Tomas Man - Čarobni breg
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 26

Tema: Tomas Man - Čarobni breg

Zainteresovan član Лилит (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Tomas Man - Čarobni breg

Да ли вам је Клавдија Шоша физички привлачна и, ако јесте, зашто?

Aktivan član DAMBLDOR (avatar)
    Učlanjen
    15.10.2003.
    Reputaciona moć
    62

Podrazumevano

ova tema bila zadnja pa nek malo bude prva :wink:

Obećava
    Učlanjen
    16.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano konachno Mann!!!

A vec sam se uplashila da niko nije ne voli Tomasa Mana i mozda najbolji roman svih vremena.

A gospodja Shosha? Pa definitivno gricka nokte, ima krivu kichmu, pravi loptice od hleba dok jede i naravno zalupljuje vrata tako jako da se prozori zatresu ... I zavodljiva je, neodoljiva, naravno ... "Valpurgina noc" je jedna od najlepshih epizoda u istoriji evropskog romana. I tako veshto pripremljen vrhunac, tj. jedan od vrhunaca Charobnog brega.

Da li je iko chitao kritike Dragana Stojanovica ("Paradoksalni klasik Tomas Mana")? Oni koju su u Beogradu a vole Mana mogu utorkom od (mislim?) 16-18h na prvom spratu nove zgrade Filoloshkog da slushaju njegova izvanredna predavanja, koja mogu da se shvate i kao putokaz za kretanje kroz T.Mana.

Chesto se na ovom forumu pricha o Lilit. Setembrini za Klavdiju kaze da je Lilit, Adamova prva zena, ona koja unishtava, guta ... Shosha je po meni jedan od najintrigantnijih, najzanimljivijih zenskih likova svih vremena. Secate se shta je Kastorp uspeo da izgovori kada se zagledao u njenu mishicu pod tilom? pa samo jedno mucavo: "O, boze moj!", mislim da je to sasvim dovoljno

cheers!

Početnik
    Učlanjen
    07.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

ops: Da li moze neko ukratko da mi preprica knjigu Carobni breg. Imam je kod kuce, ali nikako da je procitam, svi mi kazu da je dosadna....

Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Re: konachno Mann!!!

Citat Original postavio Justina
    A vec sam se uplashila da niko nije ne voli Tomasa Mana i mozda najbolji roman svih vremena.

A gospodja Shosha? Pa definitivno gricka nokte, ima krivu kichmu, pravi loptice od hleba dok jede i naravno zalupljuje vrata tako jako da se prozori zatresu ... I zavodljiva je, neodoljiva, naravno ... "Valpurgina noc" je jedna od najlepshih epizoda u istoriji evropskog romana. I tako veshto pripremljen vrhunac, tj. jedan od vrhunaca Charobnog brega.

Da li je iko chitao kritike Dragana Stojanovica ("Paradoksalni klasik Tomas Mana")? Oni koju su u Beogradu a vole Mana mogu utorkom od (mislim?) 16-18h na prvom spratu nove zgrade Filoloshkog da slushaju njegova izvanredna predavanja, koja mogu da se shvate i kao putokaz za kretanje kroz T.Mana.

Chesto se na ovom forumu pricha o Lilit. Setembrini za Klavdiju kaze da je Lilit, Adamova prva zena, ona koja unishtava, guta ... Shosha je po meni jedan od najintrigantnijih, najzanimljivijih zenskih likova svih vremena. Secate se shta je Kastorp uspeo da izgovori kada se zagledao u njenu mishicu pod tilom? pa samo jedno mucavo: "O, boze moj!", mislim da je to sasvim dovoljno

cheers!
    Драга Justina,

Управо је ова тема и отворила форум Књижевност, али одговора, нажалост, није било. Драго ми је да си артикулисала и моје мисли, све до једне. Проф. Драган Стојановић је иначе један од најгенијалних духова које сам имала прилике да упознам; његова предавања су заиста празник за душу.

Шта мислиш, да ли је Клавдија Шоша за Ханса Касторпа неодољива само зато што обнавља његово емотивно језгро из младости (П. Хипе), због тога што је љубав као таква слепа и због јунакове наклоности према смрти, или у томе има још нечег?

Срдачно те поздрављам,
    Лилит

Obećava
    Učlanjen
    16.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano konachno sagovornik :)

Lilit, sasvim se slazem sa tobom! Dragan Stojanovic? Da, i ja mislim da je genijalan, oduvek sam to mislila. Predavanje o ljubavi u Charobnom bregu je meni bilo posebno zanimljivo. Nekako uvek pamtim rechenice, makar bile sasvim nebitne, tako da se i sada smeshkam kad pomislim na onu njegovu "ovom prilikom nema tila ( Klavdijine mishice su gole), TIM GORE "

Da, definitivno je sve povezano. Ona scena sa olovkom je "katarzichna". Sve je pripremljeno za njen ulazak u njegov zivot, postoji zarishte. I on se stvarno ne zaljubljuje na prvi pogled, vec u snu kada shvata da ona ima iste ochi kao Pshibislav Hipe, i zarishte se aktivira.

A Kastorp iako se pripovedach trudi da on bude prestravljen kao sasvim obichan mlad chovek u neobichnim okolnostima, nije obichan. On je fasciniran smrcu i ne moze se zaljubiti u obichnu zenu, vec bolesnu, sumnjivog morala, bukvalno "trule" unutrashnjosti ... I nema gradjanskog morala koji bi nju sputavao, smrt taj pojam obesmishljava. Kastorp se strasno zaljubljuje, i zivi za to da moze da je vidi i chuje ...

Ono shto ja posebno cenim, i shto se nekako postavilo ko imeparativ, to je njegova ironija, koja ipak zahteva chitaoca koji ni sam nije naivan i ume da se snadje u nijansama. Zato je meni besmisleno preprichati sadrzaj Charobnog brega (izvini, Jovane). Shta da kazem, mladic odlaci u Davos, sanatorijum na Alpima, u posetu bolesnom rodjaku. Tu se zaljubljuje, i razboljeva ... Najednostavnije je da napishem da je to parodija bildungs romana, shto i jeste. Ali kolikom broju ljudi to ishta znachi

Ko shto rekoh, ja ovde nekako igrom Sudbine ...

Medjutim, iako necu imati prilike da te upoznam, pregledala sam sve teme koje si zadala, i nema sumnje da si 08 Ti si jedina koja je pomenula Prusta, volish Mana, pokrenula si raspavu o romanu toka svesti na koju niko nije odgovorio shto mi je bilo chudno, kao i to da svi beze od Mana.

Da, nisam videla T. Kregera na spisku tema? A to je po meni jedna od najboljih pripovedaka koje je napisao. Sa druge strane ko bi o tome pisao, samo nas dve I upravo, po ko zna koji put, chitam Smrt u Veneciji, mozda ti i odgovorim!

Lilit, keep on the good work! MIslim da si prava osoba za ovaj posao!

Veliki pozdrav!

Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Re: konachno sagovornik :)

Lilit, sasvim se slazem sa tobom! Dragan Stojanovic? Da, i ja mislim da je genijalan, oduvek sam to mislila. Predavanje o ljubavi u Charobnom bregu je meni bilo posebno zanimljivo. Nekako uvek pamtim rechenice, makar bile sasvim nebitne, tako da se i sada smeshkam kad pomislim na onu njegovu "ovom prilikom nema tila ( Klavdijine mishice su gole), TIM GORE "

Da, definitivno je sve povezano. Ona scena sa olovkom je "katarzichna". Sve je pripremljeno za njen ulazak u njegov zivot, postoji zarishte. I on se stvarno ne zaljubljuje na prvi pogled, vec u snu kada shvata da ona ima iste ochi kao Pshibislav Hipe, i zarishte se aktivira.

A Kastorp iako se pripovedach trudi da on bude prestravljen kao sasvim obichan mlad chovek u neobichnim okolnostima, nije obichan. On je fasciniran smrcu i ne moze se zaljubiti u obichnu zenu, vec bolesnu, sumnjivog morala, bukvalno "trule" unutrashnjosti ... I nema gradjanskog morala koji bi nju sputavao, smrt taj pojam obesmishljava. Kastorp se strasno zaljubljuje, i zivi za to da moze da je vidi i chuje ...

Ono shto ja posebno cenim, i shto se nekako postavilo ko imeparativ, to je njegova ironija, koja ipak zahteva chitaoca koji ni sam nije naivan i ume da se snadje u nijansama. Zato je meni besmisleno preprichati sadrzaj Charobnog brega (izvini, Jovane). Shta da kazem, mladic odlaci u Davos, sanatorijum na Alpima, u posetu bolesnom rodjaku. Tu se zaljubljuje, i razboljeva ... Najednostavnije je da napishem da je to parodija bildungs romana, shto i jeste. Ali kolikom broju ljudi to ishta znachi

Ko shto rekoh, ja ovde nekako igrom Sudbine ...

Medjutim, iako necu imati prilike da te upoznam, pregledala sam sve teme koje si zadala, i nema sumnje da si 08 Ti si jedina koja je pomenula Prusta, volish Mana, pokrenula si raspavu o romanu toka svesti na koju niko nije odgovorio shto mi je bilo chudno, kao i to da svi beze od Mana.

Da, nisam videla T. Kregera na spisku tema? A to je po meni jedna od najboljih pripovedaka koje je napisao. Sa druge strane ko bi o tome pisao, samo nas dve I upravo, po ko zna koji put, chitam Smrt u Veneciji, mozda ti i odgovorim!

Lilit, keep on the good work! MIslim da si prava osoba za ovaj posao!

Veliki pozdrav!
    Хвала ти на бриткоумном одговору и лепим речима.
    Упркос појединим изјавама, ни сам Ман није рачунао на широку читалачку публику, па верујем да нам не би ни замерио због ретких одговора

Искрени поздрав,
    Лилит

Obećava
    Učlanjen
    16.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano mom sagovorniku :)

Ono shto mene je meni posebno zanimljivo je ta jasna distinkcija izmedju obichnih ljudi i umetnika. Secash se kako se Tonio Kreger oseca izdvojenim kad posmatra Inge kako pleshe ... i kako postaje svestan da ga ona nikada nece razumeti ... jer je ona sa druge strane.

Ja ipak verujem da je on zeleo da pomiri "obichne" i "neobichne" I da je to jedna od tema njegove knjizevnosti. Konkretno: knjzevnost ili zivot?

Ne zelim da kritikujem nasheg Andrica ali previshe slichnosti ima u njihovoj poetici. Ona pricha o umetniku sa sumnjivim pasoshem iz Razgovora sa Gojom? to je tako slichno Manovoj autopoetici (preporuka: I. Tartalja : Pripovedacheva estetika, Da li je Andric ishta duzan Manu

Pisac treba da napravi distancu izmedju sveta i sebe da bi mogao o svetu da pishe ... treba da umre. Nemam ovde Tonia Kregera, ali volim jako onaj refren "tada je zivelo njegovo srce ... " To je ko neka mala uteha ...

cheers

Zainteresovan član jovan_joca (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Питам се зашто се Буденброкови игноришу,а писац је баш за ту књигу добио Нобелову награду.Када би мене неко питао која му је најбоља књига незнам којој бих дао предност Буденброковима или Чаробном брегу.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    53

u Beogradu a vole Mana mogu utorkom od (mislim?) 16-18h na prvom spratu nove zgrade Filoloshkog da slushaju njegova izvanredna predavanja, koja mogu da se shvate i kao putokaz za kretanje kroz T.Mana.
    Sta ? Ja mogu sa ulice da usetam i da slusam predavanje ?? Gde je zgrada novog faksa... ??

Početnik
    Učlanjen
    20.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Celt

u Beogradu a vole Mana mogu utorkom od (mislim?) 16-18h na prvom spratu nove zgrade Filoloshkog da slushaju njegova izvanredna predavanja, koja mogu da se shvate i kao putokaz za kretanje kroz T.Mana.
    Sta ? Ja mogu sa ulice da usetam i da slusam predavanje ?? Gde je zgrada novog faksa... ??
    Nije ni tesko ni daleko. Udjes na faks, Studentski trg 3, hodnik desno (odsek za romanistiku) , prodjes kroz prolaz do nove zgrade ( lici na most, tacnije i jeste most),ides na prvi sprat i to je to. Bojim se samo da je za ovu godinu kasno, ne znam da li predavanja jos traju?

Zainteresovan član jovan_joca (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano Re: "Чаробни брег" Томаса Ман

Citat Original postavio Лилит
    Јаке јагодице са накосим очима је врло лепа и за нас, иако смо словенског порекла, егзотична расна особеност руских жена.
    Међутим, мени се највише свиђао лик Вере иѕ Понора Гончарова.
    У Хансу Касторпу су владала амбивалентна осећања:одбојност германске расе и културе према словенској и неодољива еротска привлачност жене која је пред њим. И што се више бранио од овог,тим се појачавала љубав.

Poznat
    Učlanjen
    01.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: "Чаробни брег" Томаса Мана

Nece pored mene zive ova tema da se zavrsi na prvoj strani! :wink:

Poznat
    Učlanjen
    01.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: "Чаробни брег" Томаса Мана,Valpurgina noc...

"O, ljubav, znas...Telo, ljubav, smrt- to troje cini samo jedno. Jer telo je bolest i pozuda, a ono nam donosi smrt, da, oboje je puteno, i ljubav i smrt, i u tome je njihov uzas i njihova madjija! Ali smrt, razumes, ona jednim delom ima rdjav glas, ona je nesto bestidno, zbog cega se crveni od srama; a s druge strane, to je sila vrlo svecana i vrlo velicanstvena- mnogo uzvisenija nego veseli zivot koji pravi pare i nabija mesinu- mnogo dostojnija postovanja napredak koji neprestano blebece,- zato sto je smrt istorija i plemenitost i poboznost, i ono vecno i sveto sto cini da skinemo sesir i da hodamo na vrhovima prstiju...A isto tako, i telo i ljubav prema telu su nesto nepristojno i neprijatno, i telo pocrveni i pobledi na povrsini svojoj usled straha i stida od sama sebe. Ali ono je isto tako velika slava dostojna obozavanja, cudesna slika organskog zivota, sveto cudo oblicja i lepote, a ljubav prema njemu, prema ljudskom telu, to je isto tako krajnje covecansko interesovanje, i mnogo jaca vaspitna sila nego sva pedagogija sveta!...O, carobna organska lepoto, koja se ne sastojis ni iz uljane boje ni iz kamena, vec materije zive i raspadljive, pune groznicave tajne zivota i truljenja! Pogledaj divnu simetriju ljudskog sklopa, ramena i bedra i rascvetane bradavice s jedne i druge strane grudi, i rebra poredjana po parovima, i pupak usred mekote trbuha, i tamni pol izmedju bitina! Pogledaj kako se loptice micu pod svilkastom kozom na ledjima i pogledaj kicmu koja se spusta ka dvostrukoj i svezoj bujnosti straznjice, i velike grane sudova i zivaca koje prelaze sa stabla u grane preko pazuha, i pogledaj kako sklop ruku odgovara sklopu nogu. O da milih predela u udubljenju zgloba na laktu i kolenu, sa njihovim obiljem organskih tananosti oblozenih mesom! Kakva neizmerna radost, milovati ta divna mesta ljudskog tela! Radost posle koje covek ne zali da umre! Oh, daj da osetim miris koze pod tvojom casicom, pod kojom vesto nacinjena zlobna caura leci svoje mazivo! Pusti me da smerno dodirnem ustima arteriju Femoralis koja kuca na vrhu butine i koja se dole deli u dve golenicne arterije! Pusti me da osetim isparavanje tvojih pora i da opipam tvoje malje, tu ljudsku sliku vode i belancevine, odredjenu za anatomiju groba, i pusti me da umrem sa usnama polozenim na tvoje!"

Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Re: "Чаробни брег" Томаса Мана,Valpurgina noc...

Citat Original postavio divlja u srcu
    "O, ljubav, znas...Telo, ljubav, smrt- to troje cini samo jedno. Jer telo je bolest i pozuda, a ono nam donosi smrt, da, oboje je puteno, i ljubav i smrt, i u tome je njihov uzas i njihova madjija! Ali smrt, razumes, ona jednim delom ima rdjav glas, ona je nesto bestidno, zbog cega se crveni od srama; a s druge strane, to je sila vrlo svecana i vrlo velicanstvena- mnogo uzvisenija nego veseli zivot koji pravi pare i nabija mesinu- mnogo dostojnija postovanja napredak koji neprestano blebece,- zato sto je smrt istorija i plemenitost i poboznost, i ono vecno i sveto sto cini da skinemo sesir i da hodamo na vrhovima prstiju...A isto tako, i telo i ljubav prema telu su nesto nepristojno i neprijatno, i telo pocrveni i pobledi na povrsini svojoj usled straha i stida od sama sebe. Ali ono je isto tako velika slava dostojna obozavanja, cudesna slika organskog zivota, sveto cudo oblicja i lepote, a ljubav prema njemu, prema ljudskom telu, to je isto tako krajnje covecansko interesovanje, i mnogo jaca vaspitna sila nego sva pedagogija sveta!...O, carobna organska lepoto, koja se ne sastojis ni iz uljane boje ni iz kamena, vec materije zive i raspadljive, pune groznicave tajne zivota i truljenja! Pogledaj divnu simetriju ljudskog sklopa, ramena i bedra i rascvetane bradavice s jedne i druge strane grudi, i rebra poredjana po parovima, i pupak usred mekote trbuha, i tamni pol izmedju bitina! Pogledaj kako se loptice micu pod svilkastom kozom na ledjima i pogledaj kicmu koja se spusta ka dvostrukoj i svezoj bujnosti straznjice, i velike grane sudova i zivaca koje prelaze sa stabla u grane preko pazuha, i pogledaj kako sklop ruku odgovara sklopu nogu. O da milih predela u udubljenju zgloba na laktu i kolenu, sa njihovim obiljem organskih tananosti oblozenih mesom! Kakva neizmerna radost, milovati ta divna mesta ljudskog tela! Radost posle koje covek ne zali da umre! Oh, daj da osetim miris koze pod tvojom casicom, pod kojom vesto nacinjena zlobna caura leci svoje mazivo! Pusti me da smerno dodirnem ustima arteriju Femoralis koja kuca na vrhu butine i koja se dole deli u dve golenicne arterije! Pusti me da osetim isparavanje tvojih pora i da opipam tvoje malje, tu ljudsku sliku vode i belancevine, odredjenu za anatomiju groba, i pusti me da umrem sa usnama polozenim na tvoje!"

- kaže Manov junak prilikom najneobičnijeg od priznanja ljubavi, parafrazirajući čak i u ovom času 'najveće prisnosti' tuđe misli. Čini se da Manov Faust XX veka koji sva saznanja crpe iz razgovora i knjiga, a ne iz života, u Valpurgijskoj noći ima pre ulogu zavedenog nego zavodnika, čime autor ostvaruje ironičnu inverziju, zahvaljujući kojoj je moguće uspostaviti šaljivo-podrugljivu distancu prema odnosu H. Kastorp - K. Šoša koji zapravo predstavlja parodičnu stilizaciju modela odnosa Faust - Greta.
    I sve što je prostosrdačni mladi čovek poneo sa ovog časa značajne pustolovine bio je rendgenski snimak grudne duplje gđe Šoša i "dosta verovatna mogućnost" da će se "ona, genije ovoga mesta koga je on u jednom nestašnom, prestupnički slatkom času . . . na koji se ne može primeniti nijedna krotka pesmica ravnice upoznao i stekao" - jednom, "neodređeno kad, ranije ili kasnije, kako bude htela bolest od koje zavisi njena sloboda" - ipak vratiti.

Obećava
    Učlanjen
    06.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio Лилит

Možda se kasno uključujem u ovu diskusiju, ali pokušaću da nagovestim još jedan mogući pravac interpretacije.

Nezavisno od toga da li je Madam Šoša lepa, ona je, nesumnjivo, oličenje putenosti. "Čarobni breg" je, takođe i roman o pubuni tela, telesnoti kao principa, nasuprot velikim mobilišućim idejama, koje, na posletku, ipak, proždiru telesnu substancu čovečanstva (rat, kao metafora). Ovo ukazuje joč Setembrini, u prvim poglavljima, govoreci da je bolestan čovek "samo telo". Telo kao nezavisna "substanca", bolesno relo, koje u sanatorijumu postaje vlastiti predmet, utoliko nagoveštava slobodu, izvan podređenosti onim univerzalnim principima, koji u ime ideje čovečanstva poništavaju egzistencijalnost čoveka. U tom je smislu, u ovom otporu, pobuni protiv "teodiceje", Šoša, doista, puitena Lilit, prva Adamova žena.

Međutim, ocenjivanje njene lepote bi, takođe, podrazumevalo jednu duhovnu "estetičku dimenziju". Man je svestan ovog problema, i zato ostavlja da Madam doživimo, pre svega, kao izazov, kao iskušenje, koje potovrđuje svoje telesno postojanje onim pomenutim retgenskim snimkom. Drugim rečima, oni koje je okružuju, Madam Šopša ne doživljavaju kao lepu, nego kao putenu osobu, kao personifikaciju telesnoti, koja prebiva u azilu, naspram sveta čija je "svetkost" određena intelektualnom kauzalnošću.

Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Ја бих рекла да је гђа Шоша, која Касторпа и прикива за брег, отеловљење болести, али и љубави (љубав је код Мана, као и код романтичара, готово по правилу повезана са болешћу, одн. смрћу), страсти, разврата, слободе, коју јој прибавља болест, и, наравно, смрти.

Obećava
    Učlanjen
    06.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Lilit,

Pa to i ja tvrdim. Razvrat, sloboda, ljubav, sve to izmiče tradicionalnom ontoloskom utemeljenju svetu, primatu duha, ideja, "malog uma", nasupšrot telu kao "vekikom umu" (Niče). Bolest, sa druge strane, pocrtava potrebu tela da se otrgne, iako Stembrini to naziva "odvratnim osamostaljivanjem". I zato gđa Šoša predstavlja taj "princip tela".

Ne bih se složio da Man odnos bolesti i ljubavi posmatra poput romantičara, kod kojih je, na kraju krajeva, prisutna ideja sklada, u kome se okončava razilaženje telesnosti i idejnosti, kao što je to prisutno kod Getea, naročito u drugom delu "Fausta". Man uvekliko nadilazi romantizam, i ta buna protiv apsolutnog saglasja duha tela, koje podrazumeva primat "maloga uma" - "Čarobni breg" čini jednim prevratničkim romanom, pisanim, jiš uvek, klasičnim stilom velikih logocentričnih konstrukcija takozvane "klasicističke" književnosti (Fuko).

Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Citat Original postavio furtvengler
    Lilit,

Pa to i ja tvrdim. Razvrat, sloboda, ljubav, sve to izmiče tradicionalnom ontoloskom utemeljenju svetu, primatu duha, ideja, "malog uma", nasupšrot telu kao "vekikom umu" (Niče). Bolest, sa druge strane, pocrtava potrebu tela da se otrgne, iako Stembrini to naziva "odvratnim osamostaljivanjem". I zato gđa Šoša predstavlja taj "princip tela".

Ne bih se složio da Man odnos bolesti i ljubavi posmatra poput romantičara, kod kojih je, na kraju krajeva, prisutna ideja sklada, u kome se okončava razilaženje telesnosti i idejnosti, kao što je to prisutno kod Getea, naročito u drugom delu "Fausta". Man uvekliko nadilazi romantizam, i ta buna protiv apsolutnog saglasja duha tela, koje podrazumeva primat "maloga uma" - "Čarobni breg" čini jednim prevratničkim romanom, pisanim, jiš uvek, klasičnim stilom velikih logocentričnih konstrukcija takozvane "klasicističke" književnosti (Fuko).
    Нисам ни рекла да се не слажемо
    Не мислим ни ја да Ман следи романтичаре, он се само изнова враћа романтричарским мотивима, а познато је да сваку књижевноуметничку грађу иронизује, пародира, тј. релативизује. Свесно се ослања на традицију, али је подрива, те у суштини ствара посве нетрадиционално.
    И ја мислим да је "Брег" превратнички роман (сјајна метафора!), али не само из разлога које сте навели: представља и стваралачки заокрет од Шопенхауера, Вагнера и Ничеа под чијим је духовним окриљем дотад стварао ка Гетеу, али и прекретницу у погледу тематике и приповедачког поступка (аргументација би била мало дужа).

.

Obećava
    Učlanjen
    06.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Lilit,

Da, slažem se da Man pravi zaokret u odnosu na Šopenhauera i Ničea, s tim što ostaju mnoge ničeovski intonirane teme, a svojevrsna oda telesnosti, ne samo u "Čarobnom bregu", je verovatno najuočljiviji ničeovski motiv. Kasnije, kao što je poznato, Man unosi i elmente neposredne kritike sveta, što je rezultat njegove duge prepiske sa Teodorom Adornom. Pišući "Doktora Faustusa", Man je smatrao da mora da se konultuje sa nekim ko dobro poznaje muziku. Adorno, filozof i dirigent, autor čuvenog dela "Filozofija nove muzike", skoro pet godina se dopisivao sa Manom, koga je u svojim književnim esejima nazivao "svetlinom uma". I zato u "Faustusu" osećamo prizvuk tepretsko-političke kritike, iako ovo, svakako, nije u prvom planu.

Inače, zanima me ta duža argumentacija. Poslaću Vam svoj e-mail, pa mi, ako ste raspoloženi, to pošaljite. Obećavam da ću i ja Vama poslati, ukoliko Vas zanima, čiru verziju mojih , pvde primereno skraćenih, razmišljanja.

Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Citat Original postavio furtvengler
    Lilit,

Da, slažem se da Man pravi zaokret u odnosu na Šopenhauera i Ničea, s tim što ostaju mnoge ničeovski intonirane teme, a svojevrsna oda telesnosti, ne samo u "Čarobnom bregu", je verovatno najuočljiviji ničeovski motiv. Kasnije, kao što je poznato, Man unosi i elmente neposredne kritike sveta, što je rezultat njegove duge prepiske sa Teodorom Adornom. Pišući "Doktora Faustusa", Man je smatrao da mora da se konultuje sa nekim ko dobro poznaje muziku. Adorno, filozof i dirigent, autor čuvenog dela "Filozofija nove muzike", skoro pet godina se dopisivao sa Manom, koga je u svojim književnim esejima nazivao "svetlinom uma". I zato u "Faustusu" osećamo prizvuk tepretsko-političke kritike, iako ovo, svakako, nije u prvom planu.

Inače, zanima me ta duža argumentacija. Poslaću Vam svoj e-mail, pa mi, ako ste raspoloženi, to pošaljite. Obećavam da ću i ja Vama poslati, ukoliko Vas zanima, čiru verziju mojih , pvde primereno skraćenih, razmišljanja.
    Адорно јесте био Манов стручни консултант при раду на "Др Фаусту", штавише, Адријанова музика почива на Адорновој философији мод. музике, Адорно се у делу јавља и као преобраћени ђаво (бар у другој фази разговора) и брани своје и Манове ставове о уметности (уметност је истина, не привид, лаж, обмана, као што мисли Ниче, те зато мора бити крик над временом, допасти се значи лагати...)

Сама аргументација о којој је било речи не мора бити толико дугачка да не би могла да стане у пост.
    Омиљена Манова опозиција у делима насталим пре 'Чаробног брега' била је грађанин-уметник и са њом повезане опозиције грађанско-духовно, живот-дух, здравље-болест, при чему је оно што је духовно било везано за болест, док је грађанско, тј. површно, плитко, банално и лишено духовних преокупација скопчано са здрављем, одакле происходи да је здравље "тупаво", те да нипошто не може бити диспозиција за духовно уздизање. Са "Чаробним брегом" Ман, међутим, напушта поменуте од Ничеа преузете дихотомије у којима се дотад кретао, о чему сведочи и постојање госпође Штер (која ће затражити да се над хумком честитог Јоахима неизоставно одсвира Бетовенова "Еротика", Пеперкорна с тупавим усхићењем назвати "новчаним магнетом", а сиротом Танталу у знак племенитости допустити да за промену прокотрља Сизифов камен) и госпође Магнус (из које се "ширила душевна пустош, као задах из подрума") које представљају аутентичну синтезу болести и плиткоумља.
    "Чаробни брег" представља и прекретницу с обзиром на приповедачки поступак, будући да се овим романом Ман донекле ослобађа форме класичног реалистичког романа (коју је у великој мери следио у романима "Буденброкови" и "Краљевско височанство"), што резултује пре свега занемаривањем фабуле, тј. свођењем радње у смислу непосредног актуалног збивања на минимум. С друге стране, Ман у свој роман уноси и обиље есејистичко-аналитичке и дијалошко-полемичке грађе, што, поврх занемаривања фабуле, представља битно обележје модерног романа. Манов роман оптерећен је, такође, културним па и идеолошким материјалом, но сва становишта у делу аутор ефектно успева да релативизује на препознатљив начин.

Početnik loo-fay (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

posle ovakve teme, ni jedan drugi, ovdasnji forum, ne moze da se meri sa raznovrsnoscu krstarice...
    mojoj sreci nije bilo kraja kad sam naisla na ovaj topik...
    kako ste divni...

Početnik loo-fay (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

.........ljubav nije nista ako nije pustolovina u zlu, nesto bezumno i sumnjivo....u protivnom, to je samo prijatna banalnost......da parafraziram ovog paradoksalnog klasika.

Poznat
    Učlanjen
    01.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Kad cemo da pricamo o anatomiji umetnicke samosvesti?
    To mu je matrica za vecinu dela. :-)

Legenda
    Učlanjen
    02.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Tomas Man - Čarobni breg

Knjiga predstavlja parodiju na obrazovni roman geteovskog tipa, s tim shto Hans Kastorp, kao glavna lichnost tog obrazovnog procesa, ne usvaja u potpunosti mishljenje nijednog od svojih mnogobrojnih "vaspitacha". Vishe o tome u Dragan Stojanovic "Citanje Dostojevskog i Tomasa Mana". Zanimljivo je zashto Nafta nije pucao u Setembrinija, vec izvrshio samoubistvo.

Slične teme

1. Tomas Man
    Autor mixy u forumu Književnost
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 06.12.2011., 14:02
  2. Da imam čarobni štapić...
    Autor Sokolica_M u forumu Arhiva
    Odgovora: 101
    Poslednja poruka: 04.09.2007., 10:08
  3. carobni napitak?
    Autor jagodica u forumu Zdravlje
    Odgovora: 13