најпознатија романа – „Буденброкове“ и „Чаробни брег“. А то би било довољно за почетак. Чак и сам „Чаробни брег“ био би довољан, јер се у њему Ман подухватио анализе свих врућих питања свог времена, а ко уме да гледа око себе, приметиће да се та питања ни до данас нису охладила, другим речима – да су и данас актуелна.

Ман је Европу свог доба упоредио са санаторијумом пуним умирућих људи („болесна Европа“), а колико сте пута и данас чули исту или сличну синтагму на адресу Европе, и то из уста врло озбиљних мислилаца.

Главни ликови у „Чаробном брегу“ оличавају и главне сукобљене идеје: Волтеров ученик Сетембрини хуманиста је и просветитељ; језуитски васпитаник Нафта навија за ауторитете и инквизицију; инстиктивно-чулни аспект (свачијег :D ) живота заступа Пеперкорн, а демонски заводљиву женственост – мадам Шоша.

А нас, обичне смртнике и читаоце, представља збуњени :D Ханс Касторп.

Резултат свега је тзв. "конверзациони роман“, богат разноврсним темама (а додуше, сиромашан акцијом).

Њихов идилични живот у санаторијуму физички је прекинут избијањем рата, али су теме о којима су разговарали остале отворене. А отворене су и данас.

Можемо, дакле, овде да причамо о истим тим темама или, пак, о самом Томасу Ману као књижевнику. Па бирајте.
 
Аха! :D Нисам се тога сетила.

Ево једне интригантне теме. Каже Нафта:

" ... човек је двојно биће: проблем његове душе састоји се у опречности чулног и натчулног, и све што се односи на заједницу остаје неинтересантно и од другостепене важности."

Не знам за вас, али ја сам сасвим сигурно "двојно биће" у овом смислу речи. Одувек сам сувише добро видела оно "натчулно", а да бих могла да седим с миром у овом чулном свету, и замишљам да ништа друго и не постоји.

Шта мислите о овој Мановој идеји?
 
Pa mogu reci kako sam doziveo veneciju , citao sam polako i upijao svaku rec kao med proslih vremena. Ta knjiga po meni odrazava senzitivnost duse stare evrope, koja je iscezla u svetskim ratovima. To obrazovanje( klasicno) i dozivljaj sveta koji mogu opisati kao visoko hedonistican me je iznenadio. Ja ovakav, sirov, nisam mogao to da primim . Ostao mi je samo sladunjav ukus u ustima.
 
Да, они су могли да дозволе себи да мало побегну од "прљаве реке постојања" (што би рекао Хесе). Није ствар у сировости, него смо ми бачени у другачији живот (".. с невиних даљина, са очима звезда" :D ) и морамо да се боримо и да пливамо, чак и у тој прљавој реци. Мени та прљавштина почесто смета, и кад бих могла да побегнем, ја бих побегла. Али изгледа да бежање није поента у животу. Понекад ми изгледа да (некоме?) морамо да докажемо да смо способни да се изборимо са разним врстама проблема, па и са прљавштином. Ако ништа друго, на тај начин јачамо отпорност организма. :D
 
ne znam sta tacno mislis pod natculnim. Ali venecija je veoma culna knjiga, on primecuje lepotu Venecije, lepotu decaka, mada je ustogljen rutinom zivota( evropskom disciplinom.)
On svet vidi drugacijim ocima nego danasnji covek.

“Bilo je vec vrlo toplo, mada sunce nije moglo da prodre kroz slojeve isparenja na nebu. Tromost je sputavala duh, dok su se cula nasladjivala ogromnim i zaglusnim razgovorom morske tisine.”

Rekao bi da nema opsesivnih velikih ideja, megalomanije potonjih demokratija(koje su prerasle u diktature)Zivot i cula i duha uljuljkane burzoazije...
 

Back
Top